Duac - E-recepta - recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 13.02.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Duac - E-recepta - recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Preparat Duac, stosowany w leczeniu trądziku pospolitego o nasileniu lekkim do umiarkowanego, jest popularnym żelem zawierającym dwa aktywne składniki o działaniu przeciwtrądzikowym: nadtlenek benzoilu i antybiotyk klindamycynę.

Zaleca się aplikowanie produktu raz dziennie wieczorem na obszar twarzy dotknięty zmianami zapalnymi. Możliwym działaniem niepożądanym jest podrażnienie skóry, dlatego istotne jest stosowanie się do zaleceń dotyczących używania preparatu oraz odpowiednia pielęgnacja cery trądzikowej.

Rozpocznij konsultacj─Ö z Duac

Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.

Nazwa preparatu Duac
Substancje czynne Clindamycini phosphas Benzoylis peroxydum Clindamycinum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
 • ┼╗el
Dawki
 • (10 mg + 50 mg)/g (┼╗el)
 • (10 mg + 30 mg)/g (┼╗el)
 • 10 mg/g + 30 mg/g (┼╗el)

Spis tre┼Ťci

Podstawowe informacje o leku Duac

Substancja czynna: Klindamycyna i nadtlenek benzoilu.

Wskazania: Stosować w przypadku trądziku pospolitego o nasileniu lekkim do umiarkowanego, szczególnie jeśli występują zmiany zapalne.

Zastosowanie: Do stosowania na skórę.

Dawkowanie: Stosować raz na dobę wieczorem, nakładając na całą powierzchnię leczonej skóry.

Główne przeciwwskazania: Rozpoznana reakcja nadwrażliwości na klindamycynę, linkomycynę, nadtlenek benzoilu lub którąkolwiek z substancji pomocniczych zawartych w składzie preparatu.

Główne działania niepożądane: silne zaczerwienienie, przesuszenie, swędzenie, kłucie w obrębie skóry, uczucie mrowienia, palenia lub pieczenia, parestezje, zapalenie skóry, świąd, wysypka rumieniowa, pogorszenie trądziku.

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Ile kosztuje lek Duac?

Lek Duac jest dostępny tylko na receptę. Jego cena różni się w zależności od dawki i opakowania:

 • żel 15 g, 1 g zawiera 10 mg klindamycyny i 50 mg nadtlenku benzoilu — ok. 55 zł;
 • żel 30 g, 1 g zawiera 10 mg klindamycyny i 30 mg nadtlenku benzoilu — ok. 90 zł;
 • żel 30 g, 1 g zawiera 10 mg klindamycyny i 50 mg nadtlenku benzoilu — ok. 90 zł.

Podane ceny są jedynie orientacyjne i mogą ulec zmianie.

Czym jest Duac?

Duac to lek w postaci żelu, który znalazł zastosowanie w terapii trądziku pospolitego. Jest to preparat o złożonym działaniu opartym na połączeniu dwóch ważnych składników aktywnych: klindamycyny, która należy do grupy antybiotyków, oraz nadtlenku benzoilu.

Preparat przeciwtrądzikowy Duac może być stosowany przez dzieci powyżej 12. roku życia oraz przez dorosłych, wykazując szczególną skuteczność w przypadku trądziku z objawami zapalnymi.

Warto wspomnieć, że w początkowym okresie kuracji lekiem Duac mogą wystąpić takie objawy jak zaczerwienienie, łuszczenie się skóry oraz nasilenie trądziku, co zwykle jest zjawiskiem przejściowym związanym z procesem oczyszczania cery z niewidocznych gołym okiem zaskórników. W tym okresie należy dbać o stan skóry zgodnie z zaleceniami, które zostaną opisane w dalszej części tekstu.

Ponadto, podczas leczenia tym preparatem, zaleca się unikać bezpośredniego nasłonecznienia, regularnie stosować kosmetyki z filtrem UV oraz nosić odzież chroniącą przed słońcem.

Warto zaznaczyć, że żel przeciwtrądzikowy Duac jest dostępny tylko na receptę. W związku z tym, przed rozpoczęciem terapii zmian skórnych konieczna jest konsultacja medyczna, podczas której lekarz dobierze odpowiedni preparat, biorąc pod uwagę indywidualny stan zdrowia pacjenta, wyjaśni zalecenia dotyczące stosowania leku oraz omówi możliwe działania niepożądane, które mogą wystąpić.

Jaki jest mechanizm działania?

Żel przeciwtrądzikowy Duac, zawierający klindamycynę i nadtlenek benzoilu, działa dzięki połączeniu efektów przeciwbakteryjnych oraz keratolitycznych, które polegają na rozkładaniu i złuszczaniu zrogowaciałych warstw naskórka.

Klindamycyna, będąca antybiotykiem z grupy linkozamidów, działa przez hamowanie produkcji białek przez bakterie, co skutecznie eliminuje bakterie Propionibacterium acnes, odgrywające istotną rolę w tworzeniu zmian trądzikowych.

Dzięki swojemu działaniu przeciwbakteryjnemu klindamycyna zmniejsza nasilenie stanu zapalnego i redukuje liczbę aktywnych zmian trądzikowych.

Z kolei nadtlenek benzoilu jest związkiem o działaniu złuszczającym martwe części naskórka. Dzięki temu przyczynia się do odblokowania ujść mieszków włosowych skóry (znanych jako pory), zapobiegając tworzeniu się zaskórników.

Nadtlenek benzoilu wykazuje również właściwości przeciwbakteryjne, zwalczając wspomniane już bakterie Propionibacterium acnes. Co więcej, składnik ten redukuje nadmierne wydzielanie sebum, co jest kolejnym czynnikiem sprzyjającym powstawaniu trądziku.

Jaki jest skład leku?

Preparat Duac dostępny jest na rynku medycznym w postaci jednorodnego żelu o barwie białej lub jasnożółtej, zapakowanego w aluminiową tubę.

Duac w swoim składzie zawiera fosforan klindamycyny w dawce 10 mg/g oraz 50 mg/g nadtlenku benzoilu w formie uwodnionej. Oznacza to, że 1 g żelu zawiera 10 mg klindamycyny oraz 50 mg nadtlenku benzoilu.

Preparat Duac oprócz składników aktywnych zawiera także dodatkowe substancje pomocnicze, w tym karbomer, dimetykon, laurylosulfobursztynian disodu, edetynian disodu, glicerol, krzemionkę koloidalną uwodnioną, poloksamer 182, wodorotlenek sodu oraz wodę oczyszczoną.

Ważne jest, aby zaznaczyć, że stwierdzona nadwrażliwość na którykolwiek ze składników leku jest przeciwwskazaniem do rozpoczęcia leczenia preparatem Duac. Natomiast, jeśli w trakcie jego stosowania pojawią się po raz pierwszy objawy reakcji alergicznych, należy zaprzestać stosowania leku i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Jakie s─ů wskazania do stosowania leku Duac?

Lek Duac przeznaczony jest do stosowania w przypadku trądziku pospolitego o nasileniu od lekkiego do umiarkowanego, zwłaszcza jeśli u pacjenta występują zmiany o charakterze zapalnym. Lek może być stosowany przez dzieci powyżej 12. roku życia.

Łagodne odmiany trądziku zwykle nie są powiązane z poważnymi ani bolesnymi zmianami skórnymi i po wygojeniu nie pozostawiają blizn. Zaliczamy do nich trądzik zaskórnikowy i zaskórnikowo-grudkowy.

Natomiast najbardziej powszechny typ trądziku, grudkowo-krostkowy, klasyfikowany jest jako odmiana o umiarkowanym nasileniu. Charakteryzuje się obecnością krostek, które są związane ze stanem zapalnym prowadzącym do zaczerwienienia skóry, a także ropną treścią formującą białą "główkę" na wierzchu zmian.

Jak stosowa─ç lek?

Żel Duac jest przeznaczony do użytku zewnętrznego na skórę. Powinno się nałożyć cienką warstwę tego produktu na chorobowo zmienioną skórę, po wcześniejszym oczyszczeniu go łagodnym detergentem i starannym wysuszeniu. Aby uniknąć zanieczyszczenia ubrań, po nałożeniu żelu należy umyć ręce.

Należy unikać kontaktu leku z okolicą oczu, ust lub przedsionka nosa. Nie należy stosować preparatu na wrażliwe obszary skóry, dotknięte rozcięciami, otarciami lub oparzeniami słonecznymi.

W przypadku, gdy pacjent zauważy, że lek nie wchłania się dobrze w skórę, może to być sygnałem, że użyto zbyt dużej ilości preparatu.

Częstym zjawiskiem w pierwszych tygodniach leczenia preparatem o silnym działaniu wysuszającym jest zaczerwienienie oraz łuszczenie się skóry. W zależności od nasilenia podrażnienia w takiej sytuacji należy zastosować nietłusty środek nawilżający, zmniejszyć częstość nakładania żelu na twarz lub przerwać kurację na krótki czas.

Podczas konsultacji należy powiedzieć lekarzowi o korzystaniu z innych preparatów leczniczych z powodu zmian skórnych. Stosowanie różnych leków przeciwtrądzikowych jednocześnie może nasilić podrażnienie i przesuszenie skóry.

Jak dawkować lek u dorosłych?

Duac powinien być aplikowany raz dziennie, wieczorem, pokrywając całą powierzchnię skóry dotkniętą zmianami trądzikowymi. Pacjentów należy poinformować, że używanie większej niż zalecana ilości produktu nie przyniesie lepszych efektów w leczeniu, a może zwiększyć ryzyko podrażnienia skóry.

Nie należy stosować leku Duac w przypadku ciężkiego podrażnienia skóry. Co więcej, należy zmniejszyć częstość stosowania żelu, gdy wystąpi intensywne łuszczenie się skóry lub jej nadmierne wysuszenie.

Skuteczne działanie produktu w leczeniu trądziku pospolitego staje się zazwyczaj zauważalne już po 2-5 tygodniach kuracji.

Nie należy stosować leku dłużej niż przez 12 tygodni bez żadnych przerw, ponieważ nie ma dostępnych danych klinicznych na temat bezpieczeństwa i efektów terapii trwającej więcej niż ten czas.

Jak dawkowa─ç lek u dzieci?

Lek Duac należy stosować u dorosłych oraz dzieci, które ukończyły 12 lat. Brak jest badań oceniających bezpieczeństwo i efektywność tego leku wśród dzieci poniżej tej granicy wiekowej.

Dawkowanie u dzieci i młodzieży powyżej 12 roku życia jest identyczne jak w przypadku dorosłych.

Kiedy nale┼╝y przerwa─ç stosowanie leku Duac?

Nie należy stosować żelu dłużej niż zalecany przez producenta okres 12 tygodni. Co więcej, należy zaprzestać stosowania leku w przypadku wystąpienia ciężkich objawów podrażnienia skóry.

Jaka jest dawka maksymalna produktu?

Źródła nie podają najwyższej bezpiecznej do zastosowania dawki produktu Duac.

Jakie s─ů najcz─Östsze dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

Tak jak każdy produkt na rynku medycznym, żel Duac również może powodować działania niepożądane w obrębie różnych układów organizmu.

Najczęściej odnotowywanymi skutkami ubocznymi są te, które pojawiają się w miejscu aplikacji leku. Zaczerwienienie, łuszczenie i przesuszenie skóry występują u więcej niż jednej na dziesięć osób wykorzystujących w terapii preparat Duac. Niektóre leki przeciwtrądzikowe stosowane jednocześnie z żelem Duac mogą dodatkowo nasilać podrażnienie skóry.

Nieco rzadziej (częściej niż u 1 na 100 osób) pojawia się uczucie palenia lub pieczenia.

Obecność klindamycyny i nadtlenku benzoilu w żelu Duac może potęgować szkodliwe działanie promieniowania słonecznego na skórę, gdzie stosuje się lek. Dodatkowo, w badaniach dotyczących klindamycyny zaobserwowano występowanie bólu głowy oraz bólu w miejscu aplikacji preparatu.

Jakie s─ů rzadziej wyst─Öpuj─ůce dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

Do mniej częstych skutków ubocznych stosowania leku Duac zaliczamy:

 • parestezje, czyli uczucie mrowienia i zdrętwienia, szczególnie w obrębie dłoni i stóp;

 • zapalenie skóry, świąd, wysypka na podłożu rumieniowym, nasilenie trądziku;

 • reakcje alergiczne, w tym reakcje nadwrażliwości i anafilaktyczne;

 • zapalenie jelita, w tym rzekomobłoniaste i wrzodziejące zapalenie okrężnicy;

 • biegunka krwotoczna, bóle brzucha;

 • reakcje skórne, m.in. pokrzywka;

 • reakcje w miejscu zastosowania leku, w tym odbarwienie skóry.

W przypadku wystąpienia niepokojących objawów, które mogą sugerować rozwój poważnych działań niepożądanych w trakcie stosowania leku, należy poradzić się ze specjalistą.

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu, powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny.

Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Jakie mog─ů by─ç objawy przedawkowania leku Duac?

Użycie większej niż zalecana ilość leku Duac może skutkować silnym podrażnieniem skóry, co objawia się zaczerwienieniem i łuszczeniem. Może towarzyszyć temu intensywne swędzenie skóry oraz uczucie pieczenia. W takim przypadku należy odstawić lek aż do momentu, gdy stan skóry się poprawi.

Ilość nadtlenku benzoilu aplikowana na skórę jest zazwyczaj zbyt mała, by powodować efekty poza miejscowymi. Jednak nadmierne użycie klindamycyny może wywołać objawy ogólnoustrojowe.

W przypadku przypadkowego połknięcia leku Duac można spodziewać się zaburzeń żołądkowo-jelitowych, podobnych do tych związanych ze stosowaniem antybiotyków w formie tabletek.

W przypadku wystąpienia wymienionych ciężkich objawów niepożądanych związanych z podrażnieniem skóry, kluczowe jest podjęcie działań mających na celu złagodzenie objawów skórnych. Należy zaprzestać stosowania leku Duac oraz innych leków przeciwtrądzikowych, a także preparatów o właściwościach złuszczających.

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania leku?

Pacjenci, którzy wykazują reakcje nadwrażliwości na klindamycynę, linkomycynę, nadtlenek benzoilu lub na którykolwiek składnik pomocniczy obecny w żelu Duac, nie powinni stosować tego leku.

Ponadto, w przypadku kilku chorób, zaleca się szczególną ostrożność przy rozpoczynaniu leczenia przeciwtrądzikowego za pomocą leku Duac. Do takich schorzeń należą m.in. choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie okrężnicy oraz zapalenie jelit wywołane stosowaniem antybiotyków.

Lek należy również ostrożnie stosować w przypadku pacjentów z atopowym zapaleniem skóry, u których może dojść do nasilonego przesuszenia skóry.

Ze względu na liczne wskazania do zachowania ostrożności, należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszelkich diagnozowanych wcześniej chorobach przewlekłych.

Czy stosuj─ůc lek Duac mo┼╝na pi─ç alkohol?

Chociaż źródła nie wskazują bezpośrednio na wpływ alkoholu na stosowanie leku Duac, ogólnie zaleca się, aby podczas stosowania jakichkolwiek leków unikać spożywania alkoholu.

Czy mo┼╝na stosowa─ç lek Duac w ci─ů┼╝y?

Nie przeprowadzono dokładnych badań dotyczących stosowania leku Duac w czasie ciąży. Jednakże dostępne informacje z eksperymentów medycznych na temat bezpieczeństwa używania klindamycyny w ciąży nie wykazały szkodliwego wpływu tego antybiotyku na jej przebieg, płód ani noworodka.

Ponieważ bezpieczeństwo użycia leku Duac u kobiet ciężarnych nie zostało jednoznacznie ustalone, lekarz powinien przepisać ten lek pacjentce tylko po dokładnym rozważeniu potencjalnych korzyści i ryzyka związanego z jego stosowaniem w czasie ciąży.

Co więcej, nie dysponujemy danymi oceniającymi wpływ tego produktu na płodność.

Czy podczas stosowania leku Duac mo┼╝na karmi─ç piersi─ů?

Dotychczas nie przeprowadzono badań dotyczących bezpieczeństwa stosowania żelu Duac podczas karmienia piersią. Choć wiadomo, że klindamycyna i nadtlenek benzoilu mogą wnikać w głąb skóry, nie ustalono, czy składniki leku Duac przenikają również do mleka matki.

Ponadto, przy doustnym przyjmowaniu antybiotyku klindamycyny stwierdzono jego przenikanie do mleka kobiecego, dlatego rozpoczęcie terapii żelem Duac w czasie laktacji jest uzasadnione tylko wtedy, gdy oczekiwane korzyści przewyższają potencjalne ryzyko.

Należy również zwrócić uwagę, aby nie aplikować żelu Duac na skórę w okolicy piersi, aby zapobiec przypadkowemu spożyciu leku przez karmione dziecko.

Czy lek Duac wpływa na prowadzenie pojazdów mechanicznych?

Obecnie nie istnieją dostępne informacje na temat tego, jak leczenie żelem Duac wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Bibliografia

Charakterystyka Produktu Leczniczego Duac, [online], [dost─Öp 10.12.2023r.], dost─Öpna pod adresem:

http://chpl.com.pl/data_files/2013-05-21_3.04.13_duac_-_chpl_clean.pdf

Portal Indeks lek├│w mp.pl, [online] [dost─Öp 13.02.2024], dost─Öpny pod adresem:

https://indeks.mp.pl/leki/desc.php?id=6190

Inni czytali r├│wnie┼╝

Nabia┼é a tr─ůdzik - jak przetwory mleczne mog─ů wp┼éywa─ç na stan sk├│ry?
Nabia┼é a tr─ůdzik - jak przetwory mleczne mog─ů wp┼éywa─ç na stan sk├│ry?

Tr─ůdzik to powszechny problem sk├│rny, kt├│ry dotyka wiele os├│b na ca┼éym ┼Ťwiecie, zar├│wno m┼éodych, jak i doros┼éych. Cho─ç istniej─ů r├│┼╝ne czynniki wp┼éywaj─ůce na rozw├│j tr─ůdziku, to pytanie - czy to, co jemy mo┼╝e mie─ç istotny wp┼éyw na stan naszej sk├│ry - wci─ů┼╝ pozostaje otwarte.Szczeg├│lnie du┼╝e zainteresowanie wzbudza zwi─ůzek pomi─Ödzy tr─ůdzikiem a spo┼╝ywaniem produkt├│w mlecznych. Niekt├│rzy ludzie twierdz─ů, ┼╝e spo┼╝ywanie nabia┼éu, a zw┼éaszcza mleka krowiego, mo┼╝e zwi─Öksza─ç ryzyko wyst─ůpienia tr─ůdziku lub pogorszy─ç istniej─ůce problemy sk├│rne, a odstawienie przetwor├│w mlecznych mo┼╝e polepszy─ç stan naszej cery.

Artykuł
09.02.2024
Advantan - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Advantan - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Lek Advantan jest to preparat przeznaczony do stosowania miejscowego na sk├│r─Ö w przypadku zmian o charakterze wyprysku. Jego substancj─Ö czynn─ů stanowi aceponian metyloprednizolonu nale┼╝─ůcy do glikokortykosteroid├│w o silnym dzia┼éaniu. Advantan 1 mg/g jest dost─Öpny w postaci kremu, ma┼Ťci oraz emulsji.

Charakterystyka produkt├│w leczniczych
18.02.2024
Condyline - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Condyline - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Condyline to lek przeznaczony do stosowania miejscowego w celu leczenia k┼éykcin ko┼äczystych. Substancj─ů aktywn─ů preparatu jest podofilotoksyna.

Charakterystyka produkt├│w leczniczych
09.02.2024
Konsultacja z E-recept─ů za 49.99 Z┼ü Tylko w najnowszej aplikacji!