Konsultacja z E-receptą 49.99 zł już w 15 minut!

Pominięcie i odstawienie tabletek antykoncepcyjnych - 1, 2, 3 tydzień

Pominięcie tabletki antykoncepcyjnej może skutkować obniżeniem jej skuteczności. Jeśli zapomniałaś zażyć pigułkę, postępuj zgodnie z informacjami umieszczonymi w treści ulotki. Tabletki stosuje się z kilkudniową przerwą, aby naśladować fizjologiczny cykl miesiączkowy.

Jeśli planujesz zajść w ciążę, nie musisz robić przerwy po zakończeniu stosowania antykoncepcji. U niektórych kobiet płodność może wrócić już w pierwszym miesiącu po odstawieniu. Z kolei krwawienie z odstawienia może nie wystąpić, ale w niektórych przypadkach należy wykluczyć ciążę.

Konsultacja z e-receptą na antykoncepcję
Wybierz lek i uzyskaj e-konsultację z e-receptą nawet 15 minut!
Pominięcie i odstawienie tabletek antykoncepcyjnych  1 2 3 tydzień
Autor: Redakcja Erecept.pl 05.07.2024

Pominięcie i odstawienie antykoncepcji - ważne informacje

 • Tabletki antykoncepcyjne należy przyjmować codziennie o tej samej porze. Jeśli pominiesz dawkę, zażyj ją jak najszybciej. Aby utrzymać skuteczność, postępuj zgodnie z instrukcjami zawartymi w ulotce dołączonej do opakowania.

 • Po około 3 tygodniach przyjmowania pigułek, zazwyczaj zalecana jest kilkudniowa przerwa, podczas której pojawia się krwawienie z odstawienia. Brak krwawienia może wskazywać na ciążę.

 • Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych zależy od przyczyny, ale zwykle zaleca się dokończenie bieżącego opakowania leku. W ciążę można zajść już w pierwszym cyklu miesiączkowym po zakończeniu przyjmowania antykoncepcji hormonalnej.

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Pominięcie tabletki antykoncepcyjnej - jak postępować?

Z reguły należy jak najszybciej zażyć zapomnianą tabletkę. Ochrona przed zajściem w ciążę nie jest pewna, jeśli minęło więcej niż 12 godzin od przyjęcia ostatniej dawki.

Ponadto, w przypadku stosowania antykoncepcji jednoskładnikowej, opóźnienie zażycia tabletki stwarza większe niebezpieczeństwo, że dojdzie do skutecznego zapłodnienia. (tutaj nie bardzo da się rozbić bez gubienia kontekstu)

Tabletki antykoncepcyjne powinny być przyjmowane codziennie o tej samej porze, aby utrzymać odpowiedni i bezpieczny stopień zahamowania owulacji. Konieczność częstego zażywania preparatu jest istotną wadą doustnych środków antykoncepcyjnych. Natomiast pominięcie tabletki jest częstym zjawiskiem, niezależnie od wieku kobiety.

Badania na temat pominięcia tabletki hormonalnej

Badanie naukowe "Measuring compliance among oral contraceptive users" przeprowadzono z udziałem 168 kobiet powyżej 18. roku życia. Według tej analizy pominięcie od 1 do 3 dawek antykoncepcji hormonalnej w ciągu jednego cyklu miesięcznego może dotyczyć nawet połowy kobiet.

Częstymi przyczynami opuszczania tabletek są: problemy z wprowadzeniem rutyny, niedostępność preparatów, dokuczliwe działania niepożądane oraz niesamodzielnie podjęta decyzja o przyjmowaniu pigułek.

Skutkiem pominięcia dawki tabletek antykoncepcyjnych może być wystąpienie prawidłowej owulacji, co w odpowiednich warunkach doprowadzi do zapłodnienia i zajścia w ciążę. Dla kobiet, które mają problem z regularnym zażywaniem leków, zaleca się zmianę na metodę, która wymaga mniejszej dokładności. Zaliczamy do nich np. plastry, krążki dopochwowe, zastrzyki, implanty czy wkładki wewnątrzmaciczne.

Co zrobić w przypadku pominięcia tabletki antykoncepcyjnej?

Jeśli zapomniałaś przyjąć tabletkę, w pierwszej kolejności zapoznaj się z informacjami zawartymi w ulotce dołączonej do opakowania - znajdziesz tam dokładne instrukcje postępowania w przypadku pominięcia dawki przyjmowanego preparatu.

Mimo że tabletki antykoncepcyjne należą do jednych z najpewniejszych metod zapobiegania ciąży, ich skuteczność spada, jeśli nie są przyjmowane regularnie. Wśród hormonalnych metod antykoncepcji wyróżniamy tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe oraz jednoskładnikowe, w których przypadku nawet kilka godzin opóźnienia może stanowić ryzyko istotnego obniżenia ochrony przed ciążą.

W sytuacji, gdy od zaplanowanego momentu przyjęcia antykoncepcji do uświadomienia sobie pomyłki minęło mniej niż 12 godzin, zwykle nie dochodzi do obniżenia ochrony. W takim przypadku należy jak najszybciej zażyć pominiętą dawkę, bez zmian w dalszym stosowaniu.

Pominięcie jednej tabletki antykoncepcyjnej - co robić krok po kroku?

Rekomendowane postępowanie w przypadku, gdy od planowego zażycia pigułki minęło ponad 12 godzin na przykładzie popularnego preparatu dwuskładnikowego Yasmin:

 • pominięcie tabletki antykoncepcyjnej w 1. tygodniu - należy zażyć zapomnianą tabletkę natychmiast po zorientowaniu się o błędzie (może być konieczne przyjęcie 2 tabletek antykoncepcyjnych jednocześnie). Kolejne dawki stosuje się bez zmian. Przez 7 dni zalecane jest korzystanie z dodatkowych metod, np. prezerwatyw. Natomiast jeśli w ciągu poprzedniego tygodnia doszło do stosunku, istnieje ryzyko zajścia w ciążę;

 • pominięcie tabletki antykoncepcyjnej w 2. tygodniu - należy jak najszybciej przyjąć pominiętą tabletkę. Jeśli w ciągu poprzednich 7 dni prawidłowo stosowano preparat, nie ma potrzeby używania dodatkowych metod ochrony przed ciążą;

 • pominięcie tabletki antykoncepcyjnej w 3. tygodniu - obserwuje się istotne ryzyko obniżenia ochrony, dlatego należy wykorzystać 1 z 2 rozwiązań, które niwelują potrzebę dodatkowego korzystania z prezerwatyw:

  • pierwszy sposób polega na natychmiastowym przyjęciu zapomnianej tabletki, a następnie po zakończeniu danego opakowania leku od razu należy rozpocząć nowe opakowanie bez zachowywania przerwy;

  • drugie rozwiązanie opiera się na przedwczesnym zaprzestaniu przyjmowania tabletek z aktualnego opakowania po uświadomieniu sobie pomyłki oraz zrobieniu 7-dniowej przerwy (z uwzględnieniem dnia pominiętej dawki), po której należy rozpocząć nowe opakowanie.

Im więcej tabletek zostało pominiętych, tym większe prawdopodobieństwo, że doszło do istotnego obniżenia ochrony antykoncepcyjnej. Co więcej, jeśli w trakcie pierwszej prawidłowej przerwy w przyjmowaniu pigułek nie pojawi się krwawienie z odstawienia, należy wykluczyć potencjalną ciążę.

Zapomniałam wziąć tabletki antykoncepcyjnej po 7-dniowej przerwie - co zrobić?

Pominięcie pierwszej tabletki po przerwie również może mieć konsekwencje pod postacią obniżenia skuteczności preparatu. Wówczas należy postępować jak w przypadku pominięcia tabletki w 1. tygodniu cyklu.

Na przykładzie produktu Yasmin zaleca się jak najszybsze zażycie zapomnianej dawki, nawet jeśli oznacza to 2 tabletki antykoncepcyjne jednocześnie. Przez kolejny tydzień należy korzystać z dodatkowej mechanicznej metody zapobiegania ciąży. Jeśli w ciągu poprzednich 7 dni doszło do stosunku, istnieje prawdopodobieństwo zajścia w ciążę.

Przerwa w braniu tabletek antykoncepcyjnych

W trakcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych zwykle zalecane jest zachowanie odstępu pomiędzy kolejnymi opakowaniami. Częstym schematem w przypadku tabletek dwuskładnikowych jest 21+7, czyli 3 tygodnie zażywania pigułek, a następnie 1 tydzień przerwy lub stosowania dedykowanych tabletek placebo, zależnie od wybranego preparatu.

W celu zmniejszenia nasilenia działań niepożądanych opracowano również alternatywny schemat 24+4, w którym odstęp pomiędzy dawkami hormonów wynosi tylko 4 dni.

Krwawienie z odstawienia

Przerwa w tabletkach antykoncepcyjnych charakteryzuje się wystąpieniem krwawienia z odstawienia, które spowodowane jest spadkiem stężenia hormonów. Mogą pojawić się także skutki uboczne m.in. bóle głowy, podbrzusza czy wahania nastroju. Istotą przerwy jest naśladowanie naturalnego cyklu miesięcznego, a wystąpienie krwawienia potwierdza, że kobieta nie jest aktualnie w ciąży.

Jednakże według obecnych zaleceń nie ma konieczności zachowywania odstępu, a branie tabletek antykoncepcyjnych bez przerwy nie przynosi negatywnych konsekwencji dla zdrowia. Ciągłe stosowanie antykoncepcji hormonalnej pozwala uniknąć krwawienia z odstawienia oraz niektórych działań niepożądanych. Jednak, szczególnie na początku, mogą wystąpić nieregularne plamienia.

Czy w trakcie przerwy w przyjmowaniu tabletek można zajść w ciążę?

W trakcie przerwy ochrona przed nieplanowaną ciążą jest taka sama jak w trakcie zażywania dawek hormonów, o ile po upłynięciu 7 dni odstępu, kobieta przyjmie pierwszą tabletkę z nowego opakowania.

Kluczowe jest stosowanie antykoncepcji według zaleceń lekarza oraz producenta. Mimo że rekomendowana przerwa w braniu tabletek antykoncepcyjnych nie zmniejsza skuteczności preparatu, pominięcie dawki czy ich nieregularne zażywanie może zwiększyć ryzyko zajścia w ciążę.

Tabletki antykoncepcyjne - 7 dni przerwy. Jak liczyć?

Przyjmując antykoncepcję hormonalną należy pamiętać, że naśladuje ona funkcjonowanie fizjologicznego cyklu miesiączkowego. W przypadku niektórych preparatów konieczne będzie samodzielne stworzenie odstępu pomiędzy opakowaniami tabletek.

Większość aktualnie dostępnych produktów antykoncepcyjnych sprzedawana jest w blistrach, na których zaznaczona jest odpowiednia kolejność zażywania dawek leku. Wówczas przyjmując tabletki antykoncepcyjne, wystarczy podążać za strzałką zaznaczoną na blistrze.

Jeśli schemat Twojego preparatu antykoncepcyjnego to 21+7 i nie zawiera on tabletek placebo, oznacza to, że powinnaś przez kolejnych 21 dni stosować tabletki, a potem zrobić 7-dniową przerwę. Następnie 1. dnia po przerwie należy rozpocząć przyjmowanie pigułek z nowego opakowania, pamiętając o tym, że powrót do tabletek antykoncepcyjnych po przerwie powinien odbywać się o stałej porze.

Jak odstawić tabletki antykoncepcyjne?

Zasady odnośnie tego, jak odstawić tabletki hormonalne mogą nieznacznie różnić się w zależności od przyczyny zaprzestania ich stosowania oraz rodzaju preparatu.

Zazwyczaj zaleca się, aby zakończyć aktualne opakowanie tabletek, aby uniknąć zaburzeń cyklu miesięcznego. Po zakończeniu opakowania wystarczy po prostu nie rozpoczynać kolejnego.

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych z powodu chęci zajścia w ciążę

Jeśli powodem odstawienia tabletek antykoncepcyjnych jest chęć zajścia w ciążę, nie ma konieczności zachowywania przerwy przed rozpoczęciem starań o dziecko.

Należy jednak być świadomym, że płodność może powrócić już w ciągu kilku dni od zaprzestania przyjmowania hormonów i może dojść do prawidłowej owulacji. Dlatego odstaw antykoncepcję wtedy, kiedy będziesz już gotowa na ciążę.

Zmiana metody zapobiegania ciąży

W przypadku, gdy tabletki hormonalne nie są odpowiednią metodą dla Ciebie, możesz zaprzestać ich stosowania wraz z wykorzystaniem danego opakowania i już w następnym cyklu wprowadzić inną antykoncepcję bez robienia przerwy. Warto udać się do lekarza ginekologa po poradę w celu dobrania właściwej metody oraz uzyskania wskazówek - jak najbezpieczniej przeprowadzić zamianę.

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych z powodu wystąpienia skutków ubocznych

Czasami kobiety chcą zrezygnować z tabletek antykoncepcyjnych, ponieważ doświadczają dokuczliwych działań niepożądanych. Chociaż odstawienie pigułek w środku cyklu jest bezpieczne, warto zaczekać do jego zakończenia, aby uniknąć rozregulowania rytmu miesiączek.

Skonsultuj się z ginekologiem, aby znaleźć lepiej dostosowany do Ciebie preparat lub inną metodę antykoncepcji.

Zobacz także: Jak długo można stosować antykoncepcję hormonalną?

Odstawienie antykoncepcji hormonalnej - jak się przygotować?

Aby jak najlepiej przygotować się do odstawienia tabletek antykoncepcyjnych, warto udać się na wizytę do ginekologa. Specjalista ma możliwość indywidualnego rozpatrzenia okoliczności i udzielenia porad, jak najbezpieczniej zakończyć zażywanie tabletek. Ważna jest również świadomość, jakich skutków ubocznych należy się wówczas spodziewać.

W przypadku przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych nie ma potrzeby robienia szczególnych przygotowań przed ich odstawieniem. Dozwolone jest zakończenie zażywania pigułek w dowolnym momencie, jednak warto zaczekać do końca cyklu i jednocześnie opakowania preparatu, aby utrzymać regularny cykl miesiączkowy.

Odrębną sytuacją jest zaprzestanie stosowania antykoncepcji w celu zajścia w ciążę. Wówczas warto rozpocząć przygotowania jeszcze w trakcie przyjmowania tabletek, aby w momencie ich odstawienia być już w pełni gotowym na ciążę.

Skontaktuj się z lekarzem ginekologiem, aby kompleksowo zadbać o zdrowie w tym szczególnym momencie oraz uzyskać poradę odnośnie zalecanej suplementacji dla przyszłych mam.

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych - skutki

Skutki odstawienia tabletek antykoncepcyjnych mogą być niemal niezauważalne dla niektórych pacjentek, podczas gdy u innych pojawią się uciążliwe działania niepożądane. Przebieg tego procesu będzie przede wszystkim zależał od objawów, jakie występowały u kobiety przed rozpoczęciem stosowania tabletek, ponieważ ich odstawienie może spowodować nawrót dolegliwości.

Potencjalne skutki uboczne spowodowane odstawieniem pigułek hormonalnych:

 • nieplanowane zajście w ciążę;

 • zaburzenia cyklu menstruacyjnego m.in. nieregularne miesiączki lub ich przejściowy brak;

 • silniejsze krwawienie i bardziej bolesne okresy;

 • nawrót zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS);

 • zwiększona ilość wydzieliny z pochwy;

 • spadek masy ciała, jeśli w trakcie przyjmowania tabletek pacjentka przybrała na wadze;

 • trądzik i nadmierne owłosienie;

 • wzrost libido.

Zobacz także: Zmiana tabletek antykoncepcyjnych a reakcja organizmu - czego można się spodziewać?

Odstawienie antykoncepcji a okres

Część kobiet po odstawieniu pigułek doświadcza zaburzeń cyklu miesięcznego. Osiągnięcie równowagi hormonalnej i regularnych miesiączek może trwać nawet kilka miesięcy, chociaż u niektórych pacjentek już w pierwszym fizjologicznym cyklu występuje prawidłowa owulacja i wraca płodność.

Brak miesiączki po zakończeniu zażywania tabletek antykoncepcyjnych również nie jest rzadkim zjawiskiem. Czasami należy odczekać pewien czas, zanim dojdzie do unormowania stężeń hormonów, dlatego warto skonsultować się z lekarzem w celu rozwiania wątpliwości.

W przypadku niewystąpienia spodziewanej miesiączki konieczne może być wykluczenie potencjalnej ciąży.

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych przed ciążą

U niektórych pacjentek możliwe będzie zajście w ciążę już w trakcie pierwszego cyklu po odstawieniu hormonów. W większości przypadków starania nie zajmują dłużej niż rok.

Chociaż może wystąpić przejściowe opóźnienie w zajściu w ciążę, zdrowie reprodukcyjne zwykle szybko powraca do normy po zaprzestaniu stosowania większości metod antykoncepcji i nie różni się w porównaniu z kobietami nieprzyjmującymi tabletek.

Zajście w ciążę po odstawieniu antykoncepcji najlepiej omówić z lekarzem ginekologiem, aby rozwiać wątpliwości. Również niezmiernie ważne jest dobranie odpowiedniej metody antykoncepcji w zależności od planów rodzicielskich i preferencji danej kobiety.

Chociaż tabletki antykoncepcyjne nie mają negatywnego wpływu na zarodek czy płód, przed rozpoczęciem starań o dziecko należy zaprzestać ich stosowania. Zdarzają się sytuacje, kiedy kobieta nieświadoma bycia w ciąży nadal przyjmuje pigułki, jednak nie ma dowodów, aby krótkotrwałe stosowanie hormonów po zapłodnieniu stwarzało niebezpieczeństwo dla rozwoju płodu.

Ile czasu przed ciążą odstawić tabletki antykoncepcyjne?

U niektórych kobiet ciąża możliwa jest od razu po odstawieniu tabletek, podczas gdy u innych dojście do równowagi hormonalnej zajmie nieco więcej czasu (np. kilka miesięcy).

Płodność po zakończeniu stosowania antykoncepcji jest indywidualną kwestią, zależną między innymi od wieku pacjentki. Nie ma potrzeby robienia dedykowanej przerwy pomiędzy zaprzestaniem stosowania tabletek antykoncepcyjnych a staraniami o dziecko. Według niektórych źródeł warto odczekać jeden cykl miesiączkowy lub nawet trzy miesiące przed zajściem w ciążę.

W jaki sposób przygotować się do ciąży?

Przy okazji decyzji o odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych kobieta powinna odpowiednio zadbać o swój stan zdrowia przed ciążą. Należy skonsultować się z ginekologiem w celu zaplanowania starań, rozpocząć suplementację folianów, wykonać podstawowe badania krwi, a także wprowadzić zbilansowaną dietę i regularny wysiłek fizyczny do codziennego życia. Niezbędne jest także zrezygnowanie z picia alkoholu i palenia papierosów.

Ciąża po odstawieniu tabletek zależy również od rodzaju przyjmowanej antykoncepcji i momentu wystąpienia pierwszej owulacji. W większości przypadków prawidłowa owulacja zajdzie już w pierwszym cyklu po zażyciu ostatniej pigułki, zwłaszcza jeśli wcześniej miesiączki były regularne.

Jak obliczyć dni płodne po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych?

Wyliczenie dni płodnych po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych może stanowić trudne zadanie obarczone dużym poziomem niepewności. Należy rozpocząć od obserwowania swojego organizmu i zapisywania terminów, w jakich wystąpiły miesiączki. Nieregularnie pojawiające się krwawienia miesięczne spowodują, że wyznaczenie dni płodnych będzie mało dokładne.

Istnieją dedykowane kalkulatory dni płodnych, jednak możesz też samodzielnie, w prosty sposób, szacować wystąpienie poszczególnych etapów cyklu miesiączkowego.

Dzień pojawienia się krwawienia miesiączkowego stanowi zawsze pierwszy dzień cyklu menstruacyjnego. Z kolei czas największej płodności, czyli owulacja, występuje 14 dni przed następnym okresem, stąd tak istotne w obliczeniach są regularne cykle. Ze względu na czas przeżycia komórki jajowej i plemników dni płodne występują około 5 dni przed owulacją i 3-4 dni po tym procesie.

Brak okresu po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych - przyczyny. Czy to ciąża?

Brak okresu w przerwie między tabletkami lub analogicznie - brak krwawienia przy tabletkach placebo - powinien skłonić pacjentkę do skonsultowania się z lekarzem, a także wykonania testu ciążowego, ponieważ jedną z potencjalnych przyczyn takiego stanu jest ciąża.

Jeśli nie wystąpiła u Ciebie miesiączka po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych na czas przerwy, a w ostatnim czasie doświadczałaś wymiotów, nieregularnie zażywałaś pigułki czy przyjmowałaś inne leki, mogło dojść do obniżenia skuteczności antykoncepcji. Wówczas istnieje większe ryzyko, że brak krwawienia spowodowany jest ciążą.

Krwawienie a przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych

Przyjmowanie większości tabletek antykoncepcyjnych odbywa się w cyklu miesięcznym: przez 3 tygodnie regularnie zażywa się tabletki, po czym następuje tydzień przerwy bez tabletek lub polegający na stosowaniu tabletek placebo. W tym czasie występuje zwykle krwawienie z odstawienia spowodowane obniżeniem stężenia hormonów w trakcie przerwy.

Ponadto krwawienie z odstawienia może wystąpić po zakończeniu przyjmowania pigułek lub w sytuacji zmiany metody zapobiegania ciąży. Nawet przez kilka miesięcy może pojawiać się nieregularny okres lub plamienia po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych.

Czy przy tabletkach antykoncepcyjnych może nie być krwawienia? Brak krwawienia z odstawienia

Część kobiet przyjmujących antykoncepcję hormonalną doświadcza łagodniejszych krwawień niż dotychczas, a w niektórych przypadkach może nawet wystąpić brak krwawienia po odstawieniu tabletek na czas przerwy. Szczególnie podczas stosowania preparatów jednoskładnikowych mogą pojawiać się nieregularne plamienia lub brak krwawienia z odstawienia.

Krwawienie z odstawienia może nie wystąpić również z kilku innych powodów, do których zaliczamy nadmierny stres, nagłe zmiany nawyków żywieniowych, gwałtowne wahania masy ciała czy zbyt intensywne treningi.

Wiele kobiet przyjmujących antykoncepcję hormonalną zastanawia się, czy krwawienie z odstawienia to okres. Zjawisko to nie jest tym samym co miesiączka, jednak naśladuje zmiany, jakie zachodzą w cyklu menstruacyjnym i potwierdza, że antykoncepcja działa, a pacjentka nie jest aktualnie w ciąży.

Cena antykoncepcji awaryjnej - czy warto?

Najpopularniejsze tabletki "dzień po" w Polsce to Escapelle i ellaOne. Różnią się między sobą przede wszystkim czasem działania oraz ceną. Koszt zakupu Escapelle w 2024 roku to około 60 złotych, podczas gdy ellaOne to wydatek wynoszący w przybliżeniu 130 złotych.

Stosowanie regularnej antykoncepcji hormonalnej stanowi koszt zależny od rodzaju preparatu. Miesięczny wydatek na tabletki antykoncepcyjne to około 30-40 złotych. Zaletą tej metody zapobiegania ciąży jest stały comiesięczny koszt, bez konieczności ponoszenia wysokiego wydatku raz na kilka lat (np. wkładka wewnątrzmaciczna lub implant podskórny).

Zobacz także: Ceny antykoncepcji 2024 - tabletki, krążki, implanty, plastry

Tabletka "dzień po" - skuteczność

Escapelle jest tańszym preparatem, jednak umożliwia skuteczność w zapobieganiu ciąży w ciągu 72 godzin od zbliżenia. Z kolei droższa ellaOne może być przyjęta do 120 godzin od stosunku (5 dni). Należy pamiętać, że preparaty te wykazują najwyższą skuteczność, jeśli zostaną zastosowane jak najszybciej - optymalnie w ciągu 12 godzin.

Antykoncepcja awaryjna przeznaczona jest wyłącznie do jednorazowego użytku po niezabezpieczonym seksie lub gdy dotychczasowa metoda zapobiegania ciąży zawiodła. Nie należy stosować tabletek "dzień po" jako stałej metody antykoncepcji. Cechują się wysoką skutecznością, jednak maleje ona wraz z czasem upływającym od stosunku do zażycia tabletki.

Bibliografia

 • Chabbert-Buffet N, Jamin C, Lete I, Lobo P, Nappi RE, Pintiaux A, Häusler G, Fiala C. Missed pills: frequency, reasons, consequences and solutions. Eur J Contracept Reprod Health Care. 2017 Jun;22(3):165-169. doi: 10.1080/13625187.2017.1295437. Epub 2017 Mar 9. PMID: 28277799.
 • Charakterystyka Produktu Leczniczego Yasmin, [online], [dostęp 5.05.2024], dostępna pod adresem: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/12978/characteristic
 • "What Happens When You Skip a Birth Control Pill?", Cleveland Clinic, [online], [dostęp 5.05.2024], dostępne pod adresem: https://health.clevelandclinic.org/what-happens-when-you-skip-a-birth-control-pill
 • "Your Guide to Going Off of Birth Control", Cleveland Clinic, [online], [dostęp 7.05.2024], dostępne pod adresem: https://health.clevelandclinic.org/your-guide-to-going-off-of-birth-control
 • "Stopping the Pill? 10 Ways Your Body May Change", WebMD, [online], [dostęp 7.05.2024], dostępne pod adresem: https://www.webmd.com/sex/birth-control/stopping-pill-10-ways-body-changes
 • Britton LE, Alspaugh A, Greene MZ, McLemore MR. CE: An Evidence-Based Update on Contraception. Am J Nurs. 2020 Feb;120(2):22-33. doi: 10.1097/01.NAJ.0000654304.29632.a7. PMID: 31977414; PMCID: PMC7533104.
 • Hitchcock CL, Prior JC. Parity and subfertility effects of continuous oral contraceptive on fertility are important. Fertil Steril. 2009 Oct;92(4):e47. doi: 10.1016/j.fertnstert.2009.06.036. Epub 2009 Aug 22. PMID: 19700152.
 • "Withdrawal bleeding: What is it?", Medical News Today, [online], [dostęp 5.05.2024], dostępne pod adresem: https://www.medicalnewstoday.com/articles/withdrawal-bleeding
 • Inni czytali również