Konsultacja z E-receptą 49.99 zł już w 15 minut!

Nowoczesne metody antykoncepcji - nie tylko tabletki! Co wybrać?

Tabletki antykoncepcyjne stosowane są przez kobiety już od dekad i można śmiało stwierdzić, że stanowią jedną z najpopularniejszych metod zabezpieczenia przed nieplanowaną ciążą. 

Warto jednak wiedzieć, że nowoczesna antykoncepcja hormonalna (dostępna także na receptę online) wcale nie ogranicza się jedynie do pigułek, a wręcz przeciwnie - obecnie mamy całkiem spory wybór różnego rodzaju metod antykoncepcji. Czym są, jak działają i dlaczego warto ich używać? Sprawdź!


Nowoczesne metody antykoncepcji - nie tylko tabletki! Co wybrać?
Autor: Redakcja Erecept.pl 27.03.2024

Dlaczego warto korzystać z nowoczesnych metod antykoncepcji?

Nowoczesne metody antykoncepcji to idealne rozwiązanie dla każdej kobiety, która ceni sobie połączenie wysokiej skuteczności z wygodą stosowania.

W przypadku sięgnięcia po najnowocześniejsze opracowane przez profesjonalistów metody zapobiegania ciąży kobieta ma możliwość decydowania o tym, na jak długo chce się zabezpieczyć i który sposób przyjmowania preparatów zawierających hormony najbardziej jej odpowiada. 

Nie musi zmieniać swojego stylu życia i przyzwyczajeń, a dodatkowo jest mniej narażona na skutki uboczne (np. bóle brzucha czy bóle głowy), które mogą wystąpić w przypadku metod antykoncepcji starszego typu.

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Tabletki antykoncepcyjne - alternatywy

Tabletki antykoncepcyjne  to metoda antykoncepcji bardzo ceniona przez współczesne młode kobiety. Wpływa na to ich wysoka skuteczność oraz stosunkowo łatwa dostępność. W przypadku tabletek antykoncepcyjnych posiadanie recepty od lekarza z reguły wystarczy, by nabyć środki te w praktycznie dowolnej aptece.

Nie każdemu jednak ta forma antykoncepcji odpowiada, chociażby ze względu na konieczność codziennego pamiętania o przyjęciu nowej pigułki. Warto więc dowiedzieć się nieco więcej o innych nowoczesnych metodach antykoncepcji, które choć w naszym kraju jeszcze stosunkowo mało popularne, zdecydowanie są równie warte uwagi i rozważenia.

Jakie znamy metody długoterminowe?

Nowoczesne metody antykoncepcji to w dużej mierze środki o działaniu długoterminowym. Mogą więc być dobrym rozwiązaniem dla aktywnych seksualnie kobiet, które zapominają o regularnym przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych.

W przypadku tego typu środków antykoncepcyjnych wystarczy podanie ich raz na kilka tygodni, a nawet lat. Wśród metod zabezpieczenia przed niechcianą ciążą o działaniu długoterminowym wyróżniamy takie środki, jak:

  • zastrzyk antykoncepcyjny;

  • implant antykoncepcyjny;

  • plastry antykoncepcyjne;

  • pierścień antykoncepcyjny;

  • wkładki wewnątrzmaciczne.

Skuteczność nowoczesnych środków antykoncepcyjnych

Nowoczesne metody antykoncepcji w większości opierają swe działanie na uwalnianiu hormonów do organizmu kobiety. Ich skuteczność można więc porównać tej, jaką oferują pigułki antykoncepcyjne.

Przykładowo dla krążków antykoncepcyjnych wskaźnik Pearla wynosi od 0,6 do 1,7, a dla hormonalnej wkładki domacicznej 0,1 do 0,2. Dla przypomnienia tabletki jedno-składnikowe mają wskaźnik Pearla na poziomie 0,5 do 3, natomiast dwu-składnikowe 0,1 do 5.


Zastrzyk antykoncepcyjny

Zastrzyk antykoncepcyjny to nowoczesna metoda antykoncepcji, której działanie polega na wprowadzeniu do organizmu kobiety progesteronu. Zastrzyk hormonalny podaje się domięśniowo, a efekt antykoncepcyjny w przypadku tej metody antykoncepcji utrzymuje się przez trzy miesiące.

Nie zawiera on estrogenów, w związku z czym może być bezpiecznie stosowany w okresie laktacji. Zagęszcza śluz w szyjce macicy, a także hamuje owulację. Należy pamiętać, że nie jest to jednak metoda polecana dla pań, które w najbliższym czasie planują zajście w ciążę, gdyż powrót do płodności może potrwać nawet 10 miesięcy.


Implant antykoncepcyjny

Wśród nowoczesnych metod reprezentujących antykoncepcję hormonalną wymienić możemy również implant antykoncepcyjny. Jest to niewielki pręcik, który stopniowo uwalnia hormony do organizmu, zapobiegając uwalnianiu komórki jajowej czy też utrudniając plemnikom dotarcie do dróg rodnych za sprawą zagęszczenia śluzu.

Implanty antykoncepcyjne są wszczepiane pod skórę, zazwyczaj w ramię ręki niedominującej, raz na trzy lata. Jest to z pewnością metoda wygodna w stosowaniu i wysoce skuteczna w ochronie przed niechcianą ciążą, a ponadto implanty można w dowolnym momencie usuwać (np. gdy kobieta zdecyduje się zajść w ciążę lub dojdzie do wystąpienia skutków ubocznych.


Plaster antykoncepcyjny

Plaster to metoda antykoncepcji, której działanie jest dłuższe niż w przypadku tabletek, ale krótsze niż jest to zagwarantowane przez implanty antykoncepcyjne czy zastrzyki. 

Plaster przykleja się na skórę raz w tygodniu, a po trzech tygodniach stosowania należy zrobić przerwę na wystąpienie tzw. krwawienia z odstawienia. Jego działanie podobne jest do innych środków hormonalnych, a skuteczność wysoka.

Co więcej, w tym wypadku hormony przenikają do organizmu przez skórę, wymioty czy biegunki nie mają więc wpływu na obniżenie skuteczności. Należy pamiętać jednak o tym, że plaster musi być przyklejony na czystą i suchą skórę pleców, pośladków, ramion lub brzucha, i jest w tych miejscach widoczny.


Krążek dopochwowy

Krążek (inaczej pierścień antykoncepcyjny) to nowoczesna metoda antykoncepcji, której skuteczność oceniana jest na 99%. Ma postać plastikowego pierścienia, który umieszcza się bezpośrednio w pochwie.

Hormony przenikają więc do organizmu kobiet właśnie przez błony śluzowe pochwy, hamując owulację. Podobnie jak w przypadku plastra, omijają one przewód pokarmowy. 

Tutaj jednak również działanie będzie krótsze niż to zapewnione przez zastrzyk czy implant. Krążek dopochwowy musi zostać wyjęty po 21 dniach, zatem stosowany jest w podobnym cyklu co tabletki i plastry.


Wkładki domaciczne

Wkładka domaciczna podobnie jak implant czy plaster reprezentuje nowoczesne metody antykoncepcji, jednak nieco się na ich tle wyróżnia. Przede wszystkim istnieją dwa rodzaje wkładek - wkładka hormonalna oraz wkładka wewnątrzmaciczna zawierająca jony metali

Coraz więcej kobiet decyduje się obecnie na wkładki hormonalne, ponieważ są one bardziej skuteczne.

Wkładka domaciczna to rodzaj antykoncepcji, którego działaniem możemy cieszyć się najdłużej, wymagają znacznie rzadszej wymiany niż implant, a tym bardziej pierścień czy plaster. Wersja z metalami może pozostać w organizmie od 5 do 10 lat, zaś hormonalna od 3 do 5 lat


Dobierz odpowiednią metodę antykoncepcji pod swoje potrzeby

Po nowoczesne metody antykoncepcji takie jak implant czy zastrzyk sięga coraz więcej kobiet. Tego typu środki antykoncepcyjne są wygodne, skuteczne i pozwalają na dobór metody antykoncepcji dopasowanej do stylu życia pacjentki.

Należy jednak pamiętać, że wymienione w artykule metody antykoncepcji nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, a ich stosowanie wymaga posiadania stosownej recepty.

Zanim więc zdecydujesz się na skorzystanie z którejś metody, potraktuj przedstawione tu informacje jako mające charakter wyłącznie informacyjno edukacyjny, a w celu doboru optymalnego środka dla siebie, skonsultuj się z lekarzem ginekologiem.


Inni czytali również