Ketonal forte Konsultacja z E-recept膮 49.99 z艂 ju偶 w 15 minut!

Ketonal forte - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Ketonal forte opinie

JAGRA, 30/10/2023, 18:43
Najlepszy na b贸l! Czy to okres, czy to b贸l g艂owy, czy to bol z臋ba. Zawsze stosuje
ketonal, 31/10/2023, 14:51
spoko lek przeciwb贸lowy
Rozpocznij konsultacj臋 z Ketonal forte
Otrzymaj konsultacj臋 lekarsk膮 na ten lek bez wychodzenia z domu.
Gosia, 02/11/2023, 11:45
Lekarz przepisa艂 mi ketonal forte na ostre b贸le okresowe. Niestety, 艣rednio pom贸g艂. Potem dosta艂am Nimesil i jest o wiele lepiej
Nina, 11/04/2024, 16:33
Bior臋 Ketonal Forte na silny b贸l brzucha podczas okresu. Dla mnie to jedyny lek, kt贸ry pomaga mi prze偶y膰 "te dni" i normalnie funkcjonowa膰.
Natalia, 15/04/2024, 13:25
Bardzo mi pom贸g艂 z艂agodzi膰 b贸l po wyrwaniu 贸semki. Zawsze mam go w domu na wypadek nag艂ego b贸lu o du偶ym nasileniu.
PATRYCJA, 16/04/2024, 20:26
Lek zdecydowanie nie dla mnie. Dosta艂am od lekarza na b贸l z臋ba, ale bardzo podra偶ni艂 mi 偶o艂膮dek. Radz臋 uwa偶a膰
Aga, 17/04/2024, 22:30
Najlepszy lek na silny b贸l. Zawsze mam go w torebce, ostatnio da艂am kole偶ance w pracy, bo bola艂a j膮 g艂owa i te偶 bardzo chwali艂a.

Ketonal forte jest to produkt z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) o silnym działaniu przeciwbólowym. Jedna tabletka zawiera 100 mg ketoprofenu.

Rozpocznij konsultacj臋 z Ketonal forte
Otrzymaj konsultacj臋 lekarsk膮 na ten lek bez wychodzenia z domu.
Opakowanie leku Ketonal forte
Autor: Redakcja Erecept.pl 09.12.2024
Nazwa preparatu Ketonal forte
Substancje czynne Ketoprofenum
Dost臋pno艣膰 Na recept臋
Posta膰
  • Tabletki powlekane
Dawki
  • 100 mg (Tabletki powlekane)

Informacje og贸lne, stosowanie oraz dawkowanie leku Ketonal forte

Czym jest Ketonal forte?

Ketonal forte to preparat należący do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), zawierający zwiększoną dawkę substancji czynnej - ketoprofenu.

Lek hamuje rozwijający się stan zapalny, działa przeciwgorączkowo, wykazuje również działanie przeciwbólowe. Z powodu swojej wszechstronności wykorzystywany jest w łagodzeniu bólu o umiarkowanym natężeniu, bólu związanego z miesiączką, chorobą zwyrodnieniową stawów czy reumatoidalnym zapaleniu stawów. Stosuje się go również w objawowym leczeniu schorzeń reumatycznych o charakterze zapalnym, zwyrodnieniowym czy metabolicznym.

Jaki jest mechanizm działania leku?

Ketoprofen należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych i działa poprzez blokowanie enzymów z grupy cyklooksygenaz - COX-1 i COX-2. Cyklooksygenazy biorą udział w produkcji czynników prozapalnych - prostaglandyn, prostacyklin i tromboksanu z kwasu arachidonowego.

COX-1 zlokalizowany jest m.in. w żołądku, a produkowane przez niego prostaglandyny hamują wydzielanie kwasu solnego i tym samym działają protekcyjnie na błonę śluzową żołądka. Zablokowanie tej izoformy cyklooksygenazy wiąże się z ryzykiem powstania owrzodzeń i krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego.

COX-2 aktywowany jest podczas toczącego się procesu zapalnego. Wytwarzane przez ten enzym prostaglandyny są jednymi z wielu mediatorów zapalenia odpowiedzialnych za pojawienie się dolegliwości bólowych, wzrost temperatury i obrzęk.

Ketoprofen działa również przeciwgorączkowo, prawdopodobnie poprzez zahamowanie produkcji prostaglandyn w ośrodkowym układzie nerwowym.

Jaki jest skład leku?

Ketonal forte przybiera postać tabletek powlekanych w kolorze jasnoniebieskim, okrągłych i dwuwypukłych.

Każda tabletka zawiera 100 mg substancji czynnej - ketoprofenu. Wśród substancji pomocniczych zastosowano: laktozę, skrobię, magnezu stearynian, powidon, talk oczyszczony i krzemionkę koloidalną.

Preparat Ketonal forte wchłania się z przewodu pokarmowego, osiągając maksymalne stężenie we krwi po około 1-1,5 godziny. Przyjęcie pokarmu równocześnie z lekiem może spowolnić absorpcję substancji aktywnej.

We krwi lek znajduje się w większości w formie związanej z białkami - albuminami. Substancja czynna ma zdolność przenikania do struktur stawowych, gdzie utrzymuje się dłużej niż w osoczu.

Ketoprofen metabolizowany jest w wątrobie, a wydalany w większości przez nerki.

Jak stosować lek Ketonal forte?

Ketonal forte przyjmuje się doustnie, popijając dużą ilością wody lub mlekiem. Leku nie należy przyjmować razem z posiłkiem.

Z uwagi na ryzyko pojawienia się niebezpiecznych działań niepożądanych podczas terapii należy dążyć do przyjmowania jak najmniejszych dawek leku potrzebnych do opanowania objawów w jak najkrótszym czasie.

W celu ograniczenia ryzyka uszkodzenia błony śluzowej żołądka podczas terapii można stosować równocześnie lek zmniejszający produkcję kwasu solnego (tzw. lek osłonowy np. Controloc).

Jak dawkować lek u dorosłych?

U pacjentów powyżej 15 roku życia zalecana dawka preparatu Ketonal forte to 100-200 mg ketoprofenu na dobę. Dawkę leku należy dostosować do masy ciała chorego oraz ciężkości bólu.

Jak dawkować lek u dzieci?

Ze względu na brak odpowiednich badań dotyczących bezpieczeństwa oraz dawkowania preparatu Ketonal Forte nie należy stosować u osób poniżej 15 roku życia.

Jaka jest maksymalna dawka leku?

Maksymalna dawka produktu Ketonal forte to 200 mg ketoprofenu na dobę.

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja sta艂a, leki sta艂e, przed艂u偶enie terapii w chorobach przewlek艂ych, leki na potencj臋.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzie艅 po, tabletka do 72h, pigu艂ka po.

Ketonal forte - Cena, refundacja

Lek Ketonal forte jest refundowany przez NFZ. Koszt preparatu jest zależny od rodzaju opakowania.

  • Ketonal forte (100 mg tabletki powlekane 20 szt.) - cena wynosi ok. 23 zł
  • Ketonal forte (100 mg tabletki powlekane 30 szt.) - cena wynosi ok. 15 zł i w przypadku refundacji ok. 10 zł

Ceny podane są jedynie orientacyjne i mogą zostać zmienione w przyszłości.

Mo偶liwe dzia艂ania niepo偶膮dane ketoprofenu

Jakie są najczęstsze działania niepożądane?

Do bardzo często (> 1/10 przypadków) lub często (> 1/100 przypadków, ale senność, gorsze samopoczucie, osłabienie, obrzęki, zaburzenia żołądkowo-jelitowe np. problemy z trawieniem, bóle brzucha, nudności i wymioty. Dojść może także do lekkiego upośledzenia funkcji wątroby manifestującego się jako wzrost wartości transaminaz (AST, ALT).

Rzadko występujące działania niepożądane

Rzadko, bardzo rzadko lub z nieznaną częstotliwością mogą wystąpić: zaburzenia hematologiczne (niedokrwistość, agranulocytoza, trombocytopenia, niewydolność szpiku), obrzęk naczynioruchowy, reakcje alergiczne ze strony dróg oddechowych, zmienność nastroju, objawy neurologiczne (bóle lub zawroty głowy, parestezje, drgawki, zmiana odczuwania smaku, zaburzenia widzenia, szumy uszne), niewydolność serca, wzrost ciśnienia, wstrząs, zaburzenia gastroenterologiczne (zaparcia lub biegunki, wzdęcia, zapalenie śluzówki żołądka, enteropatia, zaostrzenie chorób zapalnych jelit, zapalenie wątroby), zmiany skórne (wysypka i świąd, fotodermatoza, łysienie, pokrzywka, zespół Stevensena-Johnsona, toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka), hiperkaliemia.

Ryzyko krwawienia z przewodu pokarmowego

Podczas przyjmowania preparatu Ketonal forte istnieje niebezpieczeństwo pojawienia się owrzodzenia żołądka czy dwunastnicy, perforacji lub krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego. Jest to stan bezpośredniego zagrożenia życia, który bez wdrożenia szybkiego leczenia może zakończyć się zgonem. Wystąpienie tego rodzaju powikłań jest wskazaniem do natychmiastowego przerwania leczenia za pomocą ketoprofenu.

Ryzyko jest szczególnie wysokie u chorych w podeszłym wieku, wzrasta również wraz z czasem terapii - 1% po 3-6 miesiącach stosowania NLPZ, 2-4% po 12 miesiącach.

Krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego może objawiać się smolistymi lub krwistymi stolcami, a także krwistymi wymiotami. Może pojawić się w każdym momencie terapii, nagle, bez objawów zwiastunowych.

Zaburzenia funkcji nerek

Ketoprofen, poprzez hamowanie syntezy prostaglandyn, może obniżać przepływ krwi przez nerki i tym samym skutkować ich uszkodzeniem. Podczas terapii lekiem Ketonal forte zaleca się wykonywanie regularnych badań oceniających funkcję nerek (stężenie kreatyniny w osoczu).

Szczególną ostrożność należy zachować u chorych z już rozpoznaną niewydolnością nerek, przyjmujących leki moczopędne oraz przeciwnadciśnieniowe (szczególnie inhibitory ACE lub antagonisty angiotensyny II), u pacjentów po rozległych operacjach, w stanie hipowolemii oraz z niewydolnością serca lub marskością wątroby.

Maskowanie objawów infekcji

Z uwagi na fakt, że Ketonal forte ma działanie przeciwzapalne oraz przeciwgorączkowe podczas długotrwałej terapii możliwe jest zamaskowanie i tym samym przeoczenie objawów nowo rozwijającego się zakażenia. Jest to niebezpieczne zjawisko, gdyż wiąże się ze zbyt późnym rozpoznaniem i rozpoczęciem leczenia nowej choroby.

Gdzie można zgłaszać działania niepożądane Ketonalu forte?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Przeciwwskazania oraz 艣rodki ostro偶no艣ci

Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku?

Ketonal forte przeciwwskazany jest jeśli w przeszłości u pacjenta wystąpiły objawy nadwrażliwości (uczulenie) na ketoprofen, salicylany (np. aspiryna), na jakikolwiek inne niesteroidowe leki przeciwzapalne lub substancje pomocnicze zawarte w preparacie. Nadwrażliwość może manifestować się jako skurcz oskrzeli, pokrzywka lub egzema, zapalenie błony śluzowej nosa czy reakcja anafilaktyczna.

Leku Ketonal forte nie należy stosować u pacjentów cierpiących na ciężką niewydolność serca, wątroby czy nerek, czynną chorobę wrzodową, owrzodzenie lub perforację przewodu pokarmowego w przeszłości, aktywne krwawienie z przewodu pokarmowego lub skazę krwotoczną.

Należy zachować szczególną ostrożność stosując preparat Ketonal forte u chorych z chorobą Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego w wywiadzie.

Lek nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci poniżej 15. roku życia.

Interakcje z innymi lekami

Z uwagi na zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych preparatu Ketonal forte nie należy łączyć z innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (np. ibuprofen) oraz inhibitorami cyklooksygenazy-2.

Należy zachować ostrożność i rozważyć ewentualny stosunek korzyści do ryzyka podczas jednoczesnego stosowania ketoprofenu i innych leków predysponujących do wystąpienia owrzodzeń i krwawienia z przewodu pokarmowego tj. sterydów, leków przeciwkrzepliwych (np. warfaryna, heparyna), leków przeciwpłytkowych (np. klopidogrel), kwasu acetylosalicylowego (aspiryna) czy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI np. sertralina). Jeśli konieczne jest połączenie Ketonalu forte z którymś z wyżej wymienionych leków, należy rozważyć dodatkowe stosowanie leku działającego protekcyjnie na śluzówkę przewodu pokarmowego np. inhibitora pompy protonowej lub mizoprostolu.

Ketonal forte stosowany razem z litem lub metotreksatem może zwiększać ich stężenie we krwi, nawet do wartości toksycznych. Takie połączenie wymaga dużej ostrożności i monitorowania poziomu leków we krwi. Jeśli metotreksat stosuje się w dużej dawce (>15 mg/tydzień) ketonal należy odstawić na 12 godzin przed planowanym przyjęciem metotreksatu i ponownie zastosować po minimum 12 godzinach.

Z uwagi na ryzyko pogłębienia zaburzeń funkcji nerek należy zachować ostrożność podczas równoczesnej terapii ketoprofenem i lekami moczopędnymi, inhibitorami konwertazy angiotensyny (ACEI), antagonistami angiotensyny II i innymi lekami o potencjale nefrotoksycznym np. cyklosporyna, takrolimus.

Jednoczesne stosowanie ketonalu i leków tj. sole potasu, leki moczopędne oszczędzające potas, ACEI, antagoniści angiotensyny II, inne NLPZ, heparyny, cyklosporyna, takrolimus, trimetoprym zwiększają ryzyko wystąpienia hiperkaliemii.

Ketonal forte a alkohol

Przeciwwskazane jest równoczesne stosowanie leku Ketonal forte i wyrobów alkoholowych. Alkohol jest dodatkowym czynnikiem, który działa drażniąco na błonę śluzową przewodu pokarmowego. Połączenie NLPZ i alkoholu zwiększa ryzyko uszkodzenia żołądka czy dwunastnicy oraz wątroby.

Ketonal forte a ciąża

Ketonalu forte (jak i wszystkich niesteroidowych leków przeciwzapalnych) nie należy stosować podczas I i II trymestru ciąży, chyba że jest to bezwzględnie konieczne. Wtedy terapia powinna obejmować jak najniższą dawkę i trwać jak najkrócej. Ketoprofen zwiększa ryzyko wystąpienia wad wrodzonych płodu m.in. wad układu sercowo-naczyniowego (np. przedwczesnego zamknięcia się przewodu Botalla) czy nerek.

Ketonal forte przeciwwskazany jest podczas III trymestru ciąży, gdyż zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń krzepnięcia i upośledza kurczliwość macicy.

Ketonal forte a karmienie piersią

Nie ustalono czy ketoprofen ma zdolność przenikania do mleka kobiecego, jednak ze względów bezpieczeństwa lek nie powinien być stosowany podczas karmienia piersią.

Ketonal forte a płodność

Stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych wywiera negatywny wpływ na płodność. Ketonal nie jest zalecany dla kobiet, które starają się zajść w ciążę.

Ketonal forte a prowadzenie pojazdów mechanicznych

Prowadzenie pojazdów mechanicznych oraz obsługa maszyn po przyjęciu leku nie są zakazane, natomiast ze względu na ryzyko wystąpienia takich działań niepożądanych jak zaburzenia widzenia, zawroty głowy, senność czy drgawki podczas stosowania leku należy zachować szczególną ostrożność.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Podsumowanie informacji dotycz膮cych leku Ketonal forte

Substancja czynna: Ketoprofen

Wskazania: Leczenie przeciwbólowe

Zastosowanie: Doustne

Dawkowanie: Lek wskazany od 15 roku życia: 100-200 mg dziennie

Główne przeciwwskazania: Nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu; ciężka niewydolność serca, wątroby czy nerek, czynna chorobę wrzodowa, owrzodzenie lub perforacja przewodu pokarmowego w przeszłości, aktywne krwawienie z przewodu pokarmowego, skaza krwotoczna

Główne działania niepożądane: Senność, złe samopoczucie, osłabienie, obrzęki, niestrawność, bóle brzucha, nudności i wymioty; Ryzyko wystąpienia owrzodzeń żołądka i dwunastnicy, perforacji i krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego

Bibliografia

  • Charakterystyka produktu leczniczego Ketonal Forte, [online], dost臋pna pod adresem: https://rejestry.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/3330/characteristic
  • Inne popularne leki

    Inni czytali r贸wnie偶