Aulin E-recepta - recepta online z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 08.03.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Aulin E recepta  recepta online z konsultacj膮 | cena dawkowanie przeciwwskazania

Preparat leczniczy Aulin, będący niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym, jest zalecany do leczenia ostrego bólu (m.in. głowy lub stawów) i pierwotnego bolesnego miesiączkowania. W przypadku tych schorzeń pełni rolę terapii drugiego rzutu.

Aulin posiada skuteczne właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, jednak ważne jest, aby nie przekraczać 15-dniowego okresu przyjmowania. W celu uniknięcia ewentualnych działań niepożądanych konieczne jest przestrzeganie zaleceń lekarza oraz producenta dotyczących sposobu stosowania preparatu.

Spis tre艣ci

Podstawowe informacje o leku Aulin

Substancja czynna: Nimesulid

Wskazania: Leczenie ostrego bólu oraz pierwotne bolesne miesiączkowanie - jako lek drugiego rzutu.

Zastosowanie: Doustne.

Dawkowanie: Jedna tabletka 100 mg dwa razy na dobę. Należy przerwać przyjmowanie leku po 15 dniach codziennego stosowania.

Główne przeciwwskazania: Nadwrażliwość na nimesulid lub którąkolwiek z substancji pomocniczych, w przeszłości reakcje nadwrażliwości po zastosowaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych, zaburzenia czynności wątroby spowodowane zażywaniem nimesulidu, jednoczesne przyjmowanie innych substancji toksycznych dla wątroby, alkoholizm, uzależnienie od leków lub substancji odurzających, krwawienie z przewodu pokarmowego, choroba wrzodowa żołądka, ciężkie zaburzenia krzepnięcia, niewydolność nerek lub serca, gorączka i objawy grypopodobne, dzieci poniżej 12 lat, ostatni trymestr ciąży i w okresie karmienia piersią.

Główne działania niepożądane: Biegunka, nudności, wymioty, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, zawroty głowy, nadciśnienie tętnicze, duszność, zaparcia, owrzodzenie przewodu pokarmowego i krwawienia, zapalenie błony śluzowej żołądka, świąd, wysypka, wzmożona potliwość, obrzęki.

e-Recepta online 49.99 Z艁

Leki na potencje, leki sta艂e, antykoncepcja sta艂a, przed艂u偶enie terapii w chorobach przewlek艂ych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 Z艁

Tabletka 'po', tabletka dzie艅 po, tabletka do 72h, pigu艂ka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Ile kosztuje lek Aulin?

Lek Aulin kosztuje około 9 złotych za opakowanie zawierające 15 tabletek. Z kolei za paczkę 30 tabletek zapłacimy około 16 złotych.

Istnieje możliwość uzyskania refundacji leku, wynoszącej 50% ceny. Jednakże decyzja o refundacji powinna zostać podjęta przez lekarza, który ocenia indywidualnie wskazania do stosowania preparatu oraz szacuje ogólne ryzyko działań niepożądanych u poszczególnych pacjentów.

Lek Aulin dostępny jest wyłącznie na receptę, w tym również e-receptę .

Jak dzia艂a lek Aulin?

Nimesulid jako niesteroidowy lek przeciwzapalny hamuje produkcję prostaglandyn, czyli substancji odgrywających znaczącą rolę w rozwoju stanu zapalnego. Dzięki temu mechanizmowi działania Aulin wykazuje właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe.

Aulin przeciwdziała procesowi powstawania prostaglandyn poprzez zahamowanie aktywności enzymu cyklooksygenazy-2 (COX-2) i w mniejszym stopniu cyklooksygenazy-1 (COX-1). Enzym cyklooksygenaza odpowiada za przekształcanie fosfolipidów w różne pochodne kwasu arachidonowego, takie jak prostaglandyny, prostacykliny i tromboksany.

Warto wspomnieć, że prostaglandyny odgrywają istotną rolę w licznych kluczowych procesach zachodzących w organizmie:

 • pobudzają lub hamują skurcz mięśniówki macicy, przewodu pokarmowego, dróg oddechowych oraz naczyń krwionośnych;

 • ograniczają uwalnianie kwasu żołądkowego;

 • zwiększają ruchliwość plemników;

 • zaliczane są do mediatorów stanu zapalnego;

 • zapobiegają zamknięciu przewodu tętniczego.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne, w tym nimesulid, hamują powyższe procesy poprzez zmniejszenie uwalniania prostaglandyn. Niemniej jednak przede wszystkim wykorzystywana jest zdolność do ograniczania aktywności procesu zapalnego.

Zaletą preparatu Aulin jest szybki początek działania przeciwbólowego, ponieważ może łagodzić dolegliwości już 15 minut po doustnym podaniu leku.

Sk艂ad leku Aulin

Preparat Aulin dostępny jest na rynku farmaceutycznym w postaci białych lub jasnożółtych, okrągłych tabletek. Każda z tabletek zawiera 100 mg nimesulidu.

Oprócz substancji czynnej Aulin zawiera w swoim składzie także składniki pomocnicze, do których należą: dokuzynian sodu, hydroksypropyloceluloza, laktoza jednowodna, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), celuloza mikrokrystaliczna, olej roślinny uwodorniony oraz stearynian magnezu.

Warto zaznaczyć, że wykryta u pacjenta nadwrażliwość na nimesulid lub jakąkolwiek z substancji pomocniczych wymienionych w składzie produktu jest przeciwwskazaniem do rozpoczęcia terapii tym lekiem. Jeśli jednak objawy alergiczne pojawiają się po raz pierwszy podczas stosowania Aulinu, zaleca się przerwanie dalszego przyjmowania i skonsultowanie się z lekarzem.

Skutki uboczne leku Aulin

Tak jak w przypadku wszystkich preparatów medycznych, lek Aulin również może powodować działania niepożądane. Nie oznacza to jednak, że wystąpią one u każdej osoby, która go przyjmuje.

Jakie są najczęstsze działania niepożądane?

Do najczęstszych skutków ubocznych obserwowanych w trakcie terapii lekiem Aulin należą: biegunka, nudności, wymioty oraz zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych.

Inne częste działania niepożądane, obserwowane u więcej niż 1 na 1000 osób, to:

 • zawroty głowy;

 • nadciśnienie tętnicze;

 • duszność;

 • zaparcia, wzdęcia z oddawaniem gazów, krwawienie z przewodu pokarmowego, owrzodzenia i perforacja w obrębie żołądka lub dwunastnicy;

 • świąd, wysypka, wzmożona potliwość;

 • obrzęki obwodowe.

Jakie inne działania niepożądane mogą wystąpić w trakcie leczenia?

Rzadziej obserwowane skutki uboczne, występujące u mniej niż 1 na 1000 osób, to przede wszystkim:

 • niedokrwistość, zwiększony odsetek eozynofili w krwi obwodowej, małopłytkowość;

 • reakcje nadwrażliwości i anafilaksja;

 • podwyższone stężenie potasu we krwi;

 • lęk, niepokój, koszmary senne;

 • ból głowy, senność, encefalopatia;

 • zaburzenia widzenia, np. problemy z ostrością wzroku;

 • tachykardia, wahania ciśnienia tętniczego;

 • astma, skurcz oskrzeli;

 • zapalenie błony śluzowej jamy ustnej lub żołądka, bóle brzucha, niestrawność, smoliste stolce;

 • piorunujące zapalenie wątroby, żółtaczka, cholestaza;

 • rumień wielopostaciowy, zapalenie skóry, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, zespół Stevensa-Johnsona, toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka;

 • bolesne oddawanie moczu, krwiomocz, zatrzymanie moczu, niewydolność nerek, skąpomocz, śródmiąższowe zapalenie nerek;

 • złe samopoczucie, nadmierne obniżenie temperatury ciała.

Co więcej, badania wykazały, że stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, szczególnie w dużych dawkach i długotrwale, może zwiększać ryzyko wystąpienia tętniczych powikłań zatorowych. Do takich stanów zaliczamy m.in. zawał serca i udar mózgu.

Aby zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia działań niepożądanych, należy stosować lek zgodnie z zaleceniami lekarza oraz rekomendacjami producenta umieszczonymi w treści ulotki dołączonej do opakowania.

Ponadto, ryzyko skutków ubocznych można zredukować poprzez przyjmowanie leku w najmniejszej skutecznej dawce przez możliwie jak najkrótszy czas potrzebny do złagodzenia objawów. Brak skuteczności terapii jest wskazaniem do przerwania przyjmowania leku.

Jeśli podczas przyjmowania produktu Aulin wystąpią u Ciebie niepokojące objawy, skontaktuj się z lekarzem.

Gdzie można zgłaszać działania niepożądane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu, powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny.

Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Ostrze偶enia dotycz膮ce stosowania leku

Niezmiernie istotne jest, aby zażywać lek zgodnie z instrukcjami lekarza. Co więcej, należy zapoznać się z informacjami od producenta zawartymi w treści ulotki dołączonej do opakowania. Ponieważ Aulin dostępny jest wyłącznie na receptę, przed rozpoczęciem przyjmowania leku należy odbyć konsultację medyczną.

Ważne jest, aby poinformować lekarza o chorobach stwierdzonych u pacjenta, ale również o wszystkich stosowanych przez niego preparatach medycznych. W ten sposób specjalista będzie mógł zadecydować, czy u chorego nie występują istotne przeciwwskazania do włączenia terapii Aulinem.

Rzadko obserwowanym działaniem niepożądanym preparatu Aulin może być ciężkie uszkodzenie wątroby. W związku z tym należy natychmiastowo przerwać jego stosowanie w momencie stwierdzenia nieprawidłowych wyników parametrów wątrobowych lub wystąpienia niepokojących objawów takich jak nudności, wymioty, bóle brzucha, ciemne zabarwienie moczu.

Zalecana jest również ostrożność podczas stosowania leku Aulin u pacjentów z niewydolnością nerek lub serca, ponieważ możliwe jest pogorszenie czynności tych narządów.

Ponadto leczenie także nie powinno być kontynuowane, jeśli u pacjenta pojawi się gorączka lub symptomy sugerujące grypę.

Ze względu na ryzyko wystąpienia krwawienia z przewodu pokarmowego należy zachować ostrożność, stosując lek u pacjentów obciążonych chorobą wrzodową oraz w podeszłym wieku. Wówczas zalecana jest najmniejsza skuteczna dawka leku.

Zaleca się zastosowanie preparatów osłonowych na żołądek (np. inhibitorów pompy protonowej) w przypadku jednoczesnego przyjmowania leku Aulin oraz innych leków zwiększających ryzyko powstania owrzodzeń i krwawienia z przewodu pokarmowego, do których należą m.in. kortykosteroidy, leki przeciwzakrzepowe (warfaryna), kwas acetylosalicylowy.

Zalecana jest szczególna ostrożność podczas stosowania nimesulidu wśród osób cierpiących na schorzenia przewodu pokarmowego, np. owrzodzenia żołądka, wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz chorobę Leśniowskiego-Crohna.

Należy zaplanować regularne kontrole oraz wydać indywidualnie dostosowane zalecenia pacjentom z nadciśnieniem tętniczym lub zastoinową niewydolnością serca przyjmującym Aulin ze względu na ryzyko zatrzymania płynów i wystąpienia obrzęków.

Warto również podkreślić, że nie jest zalecane równoczesne przyjmowanie Aulinu z innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi. Co więcej, w trakcie terapii lekiem Aulin nie należy stosować innych leków o właściwościach uśmierzających ból.

Przeciwwskazane jest również łączenie preparatu z inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI).

Jakie są przeciwwskazania do przyjmowania leku Aulin?

Aulin nie powinien być zalecany w przypadku niektórych stanów, dlatego niezmiernie istotna jest konsultacja z lekarzem przed rozpoczęciem jego stosowania.

Przeciwwskazania do przyjmowania preparatu obejmują:

 • Stwierdzoną nadwrażliwość na nimesulid lub którąkolwiek z substancji pomocniczych zawartych w składzie produktu;

 • Wystąpienie w przeszłości reakcji nadwrażliwości na kwas acetylosalicylowy (aspiryna) lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, np. skurcz oskrzeli, zapalenie śluzówki nosa, pokrzywka, polipy nosa;

 • Pogorszenie czynności wątroby spowodowane zażywaniem nimesulidu;

 • Równoczesne przyjmowanie innych leków o możliwym toksycznym wpływie na funkcję wątroby;

 • Alkoholizm, uzależnienie od leków lub substancji po potencjale odurzającym;

 • Krwawienie z przewodu pokarmowego po wcześniejszym leczeniu niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi

 • Choroba wrzodowa żołądka;

 • Krwawienie do ośrodkowego układu nerwowego lub inne aktualne krwawienia;

 • Ciężkie zaburzenia procesu krzepnięcia;

 • Ciężka niewydolność serca lub nerek;

 • Gorączka lub objawy sugerujące infekcję wirusem grypy;

 • Dzieci przed 12. rokiem życia;

 • Ostatni trymestr ciąży i okres laktacji.

Aby uniknąć ewentualnych poważnych skutków ubocznych, istotne jest poinformowanie lekarza podczas konsultacji o wszelkich chorobach przewlekłych, obciążeniach zdrowotnych oraz przyjmowanych lekach. To umożliwi specjaliście dokładną ocenę, czy zastosowanie preparatu Aulin nie jest przeciwwskazane w konkretnym przypadku.

Dla kogo jest lek Aulin?

Aulin jest zalecany jako lek drugiego rzutu w przypadku ostrego bólu lub wystąpienia pierwotnego bolesnego miesiączkowania. Inne wskazanie stanowi leczenie objawowe dolegliwości bólowych w sytuacji rozwinięcia zapalenia kości i stawów.

Aulin przeznaczony jest wyłącznie dla dorosłych oraz młodzieży od 12. roku życia. Przeciwwskazane jest leczenie tym preparatem u dzieci poniżej 12 lat.

Decyzję o rozpoczęciu terapii powinien zawsze podejmować lekarz, ponieważ konieczna jest indywidualna ocena ryzyka związanego z leczeniem i dostosowanie postępowania do aktualnego stanu zdrowia pacjenta.

Zobacz także: Ból stawów - choroby, przyczyny, objawy, leczenie

Dawkowanie

Najdłuższy zalecany czas trwania terapii preparatem wynosi 15 dni. Warto jednak podkreślić, że Aulin powinien być stosowany możliwie jak najkrócej oraz w jak najmniejszej dawce, aby zminimalizować ryzyko potencjalnych działań niepożądanych.

Zalecane dawkowanie preparatu u dorosłych i dzieci powyżej 12 lat to jedna tabletka (100 mg) dwa razy na dobę. Lek należy przyjmować po posiłku.

U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek nie ma obowiązku modyfikacji dawki, jednak ciężka niewydolność z klirensem kreatyniny

W przypadku, gdy nie zaobserwowano ustąpienia dolegliwości w trakcie przyjmowania Aulinu, należy przerwać terapię.

Aulin a ci膮偶a

Nie zaleca się przyjmowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych, takich jak Aulin, u kobiet planujących ciążę. W sytuacji, gdy istnieje konieczność zastosowania Aulinu w tej grupie osób, a zwłaszcza w pierwszym lub drugim trymestrze ciąży, zaleca się stosowanie najmniejszej możliwej dawki przez najkrótszy możliwy czas.

Natomiast w trzecim trymestrze ciąży przyjmowanie leku Aulin jest bezwzględnie przeciwwskazane ze względu na ryzyko przedwczesnego zwężenia lub zamknięcia przewodu tętniczego, nadciśnienia płucnego, zaburzeń funkcji nerek, przedłużonego krwawienia lub wydłużenia czasu porodu poprzez hamowanie skurczów macicy.

Co więcej, nie ma pewności, czy Aulin przenika do mleka matki, dlatego jego przyjmowanie jest przeciwwskazane w okresie karmienia piersią.

Zobacz także: Ból głowy w ciąży: Przewodnik po bezpiecznych metodach leczenia

Aulin a prowadzenie pojazd贸w

Nie zostały wykonane szczegółowe badania sprawdzające wpływ przyjmowania preparatu na zdolność do prowadzenia pojazdów. Jednakże osoby, u których występują skutki uboczne leczenia, takie jak zawroty głowy, problemy z równowagą lub senność, powinny unikać prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn mechanicznych.

Aulin a alkohol

Uzależnienie od alkoholu stanowi jedno z przeciwwskazań do włączenia lub kontynuowania leczenia preparatem Aulin. W związku z tym należy unikać spożywania alkoholu w trakcie przyjmowania leku.


Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Bibliografia

Charakterystyka Produktu Leczniczego Aulin tabletki 100 mg, [online], [dost臋p 29.02.2024], dost臋pna pod adresem:

https://www.angelinipharma.pl/media/m55ha4as/aulin_tabletki_230209_spc_pl.pdf

Inni czytali r贸wnie偶

B贸l g艂owy w ci膮偶y: Przewodnik po bezpiecznych metodach leczenia
B贸l g艂owy w ci膮偶y: Przewodnik po bezpiecznych metodach leczenia

B贸l g艂owy to cz臋sta przypad艂o艣膰, kt贸ra mo偶e wyst臋powa膰 tak偶e w okresie ci膮偶y. W tym szczeg贸lnym czasie, ze wzgl臋du na ograniczenia w dost臋pnych metodach leczenia przeciwb贸lowego, niezmierne wa偶ne jest zapobieganie b贸lowi g艂owy, zanim si臋 pojawi.W pierwszym trymestrze ci膮偶y b贸le g艂owy mog膮 by膰 spowodowane zmianami hormonalnymi. W przypadku powracaj膮cych b贸l贸w g艂owy w drugim trymestrze zalecana jest konsultacja ze specjalist膮. Natomiast b贸le g艂owy pojawiaj膮ce si臋 w trzecim trymestrze mog膮 by膰 zwi膮zane zar贸wno ze zmianami hormonalnymi, jak i wzrostem napi臋cia nerwowego oraz stresem.

Artyku艂
15.02.2024
Ketonal forte - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Ketonal forte - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Ketonal forte jest to produkt z grupy niesteroidowych lek贸w przeciwzapalnych (NLPZ) o silnym dzia艂aniu przeciwb贸lowym. Jedna tabletka zawiera 100 mg ketoprofenu.

Charakterystyka produkt贸w leczniczych
05.12.2023
Diclac 150 Duo - E-recepta- recepta online z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Diclac 150 Duo - E-recepta- recepta online z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Diclac 150 duo jest preparatem leczniczym zawieraj膮cym diklofenak 鈥 substancj臋 o dzia艂aniu przeciwb贸lowym i przeciwzapalnym. Lek wykorzystywany jest w leczeniu chor贸b zwyrodnieniowych, reumatycznych, a tak偶e dolegliwo艣ci pourazowych i pooperacyjnych.Lek przeznaczony jest do podania doustnego. Preparat ten jest dost臋pny wy艂膮cznie na recept臋.

Charakterystyka produkt贸w leczniczych
21.02.2024
Konsultacja z E-recept膮 za 49.99 Z艁 Tylko w najnowszej aplikacji!