Heparegen – informacje o leku, dawkowanie oraz przeciwwskazania

Opublikowano 26.01.2022

Heparegen – informacje o leku  dawkowanie oraz przeciwwskazania

Heparegen to doustny lek stosowany pomocniczo w chorobach wątroby o charakterze ostrym lub przewlekłym. Substancją czynną preparatu jest kwas tiazolidynokarboksylowy w dawce 100mg. Dodatkowo w skład tabletki wchodzi laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, skrobia kukurydziana, talk, krzemionka koloidalna bezwodna oraz stearynian magnezu.

Preparat należy przechowywać w temperaturze poniżej 25 stopni.

Dostępne opakowania preparatu Heparegen zawierają 30 lub 100 tabletek.

Tabletki Heparegen są białe, płaskie i okrągłe. Mają na powierzchni rowek służący do podziału.

Informacje ogólne, stosowanie oraz dawkowanie leku Heparegen

Lek Heparegen stosowany jest pomocniczo w stanach uszkodzenia wątroby spowodowanych ostrymi i przewlekłymi hepatopatiami, szczególnie w przypadku toksycznego uszkodzenia wątroby wywołanego alkoholem, lekami lub innymi substancjami chemicznymi.

Działanie kwasu tiazlidynokarboksylowego zależy od jego aktywnego metabolitu, N-formylocysteiny, zawierającego wolną grupę -SH, stanowiącą donor wodoru. Jony H+ wykorzystywane są w procesach dezaktywacji niebezpiecznych substancji w wątrobie. Dzięki temu miąższ wątroby jest chroniony przed działaniem toksyn, leków oraz alkoholu.  Dodatkowo preparat Heparegen działa żółciopędnie.

Dawka dla osób dorosłych oraz dzieci powyżej 15 roku życia wynosi 200mg 2 do 3 razy w ciągu doby. Po ustąpieniu ostrych objawów uszkodzenia wątroby dawkę należy zmniejszyć do 100mg 2 razy na dobę.

Dzieciom w wieku od 6 do 15 lat należy podawać 50mg na 10kg masy ciała (pół tabletki na 10kg) na dobę w 2-3 dawkach podzielonych (rano-południe-wieczór).

Możliwe działania niepożądane Heparegen

Do zgłoszonych działań niepożądanych należą nudności oraz odczyny skórne.

Przedawkowanie preparatu Heparegen może skutkować zmianami w układzie nerwowym, szczególnie u dzieci (ze względu na łatwiejszą penetrację bariery krew-mózg). Do objawów przyjęcia nadmiernej ilości kwasu tiazolidynokarboksylowego należą stany padaczkowe, śpiączka, osłabienie słuchu oraz głuchota.

Przeciwwskazania oraz środki ostrożności

Preparatu heparegen nie należy przyjmować w przypadku nadwrażliwości na kwas tiazolidynokarboksylowy lub którąkolwiek substancję pomocniczą leku. Preparat zawiera laktozę. Lek Heparegen nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci poniżej 6. roku życia.

Podczas stosowania preparatu Heparegen należy okresowo (raz w miesiącu) oznaczać aktywność transaminaz w celu oceny przebiegu leczenia. Nie są znane interakcje preparatu Heparegen z innymi lekami.

Nie przeprowadzono badań dotyczących bezpieczeństwa stosowania produktu leczniczego Heparegen w okresie ciąży i karmienia piersią, w związku z tym jego przyjmowanie w tym okresie jest przeciwwskazane.

Heparegen nie obniża zdolności do prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.