Dorin Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Dorin- E-recepta - recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Lek Dorin stanowi jeden z dostępnych na rynku doustnych preparatów antykoncepcyjnych stosowanych w zapobieganiu ciąży. Dorin zawiera w swoim składzie dwie substancje czynne - etynyloestradiol oraz dienogest, dlatego zaliczany jest do złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych.

Rozpocznij konsultacj─Ö z Dorin
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Dorin- E-recepta - recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 10.05.2024
Nazwa preparatu Dorin
Substancje czynne Ethinylestradiolum Dienogestum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
 • Tabletki powlekane
Dawki
 • 0,03 mg + 2 mg (Tabletki powlekane)

Podstawowe informacje o leku Dorin

Substancja czynna: Etynyloestradiol i dienogest

Wskazania: Zapobieganie ciąży. Leczenie trądziku o umiarkowanym nasileniu przy niepowodzeniu innych metod i braku przeciwwskazań do przyjmowania doustnych środków antykoncepcyjnych.

Zastosowanie: Doustne.

Dawkowanie: 1 tabletka leku Dorin raz dziennie przez 21 następnych dni według kolejności wskazanej na blistrze. Następny blister należy rozpocząć po zachowaniu 7-dniowej przerwy w przyjmowaniu tabletek.

Główne przeciwwskazania: żylna choroba zakrzepowo-zatorowa (zakrzepica żył głębokich, zatorowość płucna) lub predyspozycja do jej występowania np. niedobór białka s, zawał serca lub udar mózgu, zaburzenie krzepnięcia krwi, migrena z ogniskowymi objawami neurologicznymi, zapalenie trzustki, ciężka choroba wątroby, nowotwory narządów płciowych lub piersi, nadwrażliwość na składniki leku, wirusowe zapalenie wątroby typu c leczone ombitaswirem z parytaprewirem i rytonawirem, dazabuwirem, sofosbuwirem.

Główne działania niepożądane: bóle i zawroty głowy, migrena, tkliwość i powiększenie piersi, zwiększony apetyt, zwiększenie masy ciała, uczucie zmęczenia, obniżenie nastroju, nadciśnienie tętnicze lub zbyt niskie ciśnienie krwi, bóle brzucha, dyskomfort i wzdęcia, nudności, wymioty, biegunka, trądzik, łysienie, wysypka plamista, świąd, zakażenia pochwy (m. in. kandydoza), nieprawidłowe krwawienie z odstawienia, krwawienia w środku cyklu, bolesne miesiączkowanie, torbiele jajników, ból w okolicy miednicy.

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Ile kosztuje lek Dorin?

Lek Dorin jest dostępny tylko na receptę i kosztuje ok. 30 zł za opakowanie 21 tabletek.

Podana cena jest jedynie orientacyjna i może ulec zmianie.

Czym jest Dorin?

Lek Dorin należy do złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych, których zadanie polega na zapobieganiu ciąży.

Dodatkowym wskazaniem do jego stosowania jest trądzik o umiarkowanym nasileniu, jeśli nie uległ poprawie po wprowadzeniu leczenia doustnego lub antybiotyków, a pacjentka jest zdecydowana na rozpoczęcie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych i nie występują u niej żadne znane przeciwwskazania.

Preparat jest przeznaczony do przyjmowania doustnego w formie dwuskładnikowych tabletek zawierających dwie substancje czynne - etynyloestradiol i dienogest - będące jednocześnie syntetycznymi odpowiednikami żeńskich hormonów płciowych.

Warto podkreślić, że lek Dorin, tak jak w przypadku innych hormonalnych środków antykoncepcyjnych, nie zapewnia ochrony przed zakażeniem chorobami przenoszonymi drogą płciową, do których należy między innymi zakażenie wirusem HIV.

Jaki jest mechanizm działania leku?

Preparat antykoncepcyjny Dorin zawiera etynyloestradiol i dienogest, czyli dwie substancje czynne, będące jednocześnie syntetycznymi odpowiednikami żeńskich hormonów. Oba te składniki działają synergistycznie względem siebie i w efekcie wpływają na procesy hormonalne przebiegające w organizmie, czego skutkiem jest skuteczne działanie antykoncepcyjne leku Dorin.

Składniki preparatu hormonalnego Dorin wspólnie oddziałują na układ endokrynny kobiety, naśladując naturalny cykl hormonalny.

Etynyloestradiol stanowi syntetyczny odpowiednik estradiolu, jednego z głównych żeńskich hormonów płciowych. W połączeniu z dienogestem, który jest pochodną progesteronu, oba hormony hamują uwalnianie gonadotropin (FSH i LH) z przedniego płata przysadki mózgowej.

Gonadotropiny odgrywają kluczową rolę w procesie owulacji, a ich zablokowanie spowoduje zaburzenie dojrzewania oraz uwalniania komórki jajowej. Jeżeli w jajowodzie nie dojdzie do połączenia komórki jajowej z plemnikiem, nie dojdzie również do zapłodnienia.

Innym mechanizmem działania jest zmiana składu śluzu znajdującego się w szyjce macicy. Pod wpływem hormonów zawartych w leku Dorin śluz szyjkowy zyskuje większą gęstość i lepkość.

Zmiana konsystencji śluzu utrudnia ruch plemników i stanowi dla nich barierę w dotarciu do komórki jajowej. Dzięki temu działaniu lek zapewnia skuteczną ochronę przed niepożądaną ciążą, nawet gdy dojdzie do owulacji, ponieważ plemniki nie przemieszczą się przez szyjkę macicy w stronę jajowodu, gdzie powinno dojść do potencjalnego zapłodnienia.

Dienogest działa również na endometrium, czyli błonę śluzową wyściełającą macicę. Poprzez zmianę jej struktury i właściwości sprawia, że staje się mniej przyjazna dla ewentualnego zarodka. Nawet gdyby doszło do zapłodnienia, zmodyfikowana błona śluzowa macicy nie pozwala na implantację zarodka, co skutecznie uniemożliwia zajście w ciążę.

Zahamowanie owulacji, zagęszczenie śluzu szyjkowego oraz zmiany w obrębie endometrium to trzy główne mechanizmy, które w połączeniu ze sobą zapewniają wysoką skuteczność działania antykoncepcyjnego leku Dorin.

Niemniej jednak należy pamiętać, że żaden środek antykoncepcyjny nie gwarantuje 100% skuteczności w zapobieganiu ciąży, a stosowanie się do zaleceń lekarza jest kluczowe dla utrzymania dobrego stanu zdrowia i uniknięcia poważnych skutków ubocznych.

Stosowanie leku Dorin jest także wskazane w przypadku trądziku o umiarkowanym nasileniu. Jednym z mechanizmów działania jest regulacja poziomu hormonów, dzięki której etynyloestradiol i dienogest łagodzą objawy trądziku. Zachowanie balansu hormonalnego pozwala obniżyć nadmierną produkcję sebum, która może stanowić czynnik prowadzący do powstawania zmian skórnych.

Dodatkowo dienogest poprzez swoje właściwości antyandrogenne ogranicza działanie męskich hormonów, które są również często odpowiedzialne za nadmierną produkcję sebum. Hormony zawarte w leku Dorin mają zdolność do zmniejszania stanu zapalnego skóry, co przyczynia się do redukcji zaczerwienienia i obrzęku związanych z trądzikiem.

Za sprawą swojego wielokierunkowego działania, lek Dorin nie tylko przyczynia się do uniknięcia niechcianej ciąży, ale także sprzyja poprawie kondycji skóry, redukcji liczby wyprysków oraz polepsza jej ogólny stan.

Produkt dostępny jest wyłącznie po okazaniu recepty lub e-recepty .

Jaki jest skład leku?

Forma, w jakiej występuje lek Dorin to białe, okrągłe tabletki powlekane, z których każda zawiera 0,03 mg etynyloestradiolu i 2 mg dienogestu.

Wśród substancji pomocniczych lek Dorin zawiera laktozę, skrobię kukurydzianą, maltodekstrynę oraz stearynian magnezu. Pozostałe składniki dodatkowe składające się na otoczkę tabletki to hypromeloza 15 cP, dwutlenek tytanu (E171), makrogol 4000 i cytrynian sodu.

Warto być świadomym, że znana nadwrażliwość na substancje czynne lub którąkolwiek z wymienionych substancji pomocniczych stanowi przeciwwskazanie do włączenia preparatu. Natomiast jeśli reakcja nadwrażliwości wystąpi po raz pierwszy podczas stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych, natychmiast należy przerwać stosowanie leku Dorin.

Jakie s─ů wskazania do stosowania leku?

Wskazaniem do przyjmowania leku Dorin, który należy do złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych, jest zapobieganie ciąży.

Ponadto, preparat może być również stosowany w leczeniu trądziku o umiarkowanym nasileniu w sytuacji, gdy odpowiednie leczenie miejscowe lub z wykorzystaniem doustnych antybiotyków nie przyniosło oczekiwanych efektów. Jeśli kobiety, u których występują zmiany trądzikowe, są zdecydowane na stosowanie tabletek antykoncepcyjnych w ramach zapobiegania niepożądanej ciąży, należy rozpocząć przyjmowanie leku Dorin.

Decyzja o zainicjowaniu zażywania tabletek leku Dorin powinna zostać dokonana tylko po dogłębnej analizie czynników ryzyka u pacjentki. Analiza ta powinna uwzględniać ryzyko powstania zakrzepów krwi w żyłach (na przykład żylna choroba zakrzepowo-zatorowa), które jest związane ze stosowaniem leku Dorin, w porównaniu do innych złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych.

Zanim rozpocznie się stosowanie leku Dorin, konieczna jest konsultacja z lekarzem w celu zapoznania się z wszelkimi środkami ostrożności oraz dokonania prawidłowego wyboru preparatu.

W jaki spos├│b przyjmowa─ç Dorin?

Lek Dorin powinien być stosowany zgodnie ze wskazówkami lekarza oraz instrukcjami producenta umieszczonymi w ulotce dołączonej do opakowania. Sposób, w jaki należy rozpocząć przyjmowanie tabletek zależy od obecnego stanu zdrowia pacjentki lub dotychczas używanych metod zapobiegania niepożądanej ciąży.

Jeśli pacjentka w ciągu ostatniego miesiąca nie stosowała żadnej antykoncepcji hormonalnej, należy rozpocząć stosowanie leku Dorin w pierwszym dniu jej naturalnego cyklu miesiączkowego, czyli w pierwszym dniu krwawienia menstruacyjnego.

W przypadku wcześniejszego stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych, kiedy pacjentka planuje przejść na lek Dorin, przyjmowanie tabletek najlepiej jest rozpocząć w dniu po zażyciu ostatniej tabletki zawierającej substancję czynną poprzedniego preparatu. Najpóźniej stosowanie leku Dorin można zainicjować po zwykłej przerwie w trakcie terapii poprzednim złożonym doustnym środkiem antykoncepcyjnym lub po przyjęciu tabletek placebo.

Gdy lek Dorin ma być alternatywą dla systemu dopochwowego lub plastrów transdermalnych, rekomenduje się rozpoczęcie stosowania tabletek tego leku w dniu usunięcia systemu. Jednak nie powinno się opóźniać rozpoczęcia dłużej niż do dnia planowanego użycia kolejnego plastra lub systemu dopochwowego.

Istnieją również specyficzne wytyczne dotyczące wprowadzania leku Dorin w przypadku dotychczasowego stosowania przez pacjentkę środka opartego jedynie na progestagenie (mini-tabletka, zastrzyki, implant podskórny, wkładka wewnątrzmaciczna). Wszystkie te metody wymagają zastosowania dodatkowej metody antykoncepcji, takiej jak prezerwatywa podczas pierwszych 7 dni przyjmowania leku Dorin.

W przypadku, gdy pacjentka stosowała mini-tabletki zmiana preparatu zapobiegającego ciąży może nastąpić w dowolnym dniu cyklu. Jeżeli pacjentka używała w tym celu implant podskórny lub wkładkę domaciczną, przejście na tabletki Dorin powinno nastąpić w dniu ich usunięcia. W sytuacji stosowania zastrzyków domięśniowych, zmiana metody antykoncepcji na lek Dorin powinna nastąpić w dniu przewidzianego podania kolejnej dawki.

U kobiet, które doświadczyły poronienia w trakcie pierwszego trymestru ciąży, przyjmowanie tabletek leku Dorin można zacząć natychmiast. Nie ma potrzeby korzystania z dodatkowych środków antykoncepcyjnych.

Należy poinformować pacjentkę, że przyjmowanie leku Dorin jest możliwe po zachowaniu odstępu wynoszącego od 21 do 28 dni upływających po urodzeniu dziecka lub poronieniu, do którego doszło w drugim trymestrze ciąży.

Jeśli pacjentka rozpoczyna przyjmowanie tabletek później niż rekomendowany odstęp po porodzie, podczas pierwszych 7 dni przyjmowania doustnych środków antykoncepcyjnych należy stosować dodatkową metodę zapobiegania ciąży w postaci prezerwatyw.

Przed rozpoczęciem przyjmowania leku Dorin należy skonsultować się z lekarzem, aby dowiedzieć się jak prawidłowo stosować preparat, aby uniknąć niepożądanego obniżenia skuteczności w zapobieganiu ciąży. Ze względu na przeciwwskazania dotyczące doustnej antykoncepcji hormonalnej, istotne jest również, aby upewnić się, że pacjentka nie jest aktualnie w ciąży ani w okresie karmienia piersią.

Jak dawkować lek u dorosłych?

Należy przyjmować jedną tabletkę leku Dorin codziennie przez 21 następujących po sobie dni, przestrzegając kolejności wskazanej na opakowaniu. Istotne jest zachowanie stałej godziny przyjmowania tabletki Dorin każdego dnia i niezmienianie jej.

Po zażyciu 21 tabletek należy zachować 7-dniową przerwę, a następnie rozpocząć stosowanie następnego blistra leku Dorin. Krwawienie z odstawienia powinno pojawić się w ciągu 2-3 dni po przyjęciu ostatniej tabletki z blistra i może się utrzymywać nawet po rozpoczęciu kolejnego opakowania.

Efektywne zapobieganie niepożądanej ciąży oraz terapia umiarkowanego trądziku są możliwe jedynie, gdy lek jest używany zgodnie z instrukcjami lekarza oraz wskazówkami producenta zawartymi w ulotce dołączonej do opakowania.

Zauważalna poprawa w nasileniu symptomów trądziku zazwyczaj wymaga oczekiwania co najmniej trzech miesięcy. Po upływie mniej więcej 3-6 miesięcy terapii, konieczna jest ocena, czy pacjentka powinna kontynuować przyjmowanie leku Dorin.

Dostępne są również zalecenia dotyczące postępowania w sytuacji, gdy pacjentka chciałaby opóźnić krwawienie z odstawienia. W takim przypadku należy kontynuować przyjmowanie tabletek z następnego blistra bez zachowywania 7-dniowej przerwy pomiędzy opakowaniami. Warto mieć na uwadze, że wówczas mogą pojawić się niespodziewane krwawienia podczas trwania cyklu oraz ewentualne plamienia.

Jak dawkowa─ç lek u dzieci?

Produkt leczniczy Dorin jest dedykowany do przyjmowania wyłącznie po momencie pojawienia się pierwszej miesiączki. Nie należy stosować leku Dorin u dzieci, u których nie wystąpiła jeszcze menstruacja.

Jaka jest dawka maksymalna produktu?

Źródła nie podają największej bezpiecznej do przyjęcia dawki leku Dorin.

Co w przypadku pomini─Öcia dawki preparatu Dorin?

Zażywanie leku Dorin powinno następować każdego dnia o stałej godzinie. Nie powinno się zmieniać wyznaczonej pory przyjmowania tego środka antykoncepcyjnego. Niemniej jednak, wytyczne, zawarte między innymi w treści ulotki producenta dołączonej do opakowania, dokładnie opisują, w jaki sposób należy postępować w przypadku pominięcia tabletki w zależności od czasu trwania opóźnienia oraz fazy cyklu miesiączkowego.

W przypadku, gdy od planowego przyjęcia tabletki upłynęło mniej niż 12 godzin, nie dojdzie do obniżenia skuteczności ochrony przed niechcianą ciążą. Należy przyjąć pominiętą tabletkę natychmiast po uświadomieniu sobie opuszczenia dawki, a następne tabletki powinny być przyjmowane o regularnej, wcześniej ustalonej godzinie.

Sytuacja wygląda inaczej, jeżeli w czasie stosowania leku Dorin od planowego przyjęcia tabletki upłynęło więcej niż 12 godzin, ponieważ wówczas może dojść do ograniczenia skuteczności działania antykoncepcji. Co więcej, zażywanie leku nie powinno zostać przerwane na więcej niż 7 dni, a odpowiednia ochrona przed zajściem w niechcianą ciążę występuje dopiero po 7 dniach regularnego przyjmowania leku Dorin, gdyż tyle czasu potrzeba do skutecznego zahamowania osi podwzgórzowo-przysadkowo-jajnikowej.

Rekomendowane postępowanie w przypadku pominięcia tabletki oparte jest między innymi na tygodniu cyklu miesiączkowego, w którym aktualnie znajduje się pacjentka:

 • 1. tydzień - należy przyjąć pominiętą tabletkę jak najszybciej, nawet jeśli wówczas konieczne będzie zażycie dwóch tabletek jednocześnie. Dalsze przyjmowanie leku Dorin pozostaje bez zmian.

  Z powodu pominięcia dawki mogło dojść do obniżenia skuteczności ochrony antykoncepcyjnej, dlatego przez 7 kolejnych dni niezbędne jest stosowanie dodatkowej metody zabezpieczenia np. prezerwatywy. Ponadto im więcej dawek zostało pominięte, tym większe jest prawdopodobieństwo zajścia w nieplanowaną ciążę.

 • 2. tydzień - po zauważeniu pominięcia dawki, powinno się ją również zażyć od razu, a następnie należy kontynuować przyjmowanie tabletek zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem.

  Jeżeli w ciągu 7 dni poprzedzających zapomnianą tabletkę stosowano zalecane dawki leku Dorin, nie ma potrzeby stosowania prezerwatyw jako dodatkowej ochrony. Natomiast jeśli istnieją wątpliwości co do prawidłowego dawkowania lub doszło do pominięcia więcej niż 1 tabletki, wówczas przez 7 dni należy korzystać z dodatkowej metody antykoncepcji.

 • 3. tydzień - w tym przypadku należy zdawać sobie sprawę ze znacznego ryzyka spadku skuteczności preparatu Dorin ze względu na zbliżającą się przerwę w przyjmowaniu tabletek. Wykorzystanie jednej z dwóch niżej opisanych metod może zapobiec nieplanowanej ciąży bez konieczności używania dodatkowego zabezpieczenia barierowego:

  • Pierwsza metoda opiera się na zażyciu zapomnianej dawki jak najszybciej to możliwe, nawet jeśli oznacza to jednoczesne zastosowanie dwóch tabletek. Następne dawki powinny być zażywane jak zwykle, o ustalonej godzinie. Po przyjęciu ostatniej tabletki z opakowania należy pominąć zachowanie 7-dniowej przerwy i od razu rozpocząć stosowanie tabletek z następnego blistra leku Dorin. Do czasu wykorzystania wszystkich tabletek z drugiego opakowania, u pacjentki nie powinno pojawić się krwawienie z odstawienia.

  • Druga metoda polega na zaprzestaniu stosowania leku Dorin z aktualnego blistra, zachowaniu przerwy wynoszącej do 7 dni (z uwzględnieniem dni, w których pominięto dawkę antykoncepcji), a następnie należy stosować lek Dorin już z nowego opakowania.

Co ważne, jeśli nie pojawi się krwawienie z odstawienia podczas pierwszej normalnej przerwy w przyjmowaniu tabletek Dorin po pominięciu dawek, należy brać pod uwagę możliwość zajścia w ciążę.

Jakie s─ů najcz─Östsze dzia┼éania niepo┼╝─ůdane?

Podobnie jak w przypadku wszystkich leków dostępnych na rynku medycznym, również podczas stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych mogą występować skutki uboczne. Nie oznacza to jednak, że każda pacjentka będzie ich doświadczać.

Najczęstsze działania niepożądane , jakie mogą wystąpić w czasie stosowania leku Dorin to ból głowy oraz uczucie dyskomfortu i tkliwości piersi.

Innymi częstymi skutkami ubocznymi leku Dorin, ale rzadziej występującymi niż wyżej opisane są: zawroty głowy, obniżenie nastroju, uczucie zmęczenia, migrena, zwiększony apetyt, zwiększenie masy ciała, zapalenia pochwy, nadciśnienie tętnicze lub zbyt niskie ciśnienie krwi, ból brzucha, nudności, wymioty, biegunka.

Mogą także pojawić się zaburzenia dotyczące układu rozrodczego i piersi, takie jak nieprawidłowe krwawienie z odstawienia, krwawienia w środku cyklu, powiększenie i obrzęk piersi, bolesne miesiączkowanie, zmiany charakteru wydzieliny z pochwy, ból w okolicy miednicy lub torbiele jajników.

Jeśli u pacjentki występuje jakikolwiek z wymienionych powyżej stanów, szczególnie ciężkie i nieprzemijające działania niepożądane, należy skonsultować się z lekarzem.

Jakie s─ů rzadziej wyst─Öpuj─ůce dzia┼éania niepo┼╝─ůdane?

Oprócz wcześniej wymienionych działań niepożądanych, leki zawierające etynyloestradiol i dienogest, takie jak Dorin, mogą prowadzić również do innych, mniej częstych skutków ubocznych.

Wśród rzadziej występujących działań niepożądanych leku Dorin wyróżniamy:

 • zakażenia w obrębie jajników, jajowodów, szyjki macicy, dróg moczowych, pęcherza moczowego, a także oskrzeli, zatok i górnych dróg oddechowych;

 • niedokrwistość;

 • nadwrażliwość układu immunologicznego, nasilone objawy obrzęku naczynioruchowego;

 • depresja, zmiany nastroju, bezsenność, wahania libido;

 • udar niedokrwienny mózgu;

 • suchość i podrażnienie oczu, zaburzenia widzenia;

 • utrata słuchu, szumy uszne;

 • zaburzenia sercowo-naczyniowe, przyspieszona akcja serca;

 • naczynia krwionośne: zakrzepy krwi - zwiększone ryzyko powstawania zakrzepów krwi w żyłach i tętnicach (tętnicza i żylna choroba zakrzepowo-zatorowa), zatorowość płucna, zakrzepowe zapalenie żył, żylaki;

 • astma, hiperwentylacja;

 • zapalenie żołądka, przewlekłe zapalne choroby jelit (w tym wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna);

 • alergiczne lub atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, nadmierne pocenie się, łupież, hirsutyzm (nadmierne owłosienie u kobiet);

 • ból pleców i mięśni, dolegliwości mięśniowo-szkieletowe;

 • dysplazja szyjki macicy, torbiele i ból przydatków, zmiany włóknisto-torbielowate piersi, ból podczas stosunku płciowego;

 • podwyższenie stężenia triglicerydów we krwi (wzrasta ryzyko zapalenia trzustki), hipercholesterolemia, zmiany masy ciała.

Kolejnym ważnym aspektem jest możliwość wzrostu ryzyka występowania pewnych nowotworów w grupie kobiet przyjmujących lek Dorin. Zaliczamy do nich raka piersi, raka szyjki macicy oraz guzy wątroby.

Badania kliniczne dowodzą, że częstość występowania raka piersi jest nieznacznie zwiększona wśród kobiet, które przyjmują złożoną doustną antykoncepcję, jednak związek przyczynowo-skutkowy raka piersi z tabletkami dwuskładnikowymi nie został jeszcze poznany.

Czy przyjmowanie leku Dorin wi─ů┼╝e si─Ö ze zwi─Ökszonym ryzykiem powstania zakrzep├│w krwi?

Podczas przyjmowania złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych, do których należy opisywany preparat, rośnie ryzyko powstania zakrzepów krwi w żyłach (żylna choroba zakrzepowo-zatorowa) i tętnicach, szczególnie w pierwszym roku stosowania leku Dorin. W związku z tym decyzja, aby rozpocząć przyjmowanie leku Dorin, powinna zostać podjęta po upewnieniu się, że pacjentka jest świadoma zwiększonego ryzyka zakrzepów krwi.

U pacjentek przyjmujących doustną złożoną antykoncepcję hormonalną ryzyko powstania zakrzepów krwi może znacząco wzrosnąć, gdy występują dodatkowe czynniki ryzyka chorób, których podstawę stanowi zakrzep krwi. Nie należy stosować leku Dorin, jeśli zostało stwierdzone jednocześnie kilka czynników ryzyka żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej.

Do czynników ryzyka powstawania zakrzepów krwi żylnej zaliczamy:

 • otyłość;

 • długotrwałe unieruchomienie, rozległe operacje, zabiegi w obrębie kończyn dolnych lub miednicy;

 • występowanie zaburzeń i zakrzepów krwi u rodzeństwa lub rodziców (szczególnie incydenty w młodym wieku);

 • nowotwory;

 • toczeń rumieniowaty układowy, przewlekłe zapalne choroby jelit (wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna), niedokrwistość sierpowatokrwinkowa;

 • wiek powyżej 35 lat.

Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa może ujawniać się jako zakrzepica żył głębokich lub zatorowość płucna, a jej objawami mogą być: ból, zwiększenie ucieplenia i obrzęk kończyny dolnej, nagły napad kaszlu, krwioplucie, ostry ból w klatce piersiowej.

Z kolei do czynników zwiększających ryzyko powstania zakrzepów krwi w tętnicach należą:

 • wiek powyżej 35 lat;

 • palenie papierosów;

 • nadciśnienie tętnicze;

 • otyłość;

 • występowanie tętniczych zaburzeń zakrzepowo-zatorowych u rodzeństwa lub rodziców, zwłaszcza w młodym wieku;

 • migrena;

 • cukrzyca, szczególnie z uszkodzeniem naczyń krwionośnych;

 • wady zastawkowe serca, migotanie przedsionków.

Objawy sugerujące, że w trakcie przyjmowania tabletek Dorin, doszło do powstania zakrzepów krwi tętniczej to nagłe zdrętwienie lub osłabienie danego obszaru ciała (np. twarzy lub kończyny), trudności z chodzeniem, zawroty głowy, splątanie, niewyraźna mowa, zaburzenia widzenia, uczucie ściskania lub pełności w klatce piersiowej, przyspieszone lub nieregularne bicie serca.

W przypadku wystąpienia któregokolwiek z wyżej wymienionych objawów, które może spowodować zakrzep krwi, należy natychmiast zgłosić się do lekarza i poinformować personel medyczny o przyjmowaniu leku Dorin.

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Jakie s─ů objawy przedawkowania?

Składniki opisywanego preparatu - etynyloestradiol i dienogest - mają niski poziom toksyczności. Jednak zażycie większej niż zalecana dawki leku Dorin może prowadzić do objawów takich jak nudności, wymioty czy krwawienie z odstawienia, które może zaistnieć nawet przed pierwszym krwawieniem miesiączkowym w przypadku nieumyślnego przyjęcia leku. Zwykle w sytuacji przyjęcia leku Dorin w zbyt dużej dawce nie wymaga się specjalistycznego leczenia.

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania leku?

Nie należy stosować leku Dorin, jeśli u pacjentki występuje nadwrażliwość na jakąkolwiek substancję czynną lub pomocniczą zawartą w jego składzie.

Stosowanie leku nie jest wskazane również w poniższych sytuacjach:

 1. Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa (żylny zakrzep krwi np. zakrzepica żył głębokich lub zatorowość płucna) lub zwiększone ryzyko powstania zakrzepów krwi żylnej (między innymi niedobór białka S, mutacja czynnika V Leiden, gdy pacjentka wymaga zabiegu chirurgicznego i w następstwie długotrwałego unieruchomienia).

 2. Tętnicze zaburzenia zakrzepowo-zatorowe, np. zawał mięśnia sercowego, udar mózgu, lub predyspozycja do ich wystąpienia, międzt innymi hiperhomocysteinemia, obecność przeciwciał antyfosfolipidowych, migrena z ogniskowymi objawami neurologicznymi, cukrzyca z uszkodzeniem naczyń krwionośnych, ciężkie nadciśnienie tętnicze.

 3. Zapalenie trzustki z nadmiernie wysokimi poziomami triglicerydów.

 4. Ciężka choroba wątroby lub nowotwory wątroby.

 5. Obecność lub podejrzenie nowotworów hormonozależnych narządów płciowych lub piersi.

 6. Krwawienie z pochwy o nieznanej przyczynie.

 7. Jednoczesne przyjmowanie leków stosowanych w leczeniu zakażenia wirusem hiv lub na zapalenie wątroby typu C: ombitaswir, parytaprewir, rytonawir, dazabuwir, glekaprewir, pibrentaswir, sofobuswir, welpataswir, woksylaprewir.

W sytuacji wystąpienia jednego lub więcej z wymienionych wyżej stanów należy skonsultować się z lekarzem. Co więcej, jeżeli którykolwiek z nich pojawi się po raz pierwszy podczas stosowania leku Dorin, należy natychmiast przerwać jego zażywanie.

Jakie s─ů interakcje z innymi lekami?

Podobnie jak w przypadku wielu preparatów leczniczych, przy jednoczesnym przyjmowaniu tabletek Dorin oraz innych leków występuje prawdopodobieństwo wytworzenia pomiędzy nimi reakcji. Może to zakłócać działanie leku Dorin, prowadzić do zwiększenia klirensu hormonów i w efekcie wywołać krwawienia w trakcie cyklu oraz zmniejszyć efektywność w chronieniu przed niechcianą ciążą.

Leki mogące obniżać efektywność antykoncepcji dwuskładnikowej to między innymi te używane w leczeniu padaczki, takie jak barbiturany, karbamazepina, fenytoina, prymidon, okskarbamazepina czy topiramat. Inne substancje, które mogą wpływać na działanie antykoncepcji, to ryfampicyna, rytonawir, gryzeofulwina oraz dziurawiec zwyczajny.

Podczas przyjmowania preparatu Dorin, stężenie hormonów płciowych w nim zawartych może być modyfikowane przez leki zawierające inhibitory proteazy oraz nienukleozydowe inhibitory odwrotnej transkryptazy, używane w leczeniu zakażeń HIV lub HCV, które zostały omówione w wcześniejszej sekcji artykułu.

Jeżeli pacjentka planująca rozpocząć stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych przyjmuje również inne leki, należy powiedzieć lekarzowi o tym fakcie przed decyzją o wystawieniu recepty. W przypadku wątpliwości na temat interakcji leku Dorin z innymi preparatami leczniczymi dostępnymi na rynku, również należy skonsultować się z lekarzem.

Czy przyjmuj─ůc Dorin mo┼╝na pi─ç alkohol?

Źródła nie podają wpływu alkoholu na przyjmowanie preparatu Dorin, jednak podczas stosowania jakichkolwiek leków nie jest wskazane picie alkoholu.

Czy mo┼╝na stosowa─ç Dorin w ci─ů┼╝y?

Nie należy stosować leku Dorin w okresie ciąży, dlatego w sytuacji, gdy pacjentka przyjmując Dorin zajdzie w ciążę, należy natychmiastowo przerwać jego stosowanie. Zalecane postępowanie u kobiet, które doświadczyły poronienia zostało opisane w sekcji "W jaki sposób przyjmować Dorin?".

W przeprowadzonych badaniach epidemiologicznych nie znaleziono powiązania pomiędzy stosowaniem leku Dorin przed zajściem w ciążę a zwiększonym ryzykiem wad wrodzonych u ich dzieci.

Czy podczas stosowania leku Dorin mo┼╝na karmi─ç piersi─ů?

Tabletki powlekane Dorin nie są zalecane dla kobiet karmiących piersią aż do momentu zakończenia karmienia, gdyż złożone hormonalne środki antykoncepcyjne mogą wpływać na proces wydzielania mleka, wpływając na jego ilość oraz skład.

Ponadto drobne ilości steroidów obecnych w preparatach antykoncepcyjnych lub ich produkty przemiany mogą przenikać do mleka matki i oddziaływać w ten sposób na rozwijające się dziecko.

Czy Dorin wpływa na prowadzenie pojazdów mechanicznych?

Nie zostały przeprowadzone szczegółowe badania zdolności prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn podczas przyjmowania leku Dorin. Niemniej jednak nie zaobserowano takiego wpływu u kobiet, które przyjmują doustne dwuskładnikowe środki antykoncepcyjne.


Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Bibliografia

 • Charakterystyka Produktu Leczniczego Dorin, [online], [dost─Öp 29.09.2023r.], dost─Öpna pod adresem: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/28831/characteristic
 • Inne popularne leki

  Inni czytali r├│wnie┼╝