Milukante Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Milukante E-recepta- recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Milukante to produkt leczniczy zawierający w swoim składzie montelukast, czyli lek należący do grupy antagonistów receptorów leukotrienowych. Swoje zastosowanie znajduje w leczeniu wspomagającym powszechnej w społeczeństwie choroby przewlekłej, jaką jest astma oskrzelowa w sytuacji, gdy zastosowanie kortykosteroidów wziewnych i beta-agonistów krótko działających nie przynosi wystarczających korzyści terapeutycznych.

Rozpocznij konsultacj─Ö z Milukante
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Milukante E recepta recepta online z konsultacj─ů | cena dawkowanie przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 09.05.2024
Nazwa preparatu Milukante
Substancje czynne Montelukastum natricum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
 • Tabletki do rozgryzania i ┼╝ucia
 • Tabletki powlekane
Dawki
 • 5 mg (Tabletki do rozgryzania i ┼╝ucia)
 • 10 mg (Tabletki powlekane)
 • 4 mg (Tabletki do rozgryzania i ┼╝ucia)

Podstawowe informacje o leku Milukante

Substancja czynna: montelukast

Wskazania: pomocniczo w leczeniu astmy u pacjentów z łagodnym lub umiarkowanym przebiegiem choroby, a u których efekty leczenia wziewnymi kortykosteroidami i doraźnie stosowanymi krótko działającymi beta-mimetykami nie daje odpowiedniej kontroli klinicznej astmy; zapobieganie astmie wysiłkowej; łagodzenie objawów sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa u chorych na astmę; pomocniczo w leczeniu astmy o łagodnym nasileniu (zamiast kortykosteroidów wziewnych), jeśli w ostatnim czasie nie wystąpiły ciężkie napady astmy wymagające zastosowania doustnych kortykosteroidów

Zastosowanie: doustne

Dawkowanie: w zależności od wieku pacjenta od 4 do 10 mg na dobę

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na montelukast bądź którąkolwiek substancję pomocniczą, nagły atak astmy

Główne działania niepożądane: ból brzucha, ból głowy, wzmożone pragnienie, zakażenia górnych dróg oddechowych, biegunka, nudności, wysypka, gorączka, zwiększona aktywność enzymów wątrobowych (ALT i AST)

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Ile kosztuje lek Milukante?

Koszt zakupu preparatu Milukante różni się w zależności od postaci leku (tabletki do rozgryzania i żucia, tabletki powlekane) oraz poziomu refundacji (preparat znajduje się na liście leków refundowanych):

 • Milukante, 10 mg, tabletki powlekane — cena przy odpłatności 100% wynosi ok. 30 zł,
  za odpłatnością 30% ok. 13 zł (w zakresie wskazań, jakimi są astma, POChP, eozynofilowe zapalenie oskrzeli), a dla osób powyżej 65. roku życia, poniżej 18. roku życia oraz kobiet w ciąży jest wydawany bezpłatnie w zakresie wskazań;

 • Milukante, 5 mg, tabletki do rozgryzania i żucia — cena przy odpłatności 100% wynosi ok. 19 zł,
  za odpłatnością 30% ok. 11 zł (w zakresie wskazań, jakimi są astma, POChP, eozynofilowe zapalenie oskrzeli), a dla osób powyżej 65. roku życia, poniżej 18. roku życia oraz kobiet w ciąży jest wydawany bezpłatnie w zakresie wskazań;

 • Milukante, 4 mg, tabletki do rozgryzania i żucia — cena przy odpłatności 100% wynosi ok. 15 zł,
  za odpłatnością 30% ok. 9 zł (w zakresie wskazań, jakimi są astma, POChP, eozynofilowe zapalenie oskrzeli), a dla osób powyżej 65. roku życia, poniżej 18. roku życia oraz kobiet w ciąży jest wydawany bezpłatnie w zakresie wskazań.

Jak działa lek Milukante?

Substancją czynną preparatu Milukante jest montelukast, będący silnym i wybiórczym blokerem receptorów dla leukotrienów. Są to substancje z grupy eikozanoidów uwalniane przez komórki tuczne (mastocyty) i granulocyty kwasochłonne (eozynofile).

Mastocyty i eozynofile poprzez uwolnienie leukotrienów powodują m.in. skurcz oskrzeli, wydzielanie śluzu w drogach oddechowych (główne objawy astmy), zmianę przepuszczalności naczyń oraz zwiększenie napływu granulocytów kwasochłonnych do oskrzeli.

Montelukast działając na receptory leukotrienowe zmniejsza skurcz oskrzeli oraz wydzielanie śluzu do ich światła (rozszerzenie oskrzeli następuje po ok. 2 godzinach od podania drogą doustną). Ponadto nasila rozszerzające oskrzela działanie beta-mimetyków, a także zmniejsza liczbę eozynofili we krwi i plwocinie.

Skład leku Milukante

Substancja czynna produktu leczniczego Milukante to montelukast (montelukast sodowy).

Z kolei do substancji pomocniczych wspomnianego preparatu należą:

 • celuloza mikrokrystaliczna;

 • mannitol;

 • krospowidon;

 • tlenek żelaza czerwony (E172);

 • hydroksypropyloceluloza;

 • edetynian disodowy;

 • aromat wiśniowy;

 • aspartam (E951);

 • talk;

 • stearynian magnezu.

Skutki uboczne leku Milukante

Milukante podobnie jak każdy inny produkt leczniczy może u części osób powodować działania niepożądane (skutki uboczne). Do najczęściej zgłaszanych (zarówno przed, jak i po wprowadzeniu leku do obrotu) należą:

 • bóle głowy;

 • bóle brzucha;

 • wzmożone pragnienie;

 • zakażenia górnych dróg oddechowych;

 • wysypka;

 • zwiększenie aktywność aminotransferaz wątrobowych (ALT, AST), widoczne w badaniach krwi;

 • biegunka;

 • nudności i wymioty.

Oprócz wyżej wymienionych mogą także wystąpić rzadsze skutki uboczne. Do rzadkich, ale ciężkich działań niepożądanych należą takie stany jak: reakcje nadwrażliwości (również typu anafilaktycznego), obrzęk naczynioruchowy, zapalenie wątroby, zwiększona skłonność do krwawień. Ponadto u niektórych osób stosujących preparat zaobserwowano także zaburzenia snu, suchość błony śluzowej jamy ustnej, bóle mięśni i stawów czy zmęczenie.

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu, powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Ostrze┼╝enia dotycz─ůce stosowania leku

Preparat Milukante nie jest przeznaczony do leczenia nagłych napadów astmy.

Należy zachować ostrożność, zwłaszcza u dzieci, jeśli równolegle stosowane są induktory CYP3A4, CYP2C8, CYP2C9 (fenytoina, fenobarbital, ryfampicyna).

W przypadku wystąpienia objawów reakcji anafilaktycznej należy przerwać stosowanie preparatu i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

W rzadkich przypadkach u pacjentów przyjmujących montelukast może wystąpić eozynofilia układowa z objawami zapalenia naczyń (Zespół Churga-Straussa). Dlatego należy zachować szczególną ostrożność stosując preparat Milukante i w razie wystąpienia wysypki naczyniowej lub nasilenia objawów płucnych skontaktować się z lekarzem.

Osoby chorujące na astmę i mające nadwrażliwość na kwas acetylosalicylowy stosujące montelukast powinny nadal unikać przyjmowania zarówno kwasu acetylosalicylowego jak innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ).

Nie należy w sposób nagły zastępować montelukastem przyjmowania kortykosteroidów wziewnych lub doustnych kortykosteroidów.

Preparat Milukante w postaci tabletek do rozgryzania i żucia zawiera 6 mg aspartamu, który jest źródłem fenyloalaniny. Dlatego jego stosowanie może być szkodliwe u osób z fenyloketonurią.

Tabletki powlekane zawierają laktozę i nie powinny być one stosowane przez osoby z dziedziczną nietolerancją galaktozy, pierwotnym niedoborem laktazy czy zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Pacjenci przyjmujący preparat Milukante powinni zostać poinformowani o możliwości wystąpienia takich objawów jak zmiany zachowania, depresja, myśli samobójcze. Należy wtedy powiadomić lekarza prowadzącego o ich wystąpieniu.

Jednoczesne stosowanie Gemfibrozylu może zwiększać ogólnoustrojową ekspozycję na montelukast, dlatego należy wziąć pod uwagę wzrost ryzyka wystąpienia działań niepożądanych.

Dla kogo jest lek Milukante?

Milukante przeznaczony jest jako lek pomocniczy do stosowania w długotrwałym leczeniu astmy oskrzelowej u osób dorosłych i dzieci powyżej 6. miesiąca życia, u których choroba ma łagodne lub umiarkowane nasilenie, a efekty leczenia za pomocą wziewnych kortykosteroidów oraz beta-mimetyków krótko działających nie są satysfakcjonujące.

Kolejnem wskazaniem jest terapia astmy o łagodnym nasileniu jako zastąpienie małych dawek kortykosteroidów wziewnych u dorosłych i dzieci powyżej 2. roku życia, u których nie stwierdzono występowania w ostatnim czasie ciężkich napadów astmy wymagających stosowania doustnych kortykosteroidów oraz u chorych, którzy nie potrafią stosować kortykosteroidów wziewnych.

Ponadto Milukante można stosować w leczeniu objawów sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa u pacjentów powyżej 15. roku życia chorych na astmę, a także w zapobieganiu astmie wysiłkowej (dominujący objaw to skurcz oskrzeli wywołany przez wysiłek fizyczny) u dorosłych i dzieci powyżej 2. roku życia.

Dawkowanie

Dawkowanie preparatu Milukante jest zależne od wieku pacjenta:

 • Osoby dorosłe i młodzież powyżej 15. roku życia (tabletki powlekane) - należy przyjmować jedną tabletkę leku milukante (10 mg) raz na dobę wieczorem, niezależnie od posiłku;

 • Dzieci w przedziale wiekowym 6-14 lat (tabletki do rozgryzania i żucia) - jedna tabletka leku milukante (5 mg) raz na dobę wieczorem, 1h przed lub 2h po posiłku;

 • Dzieci w przedziale wiekowym 2-5 lat (tabletki do rozgryzania i żucia) - jedna tabletka leku milukante (4 mg) raz na dobę wieczorem, 1h przed lub 2h po posiłku;

 • Dzieci w przedziale wiekowym 6 miesięcy-5 lat (tabletki do rozgryzania i żucia, w postaci granulatu) - jedna tabletka leku milukante (4 mg) raz na dobę wieczorem, 1h przed lub 2h po posiłku.

Lek można przyjmować razem z dotychczas stosowanymi preparatami na astmę. Wpływ leku na wskaźniki kontroli astmy występuje już w 1. dobie leczenia. Zalecana jest kontynuacja leczenia zarówno wtedy, gdy stopień opanowania objawów astmy jest wystarczający, jak i w okresach zaostrzenia objawów astmy.

Nie jest konieczne dostosowywanie dawki u pacjentów w wieku podeszłym, z niewydolnością nerek czy umiarkowanymi zaburzeniami czynności wątroby.Dawkowanie preparatu Milukante jest zależne od wieku pacjenta:

 • Osoby dorosłe i młodzież powyżej 15. roku życia (tabletki powlekane) - należy przyjmować jedną tabletkę leku milukante (10 mg) raz na dobę wieczorem, niezależnie od posiłku;

 • Dzieci w przedziale wiekowym 6-14 lat (tabletki do rozgryzania i żucia) - jedna tabletka leku milukante (5 mg) raz na dobę wieczorem, 1h przed lub 2h po posiłku;

 • Dzieci w przedziale wiekowym 2-5 lat (tabletki do rozgryzania i żucia) - jedna tabletka leku milukante (4 mg) raz na dobę wieczorem, 1h przed lub 2h po posiłku;

 • Dzieci w przedziale wiekowym 6 miesięcy-5 lat (tabletki do rozgryzania i żucia, w postaci granulatu) - jedna tabletka leku milukante (4 mg) raz na dobę wieczorem, 1h przed lub 2h po posiłku.

Lek można przyjmować razem z dotychczas stosowanymi preparatami na astmę. Wpływ leku na wskaźniki kontroli astmy występuje już w 1. dobie leczenia. Zalecana jest kontynuacja leczenia zarówno wtedy, gdy stopień opanowania objawów astmy jest wystarczający, jak i w okresach zaostrzenia objawów astmy.

Nie jest konieczne dostosowywanie dawki u pacjentów w wieku podeszłym, z niewydolnością nerek czy umiarkowanymi zaburzeniami czynności wątroby.

Milukante a ci─ů┼╝a

Badania na zwierzętach nie wykazały szkodliwego wpływu montelukastu na przebieg ciąży bądź rozwój zarodka lub płodu. Ponadto dostępne dane, choć w ograniczonej liczbie nie potwierdzają związku pomiędzy przyjmowaniem montelukastu a występowaniem wad wrodzonych.

Dlatego montelukast w ciąży można stosować tylko wtedy, gdy jest to bezwzględnie konieczne.

Milukante a karmienie piersi─ů

W badaniach na zwierzętach stwierdzono przenikanie montelukastu do mleka. Nie wiadomo jednak, czy przenika do mleka kobiecego. Dlatego podobnie jak w przypadku ciąży, montelukast w okresie karmienia piersią można stosować tylko, jeśli jest to bezwzględnie koniecznie.

Milukante a prowadzenie pojazd├│w

Montelukast nie powinien mieć wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługi maszyn. Jednak należy zachować szczególną ostrożność, stosując ten lek z uwagi na możliwe wystąpienie senności lub zawrotów głowy.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Bibliografia

 • Charakterystyka Produktu Leczniczego Milukante [dost─Öp online marzec 2024], dost─Öpna pod adresem internetowym: rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinalproducts/20064/characteristic
 • Inne popularne leki

  Inni czytali r├│wnie┼╝