Leczenie objawowe
Choroba podstawowa, która wywołuje ból nerek, determinuje sposób leczenia. Szybką poprawę stanu ogólnego uzyskuje się poprzez leczenie bólu nerek - stosowanie leków przeciwbólowych oraz rozkurczowych.
Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) oprócz uśmierzania bólu łagodzą również stan zapalny toczący się w obrębie nerek oraz zmniejszają obrzęk moczowodu. Do najczęściej rekomendowanych leków z grupy NLPZ należą: diklofenak, ketoprofen i ibuprofen.
Spośród preparatów o działaniu rozkurczowym wybrać można drotawerynę (np. No-spa) bądź hioscynę (np. Skopolamina). Preparaty te działają głównie objawowo, w mniejszym stopniu mają działanie przyczynowe.
Gdy układ moczowy jest zainfekowany przez bakterie, co potwierdziło wcześniej wykonane badanie laboratoryjne moczu, to należy włączyć antybiotykoterapię przepisaną przez lekarza. Niekiedy zapalenie nerek także powinno być leczone antybiotykiem (gdy występuje odmiedniczkowe zapalenie nerek, ostre śródmiąższowe zapalenie nerek.
Gdy ból nerki jest bardzo uciążliwy i towarzyszą mu inne niepokojące problemy z oddawaniem moczu to należy jak najszybciej umówić się na wizytę lekarską. Podstawowe badania krwi i moczu może zlecić lekarz rodzinny i w razie potrzeby może zdecydować się na skierowanie pacjenta do lekarza nefrologa.
Leczenie infekcji dróg moczowych
Infekcje dróg moczowych powinny być leczone odpowiednio dobranymi lekami przeciwzapalnymi lub antybiotykami. Posiew moczu wykonuje się gdy infekcje mają charakter nawrotowy, ma to na celu dobranie antybiotykoterapii celowanej wobec konkretnych patogenów.
Leczenie kamieni nerkowych
Kamienie nerkowe, w zależności od wielkości i ilości złogów, można wydalić samoistnie lub usunąć podczas zabiegu. Operacja konieczna jest zazwyczaj gdy kamienie mają średnicę większą niż 6 mm, gdy jest ich duża liczba lub gdy kamień całkowicie blokuje drogi moczowe.
Współcześnie leczenie chirurgiczne skupia się głównie na metodach mało inwazyjnych. Jedną z najczęściej wybieranych metod leczenia kamieni nerkowych, cechującą się wysoką skutecznością, jest litotrypsja zewnątrzustrojową falą uderzeniową - ESWL. Polega ona na rozkruszaniu złogów za pomocą wycelowanych w nie fal ultradźwiękowych. Rozkruszone fragmenty kamieni nerkowych wydalane wraz z moczem.
Kolejnym rodzajem zabiegu jest ureteroskopia. W znieczuleniu miejscowym do pęcherza, przez cewkę moczową, wprowadzany jest endoskop - giętki przewód wyposażony źródło światła i kamerę. Dzięki niemu możliwe jest zobrazowanie wnętrza pęcherza i usunięcie zalegających kamieni przy użyciu kleszczyków lub koszyczka.
Sposobem leczenia kamicy nerkowej jest również nefrolitotrypsja przezskórna - PCNL. W tym wypadku lekarz nacina skórę pacjenta w okolicy lędźwi, następnie wprowadza nefroskop do wnętrza nerki i rozkrusza obecne tam kamienie. Fragmenty złogów usuwane są na zewnątrz.
Leczenie nowotworów nerek
W wypadku zmian nowotworowych w zależności od stopnia zaawansowania nowotworu najczęściej wykonywana jest nefrektomia częściowa lub całkowita. Klasyczna chemioterapia jest przeważnie nieskuteczna. Radioterapia jest wykonywana tylko w przypadku przerzutów do kości.
Leczenie kłębuszkowych zapaleń nerek
Istnieje wiele różnorodnych typów kłębuszkowych zapaleń nerek. W zależności od rodzaju schorzenia leczenie może ulegać pewnym modyfikacjom.
W pierwotnych kłębuszkowych zapaleniach nerek najczęściej stosuje się glikokortykosteroidy oraz/lub immunosupresanty. Dodatkowo leczy się objawy współistniejące m.in. białkomocz, nadciśnienie tętnicze (korzysta się tu z grup lekowych tj. ACEI, Sartany, Antagoniści kanału wapniowego) czy obrzęki (przydatne są tu diuretyki pętlowe lub tiazydowe).
W wypadku wtórnej postaci kłębuszkowego zapalenia nerek leczy się przede wszystkim chorobę podstawową.
Ważną kwestią jest leczenie zaburzeń jonowych i równowagi kwasowo-zasadowej oraz utrzymywanie właściwego poziomu nawodnienia organizmu.