Natamycinum - Substancja czynna - Zastosowanie, Interakcje, Działania niepożądane, Bezpieczeństwo stosowania

Autor Redakcja Erecept.pl

Natamycyna (łac. Natamycinum), jest związkiem chemicznym wykorzystywanym głównie w medycynie w celu zwalczania infekcji grzybiczych. W tym artykule przyjrzymy się zastosowaniu, interakcjom, działaniom niepożądanym, mechanizmowi działania oraz bezpieczeństwu stosowania substancji.

Zastosowanie

Natamycyna jest stosowana głównie w leczeniu infekcji grzybiczych, zwłaszcza tych wywołanych przez gatunki grzybów Candida, a także w leczeniu zakażeń wywołanych przez rzęsistka pochwowowego (Trichomonas vaginalis). Substancja ta ma wskazanie do stosowania w przypadku zakażeń grzybiczych pochwy  i sromu, zakażeń skóry i błon śluzowych wywołanych przez drożdżaki, a także w ramach profilaktyki przeciwgrzybiczej podczas uogólnionej antybiotykoterapii.

Interakcje

Ważne jest, aby unikać potencjalnych interakcji między natamycyną, a innymi substancjami. Osoby przyjmujące leki na receptę lub suplementy diety powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem terapii natamycyną. Istnieje ryzyko, że natamycyna może oddziaływać z lekami należącymi do grupy diuretyków zawierających torasemid jako substancję czynną.

Działania Niepożądane

Podobnie jak każdy lek, natamycyna może wywoływać działania niepożądane, jednak preparaty zawierające w swoim składzie powyższą substancję są zazwyczaj dobrze tolerowane przez pacjentów.

W trakcie stosowania miejscowego mogą pojawić się objawy podrażnienia takie jak: zaczerwienienie, pieczenie, świąd. Duże dawki mogą powodować nudności, wymioty, brak łaknienia.

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepożądanych reakcji, pacjenci powinni skonsultować się z lekarzem.

Mechanizm Działania

Natamycyna należy do grupy polienowych antybiotyków - makrolidów i cechuje się najszerszym spektrum działania wśród antybiotyków polienowych. Substancja ta działa grzybobójczo i pierwotniakobóczo w zależności od dawki.

Natamycyna wiąże się ze sterolami błony komórkowej grzyba, zmieniając jej przepuszczalność, przez co powoduje obumieranie komórki grzyba. 

Bezpieczeństwo Stosowania

Stosowanie natamycyny powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami lekarza. Pacjenci powinni przestrzegać dawkowania oraz okresu czasu, przez który należy przyjmować lek. 

W przypadku wystąpienia objawów nietypowych lub niepożądanych działań, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Ze względu na potencjalne interakcje z innymi substancjami, istnieje konieczność konsultacji z profesjonalistą przed rozpoczęciem terapii natamycyną.

Bibliografia

Medycyna Praktyczna  [dostęp online luty 2024]:

https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=594

Charakterystyka Produktu Leczniczego [dostęp online luty 2024]:

https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/5314/characteristic

Wikipedia [dostęp online luty 2024]:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Natamycyna

Leki zawierające: Natamycinum

Inni czytali również

Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!