Gastrolit - E-recepta - recepta online z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 24.11.2023

Gastrolit  E recepta  recepta online z konsultacj膮 | cena dawkowanie przeciwwskazania

Gastrolit to preparat leczniczy przeznaczony do łagodzenia objawów biegunek i odwodnienia. Dostępny jest w formie proszku, który po rozpuszczeniu w wodzie tworzy doustny roztwór zawierający glukozę i niezbędne elektrolity. Pełni on kluczową rolę w przywracaniu równowagi wodno-elektrolitowej w organizmie w przebiegu chorób przewodu pokarmowego, zarówno u dzieci jak, i u osób dorosłych.

Nazwa preparatu Gastrolit
Substancje czynne Kalii chloridum Natrii chloridum Natrii hydrogenocarbonas Chamomillae extractum Glucosum
Dost臋pno艣膰 Na recept臋
Posta膰
 • Proszek do sporz膮dzania roztworu
Dawki
 • - (Proszek do sporz膮dzania roztworu)

Spis tre艣ci

Czym jest produkt leczniczy Gastrolit?

Gastrolit, proszek do sporządzania roztworu, to preparat leczniczy w formie doustnego płynu glukozowo-elektrolitowego stosowany stanach odwodnienia organizmu, zwłaszcza w przypadku biegunek.

Lek występuje w postaci proszku do sporządzania roztworu i jest dostępny bez recepty.

e-Recepta online 58.99 Z艁

Leki na potencje, leki sta艂e, antykoncepcja sta艂a, przed艂u偶enie terapii w chorobach przewlek艂ych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 Z艁

Tabletka 'po', tabletka dzie艅 po, tabletka do 72h, pigu艂ka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Jaki jest mechanizm dzia艂ania preparatu?

Odwodnienie może wystąpić w sytuacjach, takich jak nadmierne pocenie się z powodu gorąca, upałów, intensywnego wysiłku fizycznego, zmniejszonego spożycia płynów oraz w przypadku braku uczucia pragnienia (szczególnie u osób starszych) lub w wyniku zaburzeń ze strony przewodu pokarmowego tj. wymioty oraz biegunka.

Gastrolit uzupełnia niedobór elektrolitów, takich jak sód, potas, chlorki i wodorowęglany, które mogą być utracone np. wraz ze stolcem biegunkowym. Dodatkowo, glukoza zawarta w produkcie wspomaga wchłanianie wody i elektrolitów oraz dostarcza organizmowi łatwo przyswajalnego źródła energii.

Jaki jest sk艂ad leku?

Opakowanie zawiera 14 saszetek po 4,15 g.

W skład każdej saszetki preparatu Gastrolit wchodzi:

 • chlorek sodu (0,35 g)

 • chlorek potasu (0,30 g)

 • wodorowęglan sodu (0,50 g)

 • nalewka z rumianku (0,02 g)

 • glukoza (2,98 g)

Po rozpuszczeniu roztwór zawiera 60 mmol/l Na+, 20 mmol/l K+, 30 mmol/l HCO3-, 80 mmol/l glukozy, a jego osmolalność wynosi 240 mOsm/kg.

Jakie s膮 wskazania do stosowania preparatu Gastrolit?

Wskazaniem do przyjmowania leku Gastrolit jest zapobieganie i leczenie odwodnienia niewielkiego stopnia w przebiegu biegunek.

Jest to terapia pierwszego wyboru u dzieci z ostrą biegunką. Preparat należy stosować od chwili wystąpienia biegunki lub wymiotów, aby nie dopuścić do odwodnienia i pojawienia się zaburzeń elektrolitowych.

W jaki spos贸b przyjmowa膰 Gastrolit?

Lek jest przeznaczony do stosowania doustnego.

Zawartość saszetki należy rozpuścić w 200 ml gorącej wody i ostudzić. W celu przygotowania większej objętości roztworu, na przykład 500 ml, należy rozpuścić 3 saszetki Gastrolitu w 600 ml wody. Następnie z uzyskanego roztworu odmierzyć i podać odpowiednią ilość zgodnie z zaleceniami dotyczącymi dawkowania.

Jak dawkowa膰 lek u doros艂ych?

Zapobieganie odwodnieniu1 saszetka (200 ml roztworu) po każdym płynnym stolcu.

W przypadku odwodnienia przez pierwsze 4 godziny należy przyjąć od 500 do 1000 ml roztworu aż do zaspokojenia pragnienia, a następnie 200 ml po każdym płynnym stolcu.

Jak dawkowa膰 lek u dzieci?

Młodzież i dzieci powyżej 3. roku życia

 • w zapobieganiu odwodnieniu 1 saszetka (200 ml roztworu) po każdym płynnym stolcu

 • w odwodnieniu przez pierwsze 4 godziny 500 ml do zaspokojenia pragnienia, później 100-200 ml po każdym stolcu

Dzieci 1-3 lat

 • konieczna jest konsultacja lekarska, a do czasu konsultacji można podać 10 ml roztworu na kilogram masy ciała po każdym stolcu

 • w odwodnieniu w ciągu pierwszych 4 godzin stosujemy 50 ml roztworu na kg mc. (ok. 500-750 ml) po każdym stolcu biegunkowym, następnie 10 ml roztworu na kg mc. (ok. 100-150 ml)

Niemowlęta

 • konieczna jest konsultacja lekarska, a do czasu konsultacji można podać 10 ml roztworu na kilogram masy ciała po każdym stolcu

 • w odwodnieniu w ciągu pierwszych 4-6 godzin stosujemy 50-100 ml roztworu na kg mc., a po tym okresie 10 ml roztworu na kg mc. po każdym wypróżnieniu

Kiedy konieczna jest konsultacja lekarska?

Osoby wymagające niezwłocznej konsultacji lekarskiej to:

 • dzieci w wieku poniżej 3. roku życia

 • pacjenci z biegunką trwającą powyżej 24-48 godzin

 • pacjenci ze współistniejącą chorobą przewlekłą

 • pacjenci z silnym bólem brzucha oraz obecnością krwi w stolcu

 • pacjenci, którzy doświadczają zmian w stanie psychicznym (drażliwość, apatia)

 • pacjenci z gorączką powyżej 39°C

W przypadku silnego odwodnienia doustna terapia nawadniająca może być niewystarczająca. Wówczas konieczna może być konsultacja lekarska oraz zastosowanie dożylnej terapii nawadniającej.

Objawami ciężkiego odwodnienia mogą być szybki puls, trudności w oddychaniu, gorączka, nadmierne zmęczenie, skurcze mięśni, ból głowy, nudności, mrowienie kończyn, wymioty, splątanie, drgawki i utrata przytomności.

U niemowląt ostra biegunka może prowadzić do odwodnienia, co skutkuje szybkim pogorszeniem stanu zdrowia i wymaga pilnej konsultacji lekarskiej.

Jakie s膮 dzia艂ania niepo偶膮dane leku Gastrolit?

W nielicznych przypadkach mogą wystąpić zaburzenia czynności przewodu pokarmowego, takie jak nudności i wymioty oraz zwiększone stężenie potasu we krwi, czyli hiperkaliemia. Z tego względu Gastrolit nie powinien być stosowany jednocześnie z lekami zwiększającymi stężenie potasu we krwi m.in. z inhibitorami konwertazy angiotensyny stosowanymi w leczeniu nadciśnienia tętniczego.

Gdzie mo偶na zg艂asza膰 dzia艂ania niepo偶膮dane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny.

Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Jakie s膮 objawy przedawkowania leku Gastrolit?

Przy przestrzeganiu zalecanych dawek nie ma ryzyka przedawkowania.

Jednak w sytuacjach spożycia nadmiernej ilości preparatu może wystąpić nadmiar płynów, zwłaszcza u osób z zaburzeniami czynności nerek. W takich przypadkach należy monitorować poziom elektrolitów we krwi i wdrożyć odpowiednie leczenie w zależności od stanu zdrowia pacjenta.

Jakie s膮 przeciwwskazania do stosowania leku?

Nie należy stosować produktu leczniczego Gastrolit, jeśli występuje nadwrażliwość na substancję czynną lub jakąkolwiek inną substancję zawartą w preparacie.

Przyjmowanie leku jest także przeciwwskazane, gdy występuje:

 • podwyższone stężenie potasu w surowicy (hiperkaliemia)

 • ostra i przewlekła niewydolność nerek z zaburzeniami gospodarki elektrolitowej

 • całkowite zahamowanie wydalania moczu (anuria)

 • ciężkie odwodnienie

 • utrata przytomności

 • wstrząs hemodynamiczny

 • niedrożność jelit

 • obfite wymioty

Czy mo偶na stosowa膰 Gastrolit w ci膮偶y?

Produkt leczniczy Gastrolit może być przyjmowany w ciąży w zalecanych dawkach.

Czy dozwolone jest przyjmowanie leku w trakcie karmienia piersi膮?

Produkt leczniczy Gastrolit może być stosowany w okresie laktacji w zalecanych dawkach.

Czy Gastrolit wp艂ywa na zdolno艣膰 do prowadzenia pojazd贸w?

Gastrolit nie powoduje zmniejszenia sprawności psychomotorycznej i nie wpływa negatywnie na zdolność do kierowania pojazdami oraz obsługę maszyn.

Podsumowanie informacji dotycz膮cych leku Gastrolit

Substancja czynna: chlorek sodu, chlorek potasu, wodorowęglan sodu, nalewka z rumianku, glukoza.

Wskazania: produkt stosuje się do zapobiegania i leczenia odwodnienia niewielkiego stopnia w przebiegu biegunek.

Zastosowanie: doustne.

Dawkowanie: dorośli – w zapobieganiu odwodnieniu 1 saszetka po każdym płynnym stolcu, w odwodnieniu w ciągu pierwszych 4 godzin 500-1000 ml roztworu, potem 1 saszetka po każdym stolcu, dzieci powyżej 3 roku życia – w zapobieganiu odwodnieniu 1 saszetka po każdym płynnym stolcu, w odwodnieniu w ciągu pierwszych 4 godzin 500 ml, potem 100-200 ml po każdym stolcu, dzieci 1-3 lat – konsultacja lekarska i 10 ml/kg mc. po każdym stolcu, w odwodnieniu przez pierwsze 4 godziny 500-750 ml, potem 100-150 ml po każdym stolcu, niemowlęta – konsultacja lekarska i 10 ml/kg mc. po każdym stolcu, przez pierwsze 4 godziny 250-1000 ml, potem 50-100 ml po każdym stolcu.

Główne przeciwwskazania: podwyższone stężenie potasu w surowicy (hiperkaliemia), ostra i przewlekła niewydolność nerek z zaburzeniami wodno-elektrolitowymi, bezmocz (anuria), ciężkie odwodnienie, utrata przytomności.

Główne działania niepożądane: zaburzenia żołądkowo-jelitowe, hiperkaliemia.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Bibliografia

Charakterystyka produktu leczniczego Gastrolit, dostępna w internecie:
https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/2601/characteristic

Inni czytali r贸wnie偶

Devikap - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Devikap - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Devikap聽to wyr贸b leczniczy, kt贸ry zawiera cholekalcyferol - witamin臋 D. Za偶ywany jest w celu profilaktyki i uzupe艂nienia niedobor贸w, a tak偶e leczenia stan贸w zwi膮zanych z deficytem witaminy D3.

Charakterystyka produkt贸w leczniczych
15.11.2022
Emanera - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Emanera - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Emanera to preparat leczniczy hamuj膮cy sekrecj臋 kwasu solnego przez kom贸rki ok艂adzinowe 偶o艂膮dka. Lek zawiera ezomeprazol - substancj臋 czynn膮 z grupy inhibitor贸w pompy protonowej. Emaner臋 stosuje si臋 wy艂膮cznie u os贸b powy偶ej 12 roku 偶ycia.

Charakterystyka produkt贸w leczniczych
24.11.2023
Heparegen - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Heparegen - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Heparegen to doustny lek stosowany pomocniczo w chorobach w膮troby o charakterze ostrym lub przewlek艂ym. Substancj膮 czynn膮 preparatu jest kwas tiazolidynokarboksylowy.

Charakterystyka produkt贸w leczniczych
26.01.2022
Konsultacja z E-recept膮 za 49.99 Z艁 Tylko w najnowszej aplikacji!