Antykoncepcja dla kobiet palących - co stosować? Czego unikać?

Opublikowano 27.03.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Antykoncepcja dla kobiet palących - co stosować? Czego unikać?

Wybór metody antykoncepcji powinien być dostosowany indywidualnie. Podczas podejmowania decyzji należy brać pod uwagę wiele czynników m.in. styl życia. Czy antykoncepcja hormonalna jest odpowiednia dla kobiet palących? Jak palenie papierosów wpływa na wybór antykoncepcji?

Spis treści

Metody antykoncepcji

Na rynku dostępnych jest wiele metod antykoncepcji. Myśląc o nowoczesnej antykoncepcji najczęściej spotykamy się z antykoncepcją hormonalną, do której zaliczamy m.in. tabletki antykoncepcyjne, implanty antykoncepcyjne czy zastrzyki antykoncepcyjne.

Popularne są także metody barierowe (np. prezerwatywa), przy czym dodatkową ich zaletą jest również zapobieganie przenoszeniu chorób drogą płciową.

Do rzadziej stosowanych metod należy sterylizacja - metoda niedostępna dla kobiet w Polsce.

antykoncepcja hormonalna-erecept.pl

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Czy tabletki antykoncepcyjne są niebezpieczne?

Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych jest duża - wskaźnik Pearla wskazuje na 99,7 (dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne) i 99,49 (jednoskładnikowe tabletki antykoncepcyjne) przy stosowaniu wszystkich zaleceń. Należy jednak pamiętać, że tak jak każdy lek mają one swoje działania niepożądane.

W trakcie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych nieco zwiększa się ryzyko wystąpienia zakrzepów w obrębie układu krwionośnego, co w niesprzyjających warunkach może prowadzić do zagrożenia życia - mówimy tu o zakrzepicy żył głębokich czy innych chorobach jak udar mózgu, zatorowość płucna, zawał serca.

O ile wśród kobiet bez chorób współistniejących i nałogów to ryzyko wzrasta niewiele, o tyle jest znacznie zwiększone u kobiet palących w wieku powyżej 35 lat.

Wpływ tabletek antykoncepcyjnych na ryzyko zakrzepowe wiąże się przede wszystkim z podażą estrogenów zawartych w tabletkach antykoncepcyjnych dwuskładnikowych. W związku z tym tabletki jednoskładnikowe zawierające tylko progesteron nie będą miały takiego działania, podobnie jak inne środki pozbawione estrogenów.

Inne środki zawierające estrogeny to plastry antykoncepcyjne i krążki dopochwowe.

Antykoncepcja hormonalna dostępna jest wyłącznie po okazaniu recepty lub e-recepty .

Jaka metoda antykoncepcji dla palących kobiet?

Jak wskazano wyżej, używanie tabletek dwuskładnikowych może mieć negatywny wpływ na zdrowie kobiet palących. Istnieją jednak inne metody zapobiegania ciąży, które są bezpieczne u palaczek.

Za bezpieczną formę antykoncepcji uznaje się np. wkładki wewnątrzmaciczne (ich skuteczność wręcz przewyższa skuteczność tabletek antykoncepcyjnych), zastrzyki antykoncepcyjne, implanty antykoncepcyjne oraz wyżej wspomniane tabletki jednoskładnikowe. Chemiczne środki antykoncepcyjne również powinny być bezpieczne.

Stosowanie antykoncepcji hormonalnej - jakie są przeciwwskazania?

Dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne nie powinny być stosowane u kobiet będących w ciąży, z epizodem choroby zakrzepowo-zatorowej w wywiadzie (np. zakrzepica żył głębokich) czy cierpiących na schorzenia tj. rak piersi, choroba wątroby, rodzinna hipercholesterolemia.

Palenie papierosów, wiek powyżej 35 lat czy nadciśnienie tętnicze uznaje się za względne przeciwwskazania. Choroby serca, migotanie przedsionków także mogą być czynnikiem wykluczającym pewne metody antykoncepcji. Kobiety karmiące także nie powinny stosować tej metody.

Należy pamiętać, że palenie papierosów nie tylko wpływa na ograniczenie możliwości dopasowania antykoncepcji hormonalnej, ale wpływa również na ryzyko wystąpienia licznych chorób. W przypadku chęci rzucenia palenia można zwrócić się do dedykowanych poradni (poradnia antynikotynowa, poradnia pomocy palącym) zajmujących się pomocą w walce z tym nałogiem.

Inni czytali również

Suchość pochwy   sposoby na nawilżenie miejsc intymnych
Suchość pochwy - sposoby na nawilżenie miejsc intymnych

Suchość pochwy to problem, z którym boryka się wiele pacjentek zarówno bardzo młodych, jak i tych w okresie okołomenopauzalnym.Dolegliwość ta kojarzy się zazwyczaj z bolesnym współżyciem, jednak w rzeczywistości jest to zagadnienie dużo bardziej złożone i dotyka wiele aspektów życia codziennego, negatywnie wpływając na komfort funkcjonowania oraz stan psychiczny kobiet. Leczenie suchości pochwy opiera się na stosowaniu preparatów nawilżających, lubrykantów, prawidłowej higienie, zmianie trybu życia oraz farmakoterapii. 

Artykuł
27.03.2024
Ceny antykoncepcji 2024   tabletki  krążki  implanty  plastry
Ceny antykoncepcji 2024 - tabletki, krążki, implanty, plastry

Jednym z czynników branych pod uwagę w trakcie dokonywania wyboru metody antykoncepcji jest jej cena. Jest ona szczególnie ważna w dzisiejszych czasach, ponieważ wszechobecna inflacja narusza budżet wielu Polaków. Biorąc pod uwagę, że kobiety stosują antykoncepcję zazwyczaj długoterminowo, nawet niewielkie miesięczne różnice w cenie mogą w skali roku okazać się sporymi sumami, więc warto uważnie zapoznać się z obowiązującym cennikiem.

Artykuł
20.03.2024
Tabletka
Tabletka "dzień po" dla niepełnoletnich - czy nastolatka otrzyma receptę?

Tabletka "dzień po", znana też jako antykoncepcja awaryjna, jest używana do zapobiegania nieplanowanej ciąży w przypadku niezabezpieczonego stosunku seksualnego lub gdy standardowe metody antykoncepcji (takie jak prezerwatywy czy pigułki antykoncepcyjne) zawiodły - np. w sytuacji, gdy prezerwatywa się rozerwała lub doszło do pominięcia regularnej dawki tabletek antykoncepcyjnych. Czy osoby niepełnoletnie mogą otrzymać receptę na antykoncepcję awaryjną?

Artykuł
07.01.2024
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!