Skuteczność antykoncepcji awaryjnej

Opublikowano 26.05.2023

Skuteczność antykoncepcji awaryjnej

Każdy z nas może znaleźć się w sytuacji, gdy konieczne będzie sięgnięcie po tzw. antykoncepcję awaryjną. Warto więc zawczasu dowiedzieć się, jak tego typu preparaty działają oraz co wpływa na ich skuteczność. Właśnie te informacje zebraliśmy dla Ciebie w naszym dzisiejszym artykule.


Spis treści

Antykoncepcja awaryjna - czym tak naprawdę jest?

Antykoncepcja awaryjna to jeden z wielu sposobów zabezpieczenia przed niechcianą ciążą. Działa jednak zupełnie inaczej niż inne metody antykoncepcji. To, co wyróżnia tzw. tabletki dzień po, to fakt zażywania ich nie przed, a już po niezabezpieczonym stosunku. Antykoncepcja awaryjna będzie więc przydatna wtedy, gdy tabletki antykoncepcyjne zostaną pominięte, w przypadku pęknięcia prezerwatywy czy też, gdy dojdzie do aktów przemocy seksualnej.


Bezpieczeństwo stosowania tabletki dzień po jest jednak możliwe tylko wtedy, gdy pamiętamy o tym, że nie może ona zastępować codziennej antykoncepcji, a jej przyjmowanie może mieć charakter wyłącznie doraźny. Tabletka dzień po powinna być przyjmowana nie częściej niż raz na jeden cykl. Z ponownym przyjęciem preparatu najlepiej więc poczekać do kolejnego cyklu miesiączkowego.


e-Recepta online 58.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Jak działa antykoncepcja awaryjna? Jaki ma wpływ na uwolnienie komórki jajowej?

Antykoncepcja awaryjna przez wiele lat wzbudzała dużo pytań i wątpliwości. Niektórzy wprost głosili, że pigułka dzień po to nic innego, jak metoda na wczesną aborcję. Takie podejście to jednak efekt braku zrozumienia, jak działa tabletka dzień po. Działanie antykoncepcji awaryjnej polega bowiem na zapobieganiu niechcianej ciąży, a nie jej przerywaniu. Przyjęcie tabletki wiąże się więc przede wszystkim ze skutkiem, jakim jest opóźnienie owulacji (uwolnienia komórki jajowej). Zagęszcza ona też śluz szyjkowy obecny w drogach rodnych kobiety, co z kolei utrudnia plemnikom drogę w głąb organizmu. Tzw. antykoncepcja postkoitalna nie ma wpływu na rozwój ciąży, jeżeli już do niej dojdzie.

Kiedy należy zażyć antykoncepcję awaryjną, by była najskuteczniejsza?

Skuteczność antykoncepcji awaryjnej w dużej mierze zależy od tego, w jakim czasie tabletka została przyjęta. Nie bez powodu nazywana bywa też tabletką dzień po. Jej skuteczność w hamowaniu uwalniania komórki jajowej, a więc niedopuszczeniu do zapłodnienia i zapobieganiu ciąży będzie najwyższa, jeśli pigułka dzień po zostanie zażyta w ciągu pierwszych 12 godzin od niezabezpieczonego stosunku.


Nie oznacza to, że jeśli antykoncepcja awaryjna zostanie przyjęta później, już na pewno nie uchroni kobiety przed niechcianą ciążą. W zależności od metody antykoncepcji awaryjnej, a dokładniej mówiąc konkretnego preparatu i zawartej w nim substancji czynnej, zaleca się przyjęcie tabletki nawet do 120 godzin po stosunku. Skuteczność tabletki dzień po będzie jednak z każdym dniem się zmniejszać, dlatego im szybciej po niezabezpieczonym stosunku po nią sięgniemy, tym możemy liczyć na mniejsze prawdopodobieństwo niechcianej ciąży.


Skuteczność Livopill, Escapelle i EllaOne - czy się różnią?

Istnieją różne rodzaje antykoncepcji awaryjnej. Obecnie w Polsce kupić można trzy tego typu środki. Są to tabletki EllaOne zawierające octan uliprystalu, a także Escapelle i Livopill, w których znajdziemy lewonorgestrel. W zależności, po który z leków sięgniemy, zgodnie z ulotką będziemy mieć inny czas na przyjęcie tabletki. W przypadku EllaOne z octanem uliprystalu będzie to 120 godzin od stosunku, zaś dla Escapelle i Livopill jedynie 72 godziny. W każdym jednak przypadku skuteczność tabletki będzie najwyższa w ciągu pierwszych 12 godzin po stosunku. Oba rodzaje antykoncepcji będą więc skutecznie chronić przed nieplanowaną ciążą, jednak jeżeli od stosunku minęło więcej niż 72 godziny, należy przyjąć preparat EllaOne.


Duża część pacjentek zastanawia się też, czy antykoncepcja awaryjna może być zażyta w dowolnym momencie cyklu miesiączkowego i czy wpływa to na jej skuteczność. Tabletka dzień po może zostać przyjęta w każdym momencie cyklu miesiączkowego. Ciężko bowiem dokładnie określić czas owulacji, dlatego nigdy nie można wykluczyć, że jej stosowanie skutecznie nie dopuści do zapłodnienia.


Czy tabletki dzień po mogą nie zadziałać?

Wiele kobiet obawia się, że pigułka po może nie zadziałać. Tabletka dzień po stosowana zgodnie z zaleceniami daje wysokie, bo wynoszące nawet do 84% prawdopodobieństwo uniknięcia zajścia w ciążę. Należy jednak podkreślić, że nie istnieje antykoncepcja, która nawet stosowana w prawidłowy sposób dawałaby stuprocentową ochronę. Dlatego też tak ważny jest czas, jaki upłynął od stosunku i to, aby tabletka dzień po została przyjęta możliwie jak najszybciej. Zdecydowanie zmniejsza to ryzyko zapłodnienia i sprawia, że działanie tabletki jest skuteczniejsze niż po kilku dniach.

Dostępność antykoncepcji awaryjnej

Tabletki dzień po są w Polsce dostępne wyłącznie za okazaniem recepty. Oznacza to więc konieczność kontaktu z lekarzem, a w przypadku osób małoletnich odbycia takiej wizyty w obecności opiekuna prawnego. Może to stanowić pewną uciążliwość ze względu na to, jak ważny w zażyciu tabletki jest czas. Warto jednak wiedzieć, że możliwość wystawienia recepty na oba rodzaje tabletek ma nie tylko ginekolog, a co więcej, można uzyskać ją również online .


Inni czytali również

Madinette - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Madinette - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Wyrób medyczny Madinette należy do grupy doustnych złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Preparat zatrzymuje sekrecję hormonów FSH oraz LH, co prowadzi do zahamowania owulacji. Pod wpływem działania leku Madinette śluz szyjki macicy zmienia swoją konsystencję, co dodatkowo wzmaga efekt antykoncepcyjny.

Charakterystyka produktów leczniczych
23.01.2023
Wpływ stosowania antykoncepcji hormonalnej na płodność
Wpływ stosowania antykoncepcji hormonalnej na płodność

Wiele par podejmujących się starań o dziecko stosowało wcześniej metody zapobiegania ciąży. Często po zrezygnowaniu z antykoncepcji pojawiają się obawy o to, czy miała ona wpływ na późniejszą płodność i szanse na zajście w ciąże. W poniższym artykule postaramy się rozwiać wszystkie wątpliwości.

Artykuł
12.03.2023
Skończyłaś 40 lat? Czas, aby na nowo porozmawiać z ginekologiem na temat antykoncepcji hormonalnej
Skończyłaś 40 lat? Czas, aby na nowo porozmawiać z ginekologiem na temat antykoncepcji hormonalnej

Wybór metody antykoncepcyjnej zależy od wielu czynników, które trzeba uwzględnić w wywiadzie lekarskim. Dotyczy to szczególnie kobiet po 40. roku życia, ponieważ z wiekiem zwiększa się m.in. ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych i zakrzepowo-zatorowych. Jeśli czterdziestolatka boryka się z nadwagą lub otyłością, ma zwiększone stężenie glukozy (cukru), pali papierosy oznacza to, że potrzebuje zabezpieczenia przed ciążą, które będzie miało jak najmniejszy wpływ na zdrowie. Jednoskładnikowa antykoncepcja bez estrogenu to antykoncepcja hormonalna pierwszego wyboru u kobiet po 40. roku życia z innymi współistniejącymi czynnikami ryzyka – ze względu na bezpieczeństwo stosowania oraz skuteczność porównywalną do antykoncepcji dwuskładnikowej. "Jak co roku poszłam do ginekologa  na cytologię. Akurat byłam świeżo po czterdziestych urodzinach. To lekarz zaczął rozmowę o antykoncepcji hormonalnej, którą stosuję od wielu lat. Nie miałam pojęcia, że po czterdziestce należy przyjrzeć się jej ponownie. Ginekolog przeprowadził ze mną wnikliwy wywiad na temat chorób w rodzinie i mojego obecnego stanu zdrowia – zapytał, czy na coś choruję, czy palę papierosy, zlecił wykonanie badań. Na koniec przepisał mi antykoncepcję bez estrogenu, bo okazało się, że w moim wieku i przy moim stanie zdrowia (nadciśnienie, nadwaga) ten hormon nie jest wskazany. Nową antykoncepcję stosuję od 3 miesięcy. Najważniejsze, że ta metoda jest bezpieczniejsza w moim stanie zdrowia niż antykoncepcja dwuskładnikowa z estrogenem" – Kasia, 40 lat.U kobiet po 40. roku życia statystycznie częściej występują choroby, takie jak nadciśnienie, cukrzyca, dyslipidemia. U coraz większej liczby pacjentek zwiększa się też wskaźnik BMI, co niejednokrotnie jest efektem pozostałych po urodzeniu dziecka kilogramów. Ponadto kobiety po czterdziestce doświadczają powikłań zakrzepowych. Wyżej wymienione czynniki są bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania antykoncepcji dwuskładnikowej z estrogenem lub mogą stanowić przyczynę ryzyka, który w połączeniu z innymi czynnikami staje się takim przeciwwskazaniem. Zgodnie ze stanowiskiem Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników w takich przypadkach antykoncepcją pierwszego wyboru powinna być jednoskładnikowa antykoncepcja bez estrogenu.To oznacza, że o wyborze antykoncepcji po 40. roku życia nie zawsze przesądzają preferencje pacjentki. Decyzję o bezpiecznej metodzie musi podjąć lekarz ginekolog, który po uwzględnieniu przeciwwskazań i różnych czynników ryzyka zaproponuje rozwiązania odpowiednie dla konkretnej kobiety. POROZMAWIAJ Z LEKARZEM O ANTYKONCEPCJI >

Artykuł
25.07.2023
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!