Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Zaleca się zachowanie ostrożności podczas stosowania leku Glucophage, w niżej wymienionych sytuacjach klinicznych.
Kwasica mleczanowa. Jest to rzadkie, ale groźne powikłanie metaboliczne, charakteryzujące się wysoką śmiertelnością, w przypadku braku natychmiastowego leczenia. Powstaje ono w wyniku kumulacji chlorowodorku metforminy. Występowanie kwasicy mleczanowej zanotowano przede wszystkim u osób ze znaczną niewydolnością nerek, dlatego tak ważne jest, aby przed rozważeniem rozpoczęcia leczenia metforminą ocenić czynność nerek oraz inne czynniki ryzyka, takie jak: źle kontrolowana, cukrzyca, ketoza, długotrwałe głodzenie, nadużywanie alkoholu, niewydolność wątroby i inne stany związane z niedotlenieniem.
Czynność nerek. Chlorowodorek metforminy jest wydalany przez nerki, dlatego przed rozważeniem rozpoczęcia leczenia metforminą należy oznaczyć poziom kreatyniny. Również w trakcie terapii zalecana jest regularna kontrola czynności nerek:
raz w roku u pacjentów z prawidłową czynnością nerek;
przynajmniej 2-4 razy w roku u pacjentów, u których stężenie kreatyniny jest w górnej granicy normy lub u osób w podeszłym wieku.
Stosowanie środków kontrastujących zawierających jod. Donaczyniowe podanie środków kontrastujących zawierających jod może być przyczyną niewydolności nerek, dlatego metforminę należy odstawić przed badaniem lub na czas badania. Leczenie metforminą można wznowić, nie wcześniej niż po 48 godzinach po badaniu oraz po ocenie parametrów nerkowych i stwierdzeniu, że są one prawidłowe.
Zabiegi chirurgiczne. Metforminę należy odstawić 48 godzin przed zabiegiem chirurgicznym w znieczuleniu ogólnym, dordzeniowym lub zewnątrzoponowym. Kontynuowanie leczenia metforminą zaleca się, nie wcześniej niż po upływie 48 godzin od zabiegu lub wznowienia żywienia doustnego oraz po potwierdzeniu, że czynność nerek jest prawidłowa.