Jaki powinien być cholesterol HDL, LDL? Jaki jest prawidłowy cholesterol całkowity?
Poziom cholesterolu, który powinni osiągać pacjenci, jest w dużej mierze zależny od ich chorób przewlekłych, m.in. choroby wieńcowej, cukrzycy i in., co wpływa na ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych.
Właściwy poziom cholesterolu LDL-C u osoby zdrowej powinien wynosić poniżej 115 mg/dl tzn. poniżej 3 mmol/l. Jednak w zależności od występujących czynników ryzyka dla różnych osób graniczny poziom złego cholesterolu LDL-C może być określony na różnym poziomie: u pacjentów z wieloma czynnikami ryzyka będzie się dążyć od utrzymania poziomu LDL-C poniżej 55 mg/dl (1.4 mmol/l), kolejny przedział jest do 70 mg/dl (1.8 mmol/l).
Jeśli u pacjenta występuje stężenie cholesterolu LDL-C powyżej 115 mg/dl, ale poniżej 190 mg/dl (4.9 mmol/l), zwykle rozważa się włączenie leczenia farmakologicznego, jeśli metody niefarmakologiczne nie odnoszą pożądanego skutku. W przypadku wysokiego cholesterolu we krwi powyżej 190 mg/dl LDL-C, zawsze wdraża się leczenie farmakologiczne.
Do czynników ryzyka należą m.in. cukrzyca, przewlekła choroba nerek oraz wcześniej rozpoznana choroba sercowo-naczyniowa, m.in. przebyty udar mózgu, zawał serca, angioplastyka, miażdżyca i in.
Jak wspomniano wyżej, HDL wykazuje działanie ochronne na układ krążenia, stąd widełki pokazujące prawidłowy poziom cholesterolu wyglądają nieco inaczej. Dąży się do uzyskania poziomu cholesterolu HDL-C powyżej 40 mg/dl u mężczyzn (1 mmol/l) i powyżej 50 mg/dl (1.3 mmol/l) u kobiet.
Przyjmowana norma cholesterolu całkowitego wynosi 114-190mg/dl (3.0-4.9mmol/l). Warto wiedzieć, że podwyższony poziom cholesterolu całkowitego może świadczyć, poza hipercholesterolemią, także o innych schorzeniach, takich jak niedoczynność tarczycy czy przewlekła choroba nerek. Obniżony poziom cholesterolu całkowitego może wskazywać na nadczynność tarczycy lub choroby wątroby. Do obniżenia poziomu cholesterolu całkowitego dochodzi także w przebiegu sepsy.
W diagnostyce i leczeniu wykorzystuje się także oznaczenie poziomu apolipoproteiny B, która wchodzi w skład LDL. Jej funkcja nie została do końca poznana. Warto sprawdzić także stężenie trójglicerydów, będących estrami kwasów tłuszczowych i glicerolu.