Jeanine Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Jeanine - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Jeanine to złożony doustny preparat antykoncepcyjny, którego substancją czynną jest etynyloestradiol oraz dienogest mikronizowany. Preparat cechuje się działaniem antykoncepcyjnym oraz jest stosowany w leczeniu zmian trądzikowych.

Rozpocznij konsultacj─Ö z Jeanine
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Jeanine - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 14.02.2024
Nazwa preparatu Jeanine
Substancje czynne Ethinylestradiolum Dienogestum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
  • Tabletki powlekane
  • Tabletki dra┼╝owane
Dawki
  • 0,03 mg + 2 mg (Tabletki powlekane)
  • 0,03 mg + 2 mg (Tabletki dra┼╝owane)

Podstawowe informacje o leku Jeanine

Substancja czynna: etynyloestradiol i dienogest mikronizowany

Wskazania: leczenie trądziku, hormonalna antykoncepcja

Zastosowanie: Doustne

Dawkowanie: należy przyjmować jedną tabletkę dziennie o stałej porze przez 21 dni, po czym wykonuje się 7-dniową przerwę od przyjmowania preparatu

Główne przeciwwskazania: okres ciąży i karmienie piersią, nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu, wystąpienie żylnej choroby zakrzepowo zatorowej

Główne działania niepożądane: ból głowy, nudności, wymioty, zwiększenie masy ciała, tkliwość piersi, ból piersi, nastrój depresyjny, zmienność nastroju

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Jeanine - Cena, refundacja

Preparat Jeanine nie jest refundowany, a jego cena zależy od rozmiaru opakowania.

  • Jeanine (0,03 mg + 2 mg tabletki powlekane 21 szt.) - cena wynosi ok. 41 zł

Ceny podane są jedynie orientacyjne i mogą zostać zmienione w przyszłości.

Czym jest lek Jeanine?

Lek Jeanine jest stosowany w leczeniu trądziku o umiarkowanym nasileniu. Preparat można przyjmować gdy leczenie miejscowe oraz ogólnoustrojowa kuracja antybiotykami nie jest wystarczająca w zwalczaniu zmian trądzikowych.

Wyrób medyczny Jeanine jest zaliczany do grupy złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych. W składzie preparatu znajdują się dwie substancje czynne: etynyloestradiol - estrogen oraz dienogest - progesteron. Jeżeli lek jest stosowany prawidłowo, to ryzyko powstania ciąży jest bardzo niskie.

Zastosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych powinno odbywać się po konsultacji lekarskiej i indywidualnej ocenie ryzyka, przede wszystkim dotyczącego potencjalnego rozwoju choroby zakrzepowo-zatorowej.

Stosowanie doustnego środka antykoncepcyjnego nie chroni przed zakażeniem się chorobą transmitowaną drogą płciową. W celu wzmocnienia ochrony przed szkodliwymi patogenami należy dodatkowo stosować prezerwatywę.

Mechanizm działania leku

Lek Jeanine działa jako środek antykoncepcyjny poprzez zahamowanie owulacji i zmianę konsystencji śluzu szyjki macicy. Pod wpływem preparatu cykle menstruacyjne ulegają regulacji, a krwawienia są bardziej skąpe (co pozwala na zmniejszenie ryzyka powstania niedokrwistości z niedoboru żelaza). Co więcej, ból towarzyszący miesiączce ulega zmniejszeniu.

Jaki jest skład leku Jeanine?

W składzie tabletek powlekanych znajdują się 2 mg dienogestu mikronizowanego i 0,03 mg etynyloestradiolu.

Do substancji pomocniczych zawartych w rdzeniu tabletki zalicza się takie substancje jak: skrobia kukurydziana, laktoza jednowodna, magnezu stearynian oraz maltodekstryna, natomiast w składzie otoczki jest syrop glukozowy, sacharoza, wosk Carnauba, dwutlenek tytanu - E171, węglan wapnia, makrogol 35 000 oraz powidon K 25.

Produkt dostępny jest wyłącznie po okazaniu recepty lub e-recepty .

Jakie jest dawkowanie leku Jeanine?

Podczas przyjmowania preparatu Jeanine najważniejsza jest regularność - terapia jest wtedy najbardziej efektywna, a antykoncepcyjne działanie leku najbardziej skuteczne. Brak regularności zażywania tego wyrobu medycznego może spowodować wystąpienie śródcyklicznych krwawień, pogorszenie działania antykoncepcyjnego oraz obniżenie skuteczności terapeutycznej.

Tabletki należy przyjmować przez 21 dni o stałej porze, popijając małą ilością wody. Po upływie 21 dni należy wykonać tygodniową bez tabletkową przerwę, podczas której u pacjentek występuje krwawienie z odstawienia. W przypadku braku krwawienia w trakcie 7-dniowej przerwy należy wziąć pod uwagę możliwość zajścia w ciążę.

Pierwsze efekty kuracji trądziku są zwykle widoczne po co najmniej 3 miesiącach regularnego stosowania leku Jeanine. Skuteczność leczenia ocenia się po ok 3-6 miesiącach przyjmowania preparatu.

Jak rozpocz─ů─ç stosowanie leku Jeanine?

Jeżeli w poprzednim miesiącu kobieta nie stosowała antykoncepcji hormonalnej, to rozpoczęcie przyjmowania leku Jeanine powinno mieć miejsce w pierwszym dniu krwawienia miesiączkowego. Istnieje również możliwość rozpoczęcia opakowania między 2. a 5. dniem cyklu menstruacyjnego, jednakże w tym wypadku przez pierwszy tydzień należy stosować dodatkową metodę antykoncepcji mechanicznej.

Gdy kobieta dotychczas stosowała złożoną antykoncepcję hormonalną, preparat Jeanine należy włączyć pierwszego dnia po przyjęciu ostatniej kapsułki poprzedniego środka antykoncepcyjnego, maksymalnie do pierwszego dnia po tygodniowej przerwie odstawiennej.

Jeżeli dotychczas stosowano jako metodę antykoncepcji produkty zawierające progesteron tj. minipill, implanty, iniekcje lub wkładki hormonalne, należy zastosować się do poniższych zaleceń. W przypadku zastrzyków, stosowanie Jeanine należy rozpocząć w kolejnym planowanym dniu iniekcji. Przyjmując tabletki jednoskładnikowe zawierające progesteron, kobieta może przejść na nowy preparat w dowolnym dniu cyklu. Przy systemie terapeutycznym domacicznym bądź implancie, Jeanine może włączyć w dniu usunięcia poprzedniej antykoncepcji. W każdym z powyższych przypadków przez pierwsze 7 dni kuracji należy dołączyć dodatkowy środek antykoncepcyjny mechaniczny.

Jeżeli w pierwszym trymestrze ciąży dojdzie do poronienia, produkt Jeanine można włączyć od razu, bez konieczności stosowania dodatkowej formy antykoncepcji.

Jeżeli doszło do porodu lub poronienia w drugim trymestrze, to preparat można włączyć po 21-28 dniach od tego wydarzenia. Jeżeli kobieta zechce później rozpocząć stosowanie tabletek Jeanine, to przez pierwsze 7 dni należy dołączyć dodatkowo antykoncepcję barierową. W sytuacji gdy miały miejsce stosunki intymne przed rozpoczęciem stosowania antykoncepcji, należy odczekać do wystąpienia pierwszego krwawienia miesiączkowego lub wykonać test ciążowy.

Pomini─Öcie dawki preparatu Jeanine

Tabletki powlekane Jeanine należy przyjmować regularnie o stałych porach. Jeżeli upłynęło od planowanego zażycia leku, należy natychmiast przyjąć pominiętą dawkę i kolejną zastosować o typowej porze. Ochrona antykoncepcyjna pozostanie utrzymana na tym samym poziomie.

Jeśli od planowanego zażycia leku upłynęło ponad 12 godzin, to działanie antykoncepcyjne może ulec zmniejszeniu. Wtedy należy kontynuować przyjmowanie tabletek, jednakże przez 7 dni zaleca się stosowanie dodatkowej formy antykoncepcji mechanicznej.

W zależności od tygodnia cyklu postępowanie w przypadku pominięcia tabletki będzie następujące:

Pierwszy tydzień - pominiętą tabletkę należy zażyć jak najszybciej, nawet gdy zajdzie konieczność przyjęcia 2 tabletek w tym samym czasie. Kolejne tabletki przyjmuje się o typowej porze, a przez 7 kolejnych dni dołącza się antykoncepcję mechaniczną.

Drugi tydzień - zapomnianą pastylkę przyjmuje się jak najszybciej, nawet gdy oznacza to przyjęcie 2 tabletek razem. Jeżeli tydzień przed pominięciem leku Jeanine terapię prowadzono właściwie, to nie ma potrzeby korzystania z dodatkowego środka antykoncepcyjnego. Natomiast jeżeli w terapii pojawiły się błędy, należy zastosować dodatkową formę antykoncepcji.

Trzeci tydzień - w tym okresie istnieje duże ryzyko obniżenia skuteczności antykoncepcji po pominięciu dawki. Zastosowanie się do jednej z dwóch metod przyjmowania leku Jeanine po wystąpieniu błędu w terapii pozwoli tą skuteczność utrzymać na zadowalającym poziomie. Należy pamiętać, że na efekt tego działania ma również wpływ wcześniejsze prawidłowe przyjmowanie dawek.

Jako pierwszą możliwość uznaje się jak najszybsze przyjęcie zapomnianej tabletki, nawet jeśli będzie to oznaczać przyjęcie w tym samym czasie 2 tabletek. Gdy kobieta przyjmie ostatnią tabletkę z opakowania, kolejnego dnia powinna rozpocząć drugie opakowanie, bez tygodniowej przerwy (nie należy przerywać stosowania tabletek).

Alternatywnie można zaprzestać stosowania pastylek z obecnego opakowania i rozpocząć tygodniową przerwę (liczone są tu również dni w których pominięto przyjmowanie preparatu). Po tygodniu rozpoczyna się kolejne opakowanie leku.

W sytuacji gdy preparat nie jest stosowany regularnie - w przypadku opóźnienia wystąpienia krwawienia należy wykonać test ciążowy.

Jeżeli w okresie 3-4 godzin od przyjęcia leku Jeanine wystąpiły wymioty, należy to potraktować jako pominięcie dawki leku i zastosować się do przedstawionych wyżej zaleceń. W wypadku zaburzeń żołądkowo-jelitowych wchłanianie leku może ulec zaburzeniu i powinno się dołączyć dodatkową metodę antykoncepcji.

Jakie s─ů najcz─Östsze mo┼╝liwe dzia┼éania niepo┼╝─ůdane preparatu Jeanine?

Do najczęstszych działań niepożądanych preparatu Jeanine zalicza się takie objawy jak: ból piersi (tkliwość oraz uczucie dyskomfortu), ból głowy, trądzik, wzmożony apetyt, zapalenie pochwy, kandydoza pochwy, migrena, zawroty głowy, obniżony nastrój, nadciśnienie tętnicze, niedociśnienie, wymioty, biegunka, nudności, ból brzucha, łysienie, świąd, wysypka, krwawienia z pochwy, krwawienia między miesiączkowe, bolesne miesiączkowanie, upławy z pochwy, ból w obszarze miednicy, torbiel jajnika, wahania masy ciała oraz złe samopoczucie.

Jakie s─ů rzadziej wyst─Öpuj─ůce dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku Jeanine?

Do rzadziej spotykanych działań niepożądanych preparatu Jeanine zalicza się: zakażenia grzybicze, zapalenie piersi, zakażenie dróg moczowych, zapalenie pęcherza, zapalenie szyjki macicy, depresję, zaburzenia psychiczne, bezsenność, grypę, opryszczkę jamy ustnej, zapalenie oskrzeli oraz zatok, infekcje wirusowe, zakażenia górnych dróg oddechowych, agresję, niedokrwistość, mięśniaki macicy, tłuszczaka piersi, zawroty głowy, zaburzenia słuchu, nadwrażliwość, jadłowstręt, udar mózgu, zaburzenia krążenia mózgowego, dystonię, ortostatyczne zaburzenia krążenia, zwiększone ciśnienie rozkurczowe, żylaki, astmę, hiperwentylację, zapalenie jelit, uderzenia gorąca, zaburzenia wzroku, reakcje skórne, niestrawność, zaburzenia czynności i bolesności żył, tachykardię, zatorowość płucną, nadmierne owłosienie, łupież, łojotok, wzmożoną potliwość, bóle kończyn, mięśni, ból pleców, tętnicze oraz żylne zdarzenia zakrzepowo-zatorowe, zapalenie błony śluzowej żołądka, torbiele piersi, bolesne stosunki płciowe, zaburzenia miesiączkowania, wydzielanie mleka, drażliwość, zapalenie, gorączkę, hipercholesterolemię , ból w klatce, obrzęki obwodowe, zawał mięśnia sercowego, dysplazję szyjki macicy, alergiczne zapalenie skóry, atopowe zapalenie skóry, hipertrójglicerydemię oraz dodatkową pierś.

Hormonalne środki antykoncepcyjne zwiększają ryzyko wystąpienia zatorów żylnych, tętniczych, a także chorób zakrzepowo-zatorowych.

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Objawy przedawkowania

W wypadku przedawkowania preparatu mogą się pojawić takie objawy jak: nudności, krwawienie z odstawienia oraz wymioty. Antidotum nie istnieje; zaleca się stosowanie leczenia objawowego.

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania leku?

Produkt leczniczy Jeanine nie może być zastosowany, jeśli pacjenta dotyczy którekolwiek z wymienionych stanów. Należą do nich: nadwrażliwość na jakąkolwiek substancję zawartą w tabletce Jeanine, przebyta bądź aktualna zakrzepica żylna - zatorowość płucna, zakrzepica żył głębokich, jednoczesna terapia innymi hormonalnymi środkami antykoncepcyjnymi, przebyty lub aktualny udar mózgu, przebyta bądź aktualna zakrzepica tętnicza, np. zawał serca, a także objawy zwiastujące - przemijający udar niedokrwienny TIA, dławica piersiowa, oponiak obecnie lub w wywiadzie, ciąża, okres karmienia piersią, krwawienie pochodzące z dróg rodnych o nieznanej etiologii, obecność lub podejrzenie nowotworu hormonozależnego, łagodne bądź złośliwe nowotwory wątroby, ciężka choroba wątroby, migrenowe bóle głowy w wywiadzie z objawami ogniskowymi neurologicznymi, stwierdzenie poważnych czynników ryzyka wystąpienia zakrzepicy tętniczej lub żylnej (ciężkie nadciśnienie tętnicze, cukrzyca ze zmianami w naczyniach, ciężka dyslipoproteinemia).W wypadku wystąpienia utrwalonego nadciśnienia tętniczego należy rozważyć zakończenie stosowania preparatu.

Do przeciwwskazań stosowania preparatu Jeanine zalicza się też nabytą bądź dziedziczną skłonność do wystąpienia zakrzepicy tętniczej lub żylnej np. niedobór antytrombiny III, niedobór białka S lub niedobór białka C i obecność przeciwciał antyfosfolipidowych.

Nie należy łączyć preparatu Jeanine wraz z lekami takimi jak: ombitaswir z parytaprewirem, dazabuwir, glekaprewir z pibrentaswirem, a także sofosbuwiru z welpataswirem oraz woksylaprewirem.

Przed rozpoczęciem stosowania preparatu należy skonsultować się z lekarzem i przekazać informację o wszelkich chorobach przewlekłych oraz zażywanych lekach m. in. o chorobach, które nasiliły się podczas wcześniejszego stosowania hormonów steroidowych bądź pojawiły się wtedy po raz pierwszy, o cukrzycy, migrenach, zespole policystycznych jajników, migrenie, padaczce itd..

Interakcje z innymi lekami

Na wizycie lekarskiej należy poinformować lekarza o stosowanych lekach i wyrobach medycznych. Stosowanie niektórych produktów leczniczych wraz z Jeanine może osłabić skuteczność antykoncepcyjną lub wywołać krwawienia i plamienia. Do leków tych zaliczamy preparaty takie jak: ryfampicyna (stosowana w leczeniu gruźlicy), prymidon, karbamazepina, topiramat, fenytoina, felbamat i okskarbazepina (czyli leki używane w leczeniu padaczki), preparaty z zielem dziurawca zwyczajnego, gryzeofulwina (o zastosowaniu przeciwgrzybiczym) oraz barbiturany. W wypadku stosowania tych preparatów można: zalecić zaprzestanie przyjmowania tabletek wymienionych wyżej jeżeli nie ma takiej konieczności, lub włączyć dodatkową metodę antykoncepcji np. prezerwatywę.

Kobiety cierpiące na zapalenie wątroby typu C, przyjmujące leki przeciwwirusowe takie jak: rytonawir, dazabuwir, ombitaswir oraz parytaprewir, nie powinny stosować wyrobu medycznego Jeanine. Taka kombinacja lekowa może zwiększyć stężenie enzymów wątrobowych we krwi.

Jeanine a ci─ů┼╝a

Nie należy stosować Jeanine u kobiet ciężarnych i wśród kobiet, u których istnieje możliwość zajścia w ciążę. Jeżeli w trakcie stosowania preparatu Jeanine dojdzie do zapłodnienia, należy natychmiast przerwać kurację tym preparatem.

Jeanine a karmienie piersi─ů

Stosowanie Jeanine w okresie karmienia piersią jest przeciwwskazane. Niewielkie ilości preparatu mogą przedostawać się do mleka matki oraz karmionego przez nią dziecka.

Jeanine a prowadzenie pojazd├│w mechanicznych

Nie zauważono aby lek Jeanine wpływał na sposób oraz zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Jeanine - leki z tymi samymi substancjami czynnymi

Leki, które zawierają te same substancje czynne co Jeanine, to:
- Aidee,
- Astha,
-Atywia,
- Atywia Diaily,
-Bonadea
-Dionelle,
-Dorin.

Bibliografia

  • Charakterystyka produktu leczniczego Jeanine https://rejestry.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/11914/characteristic
  • Inne popularne leki

    Inni czytali r├│wnie┼╝