Pimafucin jest lekiem o działaniu przeciwgrzybiczym, używanym m.in. w infekcjach intymnych. Co zawiera Pimafucin? W jakiej postaci występuje?
Opublikowano 30.01.2023
Pimafucin jest lekiem o działaniu przeciwgrzybiczym, używanym m.in. w infekcjach intymnych. Co zawiera Pimafucin? W jakiej postaci występuje?
Pimafucin występuje w dwóch postaciach - globulek dopochwowych oraz kremu. Oba preparaty zawierają tę samą substancję czynną - natamycynę.
Zarówno krem, jak i globulki dopochwowe są dostępne na receptę i powinny być stosowane zgodnie z zaleceniami lekarza. Globulki zwykle są przepisywane po konsultacji z lekarzem ginekologiem.
Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.
Czas realizacji do 1 godziny roboczej*
Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.
Czas realizacji do 1 godziny roboczej*
Natamycyna (substancja czynna) należy do grupy antybiotyków polienowych. Jej działanie przeciwgrzybicze polega na łączeniu się z błoną komórkową i blokowaniu jej przepuszczalności. Natamycyna działa na drożdżaki Candida albicans, ale i inne grzyby.
Ze względu na charakter leku warto zadbać o jego odpowiednią utylizację w przypadku niezużycia całego preparatu - nieukończone opakowanie można oddać w wybranej aptece.
Poza 100 mg natamycyny w globulce znajdują się substancje pomocnicze: alkohol cetylowy, tłuszcz stały, trioleinian sorbitanu, polisorbat, wodorowęglan sodu oraz kwas adypinowy.
W 1 g kremu Pimafucin znajduje się 20 mg natamycyny. Substancjami pomocniczymi są oleinian decylu, estry cetylowe wosku, alkohol cetostearylowy, laurylosiarczan sodu, parahydroksybenzoesan metylu i propylu, glikol propylenowy i woda oczyszczona.
W przypadku stosowania globulek w leczeniu zakażeń pochwy wywołanych Candida albicans jedną globulkę należy umieścić w pochwie (najlepiej w pozycji leżącej) na noc, raz na dobę. Nie należy przekraczać tej dawki, ponieważ nie zwiększa to skuteczności działania leku, a zwiększa ryzyko wystąpienia skutków ubocznych.
Leczenie trwa zwykle 3 do 6 dni.
Nie powinno się stosować leku Pimafucin w okresie krwawienia miesiączkowego.
Krem jest przeznaczony do stosowania miejscowego, na zmienione miejsca od 1 do 4 razy na dobę. W tym przypadku leczenie jest wyraźnie dłuższe, trwa od 2 do 3 tygodni.
Pimafucin działa w miejscu aplikacji, nie wchłania się przez skórę ani błony śluzowe.
Preparat Pimafucin rzadko wywołuje działania niepożądane. Mogą być nimi reakcje nadwrażliwości, uczucie podrażnienia. W przypadku globulek dopochwowych może się pojawić niewielkie uczucie pieczenia w okolicy narządów płciowych po założeniu globulki. Może wystąpić reakcja nadwrażliwości na alkohol cetylowy zawarty w globulkach.
Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
Przeciwwskazaniem do stosowania leku Pimafucin jest nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą.
Nie dowiedziono, aby stosowanie leku w czasie ciąży lub karmienia piersią miało niekorzystny wpływ.
Pimafucin nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.
Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.
Substancja czynna: natamycyna
Wskazania:zakażenia grzybicze wywołane przez drożdżaki Candida albicans
Zastosowanie:globulki dopochwowe lub krem na skórę
Dawkowanie:jedna globulka na noc; krem 1 do 4 razy dziennie na zmienioną skórę
Główne przeciwwskazania:nadwrażliwość na składniki leku
Główne działania niepożądane: reakcje nadwrażliwości, uczucie pieczenia
Witamina D3 to substancja niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Produkowana jest ona pod wpływem światła słonecznego i pozyskiwana wraz z pokarmem. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar może mieć przykre implikacje kliniczne. Jeśli stężenie witaminy D w organizmie znajduje się poniżej normy, należy rozważyć włączenie suplementacji.
ArtykułStosunek przerywany należy do naturalnych metod antykoncepcji. Pomimo istnienia wielu innych sposobów zapobiegania ciąży, wciąż dużo par decyduje się właśnie na tę metodę. W tym artykule omówiono skuteczność stosunku przerywanego jako metodę antykoncepcji.
ArtykułNiektórzy pacjenci cierpiący na migrenowy ból głowy mają trudności ze znalezieniem środka, który byłby w stanie im pomóc. Jedną z grup leków, które mogą się okazać przydatne celem leczenia ostrych napadów migreny są tryptany, w tym sumatryptan zawarty w leku Cinie. Jak go stosować?
Charakterystyka produktów leczniczych