Pimafucin – informacje o leku, dawkowanie oraz przeciwwskazania

Opublikowano 30.01.2023

Pimafucin – informacje o leku  dawkowanie oraz przeciwwskazania

Pimafucin

Otrzymaj receptę na ten lek. Szybko, tanio i bez wychodzenia z domu.

Pimafucin jest lekiem o działaniu przeciwgrzybiczym, używanym m.in. w infekcjach intymnych. Co zawiera Pimafucin? W jakiej postaci występuje?

Spis treści

Czym jest Pimafucin?

Pimafucin występuje w dwóch postaciach - globulek dopochwowych oraz kremu. Oba preparaty zawierają tę samą substancję czynną - natamycynę.

Zarówno krem, jak i globulki dopochwowe są dostępne na receptę i powinny być stosowane zgodnie z zaleceniami lekarza. Globulki zwykle są przepisywane po konsultacji z lekarzem ginekologiem.

e-Recepta online 44.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 49.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Mechanizm działania

Natamycyna (substancja czynna) należy do grupy antybiotyków polienowych. Jej działanie przeciwgrzybicze polega na łączeniu się z błoną komórkową i blokowaniu jej przepuszczalności. Natamycyna działa na drożdżaki Candida albicans, ale i inne grzyby.

Ze względu na charakter leku warto zadbać o jego odpowiednią utylizację w przypadku niezużycia całego preparatu - nieukończone opakowanie można oddać w wybranej aptece.

Skład leku Pimafucin - postać globulek dopochwowych

Poza 100 mg natamycyny w globulce znajdują się substancje pomocnicze: alkohol cetylowy, tłuszcz stały, trioleinian sorbitanu, polisorbat, wodorowęglan sodu oraz kwas adypinowy.

Skład leku Pimafucin krem

W 1 g kremu Pimafucin znajduje się 20 mg natamycyny. Substancjami pomocniczymi są oleinian decylu, estry cetylowe wosku, alkohol cetostearylowy, laurylosiarczan sodu, parahydroksybenzoesan metylu i propylu, glikol propylenowy i woda oczyszczona.

Jak stosować lek Pimafucin globulki? Dawkowanie leku Pimafucin

W przypadku stosowania globulek w leczeniu zakażeń pochwy wywołanych Candida albicans jedną globulkę należy umieścić w pochwie (najlepiej w pozycji leżącej) na noc, raz na dobę. Nie należy przekraczać tej dawki, ponieważ nie zwiększa to skuteczności działania leku, a zwiększa ryzyko wystąpienia skutków ubocznych.

Leczenie trwa zwykle 3 do 6 dni.

Nie powinno się stosować leku Pimafucin w okresie krwawienia miesiączkowego.

Jak stosować Pimafucin krem? Dawkowanie leku Pimafucin

Krem jest przeznaczony do stosowania miejscowego, na zmienione miejsca od 1 do 4 razy na dobę. W tym przypadku leczenie jest wyraźnie dłuższe, trwa od 2 do 3 tygodni.

Pimafucin działa w miejscu aplikacji, nie wchłania się przez skórę ani błony śluzowe.

Działania niepożądane leku Pimafucin

Preparat Pimafucin rzadko wywołuje działania niepożądane. Mogą być nimi reakcje nadwrażliwości, uczucie podrażnienia. W przypadku globulek dopochwowych może się pojawić niewielkie uczucie pieczenia w okolicy narządów płciowych po założeniu globulki. Może wystąpić reakcja nadwrażliwości na alkohol cetylowy zawarty w globulkach.

Gdzie można zgłaszać działania niepożądane leku? 

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku?

Przeciwwskazaniem do stosowania leku Pimafucin jest nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą.

Pimafucin a ciąża i karmienie piersią

Nie dowiedziono, aby stosowanie leku w czasie ciąży lub karmienia piersią miało niekorzystny wpływ.

Pimafucin a prowadzenie pojazdów mechanicznych

Pimafucin nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Podsumowanie informacji dotyczących leku Pimafucin

Substancja czynna: natamycyna

Wskazania:zakażenia grzybicze wywołane przez drożdżaki Candida albicans

Zastosowanie:globulki dopochwowe lub krem na skórę

Dawkowanie:jedna globulka na noc; krem 1 do 4 razy dziennie na zmienioną skórę

Główne przeciwwskazania:nadwrażliwość na składniki leku

Główne działania niepożądane: reakcje nadwrażliwości, uczucie pieczenia

Pimafucin

Inni czytali również

Normy witaminy D3 - niedobór i suplementacja
Normy witaminy D3 - niedobór i suplementacja

Witamina D3 to substancja niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Produkowana jest ona pod wpływem światła słonecznego i pozyskiwana wraz z pokarmem. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar może mieć przykre implikacje kliniczne. Jeśli stężenie witaminy D w organizmie znajduje się poniżej normy, należy rozważyć włączenie suplementacji.

Artykuł
06.12.2022
Czy stosunek przerywany jest skuteczną metodą antykoncepcji?
Czy stosunek przerywany jest skuteczną metodą antykoncepcji?

Stosunek przerywany należy do naturalnych metod antykoncepcji. Pomimo istnienia wielu innych sposobów zapobiegania ciąży, wciąż dużo par decyduje się właśnie na tę metodę. W tym artykule omówiono skuteczność stosunku przerywanego jako metodę antykoncepcji.

Artykuł
22.03.2023
Cinie 100 – informacje o leku, cena, dawkowanie oraz przeciwwskazania
Cinie 100 – informacje o leku, cena, dawkowanie oraz przeciwwskazania

Niektórzy pacjenci cierpiący na migrenowy ból głowy mają trudności ze znalezieniem środka, który byłby w stanie im pomóc. Jedną z grup leków, które mogą się okazać przydatne celem leczenia ostrych napadów migreny są tryptany, w tym sumatryptan zawarty w leku Cinie. Jak go stosować?

Charakterystyka produktów leczniczych
22.02.2023
Konsultacja z E-receptą za 34.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!