Czy stosunek przerywany jest skuteczną metodą antykoncepcji?

Opublikowano 27.03.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Czy stosunek przerywany jest skuteczną metodą antykoncepcji?

Stosunek przerywany należy do naturalnych metod antykoncepcji. Pomimo istnienia wielu innych sposobów zapobiegania ciąży, wciąż dużo par decyduje się właśnie na tę metodę. W tym artykule omówiono skuteczność stosunku przerywanego jako metodę antykoncepcji.

Spis treści

Na czym polega stosunek przerywany?

Stosunek przerywany jest jedną z naturalnych metod zapobiegania ciąży. Jest to metoda polegająca na powstrzymywaniu się przed ejakulacją w czasie, gdy penis znajduje się w pochwie kobiety. Metoda ta zakłada wycofanie prącia z dróg rodnych kobiety na chwilę przed wytryskiem nasienia.

Metoda ta wymaga od mężczyzny dużej świadomości własnego ciała, samokontroli oraz sprawnego refleksu. W związku z tym jest ona obarczona dużym ryzykiem niepowodzenia. Ponadto w stanie dużego podniecenia wycofanie penisa na czas może zakończyć się niepowodzeniem.

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Kto decyduje się na tę metodę antykoncepcji?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie "Kto decyduje się na stosunek przerywany jako metodę antykoncepcji".

Na wybór metody antykoncepcji wpływ wywiera wiele czynników, należą do nich zasoby finansowe, światopogląd, poziom edukacji czy stan zdrowia i dostęp do systemu ochrony zdrowia. Poniżej wymienione zostały niektóre z możliwych przesłanek do wyboru stosunku przerywanego jako sposobu zapobiegania niechcianej ciąży.

Z takiej metody antykoncepcji korzysta wiele par, które nie planują potomstwa w najbliższym czasie, a których przekonania religijne nie pozwalają na stosowanie innych środków antykoncepcyjnych.

Dużą grupę stanowią również osoby młode, które wstydzą się pójść do lekarza lub apteki/sklepu w celu zdobycia recepty i/lub samych środków antykoncepcyjnych.

Kolejnym przykładem są osoby, których nie stać na to, aby zapewniać sobie stałą metodę antykoncepcji, której koszty w wymiarze długofalowym są wysokie.

Jakie zagrożenia niesie ze sobą stosunek przerywany?

Stosunek przerywany niesie ze sobą przede wszystkim ryzyko zajścia w nieplanowaną ciążę. Plemniki bowiem są obecne nie tylko w ejakulacie, który wydzielany jest podczas wytrysku, ale również w preejakulacie, który wydzielany jest przez czas całego stosunku.

W związku z tym nawet jeśli unika się ejakulacji w pochwie kobiety, plemniki mogą znaleźć się w drogach rodnych i zapłodnić komórkę jajową.

Kolejnym zagrożeniem jest ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi droga płciową. Gdy para nie stosuje prezerwatywy podczas zbliżenia, ryzyko zakażenia znacznie wzrasta. Choroby przenoszone drogą płciową są niebezpieczne, a nieleczone mogą prowadzić do bardzo poważnych uszczerbków na zdrowiu, a nawet śmierci.

Jaka jest skuteczność stosunku przerywanego?

Skuteczność antykoncepcji jest wyrażana w procentach lub w wartościach wskaźnika Pearla. Podaje on liczbę zapłodnień do których doszło w ciągu roku na 100 badanych kobiet stosujących daną metodę antykoncepcji. Im niższa jest jego wartość, tym bardziej skuteczna jest metoda antykoncepcji.

W przypadku par, które współżyją bez zabezpieczenia wartość wskaźnika Pearla, nazywanego zamiennie współczynnikiem lub indeksem Pearla, wynosi 80-90.

Mimo tego, że wiele par w Polsce uważa naturalne metody zapobiegania ciąży za bardzo skuteczne, w rzeczywistości wskaźnik Pearla wskazuje na coś odmiennego. Skuteczność stosunku przerywanego oceniono na 4-2. Jednak jeśli ta metoda praktykowana była w ciągu dni płodnych kobiety, jej skuteczność wynosi według indeksu Pearla od 15 do 28.

Czy inne naturalne metody antykoncepcji są bardziej skuteczne?

Pozostałe naturalne metody zapobiegania ciąży również nie charakteryzują się niskim wynikiem współczynnika Pearla.

Obserwacja śluzu oceniona została na 0,9-12, metoda objawowo-termiczna na 0,2-9 a metodę laktacyjną, czyli w czasie karmienia piersią, oceniono na wartości pomiędzy 0,9 a 2,5.

Co zrobić, gdy doszło do wytrysku nasienia w drogach rodnych kobiety?

Na rynku dostępne są preparaty, które określane są mianem antykoncepcji awaryjnej. Potocznie preparaty te nazywane są tabletkami po (dostępne na receptę, w tym recepta online). Jest to rodzaj antykoncepcji przeznaczony do stosowania w sytuacjach kryzysowych, aby zapobiec nieplanowanej ciąży, jednak nie zastępuje stałej metody antykoncepcji.

Najbardziej dostępne i popularne preparaty na Polskim rynku to EllaOne i Escapelle.

Głównymi różnicami między EllaOne, a Escapelle są: zawarta nich substancja aktywna oraz czas, w ciągu którego można przyjąć preparat, aby był on skuteczny. EllaOne zawiera substancję czynną octan uliprystalu i można zastosować ją nawet do 120 godzin (do 5 dni) po odbyciu stosunku płciowego. W tabletce Escapelle znajduje się substancja czynna Lewonorgestrel, tabletkę można zastosować maksymalnie do 72 godzin po stosunku, czyli 3 dni.

Po antykoncepcję awaryjną warto sięgnąć w sytuacji, gdy dojdzie do: stosunku bez zabezpieczenia, pęknięcia lub zsunięcia prezerwatywy, pominięcia dawki tabletek antykoncepcyjnych, pominięcia dawki hormonów w plastrach lub zastrzyku bądź gdy inna metoda antykoncepcji wyraźnie zawiodła.

Należy podkreślić, że tabletkę po warto również użyć w przypadku wykorzystania seksualnego.

W Polsce tabletka "dzień po" jest błędnie utożsamiana z tabletkami wczesnoporonnymi.

Antykoncepcja awaryjna nie prowadzi do poronienia. Mechanizm działania pigułki różni się w zależności od dnia cyklu, w którym zostanie połknięta. Jej działanie polega przede wszystkim na hamowaniu lub opóźnianiu owulacji.

Jeśli jednak zostanie zażyta po uwolnieniu komórki jajowej, uniemożliwia zapłodnienie poprzez zagęszczenie śluzu szyjkowego. W przypadku gdy dojdzie do zapłodnienia, tabletka nie będzie miała wpływu na implantację zarodka. Innymi słowy tabletka dzień po nie prowadzi do poronienia.

Jakie są alternatywy naturalnych metod antykoncepcji?

Alternatywnymi sposobami zapobiegania ciąży są metody: hormonalne, mechaniczne (inaczej barierowe) i chemiczne.

Mechaniczne metody zapobiegania ciąży to m.in. prezerwatywa męska i damska oraz kapturek naszyjkowy. Środki te zapobiegają dostaniu się nasienia w okolicę szyjki macicy kobiety, co ma zapobiegać zapłodnieniu.

Wśród chemicznych środków antykoncepcyjnych wyróżniamy m.in. żele oraz kremy plemnikobójcze.

Metody hormonalne są zróżnicowaną grupą preparatów. Istnieją preparaty zawierające jeden hormon oraz preparaty złożone, zawierające dwa różne hormony. Ponadto drogi podawania preparatów są bardzo zróżnicowane.

Na rynku dostępne są m.in. tabletki antykoncepcyjne, plastry, implanty podskórne oraz zastrzyki domięśniowe. Tak duży wybór pozwala dobrać najbardziej optymalny sposób przyjmowania leku.

W jaki sposób wybrać optymalną metodę antykoncepcji?

Należy być świadomym, że decyzję o przepisaniu preparatów na receptę może podejmować jedynie lekarz. Ta decyzja powinna być podjęta w oparciu o indywidualną ocenę czynników ryzyka. Z tego powodu, jeśli para chce zdecydować się na metodę zapobiegania ciąży wymagającą recepty, należy najpierw udać się do lekarza.

Metoda antykoncepcji powinna być dobierana indywidualnie dla każdej pary. Istotne są m.in. oczekiwania pary, zasoby finansowe oraz styl życia i stan zdrowia partnerów. W niektórych przypadkach również dieta może być istotnym czynnikiem mającym wpływ na ostateczną decyzję.

Wady i zalety stosunku przerywanego

Wiedząc że stosunek przerywany polega na samokontroli mężczyzny, możemy śmiało stwierdzić, że jest to metoda zapobiegania ciąży, która niesie ze sobą duże ryzyko zajścia w ciążę.

Jak powszechnie wiadomo, orgazm, bycie w fazie silnego pobudzenia oraz zbliżanie się do stanu szczytowej przyjemności może wpływać na stan ludzkiej świadomości. Ciężko zatem oczekiwać od partnera, że zawsze zdąży zareagować na czas i wycofa penisa z pochwy partnerki.

Również wskaźnik Pearla dla stosunku przerywanego wyraźnie wskazuje, że nie jest to metoda, którą można określić jako wysoce skuteczną metodę zapobiegania ciąży.

Kolejną wadą jest ryzyko związane z chorobami przenoszonymi drogą płciową, gdyż stosunek przerywany stosowany jako jedyne zabezpieczenie nie chroni przed chorobami wenerycznymi.

Choroby przenoszone drogą płciową mogą być niezwykle niebezpieczne, dlatego za wszelką cenę należy unikać zakażenia. W tym celu warto używać mechanicznej formy antykoncepcji w postaci prezerwatywy. Choć i ona nie zapobiega chorobom ze stuprocentową skutecznością.

Zaletę stosunku przerywanego stanowi niski nakład finansowy. Nie wymaga ona ponoszenia żadnych kosztów. Jednak gdy weźmiemy pod uwagę koszt utrzymania i wychowania dziecka, które może być nieplanowanym wynikiem stosunku przerywanego, nie jest to argument, który przekonałby wiele osób do praktykowania tej właśnie metody.

Inną zaletą będzie brak ingerencji w organizm kobiety, czy mężczyzny. Taka metoda może być alternatywą dla osób, które ze względów zdrowotnych nie mogą stosować żadnej innej metody antykoncepcyjnej.

Podsumowując, stosunek przerywany nie jest najskuteczniejszą metodą zapobiegania ciąży. Każda para decydująca się na tę formę antykoncepcji powinna na początku rozważyć wszystkie za i przeciw.

Inni czytali również

Depo-Provera - E-recepta- recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Depo-Provera - E-recepta- recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Depo-Provera to lek hormonalny, który oferuje wygodną alternatywę dla innych metod antykoncepcji, takich jak tabletki antykoncepcyjne czy wkładki domaciczne. Dzięki swojej skuteczności i prostocie stosowania, Depo-Provera zdobyła szerokie uznanie wśród kobiet i lekarzy. Jednak zanim podejmiemy decyzję o jej wyborze, warto zgłębić wiedzę na temat mechanizmu działania tego leku, jego zalet i ewentualnych skutków ubocznych, aby podjąć najlepiej dopasowaną decyzję do własnych potrzeb i preferencji.

Charakterystyka produktów leczniczych
14.02.2024
Antykoncepcja a zaburzenia endokrynologiczne - jakie są zalecenia lekarzy?
Antykoncepcja a zaburzenia endokrynologiczne - jakie są zalecenia lekarzy?

Zaburzenia endokrynologiczne mogą znacząco wpływać na życie i zdrowie kobiet, a jednym z aspektów, który wymaga szczególnej uwagi, jest antykoncepcja. Wartość porad lekarzy w tym obszarze jest nieoceniona, ponieważ wybór odpowiedniej metody antykoncepcji może być kluczowy dla pacjentek z problemami hormonalnymi. W niniejszym artykule omówimy zalecenia specjalistów dotyczące antykoncepcji w kontekście zaburzeń endokrynologicznych, analizując, jakie czynniki należy wziąć pod uwagę, aby zapewnić pacjentkom bezpieczne i skuteczne rozwiązania.Antykoncepcja hormonalna dostępna jest tylko na receptę (recepta online).

Artykuł
21.02.2024
Axia Conti - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Axia Conti - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Axia Conti to doustny lek antykoncepcyjny. Substancjami aktywnymi zawartymi w preparacie są: etynyloestradiol oraz drospirenon. 

Charakterystyka produktów leczniczych
09.02.2024
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!