Pimafucort - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 15.02.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Pimafucort - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Pimafucort maść zawiera aż trzy substancje czynne. Kiedy stosować Pimafucort? Jak działa Pimafucort?

Nazwa preparatu Pimafucort
Substancje czynne Hydrocortisonum Natamycinum Neomycinum
Dost臋pno艣膰 Na recept臋
Posta膰
  • krem
  • Ma艣膰
Dawki
  • (10 mg + 10 mg + 3500 I.U.)/g (krem)
  • (10 mg + 10 mg + 3500 I.U.)/g (Ma艣膰)
  • (10 g + 10 g + 3500 I.U.)/g (krem)

Spis tre艣ci

Podstawowe informacje o leku Pimafucort ma艣膰

Substancja czynna: hydrokortyzon, neomycyna, natamycyna

Wskazania: zmiany chorobowe skóry w chorobie skóry reagującej na sterydy ze współistniejącymi zakażeniami wtórnymi wywołanymi drobnoustrojami wrażliwymi na substancje aktywne

Zastosowanie: na powierzchnię skóry (do stosowania zewnętrznego, do stosowania miejscowego)

Dawkowanie: 2-4 razy dziennie na chorobowo zmienioną skórę, przez max. 14 dni

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancje aktywne lub pomocnicze, choroby skóry wywołane zakażeniem, niektóre choroby skóry (wymienione wyżej), objawy nadwrażliwości po uprzednim miejscowym stosowaniu kortykosteroidów

Główne działania niepożądane: nasilenie objawów choroby po odstawieniu leczenia, rozstępy skórne, odbarwienie skóry, zmiany zanikowe skóry, nadmierne owłosienie.

e-Recepta online 58.99 Z艁

Leki na potencje, leki sta艂e, antykoncepcja sta艂a, przed艂u偶enie terapii w chorobach przewlek艂ych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 Z艁

Tabletka 'po', tabletka dzie艅 po, tabletka do 72h, pigu艂ka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Ile kosztuje Pimafucort ma艣膰?

Pimafucort maść kosztuje 29,90 złotych za 15 mg i nie podlega refundacji.

Czym jest Pimafucort ma艣膰?

Pimafucort zawiera trzy substancje czynne: natamycynę, hydrokortyzon oraz neomycynę w postaci siarczanu neomycyny (odpowiednio 10 mg, 10 mg i 3500 IU w 1g maści).

Pimafucort krem zawiera te same substancje aktywne w takiej samej ilości.

Mechanizm dzia艂ania

Natamycyna jest lekiem silnie przeciwgrzybiczym, działa zwłaszcza wobec grzybów z rodzaju Candida (drożdżaki).

Hydrokortyzon należy do kortykosteroidów, wykazuje działanie przeciwzapalne i wpływa na obkurczenie naczyń krwionośnych.

Neomycyna jest antybiotykiem o szerokim spektrum działania, ma wpływ na wiele gatunków bakterii Gram-ujemnych i Gram-dodatnich.

Sk艂ad leku

Poza wyżej wymienionymi Pimafucort maść zawiera podłoże maściowe, które zawiera parafinę ciekłą oraz 5% polietylen.

Stosowanie preparatu Pimafucort ma艣膰

Lek powinien być stosowany w leczeniu chorób skóry (np. w łojotokowym zapaleniu skóry), które odpowiadają na leczenie sterydami, a ponadto skóra uległa nadkażeniu przez wrażliwe na substancje czynne drobnoustroje (bakterie i grzyby). Nie stosuje się Pimafucort w leczeniu chorób skóry które zostały pierwotnie wywołane przez drobnoustroje.

Hydrokortyzon w 1-3% wchłania się przez skórę i w przypadku stosowania na wyprysk czy inną zmienioną chorobowo skórę to wchłanianie się zwiększa. Natamycyna i neomycyna praktycznie nie wchłaniają się przez nieuszkodzoną skórę, neomycyna może wchłaniać się w niewielkim stopniu w przypadku uszkodzenia.

W przypadku nadkażenia należy przerwać stosowanie preparatu.

Jak dawkowa膰 lek u doros艂ych?

Lek nakłada się na chorobowo zmienioną powierzchnię skóry 2 do 4 razy dziennie. Maści nie powinno się stosować dłużej niż przez 14 dni. Długotrwałe stosowanie preparatu, stosowanie w fałdach skórnych, na dużej powierzchni skóry powinno być unikane, gdyż zwiększa to ryzyko ogólnoustrojowych działań niepożądanych. Nie powinno stosować się opatrunków okluzyjnych ani stosować Pimafucort na uszkodzoną skórę ze względu na możliwość wchłonięcia leku.

Przed zastosowaniem preparatu należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Jak dawkowa膰 lek u dzieci?

U dzieci wchłanianie hydrokortyzonu przez skórę jest większe niż u dorosłych i może prowadzić nawet do zahamowania czynności kory nadnerczy. Należy zachować szczególną ostrożność i dawkować lek Pimafucort zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty.

Najcz臋stsze dzia艂ania niepo偶膮dane

Nie wymienia się często występujących działań niepożądanych. W przypadkach 1:1000-1:10 000 mogą wystąpić takie objawy jak: zahamowanie czynności nadnerczy, zanik skóry, rozstępy skórne, rozszerzenie drobnych naczyń krwionośnych, zapalenie skóry wokół ust, zapalenie skóry podobne do trądziku różowatego. Możliwe jest także nasilenie objawów choroby po odstawieniu leczenia, opóźnienie leczenia, odbarwienie skóry, nadmierne owłosienie. Ponadto są możliwe kontaktowe reakcje alergiczne na neomycynę.

Wyżej wymienione działania niepożądane są związane przede wszystkim z zawartością hydrokortyzonu, w przypadku stosowaniu silniej działających kortykosteroidów te skutki są dużo bardziej wyrażone.

Rzadziej wyst臋puj膮ce dzia艂ania niepo偶膮dane

W trakcie stosowania leku Pimafucort wystąpić może (bardzo rzadko) zwiększenie ciśnienia śródgałkowego i zwiększone ryzyko wystąpienia zaćmy.

Gdzie mo偶na zg艂asza膰 dzia艂ania niepo偶膮dane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Jakie s膮 przeciwwskazania do stosowania leku?

Przeciwwskazaniem do stosowania Pimafucort jest nadwrażliwość na substancje aktywne lub pomocnicze.

Do chorób, które stanowią przeciwwskazanie do stosowania preparatu należą choroby skóry pierwotnie wywołane zakażeniem bakteryjnym, grzybiczym, wirusowym lub pasożytniczym. Pimafucort nie powinien być także stosowany w chorobach wrzodowych skóry, owrzodzeniach, oparzeniach, ranach. Nie stosuje się Pimafucort w przypadku działań niepożądanych po miejscowym stosowaniu kortykosteroidów (rozstępy skórne, posteroidowe zapalenie skóry wokół ust). Również trądzik pospolity , trądzik różowaty, rybia łuska stanowią przeciwwskazania. W przypadku kruchości naczyń krwionośnych, młodzieńczym wyprysku stóp także nie powinno się stosować preparatu Pimafucort.

Interakcje z innymi lekami

Nie zostały poznane.

Pimafucort a ci膮偶a

Neomycyna stosowana miejscowo może teoretycznie wpływać negatywnie na rozwój narządów słuchu u płodu, w związku z czym kobiety w ciąży nie powinny stosować preparatu Pimafucort przez dłuższy czas, pod okluzją czy na dużej powierzchni skóry.

Pimafucort a prowadzenie pojazd贸w mechanicznych

Nie badano wpływu Pimafucort maść na prowadzenie pojazdów, przypuszczalnie wpływu nie ma.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Bibliografia

Medycyna Praktyczna, [online], [15.02.2024], dost臋pna pod adresem:

https://www.mp.pl/pacjent/leki/lek/41405,Pimafucort-masc

Inni czytali r贸wnie偶

Nystatyna Teva - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Nystatyna Teva - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Nystatyna Teva聽to granulat do sporz膮dzania zawiesiny doustnej stosowany w leczeniu i zapobieganiu zaka偶e艅 wywo艂anych przez聽grzyby.

Charakterystyka produkt贸w leczniczych
17.02.2024
Flucofast - informacje o leku, dawkowanie oraz przeciwwskazania
Flucofast - informacje o leku, dawkowanie oraz przeciwwskazania

Flucofast to preparat wyst臋puj膮cy pod postaci膮 twardych kapsu艂ek. Lek flucofast wykazuje dzia艂anie przeciwgrzybicze, stosowany jest w leczeniu zaka偶e艅 grzybiczych oraz w zapobieganiu im. Na rynku dost臋pne s膮 trzy dawki preparatu.

Charakterystyka produkt贸w leczniczych
14.02.2024
Clotrimazolum GSK - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Clotrimazolum GSK - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Clotrimazolum聽to lek przeciwgrzybiczy wskazany w leczeniu zaka偶e艅 dro偶d偶akowych kobiecych聽narz膮d贸w p艂ciowych.聽

Charakterystyka produkt贸w leczniczych
09.02.2024
Konsultacja z E-recept膮 za 49.99 Z艁 Tylko w najnowszej aplikacji!