Antykoncepcja dla kobiet palących

Opublikowano 01.03.2023

Antykoncepcja dla kobiet palących

Wybór metody antykoncepcji powinien być dostosowany indywidualnie. Podczas podejmowania decyzji należy brać pod uwagę wiele czynników m.in. styl życia. Czy antykoncepcja hormonalna jest odpowiednia dla kobiet palących? Jak palenie papierosów wpływa na wybór antykoncepcji?

Spis treści

Metody antykoncepcji

Na rynku dostępnych jest wiele metod antykoncepcji. Myśląc o nowoczesnej antykoncepcji najczęściej spotykamy się z antykoncepcją hormonalną, do której zaliczamy m.in. tabletki antykoncepcyjne, implanty antykoncepcyjne czy zastrzyki antykoncepcyjne.

Popularne są także metody barierowe (np. prezerwatywa), przy czym dodatkową ich zaletą jest również zapobieganie przenoszeniu chorób drogą płciową.

Do rzadziej stosowanych metod należy sterylizacja - metoda niedostępna dla kobiet w Polsce.

e-Recepta online 58.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Czy tabletki antykoncepcyjne są niebezpieczne?

Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych jest duża - wskaźnik Pearla wskazuje na 99,7 (dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne) i 99,49 (jednoskładnikowe tabletki antykoncepcyjne) przy stosowaniu wszystkich zaleceń. Należy jednak pamiętać, że tak jak każdy lek mają one swoje działania niepożądane.

W trakcie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych nieco zwiększa się ryzyko wystąpienia zakrzepów w obrębie układu krwionośnego, co w niesprzyjających warunkach może prowadzić do zagrożenia życia - mówimy tu o zakrzepicy żył głębokich czy innych chorobach jak udar mózgu, zatorowość płucna, zawał serca. O ile wśród kobiet bez chorób współistniejących i nałogów to ryzyko wzrasta niewiele, o tyle jest znacznie zwiększone u kobiet palących w wieku powyżej 35 lat.

Wpływ tabletek antykoncepcyjnych na ryzyko zakrzepowe wiąże się przede wszystkim z podażą estrogenów zawartych w tabletkach antykoncepcyjnych dwuskładnikowych. W związku z tym tabletki jednoskładnikowe zawierające tylko progesteron nie będą miały takiego działania, podobnie jak inne środki pozbawione estrogenów. Inne środki zawierające estrogeny to plastry antykoncepcyjne i krążki dopochwowe.

Jaka metoda antykoncepcji dla palących kobiet?

Jak wskazano wyżej, używanie tabletek dwuskładnikowych może mieć negatywny wpływ na zdrowie kobiet palących. Istnieją jednak inne metody zapobiegania ciąży, które są bezpieczne u palaczek.

Za bezpieczną formę antykoncepcji uznaje się np. wkładki wewnątrzmaciczne (ich skuteczność wręcz przewyższa skuteczność tabletek antykoncepcyjnych), zastrzyki antykoncepcyjne, implanty antykoncepcyjne oraz wyżej wspomniane tabletki jednoskładnikowe. Chemiczne środki antykoncepcyjne również powinny być bezpieczne.

Stosowanie antykoncepcji hormonalnej - jakie są przeciwwskazania?

Dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne nie powinny być stosowane u kobiet będących w ciąży, z epizodem choroby zakrzepowo-zatorowej w wywiadzie (np. zakrzepica żył głębokich) czy cierpiących na schorzenia tj. rak piersi, choroba wątroby, rodzinna hipercholesterolemia.

Palenie papierosów, wiek powyżej 35 lat czy nadciśnienie tętnicze uznaje się za względne przeciwwskazania. Choroby serca, migotanie przedsionków także mogą być czynnikiem wykluczającym pewne metody antykoncepcji. Kobiety karmiące także nie powinny stosować tej metody.

Należy pamiętać, że palenie papierosów nie tylko wpływa na ograniczenie możliwości dopasowania antykoncepcji hormonalnej, ale wpływa również na ryzyko wystąpienia licznych chorób. W przypadku chęci rzucenia palenia można zwrócić się do dedykowanych poradni (poradnia antynikotynowa, poradnia pomocy palącym) zajmujących się pomocą w walce z tym nałogiem.

Inni czytali również

Tabletka dzień po - poradnik dotyczący konsultacji lekarskiej online z e-receptą
Tabletka dzień po - poradnik dotyczący konsultacji lekarskiej online z e-receptą

Aby zastosować tabletkę "dzień po" w Polsce, należy wcześniej otrzymać receptę od lekarza. O co może zapytać lekarz w trakcie konsultacji? Co warto wiedzieć przed zastosowaniem antykoncepcji awaryjnej? Jakie są rodzaje antykoncepcji? Jaka jest jej skuteczność? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

Artykuł
10.08.2023
Microgynon 21 - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Microgynon 21 - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Microgynon to doustny lek antykoncepcyjny, który zawiera dwie substancje czynne - lewonorgestrel oraz etynyloestradiol.

Charakterystyka produktów leczniczych
26.09.2022
Sidretella 30 - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Sidretella 30 - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Preparat medyczny Sidretella 30 to doustna dwuskładniowa antykoncepcja hormonalna, w składa której wchodzą drospirenon (progesteron) i etynoloestradiol (estrogen). Służy on zapobieganiu ciąży. W tym celu przyjmowanie tabletek musi być regularne. Lek ten może nieznacznie zwiększać ryzyko powstania zakrzepów krwi, dlatego trzeba zachować szczególną ostrożność u kobiet, które mogą mieć zaburzenia krzepnięcia krwi. Przed stosowaniem leku Sidretella 30 należy poradzić się lekarza. 

Charakterystyka produktów leczniczych
15.06.2023
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!