Fluoxetin Polpharma Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Fluoxetin Polpharma E-recepta - recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Fluoxetin Polpharma to doustny lek o działaniu przeciwdepresyjnym stosowany m.in. w leczeniu depresji, choroby, na którą w Polsce cierpi blisko 1,2 mln osób. Substancją czynną leku jest fluoksetyna, należąca do grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Preparat wskazany jest także w leczeniu zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych oraz bulimii. Ma postać tabletek do stosowania doustnego dostępny jest wyłącznie na receptę.

Rozpocznij konsultacj─Ö z Fluoxetin Polpharma
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Fluoxetin Polpharma E recepta  recepta online z konsultacj─ů | cena dawkowanie przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 09.05.2024
Nazwa preparatu Fluoxetin Polpharma
Substancje czynne Fluoxetini hydrochloridum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
 • kapsu┼éki twarde
Dawki
 • 20 mg (kapsu┼éki twarde)

Podstawowe informacje o leku Fluoxetin Polpharma

Substancja czynna: fluoksetyna (chlorowodorek)

Wskazania: epizody dużej depresji, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, bulimia (żarłoczność psychiczna) jako uzupełnienie psychoterapii, epizody dużej depresji o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego u dzieci i młodzieży powyżej 8. roku życia

Zastosowanie: doustne (niezależnie od posiłku, popijając odpowiednią ilością płynu)

Dawkowanie: 20-80 mg na dobę we wskazaniach u osób dorosłych, 10-20 mg na dobę we wskazaniach u dzieci i młodzieży

Główne przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną bądź którąkolwiek substancję pomocniczą, jednoczesne stosowanie nieodwracalnych nieselektywnych inhibitorów monoaminooksydazy, jednoczesne stosowanie metoprololu w trakcie leczenia niewydolności serca

Główne działania niepożądane: bóle i zawroty głowy, niepokój, senność, nudności, wymioty, biegunka, suchość błony śluzowej jamy ustnej, zaburzenia smaku, wysypka, zaburzenia widzenia, zaburzenia koncentracji, zaburzenia snu, częstomocz, wzmożona potliwość, zaburzenia popędu płciowego

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Ile kosztuje lek Fluoxetin Polpharma?

Produkt leczniczy Fluoxetin Polpharma u wybranych grup pacjentów jest objęty refundacją Narodowego Funduszu Zdrowia. Na rynku znajdziemy jeden rodzaj opakowania (Fluoxetin polpharma, 20 mg 30 kapsułek twardych), dostępny wyłącznie za okazaniem recepty.

Ceny opakowania:

 • Fluoxetin Polpharma, 20 mg 30 kapsułek twardych, za odpłatnością 0% (dzieci i młodzież poniżej 18. roku życia, a także osoby starsze powyżej 65. roku życia) — lek wydawany jest bezpłatnie;

 • Fluoxetin Polpharma, 20 mg 30 kapsułek twardych, za odpłatnością 30% (osoby cierpiące na inne choroby psychiczne bądź upośledzenia umysłowe) — cena w aptekach wynosi ok. 9 zł;

 • Fluoxetin Polpharma, 20 mg 30 kapsułek twardych, za odpłatnością 100% — cena w aptekach wynosi ok. 20 zł.

Podane ceny są wyłącznie szacunkowe i mogą ulegać zmianom w przyszłości.

Jak działa lek Fluoxetin polpharma?

Mechanizm działania preparatu Fluoxoetin polpharma oparty jest na substancji czynnej, jaką jest Fluoksetyna. Zaliczana jest ona do grupy leków przeciwdepresyjnych, a dokładniej wybiórczych (selektywnych) inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), jednego z głównych neuroprzekaźników działających w ośrodkowym układzie nerwowym.

Obszarem działania serotoniny jest synapsa, czyli swoiste połączenie pomiędzy dwiema komórkami nerwowymi (neuronami). W synapsie mamy przestrzeń synaptyczną, gdzie uwalniana jest serotonina jak neurotransmiter. Sam proces wychwytu zwrotnego serotoniny oparty jest na działaniu receptorów w błonach neuronów, które przechwytują cząsteczki serotoniny.

W efekcie działania fluoksetyny, którym jest blokowanie wychwytu zwrotnego następuję wzrost stężenia serotoniny w przestrzeni synaptycznej, a także wydłuża się jej czas działania. Wpływa to na zwiększenie częstości impulsów nerwowych, dzięki czemu osłabieniu ulegają objawy depresji (główny cel leczenia).

Ponieważ fluoksetyna jest selektywnym inhibitorem wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), nie oddziałuje na inne receptory w centralnym układzie nerwowym, takie jak np. receptory adrenergiczne, dopaminergiczne czy histaminowe.

Dzięki wspomnianemu działaniu pacjenci przyjmujący fluoksetynę znacznie lepiej tolerują leczenie farmakologiczne niż osoby przyjmujące np. trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, które nie mają takiej selektywności i powodują często skutki uboczne w obszarze układu sercowo-naczyniowego.

Skład leku Fluoxetin Polpharma

W skład preparatu Fluoxetin Polpharma wchodzi substancja czynna Fluoksetyna (w postaci chlorowodorku) w dawce 20 mg.

Z kolei do substancji pomocniczych, jakie znajdziemy w tabletce, należą: skrobia kukurydziana, laktoza jednowodna, stearynian magnezu, żelatyna, dwutlenek tytanu (E 171), Indygotyna (E 132), Żółcień chinolinowa (E 104).

Skutki uboczne leku Fluoxetin Polpharma

Najczęstsze działania niepożądane

Każdy lek może wywoływać działania niepożądane. Podobnie jest w przypadku preparatu Fluoxetin Polpharma, którego najczęstsze skutki uboczne to:

 • bóle i zawroty głowy;

 • zaburzenia snu (również bezsenność);

 • biegunka;

 • nudności;

 • suchość błony śluzowej jamy ustnej;

 • nadmierna potliwość;

 • zaburzenia oddawania moczu;

 • wysypka;

 • zaburzenia widzenia;

 • zaburzenia popędu płciowego (zaburzenia ejakulacji, zaburzenia erekcji, zaburzenia orgazmu).

Rzadziej występujące działania niepożądane

Z kolei w rzadziej występujących skutków ubocznych należą:

 • zaburzenia koncentracji i procesu myślenia;

 • zaburzenia uwagi;

 • zwiększone ryzyko krwawienia (np. z przewodu pokarmowego);

 • niedociśnienie ortostatyczne;

 • zmniejszenie masy ciała;

 • zapalenie gardła;

 • mimowolne zaciskanie szczęk i zgrzytanie zębami;

 • napady paniki;

 • zaburzenia koordynacji ruchowej;

 • zaburzenia równowagi;

 • reakcje nadwrażliwości.

Szczególną uwagę należy zwrócić na częstsze występowanie u dzieci i młodzieży takich objawów jak: znacznego stopnia skłonności samobójcze, wrogość czy krwawienia z nosa.

Gdzie można zgłaszać działania niepożądane?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Ostrze┼╝enia dotycz─ůce stosowania leku Fluoxetin Polpharma

Nie zaleca się łączenia fluoksetyny z nieodwracalnymi, nieselektywnymi inhibitorami monoaminooksydazy (MAO). U pacjentów stosujących takie połączenie, mogą wystąpić objawy takie jak hipertermia, sztywność mięśni oraz zaburzenia świadomości, które mogą przechodzić w stan śpiączki.

Rozpoczęcie leczenia fluoksetyną jest możliwe po upływie dwóch tygodni od zakończenia terapii nieodwracalnymi, nieselektywnymi inhibitorami MAO. Natomiast od zakończenia przyjmowania fluoksetyny do rozpoczęcia leczenia nieodwracalnymi, nieselektywnymi inhibitorami MAO powinno minąć przynajmniej pięć tygodni.

Należy zachować ostrożność przy stosowaniu fluoksetyny jednocześnie z innymi lekami o działaniu serotoninergicznym, ze względu na zwiększenie ryzyka wystąpienia zespołu serotoninowego.

Wymagane jest zachowanie ostrożności podczas stosowania fluoksetyny u dzieci i młodzieży z uwagi na częste zgłaszanie podczas badań klinicznych epizodów manii i hipomanii.

Należy ostrożnie stosować fluoksetynę u pacjentów z wrodzonym wydłużeniem odstępu QT, historią wydłużonego odstępu QT w rodzinie lub innymi schorzeniami, które mogą zwiększać ryzyko zaburzeń rytmu serca, takimi jak niedobór potasu, niedobór magnezu, bradykardia, zawał serca lub niewyrównana niewydolność serca.

Podczas stosowania fluoksetyny odnotowywano u pacjentów rozszerzenie źrenic, dlatego konieczne jest zachowanie ostrożności w przypadku występowania zwiększonego ciśnienia wewnątrzgałkowego lub zwiększonego ryzyka ostrej jaskry z wąskim kątem.

Równoczesne stosowanie fluoksetyny z lekami wpływającymi na hemostazę (zarówno doustnych leków przeciwzakrzepowych, leków przeciwpłytkowych, jak i niesteroidowych leków przeciwzapalnych) może podwyższać ryzyko krwawienia. Konieczne jest monitorowanie pacjenta oraz kontrola poziomu INR.

Fluoksetyna, jako silny inhibitor CYP2D6, może obniżać stężenie endoksyfenu, głównego metabolitu tamoksyfenu. Dlatego należy unikać jednoczesnego stosowania fluoksetyny i tamoksyfenu.

U osób stosujących fluoksetynę może wystąpić zmniejszenie masy ciała, ale zazwyczaj jest ono proporcjonalne do masy ciała pacjenta przed rozpoczęciem leczenia.

Osoby z cukrzycą mogą wymagać dostosowania dawki doustnych leków przeciwcukrzycowych lub insuliny z uwagi na możliwe zmiany stężenia glukozy podczas stosowania SSRI.

Stosowanie w tym samym czasie fluoksetyny i tryptanów wiąże się z dodatkowym ryzykiem wystąpienia nadciśnienia i skurczu naczyń wieńcowych.

Jeżeli pacjent stosuje leki moczopędne, karbamazepinę, desmopresynę lub inne leki wywołujące hiponatremię konieczne jest zachowanie ostrożności z uwagi na zwiększone ryzyko hiponatremii podczas jednoczesnego stosowania fluoksetyny i wspomnianych grup leków.

Stosowanie leków metabolizowanych w większości przez CYP2D6, takich jak flekainid, propafenon, nebivolol, karbamazepina, rysperydon i TLP, jednocześnie z fluoksetyną, która jest silnym inhibitorem enzymu CYP2D6, może prowadzić do interakcji między tymi substancjami. W związku z tym zaleca się rozpoczęcie leczenia od najniższych dawek.

Dla kogo jest lek Fluoxetin Polpharma?

Produkt leczniczy Fluoxetin Polpharma przeznaczony jest do leczenia ciężkich epizodów dużej depresji u osób dorosłych, jak i u dzieci powyżej 8. roku życia i młodzieży (w przypadku braku odpowiedzi na psychoterapię po 4-6 sesjach).

Ponadto stosowany jest także u dorosłych pacjentów cierpiących na zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, a także w leczeniu bulimii (żarłoczności psychicznej) jako uzupełnienie psychoterapii w celu zmniejszenia chęci objadania oraz zwracania spożytych pokarmów.

Dawkowanie leku Fluoxetin Polpharma

Leczenie ciężkich epizodów depresji u osób dorosłych rozpoczyna się od dawki 20 mg na dobę rano. Poprawa stanu zdrowia psychicznego następuje zwykle 1-4 tygodniach leczenia. Jeżeli po 3-4 tygodniach stosowania preparatu nie ma poprawy stanu klinicznego, lekarz może zdecydować o zwiększeniu dawki leku do 60 mg na dobę. Aby zagwarantować ustąpienie objawów depresji ,preparat powinien być przyjmowany przez okres co najmniej sześciu miesięcy.

Farmakoterapia ciężkich epizodów dużej depresji u dzieci powyżej 8. roku życia i młodzieży (jeżeli psychoterapia nie przyniosła korzyści) to początkowo 10 mg na dobę. Po upływie 1-2 tygodni dawkę można zwiększyć do 20 mg na dobę. Należy pamiętać, że dawka powinna być dostosowywana indywidualnie dla każdego pacjenta.

W zaburzeniach obsesyjno-kompulsyjnych leczenie rozpoczynane jest od dawki 20 mg na dobę rano. Jeżeli po kilku tygodniach leczenia nie nastąpi poprawa stanu zdrowia, lekarz może zdecydować o zwiększeniu dawki do 60 mg na dobę.

Dawka początkowa u osób cierpiących na bulimię (żarłoczność psychiczną) to 60 mg na dobę. Należy pamiętać, żeby podawać dawki leku powyżej 20 mg w dwóch dawkach podzielonych (rano i w południe). Dawka maksymalna w opornych przypadkach wynosi 80 mg na dobę.

U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby zaleca się zmniejszenie dawki bądź wydłużenie odstępu między podaniem kolejnych dawek.

Maksymalna dawka u osób starszych wynosi 60 mg na dobę.

Fluoxetin Polpharma a ci─ů┼╝a

Analizy epidemiologiczne sugerują, że stosowanie fluoksetyny przez kobiety w pierwszym trymestrze ciąży może zwiększyć ryzyko wad sercowo-naczyniowych u dziecka. Dodatkowo, stosowanie leków z grupy SSRI w późniejszych okresach ciąży może wiązać się z wystąpieniem przetrwałego nadciśnienia płucnego u noworodka.

Zauważono także podwyższone ryzyko krwotoku poporodowego u kobiet, które przyjmowały leki z grupy SSRI przez miesiąc przed porodem. Z tego powodu, stosowanie fluoksetyny przez kobiety w ciąży jest przeciwwskazane. Ponadto u noworodków matek stosujących fluoksetynę podczas ciąży zaobserwowano występowanie takich objawów, takich jak trudności w ssaniu, zmniejszone napięcie mięśniowe, problemy ze snem oraz drażliwość.

Fluoxetin Polpharma a karmienie piersi─ů

Fluoksetyna i jej metabolit norfluoksetyna przenikają do mleka matki. Ponadto u niemowląt karmionych piersią (w trakcie stosowania fluoksetyny przez matkę) mogą wystąpić działania niepożądane. W przypadku konieczności stosowania fluoksetyny, uzasadnione jest przerwanie karmienia piersią. Jeśli jednak kobieta zdecyduje się na karmienie piersią, powinna mieć przepisaną najmniejszą skuteczną dawkę fluoksetyny.

Fluoxetin Polpharma a prowadzenie pojazd├│w

Fluoksetyna nie wpływa na sprawność intelektualną i psychomotoryczną, natomiast jak każdy lek psychotropowy może zaburzać zdolność podejmowania decyzji i powodować zaburzenia, wskutek czego zaburzać zdolność prowadzenia pojazdów.

Dlatego należy przestrzegać pacjentów przed pogorszeniem zdolności do obsługi maszyn i prowadzenia pojazdów.

Fluoxetin Polpharma a alkohol

W badaniach interakcji fluoksetyny z alkoholem nie zaobserwowano wzrostu stężenia alkoholu ani nasilenia jego działania. Jednak nie zaleca się spożywania alkoholu podczas leczenia preparatami zawierającymi SSRI.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Jak post─Öpowa─ç w przypadku wyst─ůpienia objaw├│w depresji?

Jeśli podejrzewasz u siebie depresję, skontaktuj się z lekarzem. Na wizytę u psychiatry nie potrzebujesz skierowania. Możesz skorzystać też z pomocy dostępnej przez telefon:

 • Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji (środa, czwartek 17:00-19:00) tel. 22 594 91 00, koszt zgodnie ze stawką operatora;

 • Telefon zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym (poniedziałek-piątek, 14:00-22:00) tel. 116 123, bezpłatny;

 • Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży (czynny 24 h) tel. 116 111.

Bibliografia

 • Charakterystyka Produktu Leczniczego Fluoxetin polpharma [dost─Öp online kwiecie┼ä 2024], dost─Öpna pod adresem internetowym: https://rejestry.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/19672/characteristic
 • Portal Narodowego Funduszu Zdrowia [dost─Öp online kwiecie┼ä 2024], dost─Öpny pod adresem internetowym: https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-oddzialow/depresja-wiecej-niz-smutek-sroda-z-profilaktyka-w-ow-nfz,590.html
 • Inne popularne leki

  Inni czytali r├│wnie┼╝