Heparegen - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 09.02.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Heparegen - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Heparegen to doustny lek stosowany pomocniczo w chorobach wątroby o charakterze ostrym lub przewlekłym. Substancją czynną preparatu jest kwas tiazolidynokarboksylowy.

Rozpocznij konsultacj臋 z Heparegen

Otrzymaj konsultacj臋 lekarsk膮 na ten lek bez wychodzenia z domu.

Nazwa preparatu Heparegen
Substancje czynne Timonacicum
Dost臋pno艣膰 Na recept臋
Posta膰
  • Tabletki
Dawki
  • 100 mg (Tabletki)

Spis tre艣ci

Podstawowe informacje o leku Heparegen

Substancja czynna: Kwas tiazolidynokarboksylowy

Wskazania: Lek stosowany pomocniczo w chorobach wątroby i toksycznym uszkodzeniu wątroby

Zastosowanie: Doustne

Dawkowanie: Od 15 roku życia 200 mg 2-3 razy dziennie, po ustąpieniu ostrych objawów 100 mg 2 razy dziennie; U dzieci w wieku 6-15 lat 50 mg na 10 kg masy ciała w 2-3 dawkach podzielonych

Główne przeciwwskazania: Nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu; wiek poniżej 6 r.ż.; okres ciąży i laktacji; dziedziczna nietolerancja galaktozy, niedobór laktazy (typu Lapp) lub zespół złego wchłaniania glukozy-galaktozy

Główne działania niepożądane: Nudności, zmiany skórne

e-Recepta online 58.99 Z艁

Leki na potencje, leki sta艂e, antykoncepcja sta艂a, przed艂u偶enie terapii w chorobach przewlek艂ych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 Z艁

Tabletka 'po', tabletka dzie艅 po, tabletka do 72h, pigu艂ka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Heparegen - Cena, refundacja

Lek Heparegen nie jest refundowany przez NFZ. Koszt preparatu jest zależny od rodzaju opakowania.

  • Heparegen (100 mg tabletki 30 szt.) - cena wynosi ok. 36 zł
  • Heparegen (100 mg tabletki 90 szt.) - cena wynosi ok. 93 zł
  • Heparegen (100 mg tabletki 100 szt.) - cena wynosi ok. 103 zł

Ceny podane są jedynie orientacyjne i mogą zostać zmienione w przyszłości.

Czym jest Heparegen?

Heparegen to doustny lek stosowany pomocniczo w chorobach wątroby o zróżnicowanym pochodzeniu, które wystąpiły w trybie ostrym lub mają charakter przewlekły. Lek wskazany jest również w toksycznym zapaleniu wątroby, które spowodowane jest lekami np. paracetamolem, substancjami chemicznymi lub alkoholem.

Jaki jest sk艂ad leku Heparegen?

Substancją czynną preparatu jest kwas tiazolidynokarboksylowy w dawce 100 mg. Do substancji pomocniczych zawartych w wyrobie medycznym zaliczamy: laktozę jednowodną, celulozę mikrokrystaliczną, skrobię kukurydzianą, talk, krzemionkę koloidalną bezwodną oraz magnezu stearynian.

Na rynku dostępne są opakowania zawierające 30 lub 100 tabletek preparatu Heparegen. Każda tabletka ma kolor biały, jest płaska i okrągła z wyżłobionym rowkiem ułatwiającym ewentualne podzielenie produktu.

Preparat należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci, w temperaturze poniżej 25 stopni.

Jaki jest mechanizm dzia艂ania leku Heparegen?

Działanie substancji czynnej leku Heparegen - kwasu tiazlidynokarboksylowego możliwe jest po przekształceniu go do aktywnego metabolitu N-formylocysteiny. Substancja ta ma w swojej strukturze wolną grupę sulfhydrylową (-SH), która stanowi donor wodoru, niezbędnego w procesach dezaktywacji niebezpiecznych substancji w wątrobie. Dzięki temu miąższ wątroby jest chroniony przed działaniem toksyn, leków oraz alkoholu.

Dodatkowo preparat Heparegen symuluje produkcję i wydzielanie żółci.

Jak stosowa膰 produkt Heparegen?

Lek przyjmuje się doustnie, z posiłkiem lub niezależnie od posiłku, popijając dużą ilością wody.

By ocenić postęp terapeutyczny, podczas stosowania produktu Heparegen zaleca się regularną (np. comiesięczną) kontrolę parametrów wątrobowych (AST, ALT).

Jak dawkowa膰 lek u os贸b doros艂ych?

U osób dorosłych zaleca się przyjmowanie leku Heparegen w dawce 200 mg 2 do 3 razy w ciągu doby. Po ustąpieniu ostrych objawów uszkodzenia wątroby dawkę należy zmniejszyć do 100 mg 2 razy na dobę.

Jak dawkowa膰 lek u dzieci?

Sposób dawkowania u dzieci powyżej 15 roku życia jest identyczny jak u osób dorosłych - początkowo 200 mg 2-3 razy na dobę, później 100 mg 2 razy dziennie.

U dzieci w wieku 6-15 lat dobowa dawka leku Heparegen to 50 mg substancji czynnej w przeliczeniu na 10 kg masy ciała. Taką ilość należy podawać w 2-3 dawkach podzielonych (rano-południe-wieczór).

Lek przeciwwskazany jest u dzieci poniżej 6 roku życia.

Jakie s膮 najcz臋stsze dzia艂ania niepo偶膮dane leku?

Wśród zgłoszonych przez pacjentów działań niepożądanych podczas terapii produktem Heparegen obecne są nudności oraz pojawienie się zmian skórnych. Nie znamy częstości występowania tego rodzaju działań ubocznych.

Co zrobi膰 w przypadku przedawkowania leku?

Podczas stosowania leku Heparegen istnieje ryzyko przedawkowania substancji czynnej, z tego powodu należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego terapię.

Przedawkowanie preparatu wiąże się przede wszystkim z ryzykiem wystąpienia patologicznych zmian w układzie nerwowym m.in. stanu padaczkowego, zaburzeń świadomości i śpiączki, osłabienia lub utraty słuchu. Zaburzenia neurologiczne mogą utrzymywać się od kilku tygodni do kilku miesięcy od zażycia zbyt dużej dawki leku.

Na tego rodzaju powikłania narażone są szczególnie dzieci, gdyż substancja czynna produktu Heparegen w łatwiejszy sposób niż u osób dorosłych penetruje u nich przez barierę krew-mózg.

Gdzie mo偶na zg艂asza膰 dzia艂ania niepo偶膮dane?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu, powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Jakie s膮 przeciwwskazania do stosowania leku?

Preparatu Heparegen nie należy przyjmować w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatu.

Jedną z substancji pomocniczych wyrobu medycznego jest laktoza, z tego powodu nie powinien być on stosowany przez osoby cierpiące na dziedziczną nietolerancję galaktozy, niedobór laktazy (typu Lapp) lub zespół złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Lek Heparegen nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci poniżej 6. roku życia.

Interakcje z innymi lekami

Nie są znane istotne interakcje kliniczne podczas jednoczesnego stosowania leku Heparegen i innych wyrobów medycznych.

Heparegen a alkohol

Nie wykazano, że równoczesne stosowanie preparatu Heparegen i alkoholu w wyższym stopniu pogarsza zdolności psychomotoryczne niż przy stosowaniu samego alkoholu. Zaleca się jednak unikanie spożywania alkoholu podczas terapii.

Heparegen a ci膮偶a i karmienie piersi膮

Nie ma dostatecznie dużo badań dotyczących bezpieczeństwa stosowania produktu leczniczego Heparegen w okresie ciąży i karmienia piersią, w związku z tym jego przyjmowanie w tym okresie jest przeciwwskazane.

Heparegen a prowadzenie pojazd贸w mechanicznych

Nie stwierdzono by stosowanie produktu Heparegen w negatywny sposób oddziaływało na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych czy obsługę maszyn.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Bibliografia

Charakterystyka produktu leczniczego Heparegen, [online], [dost臋pne pod adresem]:

https://rejestry.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/2854/characteristic

Inni czytali r贸wnie偶

Mesopral- E-recepta - recepta online z konsultacj膮 | cena,dawkowanie, przeciwwskazania
Mesopral- E-recepta - recepta online z konsultacj膮 | cena,dawkowanie, przeciwwskazania

Mesopral to produkt leczniczy w postaci kapsu艂ek, znajduj膮cy zastosowanie w leczeniu objaw贸w wielu chor贸b przewodu pokarmowego.

Charakterystyka produkt贸w leczniczych
15.02.2024
Przyczyny chor贸b w膮troby - jakie s膮 i jak ich unika膰?
Przyczyny chor贸b w膮troby - jakie s膮 i jak ich unika膰?

Choroby w膮troby s膮 powa偶nymi dolegliwo艣ciami, kt贸re mog膮 istotnie wp艂yn膮膰 na procesy zachodz膮ce w organizmie cz艂owieka. Uszkodzenie struktury w膮troby, znane jako marsko艣膰 w膮troby, mo偶e by膰 wywo艂ane przez wirusowe zapalenie w膮troby typu B lub C, a tak偶e przez niealkoholowe lub alkoholowe st艂uszczenie w膮troby.Opr贸cz tego istnieje kilka innych czynnik贸w ryzyka, takich jak nara偶enie na toksyny, dieta obfita w t艂uszcze nasycone, dziedziczne sk艂onno艣ci genetyczne, zaburzenia autoimmunologiczne oraz nadmiar 偶elaza.

Artyku艂
04.01.2024
Controloc 20 E recepta   recepta online z konsultacj膮 | cena  dawkowanie  przeciwwskazania
Controloc 20 E-recepta - recepta online z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Preparat leczniczy Controloc 20 stosowany jest w przypadku wyst臋powania objaw贸w refluksu 偶o艂膮dkowo-prze艂ykowego. Innym wskazaniem jest zapobieganie owrzodzeniom przewodu pokarmowego zwi膮zanym z d艂ugotrwa艂ym stosowaniem niesteroidowych lek贸w przeciwzapalnych.Controloc 20 jest dost臋pny wy艂膮cznie na recept臋, dlatego przed rozpocz臋ciem stosowania leku konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Charakterystyka produkt贸w leczniczych
12.02.2024
Konsultacja z E-recept膮 za 49.99 Z艁 Tylko w najnowszej aplikacji!