Konsultacja z E-receptą 49.99 zł już w 15 minut!

Jaka jest skuteczność antykoncepcji awaryjnej?

Każdy z nas może znaleźć się w sytuacji, gdy konieczne będzie sięgnięcie po tzw. antykoncepcję awaryjną. Warto więc zawczasu dowiedzieć się, jak tego typu preparaty działają oraz co wpływa na ich skuteczność. Właśnie te informacje zebraliśmy dla Ciebie w naszym dzisiejszym artykule.

Antykoncepcja awaryjna jest dostępna tylko na receptę (recepta online).


Jaka jest skuteczność antykoncepcji awaryjnej?
Autor: Redakcja Erecept.pl 14.05.2024

Antykoncepcja awaryjna - czym tak naprawdę jest?

Antykoncepcja awaryjna to jeden z wielu sposobów zabezpieczenia przed niechcianą ciążą. Działa jednak zupełnie inaczej niż inne metody antykoncepcji. To, co wyróżnia tzw. tabletki dzień po, to fakt zażywania ich nie przed, a już po niezabezpieczonym stosunku. 

Antykoncepcja awaryjna będzie więc przydatna wtedy, gdy tabletki antykoncepcyjne zostaną pominięte, w przypadku pęknięcia prezerwatywy czy też, gdy dojdzie do aktów przemocy seksualnej.

Bezpieczeństwo stosowania tabletki dzień po jest jednak możliwe tylko wtedy, gdy pamiętamy o tym, że nie może ona zastępować codziennej antykoncepcji, a jej przyjmowanie może mieć charakter wyłącznie doraźny

Tabletka dzień po powinna być przyjmowana nie częściej niż raz na jeden cykl. Z ponownym przyjęciem preparatu najlepiej więc poczekać do kolejnego cyklu miesiączkowego.


@erecept.pl masz pytania o „tabletke po”? a może potrzebujesz jej na wczoraj? wejdz na ERECEPT.PL i sprawdź w jaki sposób można uzyskać na nią e-receptę! umów się na e-konsultacje siedząc wygodnie na kanapie👌 #antykoncepcja #tabletkapo #erecepta ♬ Clocks - Sign of the Times Remix - Ituana

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Jak działa antykoncepcja awaryjna? Jaki ma wpływ na uwolnienie komórki jajowej?

Antykoncepcja awaryjna  przez wiele lat wzbudzała dużo pytań i wątpliwości. Niektórzy wprost głosili, że pigułka dzień po to nic innego, jak metoda na wczesną aborcję. Takie podejście to jednak efekt braku zrozumienia, jak działa tabletka dzień po. 

Działanie antykoncepcji awaryjnej polega bowiem na zapobieganiu niechcianej ciąży, a nie jej przerywaniu. Przyjęcie tabletki wiąże się więc przede wszystkim ze skutkiem, jakim jest opóźnienie owulacji (uwolnienia komórki jajowej). Zagęszcza ona też śluz szyjkowy obecny w drogach rodnych kobiety, co z kolei utrudnia plemnikom drogę w głąb organizmu. 

Tzw. antykoncepcja postkoitalna nie ma wpływu na rozwój ciąży, jeżeli już do niej dojdzie.

Kiedy należy zażyć antykoncepcję awaryjną, by była najskuteczniejsza?

Skuteczność antykoncepcji awaryjnej w dużej mierze zależy od tego, w jakim czasie tabletka została przyjęta. Nie bez powodu nazywana bywa też tabletką dzień po. 

Jej skuteczność w hamowaniu uwalniania komórki jajowej, a więc niedopuszczeniu do zapłodnienia i zapobieganiu ciąży będzie najwyższa, jeśli pigułka dzień po zostanie zażyta w ciągu pierwszych 12 godzin od niezabezpieczonego stosunku.

Nie oznacza to, że jeśli antykoncepcja awaryjna zostanie przyjęta później, już na pewno nie uchroni kobiety przed niechcianą ciążą. W zależności od metody antykoncepcji awaryjnej, a dokładniej mówiąc konkretnego preparatu i zawartej w nim substancji czynnej, zaleca się przyjęcie tabletki nawet do 120 godzin po stosunku. 

Skuteczność tabletki dzień po będzie jednak z każdym dniem się zmniejszać, dlatego im szybciej po niezabezpieczonym stosunku po nią sięgniemy, tym możemy liczyć na mniejsze prawdopodobieństwo niechcianej ciąży.


Skuteczność Livopill, Escapelle i EllaOne - czy się różnią?

Istnieją różne rodzaje antykoncepcji awaryjnej. Obecnie w Polsce kupić można trzy tego typu środki. Są to tabletki EllaOne zawierające octan uliprystalu, a także Escapelle i Livopill, w których znajdziemy lewonorgestrel. 

W zależności, po który z leków sięgniemy, zgodnie z ulotką będziemy mieć inny czas na przyjęcie tabletki. W przypadku EllaOne z octanem uliprystalu będzie to 120 godzin od stosunku, zaś dla Escapelle i Livopill jedynie 72 godziny. W każdym jednak przypadku skuteczność tabletki będzie najwyższa w ciągu pierwszych 12 godzin po stosunku. 

Oba rodzaje antykoncepcji będą skutecznie chronić przed nieplanowaną ciążą, jednak jeżeli od stosunku minęło więcej niż 72 godziny, należy przyjąć preparat EllaOne.

Duża część pacjentek zastanawia się też, czy antykoncepcja awaryjna może być zażyta w dowolnym momencie cyklu miesiączkowego i czy wpływa to na jej skuteczność. Tabletka dzień po może zostać przyjęta w każdym momencie cyklu miesiączkowego. 

Ciężko bowiem dokładnie określić czas owulacji, dlatego nigdy nie można wykluczyć, że jej stosowanie skutecznie nie dopuści do zapłodnienia.


Czy tabletki dzień po mogą nie zadziałać?

Wiele kobiet obawia się, że pigułka po może nie zadziałać. Tabletka dzień po stosowana zgodnie z zaleceniami daje wysokie, bo wynoszące nawet do 84% prawdopodobieństwo uniknięcia zajścia w ciążę. 

Należy jednak podkreślić, że nie istnieje antykoncepcja, która nawet stosowana w prawidłowy sposób dawałaby stuprocentową ochronę. Dlatego też tak ważny jest czas, jaki upłynął od stosunku i to, aby tabletka dzień po została przyjęta możliwie jak najszybciej

Zdecydowanie zmniejsza to ryzyko zapłodnienia i sprawia, że działanie tabletki jest skuteczniejsze niż po kilku dniach.

Jak zdobyć receptę na tabletkę dzień po?

Tabletki dzień po są w Polsce dostępne wyłącznie za okazaniem recepty. Oznacza to więc konieczność kontaktu z lekarzem, a w przypadku osób małoletnich odbycia takiej wizyty w obecności opiekuna prawnego. 

Może to stanowić pewną uciążliwość ze względu na to, jak ważny w zażyciu tabletki jest czas. Warto jednak wiedzieć, że możliwość wystawienia recepty na oba rodzaje tabletek ma nie tylko ginekolog, a co więcej, można uzyskać ją również online.


Inni czytali również