Bezsenność - kiedy do lekarza? Czy zaburzenia snu zawsze wymagają leczenia?

Opublikowano 06.03.2023

Bezsenność   kiedy do lekarza? Czy zaburzenia snu zawsze wymagają leczenia?

Krótkotrwałe epizody zaburzeń snu mogą przytrafić się każdemu. Nie zawsze jednak sięganie po dostępne bez recepty leki nasenne, korekta nawyków związanych z tzw. higieną snu  czy też inne domowe sposoby przynoszą skutek, a problemy ze snem się przedłużają. Jak należy postąpić w takim przypadku? Dowiedz się więcej o leczeniu bezsenności u lekarza.

Spis treści

Leczenie bezsenności. Sprawdź podstawowe informacje

Bezsenność to zaburzenie polegające nie tylko na trudnościach z zasypianiem, ale też z utrzymaniem snu i jego jakości pozwalającej na wypoczynek, i regenerację.

Przyczyny bezsenności to zarówno choroby somatyczne, jak i zaburzenia psychiczne czy nieprzestrzeganie zasad higieny snu. Terapię zaburzeń snu powinno więc dobrać się do ich podłoża.

Jeśli zaburzenia snu trwają powyżej miesiąca, należy zrezygnować z walki z nimi na własną rękę i rozpocząć leczenie bezsenności u specjalisty.

Czy bezsenność zawsze wymaga leczenia?

Zaburzenia snu to przypadłość, która jest bardzo powszechnym zjawiskiem. Wielu osobom zdarzają się noce, gdy ciężko jest zasnąć, sen jest płytki lub kończy się o nienaturalnie wczesnej porze. To jednak, co w pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę przy zastanawianiu się, czy to już czas na poszukanie profesjonalnej pomocy, to częstotliwość oraz czas trwania zaburzeń snu.

Jeśli bezsenne noce zdarzają się rzadko i mijają samoistnie, nie należy się niepokoić. Z reguły wystarczy wtedy wdrożenie zasad higieny snu czy też wyeliminowanie źródeł silnego stresu, który mógł spowodować kłopoty z zaśnięciem. Problem jednak zaczyna się wtedy, gdy bezsennych nocy jest więcej, higiena snu nie pomaga, a niewyspanie zaczyna wpływać na funkcjonowanie pacjenta. Jest to znak, że należy zacząć leczyć bezsenność .


Kiedy należy leczyć bezsenność? Jak to rozpoznać?

Bezsenność praktycznie nigdy nie pozostaje bez wpływu na codzienne funkcjonowanie pacjenta. Każdy, komu zdarzyło się nie przespać dobrze nocy, wie, jak ciężko następnego dnia skupić się na wykonywaniu swoich obowiązków, czy też utrzymać dobry nastrój.

Alarmujący jest jednak szczególne fakt, gdy zaburzenia snu praktycznie uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Jeżeli zły nastrój nie przemija, w ciągu dnia chodzisz ciągle zmęczony, a na dodatek zaczynasz mieć wyraźne kłopoty z koncentracją i pamięcią, nie można tego ignorować. Osoby zmagające się z zaburzeniami snu mogą np. stanowić zagrożenie w ruchu drogowym czy podczas obsługi maszyn.

Poza wpływem bezsenności na życie codzienne warto również przyjrzeć się czasowi jej trwania. Jeżeli problemy ze snem utrzymują się dłużej niż miesiąc, można podejrzewać, że mamy do czynienia z tzw. bezsennością przewlekłą, która na dłuższą metę jest po prostu groźna dla zdrowia całego organizmu.

Leczenie zaburzeń snu - kto się nim zajmuje?

Pomoc w przypadku problemów ze snem można uzyskać od różnych specjalistów. Tak naprawdę to, do kogo należy się zgłosić, determinują przyczyny bezsenności oraz czas jej trwania. Jeżeli mowa raczej o epizodycznej, trwającej co najwyżej kilka tygodni bezsenności, wystarczająca będzie wizyta u lekarza rodzinnego. Przepisze on leki nasenne łagodzące objawy oraz wyjaśni zasady higieny snu.

Jeżeli bezsenność trwa dłużej niż miesiąc, a także gdy podejrzewasz, że może być wywołana zaburzeniami psychicznymi, pomóc może lekarz psychiatra. Zaproponuje on psychoterapię oraz w razie potrzeby dobór właściwych leków nasennych. W terapii bezsenności przewlekłej często są to leki przeciwdepresyjne stosowane zazwyczaj w leczeniu depresji. Jeżeli zaś powodem zaburzeń snu jest jedna z chorób przewlekłych, należy zająć się jej leczeniem u właściwego specjalisty.

Jak przebiega leczenie bezsenności?

Leczenie zaburzeń snu zazwyczaj rozpoczyna się od łagodzenia ich skutków domowymi sposobami. Chodzi tu zarówno o higienę snu (np. wdrożenie regularnego wysiłku fizycznego), jak i preparaty ziołowe, a w następnej kolejności również dostępne w aptekach bez recepty leki zawierające melatoninę.

W niektórych przypadkach konieczne będzie jednak sięgnięcie również po leki nasenne na receptę lub skorzystanie z pomocy psychologicznej, lub psychiatrycznej. Leków nasennych nie należy jednak stosować dłużej niż kilka tygodni ze względu na ryzyko uzależnienia, dlatego zawsze powinno się dążyć do poznania źródeł bezsenności, a następnie do wyeliminowania jej przyczyny z życia pacjenta.

Jakie leki są skuteczne w leczeniu bezsenności?

Obecnie istnieje kilka rodzajów terapii farmakologicznej stosowanej w leczeniu zaburzeń snu. W przypadku krótkotrwałych epizodów bezsenności można zażyć dostępne bez recepty preparaty o działaniu uspokajającym, a także typowo nasennym. W drugiej grupie znajdują się preparaty zawierające melatoninę, a więc naturalnie występujący w organizmie hormon regulujący proces zasypiania.

Istnieje również grupa środków o działaniu nasennym, która skraca czas zasypiania oraz zmniejsza ilość przebudzeń dostępna wyłącznie na receptę. Należą do nich np. zolpidem, zopiklon, zaleplon. Ich również nie należy jednak stosować dłużej niż 4 tygodnie. Bezsenność przewlekłą można leczyć preparatami przeciwdepresyjnymi.


Czy można zwalczyć zaburzenia snu samodzielnie?

Jeśli bezsenne noce przytrafiają nam się wyłącznie epizodycznie i są wynikiem np. silnych przeżyć w dniu poprzednim, można spróbować poradzić sobie z tym faktem samodzielnie. Wtedy warto spróbować wyeliminować źródło stresu, zastosować techniki relaksacyjne, a także zadbać o zdrowy tryb życia czy też odpowiednią temperaturę w sypialni.

Bywa jednak, że działania te nie przynoszą skutku lub też bezsenność nie ma jednej określonej przyczyny, a raczej płytki sen towarzyszy pacjentom "od zawsze" (tzw. bezsenność idiopatyczna). W takiej sytuacji zdecydowanie warto poszukać profesjonalnej pomocy, tym bardziej że przyczyną bezsenności mogą okazać się kłopoty zdrowotne, z których nie zdawaliśmy sobie sprawy (np. bezdech senny).


Leczenie bezsenności u specjalisty - dowiedz się więcej

Bezsenność właściwie zawsze prowadzi do gorszego samopoczucia, a na dłuższą metę może być naprawdę groźna dla zdrowia psychicznego i fizycznego. Jeśli więc mimo stosowania naturalnych sposobów lub sięgnięcia po preparaty bez recepty problem nie mija, a tym bardziej, gdy się pogłębia, nie zwlekaj, tylko poszukaj pomocy lekarskiej.

Już jedna konsultacja może nakierować Cię na możliwe przyczyny kłopotów ze snem i być dobrym pierwszym krokiem na drodze ku poprawie jakości snu, a wraz z tym całego życia. Daj sobie pomóc już dziś i skontaktuj się z doświadczonym specjalistą.


Inni czytali również

Bezsenność w ciąży - poznaj przyczyny bezsenności w ciąży i najskuteczniejsze metody leczenia
Bezsenność w ciąży - poznaj przyczyny bezsenności w ciąży i najskuteczniejsze metody leczenia

Nawet co druga kobieta ciężarna cierpi na zaburzenia snu. Bezsenność w ciąży to powszechny problem, a jego podłoże bardzo często ma związek ze zmianami hormonalnymi, które przechodzi organizm przyszłych mam. Ponieważ, jak wiadomo, jakość snu ma duże znaczenie dla zdrowia, samopoczucia i w zasadzie całego funkcjonowania za dnia, w czasie ciąży również warto poszukać przyczyn bezsenności i spróbować podjąć leczenie.

Artykuł
30.01.2023
Ketrel- informacje o leku, dawkowanie oraz przeciwwskazania
Ketrel- informacje o leku, dawkowanie oraz przeciwwskazania

Ketrel to preparat medyczny zawierający substancję czynną kwetiapinę, zaliczaną do grupy atypowych leków przeciwpsychotycznych. Ketrel ma zastosowanie w leczeniu zaburzeń psychicznych m. inn. manii, schizofrenii a także epizodów depresyjnych w chorobie afektywnej dwubiegunowej. 

Charakterystyka produktów leczniczych
17.01.2023
Protopic - informacje o leku, dawkowanie oraz przeciwwskazania
Protopic - informacje o leku, dawkowanie oraz przeciwwskazania

Maść Protopic jest stosowana w leczeniu atopowego zapalenia skóry, gdy leczenie konwencjonalne jak miejscowe stosowanie kortykosteroidów jest nieskuteczne. Jest dostępna w dwóch wariantach, które różnią się między sobą ilością substancji czynnej. Dostępny jest preparat o stężeniu 0,03% oraz 0,1%.

Charakterystyka produktów leczniczych
10.03.2023
E-recepta za 29.99 ZŁ
Tylko w najnowszej aplikacji!