Hastina 21 Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Hastina 21- E-recepta - recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Lek Hastina 21 zaliczany jest do grupy złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Tabletki zawierają dwie substancje czynne: etynyloestradiol i drospirenon. Lek Hastina 21 stosowany jest w celu zapobiegania ciąży.

Rozpocznij konsultacj─Ö z Hastina 21
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Hastina 21- E-recepta - recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 11.05.2024
Nazwa preparatu Hastina 21
Substancje czynne Ethinylestradiolum Drospirenonum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
 • Tabletki powlekane
Dawki
 • 0,02 mg + 3 mg (Tabletki powlekane)

Czym jest Hastina 21?

Lek Hastina 21 są to tabletki antykoncepcyjne zawierające w swoim składzie dwie substancje czynne: etynyloestradiol i drospirenon. Lek Hastina 21 stosuje się w celu zapobiegania ciąży. Przed przepisaniem leku Hastina 21 lekarz powinien przeprowadzić indywidualną ocenę czynników ryzyka żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej.

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Ile kosztuje lek Hastina 21?

Lek Hastina 21 kosztuje 25,99 zł w przypadku opakowania zawierającego 28 tabletek.

Lek nie znajduje się na liście leków refundowanych.

Podana cena jest wyłącznie orientacyjna i może ulec zmianie. Preparat jest dostępny wyłącznie na receptę.

Jaki jest mechanizm działania leku?

Poprzez swój skład - etynyloestradiol i drospirenon, czyli kombinacje estrogenów i progestagenów, lek Hastina 21 hamuje owulacje oraz wprowadza zmiany w endometrium, dzięki czemu zapobiega zajściu w ciążę. Wskaźnik skuteczności środków antykoncepcyjnych zwany całkowitym wskaźnikiem Pearla dla leku Hastina 21 wynosi 0,31, co oznacza, że na 100 kobiet 0,31 zachodzi w ciąże w trakcie stosowania leku.

Jaki jest skład leku?

Lek Hastina 21 to tabletki antykoncepcyjne zawierające 0,02 mg etynyloestradiolu i 3 mg drospirenonu jako główne składniki aktywne.

Oprócz składników aktywnych, tabletki zawierają również szereg substancji pomocniczych, które zapewniają właściwą formę, stabilność i skuteczność produktu, dzielą się one na substancje budujące rdzeń tabletki - laktoza jednowodna 44 mg, skrobia żelowana, skrobia kukurydziana, powidon K-30, kroskarmeloza sodowa, polisorbat 80, stearynian magnezu oraz otoczkę tabletki - alkohol poliwinylowy, tytanu dwutlenek (E 171), makrogol 3350, talk, tlenek żelaza żółty (E 172), tlenek żelaza czerwony (E 172), tlenek żelaza czarny (E 172).

Produkt dostępny jest wyłącznie po okazaniu recepty lub e-recepty .

Jak rozpocz─ů─ç stosowanie leku Hastina 21?

Jeśli w poprzednim miesiącu nie stosowano hormonalnych środków antykoncepcyjnych, lek Hastina 21 należy przyjąć w pierwszym dniu krwawienia miesiączkowego.

W przypadku wcześniejszego stosowania innego złożonego hormonalnego środka antykoncepcyjnego, lek należy przyjąć następnego dnia po przyjęciu ostatniej czynnej tabletki innego złożonego hormonalnego środka antykoncepcyjnego.

Jeżeli w skład tabletek poprzedniego środka antykoncepcyjnego wchodził tylko progestagen progestagen, lek Hastina 21 należy przyjąć w dowolnym dniu cyklu. W przypadku systemu domacicznego uwalniającego progestagen pacjentka może rozpocząć stosowanie preparatu w dniu usunięcia systemu lub implantu. W tym każdej z tych sytuacji zalecane jest stosowanie dodatkowej mechanicznej metody antykoncepcji przez pierwsze 7 dni.

W przypadku poronienia w pierwszym trymestrze, stosowanie tabletek Hastina 21 można rozpocząć od razu, bez potrzeby stosowania dodatkowych metod antykoncepcji.

Po porodzie lub poronieniu w drugim trymestrze, przyjmowanie leku Hastina 21 należy rozpocząć między 21. a 28. dniem po zdarzeniu. Jeżeli zaczynasz później, dodatkowa mechaniczna metoda antykoncepcji jest wymagana przez pierwsze 7 dni.

Jak stosowa─ç lek Hastina 21?

Jeżeli doszło do wymiotów w ciągu kilku godzin po zażyciu tabletki antykoncepcyjnej, wchłanianie hormonów może być niewystarczające, aby zapewnić skuteczną antykoncepcję. W takim przypadku zaleca się zażycie kolejnej tabletki jak najszybciej, a jeśli to niemożliwe, należy stosować dodatkowe metody antykoncepcyjne do czasu konsultacji z lekarzem.

Jeśli wystąpiły problemy z utrzymaniem regularnego przyjmowania tabletek z powodu wymiotów lub biegunki, najlepiej jest skonsultować się z lekarzem w celu omówienia dostosowania schematu dawkowania lub przejścia na inną formę antykoncepcji. Lekarz może również sprawdzić, czy problemy żołądkowo-jelitowe nie są spowodowane inną, potencjalnie poważną przyczyną wymagającą leczenia jak np. wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub inne przewlekłe zapalne choroby jelit.

Jak dawkować lek Hastina 21 u dorosłych?

Środki antykoncepcyjne, zwłaszcza te hormonalne, mogą mieć różne skutki uboczne i interakcje z innymi lekami czy schorzeniami. Dlatego też ich stosowanie powinno być dokładnie omówione i monitorowane przez lekarza prowadzącego.

Lek należy przyjmować doustnie, codziennie o tej samej porze przez 21 dni po 1 tabletce dziennie, w kolejności wskazanej na blistrze. Każde kolejne opakowanie leku Hastina 21 należy rozpoczynać po 7-dniowej przerwie, podczas której zwykle występuje krwawienie z odstawienia. Może ono się rozpocząć po 2-3 dniach od przyjęcia ostatniej tabletki Hastina 21 i może trwać jeszcze po rozpoczęciu następnego opakowania.

Jak dawkowa─ç lek u dzieci?

Lek Hastina 21 nie jest lekiem przeznaczonym do stosowania u dzieci, jak również nie wolno stosować go w trakcie ciąży.

Pomini─Öcie dawki preparatu Hastina 21

Jeżeli od czasu planowanego przyjęcia tabletki upłynęło mniej niż 12 godzin, to skuteczność tabletki antykoncepcyjnej nie uległa zmianie i należy przyjąć tabletkę jak najszybciej, a kolejne tabletki antykoncepcyjne przyjmować o zwykłej porze.

Jeżeli od czasu planowanego przyjęcia tabletki upłynęło więcej niż 12 godzin, to skuteczność tabletki antykoncepcyjnej może być zmniejszona, wtedy należy pamiętać, że nie wolno przerywać stosowania leku Hastina 21 na dłużej niż 7 dni. Siedem dni ciągłego nieprzerwanego przyjmowania leku Hastina 21 jest konieczne do odpowiedniego hamowania osi podwzgórze-przysadka-jajniki.

Jeżeli w trakcie pierwszego tygodnia stosowania tabletki Hastina 21 pacjentka zapomni o tabletce, należy przyjąć tabletkę natychmiast, nawet jeśli oznacza to przyjęcie 2 tabletek naraz. Następne tabletki przyjmujemy o normalnej porze. Co więcej, przez 7 następnych dni powinniśmy stosować mechaniczną antykoncepcję jak np. prezerwatywy. Jeśli w poprzednich 7 dniach doszło do stosunku, należy rozważyć możliwość zajścia w ciążę.

Jeżeli w trakcie drugiego tygodnia stosowania leku Hastina 21 pacjentka zapomni o tabletce, należy jak najszybciej przyjąć tabletkę, nawet jeśli oznacza to przyjęcie 2 tabletek naraz. Następne tabletki przyjmujemy o normalnej porze. Jeżeli w poprzednich 7 dniach stosowano właściwe dawki leku Hastina 21, nie trzeba stosować dodatkowej antykoncepcji. Jeśli pominięto więcej niż jedną dawkę złożonego hormonalnego środka antykoncepcyjnego, należy stosować dodatkową antykoncepcję przez 7 kolejnych dni.

Jeżeli w trakcie trzeciego tygodnia stosowania leku Hastina 21 pacjentka zapomni o tabletce, może zastosować jedną z opcji:

 1. Przyjąć natychmiast pominiętą tabletkę, nawet jeśli oznacza to przyjęcie 2 tabletek naraz. Następne tabletki przyjmujemy o normalnej porze. Po zakończeniu bieżącego blistra, rozpoczynamy od razu kolejny, bez 7-dniowej przerwy między blistrami. W takim przypadku, u pacjentki może wystąpić krwawienie śródcykliczne.

 2. Przerwać przyjmowanie tabletek z bieżącego blistra oraz wliczając dzień pominiętej dawki odliczyć 7 dni i rozpocząć nowy blister.

Druga z wyżej wymienionych opcji jest zarezerwowana jedynie dla pacjentek, które przez 7 dni poprzedzających pominięcie dawki preparatu, stosowały go prawidłowo.

Jeżeli u pacjentki, która pominęła tabletki antykoncepcyjne w pierwszej normalnej przerwie nie występuje krwawienie, może oznaczać to zajście w ciążę.

Najcz─Östsze dzia┼éania niepo┼╝─ůdane

Do najczęstszych działań niepożądanych złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych należą: ból piersi, powiększenie piersi, zwiększenie masy ciała (z czym może wiązać się nieprawidłowy wskaźnik masy ciała), trądzik, bóle brzucha. Do mniej częstych zaliczamy: zmniejszenie masy ciała, bezbolesne zaburzenia widzenia, zawroty głowy, depresja, obrzęk naczynioruchowy, zaburzenia żołądkowo-jelitowe oraz suchość skóry. Jeśli u pacjentki wystąpią jakiekolwiek działania niepożądane, należy skonsultować się z lekarzem.

Ci─Ö┼╝kie dzia┼éania niepo┼╝─ůdane

Stosowanie złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych, takich jak doustne tabletki antykoncepcyjne Hastina 21, wiąże się z wieloma ciężkimi działaniami niepożądanymi. U pacjentek występuje zwiększone ryzyko powstawania zakrzepów krwi, przez co może wystąpić zakrzepica żył głębokich, jak i zatorowość płucna. U pacjentki może także wystąpić przemijający napad niedokrwienny lub udar mózgu, a także zawał serca. Jeżeli u pacjentki występuje skłonność do egzogennego obrzęku naczynioruchowego, stosowanie leku może nasilić lub wywołać objawy obrzęku naczynioruchowego. Dlatego też istotne jest dokładne zebranie wywiadu i badanie przez lekarza przed rozpoczęciem przyjmowania złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych, zwłaszcza u kobiet z istniejącymi czynnikami ryzyka.

Rzadziej wyst─Öpuj─ůce dzia┼éania niepo┼╝─ůdane

Przy przyjmowaniu hormonów płciowych rzadko występujące działania niepożądane, które mogą wystąpić to:

 • astma,

 • niedosłuch,

 • zakrzepica żył głębokich,

 • rumień guzowaty i wielopostaciowy.

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Objawy przedawkowania

Przedawkowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych, takich jak Hastina 21, jest rzadko spotykane i generalnie nie jest uważane za sytuację zagrażającą życiu. Typowymi objawami przedawkowania są nudności, wymioty i w niektórych przypadkach lekkie krwawienia. W takich sytuacjach nie istnieje specyficzne antidotum, tylko zwykle zaleca się leczenie objawowe. Należy również skonsultować się z lekarzem w celu określenia najlepszej strategii postępowania.

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania leku?

Nie powinno stosować się leku Hastina 21, jeśli:

 • u pacjentki występuje nadwrażliwość na którąkolwiek substancję czynną lub pomocniczą;

 • u pacjentki występują szkodliwe zakrzepy krwi a co za tym idzie występowanie lub ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (zatorowość płucna, zakrzepica żył głębokich) lub tętniczej choroby zakrzepowo-zatorowej (przemijający napad niedokrwienny mózgu, udar mózgu);

 • pacjentka ma dziedziczną lub nabytą predyspozycję do występowania żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej na przykład zaburzenia wpływające na krzepliwość krwi jak na przykład niedobór białka c czy niedobór białka s;

 • pacjentka wymaga zabiegu chirurgicznego, który wiąże się z długotrwałym unieruchomieniem;

 • u pacjentki występują zaburzenia czynności nerek, w tym ciężka lub ostra niewydolność nerek;

 • u pacjentki występuje choroba wątroby;

 • u pacjentki występuje nowotwór zależny od hormonów płciowych;

 • u pacjentki występuje zapalenie trzustki;

 • u pacjentki występuje jakiekolwiek niewyjaśnione krwawienie z dróg rodnych;

 • u pacjentki występuje ciężka cukrzyca z uszkodzeniem naczyń krwionośnych.

Ostateczna decyzja o tym, czy hormonalne środki antykoncepcyjne są odpowiednie dla pacjentki, powinna być podjęta po konsultacji z lekarzem. Warto również dokładnie przeczytać ulotkę informacyjną dołączoną do opakowania, aby zapoznać się z pełną listą przeciwwskazań i potencjalnych skutków ubocznych.

Interakcje z innymi lekami

Jeśli u pacjentki występuje choroba wątroby - wirusowe zapalenie wątroby typu C i zażywa ona leki takie jak na przykład ombitaswir/parytaprewir/rytonawir i dazabuwir, nie należy przyjmować tabletek Hastina 21, ponieważ może to spowodować zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych. Po 2 tygodniach od zakończenia leczenia powyższymi lekami można rozpocząć stosowanie leku Hastina 21.

Niektóre produkty lecznicze mogą wpływać na skuteczność leku w zapobieganiu ciąży, wpływać na jego stężenie w organizmie, a także wywoływać nieoczekiwane krwawienia. Są to leki ziołowe, które mają w składzie dziurawca zwyczajnego oraz inne stosowane w leczeniu:

 • choroby zwyrodnieniowej stawów,

 • gruźlicy,

 • zakażeń wirusem HIV i wirusem zapalenia wątroby typu C,

 • nadciśnienia płucnego,

 • padaczki.

Lek Hastina 21 może wpływać na działanie leków:

 • zawierających cyklosporynę,

 • tiklopidynę,

 • tizanidynę,

 • przeciwpadaczkowych zawierających lamotryginę.

Hastina 21 a alkohol

Picie alkoholu nie wpływa na działanie tabletek Hastina 21, jednakże trzeba pamiętać, że alkohol może wpływać na wchłanianie tabletek przez organizm, co może zmniejszać ich skuteczność. Lek należy przyjąć minimum 2 godziny przed spożywaniem alkoholu, aby działał z prawidłową skutecznością.

Hastina 21 a ci─ů┼╝a

Jeśli kobieta zajdzie w ciążę podczas stosowania produktu leczniczego Hastina 21, zaleca się przerwanie jego stosowania i natychmiastowe skonsultowanie się z lekarzem. Leki antykoncepcyjne, takie jak Hastina 21, nie są przeznaczone do stosowania w czasie ciąży.

Szeroko zakrojone badania nie wykazały teratogennego wpływu leku Hastina 21 u kobiet, które nieumyślnie stosowały lek w trakcie ciąży, ani też nie stwierdzono wzrostu ryzyka wad wrodzonych u dzieci matek, które stosowały lek przed ciążą.

Hastina 21 a karmienie piersi─ů

Stosowanie złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych w okresie karmienia piersią może wpływać na laktację, zmieniając skład i ilość pokarmu. Małe ilości steroidowych środków antykoncepcyjnych mogą przenikać do mleka matki i wpływają na dziecko. Dlatego przyjmowanie tabletek należy rozpocząć po zakończeniu karmienia piersią.

Hastina 21 a prowadzenie pojazd├│w mechanicznych

Nie przeprowadzono badań nad wpływem produktu leczniczego na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. U kobiet stosujących złożone hormonalne środki antykoncepcyjne w celu zapobiegania ciąży nie zaobserwowano wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Stosowanie leku Hastina 21 a ryzyko powstania zakrzep├│w krwi

Stosownie złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych zwiększa prawdopodobieństwo powstania zakrzepów krwi, a co za tym idzie żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej oraz tętniczych zaburzeń zakrzepowo-zatorowych.

Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa to poważne schorzenie, które zwykle obejmuje zakrzepy w naczyniach głębokich nóg (zakrzepica żył głębokich) oraz zatorowość płucną. Ryzyko powstania zakrzepów krwi może być zwiększone przez różne czynniki, w tym genetyczne, środowiskowe i te związane z trybem życia.

Jeżeli u pacjentki występuje jakikolwiek czynniki ryzyka, lek taki jak Hastina 21 może być przeciwwskazany. W takim przypadku bardzo ważne jest dokładne omówienie wszystkich opcji antykoncepcji z lekarzem oraz przeprowadzenie kompleksowej oceny stanu zdrowia, aby dokładnie określić indywidualne ryzyko.

Pacjentki stosujące złożone hormonalne środki antykoncepcyjne powinny być świadome potencjalnych objawów i sygnałów ostrzegawczych, które mogą wskazywać na poważne komplikacje zdrowotne, takie jak zakrzepica żył głębokich i zatorowość płucna.

Objawy zakrzepicy żył głębokich mogą obejmować:

 • obrzęki nóg i stóp,

 • ból i tkliwość w nodze wyłącznie podczas stania lub chodzenia,

 • ocieplenie i zaczerwienie nogi.

Objawy zatorowości płucnej mogą obejmować:

 • nagły napad kaszlu z mogącym wystąpić krwiopluciem,

 • ostry ból w klatce piersiowej,

 • nagłe przyspieszenie lub spłycenie oddechu,

 • zawroty głowy,

 • szybsze lub nieregularne bicie serca.

Ryzyko tętniczych zaburzeń zakrzepowo-zatorowych, takich jak udar mózgu i zawał serca, jest jednym z głównych obaw związanych ze stosowaniem złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych. W praktyce klinicznej, lekarze zwykle wykonują kompleksową ocenę czynników ryzyka u każdej kobiety przed zapisaniem złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych w tym leku Hastina 21.

Objawy udaru mózgu mogą obejmować:

 • nagłe zdrętwienie lub osłabienie twarzy, rąk lub nóg, szczególnie po jednej stronie ciała;

 • zawroty głowy, utratę równowagi lub koordynacji;

 • nagłe zaburzenia widzenia;

 • nagłe, ciężkie lub długotrwałe bóle głowy bez przyczyny;

 • utratę przytomności lub omdlenie z drgawkami lub bez drgawek.

Przejściowe objawy udaru mogą sugerować przemijający napad niedokrwienny mózgu.

Wczesnym, pierwszym objawem zawału serca może być ból, uczucie ściskania lub pełności w klatce piersiowej, poniżej mostka, promieniujące do lewego ramienia. Do innych objawów należą:

 • uczucie pełności, niestrawności lub zadławienia;

 • pocenie się, nudności, wymioty lub zawroty głowy;

 • skrajne osłabienie, niepokój lub spłycenie oddechu;

 • przyspieszone lub nieregularne bicie serca.

Temat "zakrzepy krwi - stosowanie złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych" jest bardzo ważny i warty omówienia z lekarzem przed stosowaniem leku Hastina 21.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Podsumowanie informacji dotycz─ůcych leku Hastina 21

Substancja czynna: etynyloestradiol i drospirenon.

Wskazania: antykoncepcja hormonalna.

Zastosowanie: doustne.

Dawkowanie: jedna tabletka dziennie o stałej porze przez 21 kolejnych dni, każde nowe opakowanie rozpoczynać po 7-dniowej przerwie od przyjęcia ostatniej tabletki.

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancje czynne lub pomocnicze preparatu, choroba zakrzepowo-zatorowa, ostra niewydolność nerek, nowotwory hormonozależne, ciężka choroba wątroby.

Główne działania niepożądane: bóle głowy, bóle brzucha, trądzik, ból piersi, zwiększenie masy ciała.

Bibliografia

Portal Rejestry medyczne, [online], [listopad 2022], dostępny w Internecie : https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/33534/characteristic

Portal Rejestry medyczne, [online], [listopad 2022], dostępny w Internecie : https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/33536/leaflet

Inne popularne leki

Inni czytali r├│wnie┼╝