Zotral E-recepta- recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 13.02.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Zotral E recepta recepta online z konsultacj─ů | cena dawkowanie przeciwwskazania

Zotral zawiera substancję czynną o nazwie sertralina, która jest lekiem przeciwdepresyjnym z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), który wpływa na poziom neuroprzekaźnika serotoniny w mózgu. Zotral stosuje się w leczeniu zaburzeń psychicznych, takich jak depresja, lęk napadowy, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne i PTSD. Lek ten jest dostępny na receptę.

Rozpocznij konsultacj─Ö z Zotral

Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.

Nazwa preparatu Zotral
Substancje czynne Sertralini hydrochloridum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
 • Tabletki powlekane
Dawki
 • 50 mg (Tabletki powlekane)
 • 100 mg (Tabletki powlekane)

Spis tre┼Ťci

Podstawowe informacje o leku Zotral

Substancja czynna: chlorowodorek sertraliny

Wskazania: duża depresja, lęk napadowy, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, zespół lęku społecznego, zespół lęku pouroazowego (PTSD)

Zastosowanie: doustne

Dawkowanie: 50-200 mg na dobę zależnie od potrzeb

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na składniki leku, jednoczesne leczenie nieodwracalnymi inhibitorami MAO, jednoczesne leczenie pimozydem

Główne działania niepożądane: nudności, zaburzenia seksualne, zaburzenia snu, zawroty głowy, bóle głowy, zaburzenia żołądka i jelit, zmęczenie

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Ile kosztuje lek Zotral?

Lek Zotral dostępny jest tylko na receptę, a jego cena różni się w zależności od dawki:

 • 50 mg (28 tabletek) — ok. 20 zł, z refundacją ok. 11 zł;

 • 100 mg (28 tabletek) ok. 36 zł, z refundacją ok. 18 zł.

Lek jest bezpłatny we wskazaniach podlegających refundacji dla dzieci do ukończenia 18. roku życia oraz osób, które ukończyły 65. rok życia.

Podane ceny są jedynie orientacyjne i mogą ulec zmianie.

Czym jest lek Zotral?

Lek Zotral jest stosowany w farmakoterapii epizodów dużej depresji, zapobiegania nawrotowi epizodów dużej depresji, lęku napadowego z towarzyszącą (lub nie) agorafobią, zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych (ZO-K) u dorosłych i pacjentów pediatrycznych w wieku 6-17 lat oraz zespołu lęku społecznego i zespołu lęku pourazowego, tzw. post-traumatic stress disorder (PTSD).

Substancją czynną leku Zotral jest sertralina, która jest silnym i swoistym inhibitorem wychwytu serotoniny i dzięki poziom tej substancji wzrasta w układzie nerwowym.

Jaki jest skład leku Zotral?

Każda tabletka leku Zotral 50 mg zawiera chlorowodorek sertraliny w ilości odpowiadającej 50 mg sertraliny oraz substancje pomocnicze, takie jak:

 • rdzeń tabletki: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna (Avicel PH 102), powidon K30, karboksymetyloskrobia sodowa, magnezu stearynian

 • otoczka tabletki: hypromeloza 6, talk, glikol propylenowy, tytanu dwutlenek (E 171).

Jaki jest mechanizm działania leku Zotral?

Sertralina, substancja czynna leku Zotral, należy do grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny. Jej działanie polega na wydłużeniu czasu, przez który serotonina działa w połączeniach nerwowych, co skutkuje częstszym przesyłaniem impulsów nerwowych. Ponadto sertralina wpływa na hamowanie wychwytu serotoniny przez płytki krwi.

Sertralina nie wykazuje zdolności do wiązania się z receptorami adrenergicznymi (alfa 1, alfa 2, beta), receptorami cholinergicznymi, receptorami GABA, receptorami dopaminergicznymi, receptorami histaminergicznymi, receptorami serotoninergicznymi ani receptorami benzodiazepinowymi. Ponadto nie wykazuje działania kardiotoksycznego, nie działa uspokajająco ani nie wykazuje działań antycholinergicznych.

Jak stosowa─ç lek Zotral?

Lek Zotral jest przeznaczony do stosowania doustnego.

Jak dawkować lek Zotral u dorosłych?

Lek Zotral powinien być przyjmowany raz dziennie, rano lub wieczorem. Sertralinę w postaci tabletek można przyjmować z posiłkami lub niezależnie od nich.

Początek leczenia

Depresja i ZO-K

U pacjentów zmagających się z depresją i zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi leczenie sertraliną należy rozpocząć od dawki 50 mg na dobę.

W przypadku lęku napadowego, PTSD i zespołu lęku społecznego zaleca się rozpoczęcie leczenia od dawki 25 mg na dobę. Po upływie tygodnia dawkę należy zwiększyć do 50 mg na dobę. Ten plan dawkowania ma na celu zmniejszenie częstości występowania działań niepożądanych charakterystycznych dla początkowej fazy leczenia zaburzeń lękowych z napadami lęku.

Zwiększanie dawki

Jeśli pacjenci nie reagują na dawkę 50 mg, może być konieczne jej zwiększenie. Zaleca się zwiększanie dawki w odstępach co najmniej jednego tygodnia, zwiększając ją o 50 mg za każdym razem, aż do osiągnięcia maksymalnej dawki wynoszącej 200 mg na dobę. Ze względu na czas półtrwania eliminacji sertraliny, który wynosi 24 godziny, ważne jest, aby nie zmieniać dawkowania częściej niż raz na tydzień.

Terapia może zacząć wykazywać efekty terapeutyczne już po 7 dniach, ale osiągnięcie pełnego efektu zazwyczaj wymaga dłuższego okresu, zwłaszcza w przypadku zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych.

Leczenie podtrzymujące

W trakcie długoterminowego leczenia podtrzymującego, zaleca się utrzymanie dawki na minimalnym poziomie, który zapewni pożądany efekt terapeutyczny, a następnie dostosowywanie jej według potrzeb.

Leczenie długoterminowe może również być niezbędne w celu zapobiegania nawrotom epizodów dużej depresji. W większości przypadków zalecana dawka jest taka sama, jaką stosuje się w trakcie aktualnego epizodu. Osoby cierpiące na depresję powinny być leczone przez wystarczająco długi okres, co najmniej przez 6 miesięcy, aby mieć pewność, że objawy choroby ustąpiły.

W sytuacji lęku napadowego i zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych należy systematycznie oceniać konieczność kontynuacji leczenia, ponieważ w tych przypadkach nie ma pewności co do zdolności zapobiegania nawrotom.

Stosowanie leku Zotral u pacjentów w podeszłym wieku

U osób starszych zaleca się ostrożność podczas stosowania leku Zotral, ze względu na potencjalnie wyższe ryzyko wystąpienia hiponatremii.

Stosowanie u pacjentów z niewydolnością wątroby

U pacjentów cierpiących na niewydolność wątroby, zaleca się ostrożne stosowanie sertraliny. Konieczne może być dostosowanie mniejszych dawek leku Zotral lub zmniejszenie częstotliwości jego podawania. Należy jednak pamiętać, że brak wystarczających danych klinicznych, aby zalecić stosowanie sertraliny u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby.

Stosowanie u pacjentów z niewydolnością nerek

U pacjentów z niewydolnością nerek nie trzeba modyfikować dawki.

Jak dawkowa─ç lek Zotral u dzieci?

U dzieci i młodzieży w wieku 6-12 lat leczenie należy zacząć od dawki 25 mg dziennie. Po 7 dniach terapii, dawkowanie może być zwiększone do 50 mg na dobę.

U młodzieży starszej, w wieki 13-17 lat, leczenie można zacząć od 50 mg dziennie.

Jeśli nie uzyskuje się oczekiwanego efektu po przyjęciu 50 mg sertraliny dziennie, można stopniowo zwiększać dawkę w ciągu kilku tygodni, dostosowując ją do potrzeb pacjenta. Maksymalna dawka dobowa to 200 mg. Jednak podczas podnoszenia dawki powyżej 50 mg, należy uwzględnić niższą masę ciała dzieci w porównaniu do dorosłych. Ważne jest również, aby nie modyfikować dawki częściej niż raz na tydzień.

Nie ma dowodów na skuteczność leczenia dużej depresji u dzieci przy użyciu tego leku.

Nie ma dostępnych informacji na temat używania tego leku u dzieci młodszych niż 6 lat.

Jaka jest dawka maksymalna leku Zotral?

Maksymalna dawka leku Zotral wynosi 200 mg na dobę.

Jak objawia si─Ö przedawkowanie leku Zotral?

Dostępne informacje sugerują, że sertralina posiada duży margines bezpieczeństwa w przypadku przedawkowania. Przedawkowanie samej sertraliny w dawce do 13,5 g zostało opisane, jednak przypadki zgonów związane z przedawkowaniem sertraliny występowały głównie w kontekście jednoczesnego stosowania innych leków i/lub alkoholu. W związku z tym w każdym przypadku przedawkowania zaleca się podjęcie agresywnego postępowania medycznego.

Objawy związane z przedawkowaniem sertraliny obejmują skutki uboczne leku Zotral, takie jak uczucie senności, problemy żołądkowo-jelitowe (takie jak nudności i wymioty), przyspieszone bicie serca, drżenia, pobudzenie oraz zawroty głowy. Rzadziej odnotowywany objaw to zaburzenie świadomości - śpiączka.

Nie ma swoistej odtrutki dla sertraliny. W przypadku przedawkowania konieczne jest zapewnienie i utrzymanie drożności dróg oddechowych oraz odpowiedniej wentylacji i podawanie tlenu, jeśli jest to potrzebne.

W pewnych przypadkach można rozważyć zastosowanie węgla aktywowanego, który może być skuteczny, szczególnie gdy jest stosowany z lekiem przeczyszczającym. Nie zaleca się wywoływania wymiotów. Warto monitorować funkcję serca i pods

tawowe parametry fizjologiczne oraz stosować ogólne leczenie objawowe i podtrzymujące. Ze względu na dużą objętość dystrybucji sertraliny, skuteczność procedur takich jak wymuszona diureza, dializa, hemoperfuzja i transfuzja wymienna jest mało prawdopodobna.

Nadmierna ilość sertraliny może powodować wydłużenie odstępu QT, dlatego zaleca się monitorowanie zapisu EKG przy każdym przypadku przedawkowania leku Zotral.

Jak objawia si─Ö odstawienie leku Zotral?

Zaleca się nie przerywać leczenia lekiem Zotral nagle. W przypadku zakończenia stosowania sertraliny, dawkę należy stopniowo redukować przez co najmniej jeden lub dwa tygodnie, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia objawów odstawienia.

Jeśli pojawią się objawy odstawienia po zmniejszeniu dawki lub zakończeniu leczenia, należy rozważyć ponowne przyjęcie zalecanej dawki, a następnie kontynuować stopniowe zmniejszanie dawki.

Po nagłym przerwaniu leczenia lekiem Zotral obserwowano zawroty głowy, zaburzenia czuciowe (w tym parestezje), zaburzenia snu (w tym bezsenność i intensywne sny), pobudzenie lub niepokój, nudności i (lub) wymioty, drżenia i bóle głowy. Zwykle te objawy są łagodne lub umiarkowane i same ustępują, ale u niektórych pacjentów mogą być ciężkie i utrzymywać się przez dłuższy okres.

Jakie najcz─Östsze dzia┼éania niepo┼╝─ůdane s─ů wywo┼éywane przez lek Zotral?

Zotral, tak jak i inne leki może powodować działania niepożądane. Najczęściej występującym działaniem niepożądanym są nudności. U mężczyzn leczonych z powodu zespołu lęku społecznego stosunkowo często występowały zaburzenia seksualne w postaci niezdolności do ejakulacji.

Te skutki uboczne są związane z przyjmowaną dawką i często przemijają podczas dalszej terapii.

Bardzo często w trakcie terapii pojawiają się zaburzenia snu jako bezsenność lub nadmierna senność. Oprócz tego do tych najczęstszych skutków ubocznych należą: zawroty głowy, bóle głowy, biegunka, nudności, suchość w ustach, zaburzenia wytrysku, zmęczenie.

Często obserwowano: zapalenie gardła, jadłowstręt, zwiększenie apetytu, depresja, depersonalizacja, koszmary senne, lęk, pobudzenie, nerwowość, bruksizm, parestezje, drżenie, wzmożone napięcie, zaburzenia smaku, zaburzenia koncentracji, zaburzenia widzenia, szum uszny, kołatanie serca, uderzenia gorąca, ziewanie, ból brzucha, wymioty, zaparcia, niestrawność, wzdęcia, wysypka, nadmierne pocenie się, ból mięśniowy, zaburzenia czynności seksualnych, zaburzenia wzwodu, zmniejszenie libido, ból w klatce piersiowej.

Jakie rzadsze dzia┼éania niepo┼╝─ůdane s─ů wywo┼éywane przez lek Zotral?

Pozostałe działania niepożądane wywoływane przez lek Zotral można podzielić ze względu na częstość na te występująco:

 • niezbyt często: zapalenie górnych dróg oddechowych, nieżyt nosa, omamy, euforia, apatia, zaburzenia myślenia, drgawki, mimowolne ruchy mięśni, zaburzenia koordynacji, hiperkinezy, zaburzenia pamięci, niedoczulica, zaburzenia mowy, migrena, ból ucha, tachykardia, nadciśnienie tętnicze, skurcz oskrzeli, duszność, krwawienie z nosa, zapalenie przełyku, trudności w przełykaniu, hemoroidy, zwiększone wydzielanie śliny, zaburzenia języka, odbijanie się ze zwracaniem treści pokarmowej, obrzęk okołooczodołowy, plamica, łysienie, zimny pot, sucha skóra, pokrzywka, choroba zwyrodnieniowa stawów, osłabienie mięśniowe, bóle pleców, tiki mięśniowe, konieczność oddawania moczu w nocy, zatrzymanie moczu, zwiększenie częstości oddawania moczu, zaburzenia w oddawaniu moczu (na przykład opóźnienie oddawania moczu), krwawienia z pochwy, złe samopoczucie, dreszcze, gorączka, astenia, pragnienie, zwiększenie lub zmniejszenie masy ciała,

 • rzadko: zapalenie uchyłków jelita, zapalenie żołądka i jelit, zapalenie ucha środkowego, powiększenie węzłów chłonnych, zwiększenie stężenia cholesterolu, hipoglikemia, zaburzenia konwersyjne, uzależnienie od leków, zaburzenia psychiczne, zaburzenia psychotyczne, agresja, paranoja, myśli i/lub zachowania samobójcze, lunatyzm, przedwczesny wytrysk, śpiączka, choreotetoza, dyskineza, zwiększenie wrażliwości czuciowej, zaburzenia czucia, jaskra, zaburzenia wydzielania łez, ubytki pola widzenia, podwójne widzenie, światłowstręt, krwotok do komory przedniej oka, rozszerzenie źrenic, zawał serca, bradykardia, choroba serca, niedokrwienie obwodowe, skurcz krtani, hiperwentylacja, niedotlenienie, świst krtaniowy, dysfonia, czkawka, smołowate stolce, obecność świeżej krwi w kale, owrzodzenie jamy ustnej, zaburzenia zębów, zapalenie języka, nieprawidłowa czynność wątroby, zapalenie skóry, pęcherzowe zapalenie skóry, nieprawidłowa struktura włosów, nieprawidłowy zapach skóry, zaburzenia kości, krwotok miesiączkowy, zanikowe zapalenie sromu i pochwy, zapalenie żołędzi i napletka, upławy, bolesny wzwód prącia, mlekotok, przepuklina, zmniejszenie tolerancji lekowej, zaburzony chód, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, urazy,

 • częstość nieznana: leukopenia, małopłytkowość, reakcje anafilaktyczne, (ciężkie) reakcje alergiczne, alergia, hiperprolaktynemia, niedoczynność tarczycy, zespół nadmiernego wydzielania wazopresyny, hiponatremia, cukrzyca, hiperglikemia, paroniria, zaburzenia ruchowe, omdlenia, objawy zespołu serotoninowego, objawy złośliwego zespołu neuroleptycznego, akatyzja i niepokój psychoruchowy, skurcz naczyń mózgowych, nieprawidłowe widzenie, nierówne źrenice, makulopatia, nieprawidłowe krwawienia (krwawienia z przewodu pokarmowego, krew w moczu), śródmiąższowe zapalenie płuc (postępujące bliznowacenie tkanki płucnej), zapalenie trzustki, mikroskopowe zapalenie jelita grubego, ciężkie zaburzenia czynności wątroby, zespół Stevensa-Johnsona, martwica naskórka, obrzęk naczynioruchowy, obrzęk twarzy, reakcja skórna, świąd, bóle stawów, skurcze mięśni, ginekomastia, zaburzenia miesiączkowania, nieregularne miesiączkowanie, krwotok poporodowy, obrzęk obwodowy, nieprawidłowe wyniki badań laboratoryjnych, zaburzenia czynności płytek krwi.

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku Zotral?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu, powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania leku Zotral?

Przeciwwskazaniem do stosowania leku Zotral jest nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Jednoczesne stosowanie nieodwracalnych inhibitorów monoaminooksydazy (MAO) jest przeciwwskazane, ponieważ zwiększa to ryzyko wystąpienia zespołu serotoninowego, który objawia się między innymi pobudzeniem psychoruchowym, drżeniem mięśniowym i hipertermią.

 • Nie należy rozpoczynać stosowania leku Zotral w ciągu co najmniej 2 tygodni od zakończenia terapii nieodwracalnym inhibitorem MAO.

 • Należy przerwać przyjmowanie sertaliny co najmniej 7 dni przed rozpoczęciem leczenia inhibitorem MAO (nieodwracalnym).

Nie można w tym samym czasie stosować leku Zotral i pimozydu.

Jakie s─ů interakcje leku Zotral z innymi lekami?

Sertralina nie może być łączona z nieodwracalnymi inhibitorami MAO, takimi jak selegilina. Przed rozpoczęciem leczenia sertraliną należy odczekać co najmniej 14 dni od zakończenia stosowania nieodwracalnego inhibitora MAO. Z kolei sertralinę należy odstawić na co najmniej 7 dni przed rozpoczęciem leczenia nieodwracalnym inhibitorem MAO.

Ze względu na ryzyko wystąpienia zespołu serotoninowego, nie zaleca się jednoczesnego stosowania sertraliny i odwracalnych, selektywnych inhibitorów MAO, takich jak moklobemid.

Po zakończeniu leczenia odwracalnym inhibitorem MAO i przed rozpoczęciem terapii sertraliną, można skrócić okres odstawienia do mniej niż 14 dni, ale zaleca się, aby sertralinę odstawić co najmniej na 7 dni przed rozpoczęciem leczenia odwracalnym inhibitorem MAO.

Linezolid, który jest antybiotykiem, wykazuje słabe i odwracalne działanie hamujące na MAO, ale nie jest selektywny w swoim działaniu. Nie powinno się go stosować u pacjentów przyjmujących sertralinę.

W badaniu, w którym jednocześnie podawano niską dawkę pimozydu (2 mg) oraz sertralinę, zaobserwowano zwiększone stężenie pimozydu we krwi pacjentów. Jednak nie zaobserwowano żadnych zmian w wynikach badań elektrokardiograficznych (EKG). Ze względu na brak zrozumienia mechanizmu tej reakcji i ze względu na wąski zakres terapeutyczny pimozydu, nie zaleca się równoczesnego stosowania sertraliny i pimozydu.

W przypadku korzystania z fentanylu (zarówno w znieczuleniu ogólnym, jak i w terapii przewlekłego bólu) lub innych leków opioidowych, należy być szczególnie ostrożnym.

Wyniki badania z udziałem grupy kontrolnej otrzymującej placebo przeprowadzonych u osób zdrowych wskazują, że jednoczesne podawanie sertraliny i litu nie zmieniało farmakokinetyki litu, ale nasilało drżenia (w porównaniu do placebo), co wskazuje na możliwość interakcji farmakodynamicznej. Podczas jednoczesnego podawania sertraliny i litu, wskazane jest właściwe monitorowanie pacjentów.

Badanie przeprowadzone na zdrowych ochotnikach, którzy przyjmowali długotrwale sertralinę w dawce 200 mg na dobę, wykazało, że nie miało to klinicznie istotnego wpływu na leki stosowane w leczeniu padaczki takich jak fenytoina i ich metabolizm.

Niemniej jednak, ze względu na zgłoszenia o silnym oddziaływaniu fenytoiny na pacjentów stosujących sertralinę, zaleca się regularne monitorowanie stężenia fenytoiny na początku leczenia sertraliną, aby dostosować odpowiednio dawki fenytoiny. Ponadto jednoczesne stosowanie fenytoiny może prowadzić do obniżenia stężenia sertraliny we krwi.

W okresie badania przedrejestracyjnego zgłoszono rzadkie przypadki wystąpienia osłabienia, nadmiernego ruchu, braku koordynacji, dezorientacji, lęku i pobudzenia u pacjentów przyjmujących jednocześnie sertralinę i sumatryptan. Możliwe są również objawy zespołu serotoninowego po zastosowaniu innych leków z tej samej grupy (tryptany). Jeśli istnieje medyczna konieczność stosowania sertraliny i tryptanów jednocześnie, zaleca się ścisłą obserwację pacjenta.

Równoczesne przyjmowanie sertraliny w dawce 200 mg na dobę i warfaryny wydłużyło czas protrombinowy nieznacznie, co w rzadkich przypadkach może wpływać na wskaźnik INR. Dlatego zaleca się monitorowanie czasu protrombinowego zarówno przed rozpoczęciem, jak i po zakończeniu leczenia sertraliną.

Jednoczesne stosowanie cymetydyny prowadziło do istotnego obniżenia wydalania sertraliny z organizmu. Niemniej jednak, nie jest jasne, jakie mogą być kliniczne konsekwencje tych zmian.

Przy jednoczesnym stosowaniu leków wpływających na funkcję płytek krwi, takich jak niesteroidowe leki przeciwzapalne, kwas acetylosalicylowy, lub tyklopidyna, oraz innych leków, które mogą zwiększać ryzyko krwawień, w połączeniu z lekami z grupy SSRI, w tym sertraliną, istnieje podwyższone ryzyko krwawień.

Picie trzech szklanek soku grejpfrutowego dziennie spowodowało podwójne zwiększenie ilości sertraliny w krwi u ośmiu zdrowych Japończyków w badaniu krzyżowym. Dlatego też, zaleca się unikanie spożywania soku grejpfrutowego w trakcie leczenia sertraliną.

Wyniki badań nad interakcjami z sokiem grejpfrutowym sugerują, że jednoczesne stosowanie sertraliny z silnymi inhibitorami CYP3A4, takimi jak inhibitory proteazy, ketokonazol, itrakonazol, posakonazol, worykonazol, klarytromycyna, telitromycyna i nefazodon, może prowadzić do jeszcze wyższego poziomu sertraliny we krwi. To samo dotyczy umiarkowanych inhibitorów CYP3A4, takich jak aprepitant, erytromycyna, flukonazol, werapamil i diltiazem. W związku z tym, w trakcie leczenia sertraliną zaleca się unikanie jednoczesnego przyjmowania inhibitorów CYP3A4.

Stężenie sertraliny w osoczu jest zwiększone o około 50% u osób z wolnym metabolizmem z udziałem CYP2C19 w porównaniu z osobami z szybkim metabolizmem. Nie można wykluczyć występowania interakcji z silnymi inhibitorami CYP2C19, np. omeprazolem, lansoprazolem, pantoprazolem, rabeprazolem, fluoksetyną, fluwoksaminą.

Poziom sertraliny w krwi może być około 50% wyższy u osób, których organizm wolniej metabolizuje lek, z udziałem enzymu CYP2C19, w porównaniu do osób z szybkim metabolizmem. Istnieje ryzyko interakcji z silnymi inhibitorami CYP2C19, takimi jak omeprazol, lansoprazol, pantoprazol, rabeprazol, fluoksetyna i fluwoksamina.

Jednoczesne przyjmowanie sertraliny i metamizolu, który jest substancją stymulującą działanie enzymów odpowiedzialnych za metabolizm, w tym CYP2B6 i CYP3A4, może prowadzić do obniżenia poziomu sertraliny we krwi, co potencjalnie może wpłynąć na jej skuteczność leczniczą. W związku z tym zaleca się zachowanie ostrożności przy jednoczesnym stosowaniu metamizolu i sertraliny. W razie potrzeby zaleca się monitorowanie reakcji klinicznej oraz poziomu leku we krwi.

Czy mo┼╝na spo┼╝ywa─ç alkohol w trakcie stosowania leku Zotral?

Tak jak ma to miejsce w przypadku innych leków przeciwdepresyjnych, nie należy spożywać alkoholu w trakcie terapii lekiem Zotral.

Czy mo┼╝na stosowa─ç lek Zotral w trakcie ci─ů┼╝y?

Nie ma dostępnych badań klinicznych, które kontrolowałyby stosowanie leku Zotral u kobiet w ciąży w sposób odpowiedni. Niemniej jednak, wyniki przeprowadzonych badań doświadczalnych nie wskazują na jakiekolwiek wady wrodzone spowodowane przez sertralinę.

Obserwacje sugerują, że istnieje nieznacznie zwiększone (mniej niż dwukrotne) ryzyko krwotoku poporodowego u kobiet, które były narażone na leki z grupy SSRI lub SNRI w okresie miesiąca przed rozpoczęciem porodu.

Zauważono, że stosowanie sertraliny podczas ciąży może powodować u niektórych noworodków objawy podobne do objawów odstawienia, podobnie jak miało to miejsce u dzieci, których matki przyjmowały sertralinę. To zjawisko obserwowano również w przypadku innych leków przeciwdepresyjnych z grupy SSRI.

Nie zaleca się podawania sertraliny podczas ciąży, chyba że istnieją silne medyczne uzasadnienia, a spodziewane korzyści z leczenia przewyższają potencjalne ryzyko.

Jeżeli matka kontynuuje przyjmowanie sertraliny w późnych etapach ciąży, zwłaszcza w trzecim trymestrze, konieczna jest obserwacja noworodka. Po ekspozycji na sertralinę w okresie późnej ciąży, u noworodka mogą pojawić się następujące symptomy: niewydolność oddechowa, sinica, bezdech, napady drgawkowe, wahania temperatury ciała, trudności z przyjmowaniem pokarmu, wymioty, hipoglikemia, wzmożone napięcie mięśniowe, obniżone napięcie mięśniowe, wygórowanie odruchów, drżenia mięśniowe, skurcze mięśni, drażliwość, podsypianie, ciągły płacz, senność i zaburzenia snu.

Te symptomy mogą być rezultatem działania serotoninergicznego lub objawów odstawienia. Przeważnie komplikacje pojawiają się szybko po porodzie, często w ciągu pierwszych 24 godzin.

Wyniki analiz epidemiologicznych sugerują, że przyjmowanie leków hamujących wychwyt zwrotny serotoniny przez kobiety w ciąży, szczególnie w trzecim trymestrze, może zwiększać ryzyko wystąpienia zespołu przetrwałego nadciśnienia płucnego u noworodka (PPHN).

Czy mo┼╝na stosowa─ç lek Zotral w trakcie karmienia piersi─ů?

Dostępne informacje na temat obecności substancji czynnej leku Zotral w mleku matki wskazują, że przenikają do niego niewielkie ilości sertraliny oraz jej metabolitu N-desmetylosertraliny.

Do tej pory nie zgłaszano żadnych niepożądanych działań u niemowląt karmionych piersią przez matki stosujące sertralinę, ale istnieje potencjalne ryzyko takich działań. Nie zaleca się stosowania leku Zotral przez kobiety karmiące piersią, chyba że lekarz uzna, że korzyści wynikające z leczenia przewyższają ryzyko.

Czy stosowanie leku Zotral wp┼éywa na zdolno┼Ť─ç prowadzenia pojazd├│w mechanicznych?

Badania farmakologiczne wykazały, że sertralina nie ma negatywnego wpływu na sprawność psychomotoryczną. Niemniej jednak, leki przeciwdepresyjne mogą potencjalnie wpływać na zdolność do wykonywania zadań, które wymagają skupienia uwagi i sprawności psychicznej lub fizycznej, takie jak prowadzenie pojazdu lub obsługa maszyn.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do żadnych roszczeń.

Bibliografia

Charakterystyka produktu leczniczego Zotral, [dostęp online grudzień 2023], dostępna w internecie:

https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/13108/characteristic

Indeks lek├│w mp.pl [dost─Öp online luty 2024], dost─Öpny w internecie:

https://indeks.mp.pl/leki/subst.php?id=718&phrase=Zotral

Inne popularne leki:

Inni czytali r├│wnie┼╝

Citabax 20 ÔÇô E-recepta ÔÇô recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Citabax 20 ÔÇô E-recepta ÔÇô recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Citabax 20 to preparat zawieraj─ůcy cytalopram, kt├│ry nale┼╝y do grupy lek├│w hamuj─ůcych wychwyt zwrotny serotoniny (SSRI). Zaliczany jest do lek├│w przeciwdepresyjnych. Dost─Öpny jest wy┼é─ůcznie na recept─Ö.

Charakterystyka produkt├│w leczniczych
19.03.2024
Leki przeciwdepresyjne na bezsenno┼Ť─ç? Rola antydepresant├│w w leczeniu bezsenno┼Ťci
Leki przeciwdepresyjne na bezsenno┼Ť─ç? Rola antydepresant├│w w leczeniu bezsenno┼Ťci

Zaburzenia snu mog─ů dotkn─ů─ç ka┼╝dego. Przybieraj─ů r├│┼╝n─ů posta─ç, zar├│wno bezsenno┼Ťci przewlek┼éej, jak i epizodycznej lub kr├│tkotrwa┼éej. Nie ka┼╝dy wie, ┼╝e w leczeniu bezsenno┼Ťci przewlek┼éej stosowane s─ů leki, kt├│re dedykowanego s─ů pacjentom cierpi─ůcym na depresj─Ö. Te preparaty dost─Öpne s─ů wy┼é─ůcznie na┬árecept─Ö.

Artykuł
27.03.2024
Depresja poporodowa a baby blues. Na co nara┼╝one s─ů m┼éode mamy?
Depresja poporodowa a baby blues. Na co nara┼╝one s─ů m┼éode mamy?

Istnieje przekonanie, ┼╝e ci─ů┼╝a i narodziny dziecka to jedno z najszcz─Ö┼Ťliwszych moment├│w w ┼╝yciu kobiety. Jednak por├│d przynosi ogromne zmiany, stresuj─ůce momenty i wyzwania w nowej roli kobiety jako m┼éodej matki.┬áNie pomagaj─ů w tym presja spo┼éeczna czy wizerunek idealnej matki w oczach kultury. Szacuje si─Ö, ┼╝e 10 do 20 procent m┼éodych mam cierpi na depresj─Ö poporodow─ů.┬áJe┼╝eli dotyka Ci─Ö sta┼ée zm─Öczenie, z┼éy nastr├│j czy strach, ┼╝e jeste┼Ť z┼é─ů matk─ů, to mo┼╝esz cierpie─ç na t─Ö chorob─Ö. Jakie s─ů jej objawy? W tym artykule skupimy si─Ö na temacie depresji poporodowej.

Artykuł
27.03.2024
Konsultacja z E-recept─ů za 49.99 Z┼ü Tylko w najnowszej aplikacji!