Pimafucin Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Pimafucin - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Pimafucin jest lekiem o działaniu przeciwgrzybiczym, używanym m.in. w infekcjach intymnych. Co zawiera Pimafucin? W jakiej postaci występuje?

Rozpocznij konsultacj─Ö z Pimafucin
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Pimafucin - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 11.05.2024
Nazwa preparatu Pimafucin
Substancje czynne Natamycinum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
  • Globulki
  • krem
Dawki
  • 100 mg (Globulki)
  • 20 mg/g (krem)

Podstawowe informacje o leku Pimafucin

Substancja czynna: natamycyna

Wskazania:zakażenia grzybicze wywołane przez drożdżaki Candida albicans

Zastosowanie:globulki dopochwowe lub krem na skórę

Dawkowanie:jedna globulka na noc; krem 1 do 4 razy dziennie na zmienioną skórę

Główne przeciwwskazania:nadwrażliwość na składniki leku

Główne działania niepożądane: reakcje nadwrażliwości, uczucie pieczenia

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Ile kosztuje Pimafucin?

Pimafucin w globulkach kosztuje 37,86 złotych za opakowanie zawierające 6 globulek, a w kremie kosztuje 34,50 złotych za 30 gram kremu.


Lek nie podlega refundacji.

Czym jest Pimafucin?

Pimafucin występuje w dwóch postaciach - globulek dopochwowych oraz kremu. Oba preparaty zawierają tę samą substancję czynną - natamycynę.

Zarówno krem, jak i globulki dopochwowe są dostępne na receptę i powinny być stosowane zgodnie z zaleceniami lekarza. Globulki zwykle są przepisywane po konsultacji z lekarzem ginekologiem.

Mechanizm działania

Natamycyna (substancja czynna) należy do grupy antybiotyków polienowych. Jej działanie przeciwgrzybicze polega na łączeniu się z błoną komórkową i blokowaniu jej przepuszczalności. Natamycyna działa na drożdżaki Candida albicans, ale i inne grzyby.

Ze względu na charakter leku warto zadbać o jego odpowiednią utylizację w przypadku niezużycia całego preparatu - nieukończone opakowanie można oddać w wybranej aptece.

Skład leku Pimafucin - postać globulek dopochwowych

Poza 100 mg natamycyny w globulce znajdują się substancje pomocnicze: alkohol cetylowy, tłuszcz stały, trioleinian sorbitanu, polisorbat, wodorowęglan sodu oraz kwas adypinowy.

Skład leku Pimafucin krem

W 1 g kremu Pimafucin znajduje się 20 mg natamycyny. Substancjami pomocniczymi są oleinian decylu, estry cetylowe wosku, alkohol cetostearylowy, laurylosiarczan sodu, parahydroksybenzoesan metylu i propylu, glikol propylenowy i woda oczyszczona.

Jak stosowa─ç lek Pimafucin globulki? Dawkowanie leku Pimafucin

W przypadku stosowania globulek w leczeniu zakażeń pochwy wywołanych Candida albicans jedną globulkę należy umieścić w pochwie (najlepiej w pozycji leżącej) na noc, raz na dobę. Nie należy przekraczać tej dawki, ponieważ nie zwiększa to skuteczności działania leku, a zwiększa ryzyko wystąpienia skutków ubocznych.

Leczenie trwa zwykle 3 do 6 dni.

Nie powinno się stosować leku Pimafucin w okresie krwawienia miesiączkowego.

Jak stosowa─ç Pimafucin krem? Dawkowanie leku Pimafucin

Krem jest przeznaczony do stosowania miejscowego, na zmienione miejsca od 1 do 4 razy na dobę. W tym przypadku leczenie jest wyraźnie dłuższe, trwa od 2 do 3 tygodni.

Pimafucin działa w miejscu aplikacji, nie wchłania się przez skórę ani błony śluzowe.

Dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku Pimafucin

Preparat Pimafucin rzadko wywołuje działania niepożądane. Mogą być nimi reakcje nadwrażliwości, uczucie podrażnienia. W przypadku globulek dopochwowych może się pojawić niewielkie uczucie pieczenia w okolicy narządów płciowych po założeniu globulki. Może wystąpić reakcja nadwrażliwości na alkohol cetylowy zawarty w globulkach.

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania leku?

Przeciwwskazaniem do stosowania leku Pimafucin jest nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą.

Pimafucin a ci─ů┼╝a i karmienie piersi─ů

Nie dowiedziono, aby stosowanie leku w czasie ciąży lub karmienia piersią miało niekorzystny wpływ.

Pimafucin a prowadzenie pojazd├│w mechanicznych

Pimafucin nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Bibliografia

  • Charakterystyka produktu leczniczego, [online], dost─Öpna w Internecie: http://chpl.com.pl/data_files/2012-12-21_Pimafucin_krem_ChPL.pdf
  • Inne popularne leki

    Inni czytali r├│wnie┼╝