Konsultacja z E-receptą 49.99 zł już w 15 minut!

Antykoncepcja dla kobiet palących - co stosować? Czego unikać?

Wybór metody antykoncepcji powinien być dostosowany indywidualnie. Podczas podejmowania decyzji należy brać pod uwagę wiele czynników m.in. styl życia. Czy antykoncepcja hormonalna jest odpowiednia dla kobiet palących? Jak palenie papierosów wpływa na wybór antykoncepcji?

Antykoncepcja dla kobiet palących - co stosować? Czego unikać?
Autor: Redakcja Erecept.pl 18.06.2024

Metody antykoncepcji

Na rynku dostępnych jest wiele metod antykoncepcji. Myśląc o nowoczesnej antykoncepcji najczęściej spotykamy się z antykoncepcją hormonalną, do której zaliczamy m.in. tabletki antykoncepcyjne, implanty antykoncepcyjne czy zastrzyki antykoncepcyjne.

Popularne są także metody barierowe (np. prezerwatywa), przy czym dodatkową ich zaletą jest również zapobieganie przenoszeniu chorób drogą płciową.

Do rzadziej stosowanych metod należy sterylizacja - metoda niedostępna dla kobiet w Polsce.

antykoncepcja-hormonalna-erecept-pl__

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czy tabletki antykoncepcyjne są niebezpieczne?

Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych jest duża - wskaźnik Pearla wskazuje na 99,7 (dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne) i 99,49 (jednoskładnikowe tabletki antykoncepcyjne) przy stosowaniu wszystkich zaleceń. Należy jednak pamiętać, że tak jak każdy lek mają one swoje działania niepożądane.

W trakcie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych nieco zwiększa się ryzyko wystąpienia zakrzepów w obrębie układu krwionośnego, co w niesprzyjających warunkach może prowadzić do zagrożenia życia - mówimy tu o zakrzepicy żył głębokich czy innych chorobach jak udar mózgu, zatorowość płucna, zawał serca.

O ile wśród kobiet bez chorób współistniejących i nałogów to ryzyko wzrasta niewiele, o tyle jest znacznie zwiększone u kobiet palących w wieku powyżej 35 lat.

Wpływ tabletek antykoncepcyjnych na ryzyko zakrzepowe wiąże się przede wszystkim z podażą estrogenów zawartych w tabletkach antykoncepcyjnych dwuskładnikowych. W związku z tym tabletki jednoskładnikowe zawierające tylko progesteron nie będą miały takiego działania, podobnie jak inne środki pozbawione estrogenów.

Inne środki zawierające estrogeny to plastry antykoncepcyjne i krążki dopochwowe.

Antykoncepcja hormonalna dostępna jest wyłącznie po okazaniu recepty lub e-recepty .

Jaka metoda antykoncepcji dla palących kobiet?

Jak wskazano wyżej, używanie tabletek dwuskładnikowych może mieć negatywny wpływ na zdrowie kobiet palących. Istnieją jednak inne metody zapobiegania ciąży, które są bezpieczne u palaczek.

Za bezpieczną formę antykoncepcji uznaje się np. wkładki wewnątrzmaciczne (ich skuteczność wręcz przewyższa skuteczność tabletek antykoncepcyjnych), zastrzyki antykoncepcyjne, implanty antykoncepcyjne oraz wyżej wspomniane tabletki jednoskładnikowe. Chemiczne środki antykoncepcyjne również powinny być bezpieczne.

Stosowanie antykoncepcji hormonalnej - jakie są przeciwwskazania?

Dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne nie powinny być stosowane u kobiet będących w ciąży, z epizodem choroby zakrzepowo-zatorowej w wywiadzie (np. zakrzepica żył głębokich) czy cierpiących na schorzenia tj. rak piersi, choroba wątroby, rodzinna hipercholesterolemia.

Palenie papierosów, wiek powyżej 35 lat czy nadciśnienie tętnicze uznaje się za względne przeciwwskazania. Choroby serca, migotanie przedsionków także mogą być czynnikiem wykluczającym pewne metody antykoncepcji. Kobiety karmiące także nie powinny stosować tej metody.

Należy pamiętać, że palenie papierosów nie tylko wpływa na ograniczenie możliwości dopasowania antykoncepcji hormonalnej, ale wpływa również na ryzyko wystąpienia licznych chorób. W przypadku chęci rzucenia palenia można zwrócić się do dedykowanych poradni (poradnia antynikotynowa, poradnia pomocy palącym) zajmujących się pomocą w walce z tym nałogiem.

Inni czytali również