Jaka aplikacja umożliwia uzyskanie recepty w Polsce?

Opublikowano 20.12.2023

Autor Redakcja Erecept.pl

Jaka aplikacja umożliwia uzyskanie recepty w Polsce?

W dzisiejszych czasach coraz więcej usług medycznych przenosi się do świata online. E-recepty  (recepta online) to innowacyjny sposób wystawiania recept lekarskich. Jedną z najnowocześniejszych metod wnioskowania o recepty i wystawiania e-recept są aplikacje stworzone przez instytucje medyczne, które umożliwiają pacjentom łatwy i wygodny dostęp do przepisanych leków.

Spis treści

Czym jest e-recepta?

E-recepta to elektroniczna forma recepty, która obecnie zastąpiła receptę w postaci papierowej. Za pomocą systemu e-zdrowie jest ona generowana i przesyłana elektronicznie do apteki.

Wprowadzenie e-recepty przynosi wiele korzyści, w tym poprawę bezpieczeństwa pacjenta poprzez eliminację błędów wynikających z nieczytelności pisma, zmniejszenie ryzyka nadużyć i oszustw oraz ułatwienie dostępu do leków, zwłaszcza dla osób starszych czy niepełnosprawnych.

Należy pamiętać, że e-recepta jest ważna przez 1 miesiąc (30 dni) od daty wystawienia. W przypadku pacjentów cierpiących na choroby przewlekłe specjalista może wydłużyć jej ważność do roku (365 dni).

Jednak nawet w przypadku rocznych recept, pierwsze opakowanie leku należy wykupić w ciągu 30 dni od wystawienia e-recepty. Lekarz zaznaczy, że można zrealizować e-receptę od konkretnej daty. Na wykupienie antybiotyku pacjent ma tydzień (7 dni).

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Jak dostać receptę bez wizyty u lekarza?

W przypadku leków przyjmowanych na stałe nie trzeba iść do przychodni, aby otrzymać receptę na pożądane leki, gdyż można to zrobić w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP).

Po zgłoszeniu potrzeby wystawienia e-recepty na dany lek w systemie, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej rozpatruje wniosek na podstawie wcześniej wystawionych recept w systemie, nawet jeśli leczenie prowadził lekarz specjalista lub wizyty odbywały się w placówce prywatnej.

Istnieją także platformy e-konsultacyjne, które pozwalają uzyskać receptę na lek bez konieczności wychodzenia z domu. Wystarczy znaleźć odpowiedni lek i wypełnić formularz, zawierający pytania dotyczące dolegliwości, chorób przewlekłych i historii leczenia. Kwestionariusz zastępuje wywiad lekarski. Lekarz na jego podstawie decyduje o wypisaniu e-recepty.

Jak przechowywać recepty na telefonie?

Istnieje kilka sposobów na przechowywanie recepty cyfrowej w swoim telefonie.

Wszystkie wystawione dla pacjenta recepty można sprawdzić w bezpłatnej aplikacji mObywatel. W zakładce "eRecepta" można wybrać konkretną receptę i wyświetlić jej szczegółowe dane, takie jak nazwa leku, dawkowanie oraz data realizacji.

Aby kupić lek, można użyć kodu QR (pokaż farmaceucie ekran telefonu) lub podać numer PESEL z 4-cyfrowym kodem. Istnieje także opcja pobrania pliku w formie PDF, który wyglądem przypomina tradycyjną receptę papierową.

Takie same możliwości daje nam Internetowe Konto Pacjenta (IKP), gdzie dodatkowo istnieje wariant wyboru sposobu otrzymywania powiadomień o e-recepcie. Jeśli pacjent poda adres mailowy lub numer telefonu, po wystawieniu e-recepty na skrzynkę pocztową lub za pomocą SMS-a automatycznie zostanie do pacjenta przesłany 4-cyfrowy kod.

Łatwiejszy dostęp do naszych dokumentów medycznych daje nam także aplikacja mobilna mojeIKP.

Jeśli pacjent nie posiada aktywnego Internetowego Konta Pacjenta, może otrzymać od lekarza wydruk informacyjny z danymi potrzebnymi do realizacji recepty. Warto zrobić zdjęcie papierowej kopii na wypadek zgubienia, ponieważ jedynym sposobem na jej odzyskanie jest ponowna wizyta u lekarza.

Dlaczego warto pobrać aplikację mObywatel?

Aplikacja rządowa mObywatel stanowi bezpieczne narzędzie do uzyskiwania dostępu do najważniejszych dokumentów za pośrednictwem smartfona.

Pobranie aplikacji może okazać się korzystne z wielu powodów. Przede wszystkim umożliwia ona wygodne i szybkie sprawdzenie wystawionych e-recept w dowolnym miejscu i czasie.

Oprócz tego użytkownicy mogą dodać do aplikacji swój dowód osobisty, prawo jazdy, legitymację szkolną czy studencką oraz kartę dużej rodziny.

Jak zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta?

Internetowe Konto Pacjenta (IKP) to bezpłatna aplikacja dostępna w serwisie pacjent.gov.pl.

Każdy obywatel Polski ma automatycznie dostęp do Internetowego Konta Pacjenta, więc aby z niego skorzystać wystarczy się zalogować. Żeby to zrobić należy kliknąć w niebieskie pole "logowanie na IKP" i wybrać dowolny sposób logowania: przez profil zaufany, internetowe konto bankowe lub przez e-dowód.

Czym jest aplikacja mojeIKP?

MojeIKP to bezpłatna mobilna aplikacja, która daje dostęp do niektórych funkcji Internetowego Konta Pacjenta m.in. umożliwia szybkie wyszukiwanie wystawionych dla pacjenta e-recept i e-skierowań, wykupienie leku w dowolnej aptece jedynie przez pokazanie kodu QR na ekranie telefonu, po zeskanowaniu którego farmaceuta będzie posiadał wszystkie niezbędne informacje umożliwiające realizację recepty.

Dodatkowo pacjent może ustawić przypomnienia o zażywanych lekach oraz sprawdzić ulotkę leku i jego dawkowanie.

Aplikacja jest dostępna także w języku angielskim lub ukraińskim i działa także w trybie offline - elektroniczna dokumentacja medyczna (np. e-recepty i e-skierowania) jest dostępna bez internetu, jeśli została pobrana na telefon.

Jak zainstalować aplikację Erecept.pl?

Erecept.pl daje możliwość wystawiania recepty przez lekarza na podstawie konsultacji telefonicznej lub krótkiego formularza bez konieczności wychodzenia z domu. Aplikacja jest dostępna do pobrania na smartfony w sklepach Google Play (systemy Android) i App Store.

Aby zacząć z niej korzystać należy założyć konto, podając podstawowe informacje osobowe, takie jak imię, nazwisko, numer telefonu, adres e-mail oraz numer PESEL. Podanie tych informacji ułatwi późniejszy proces zamawiania leków.

Następnie, żeby otrzymać e-receptę, wystarczy wyszukać potrzebny lek, wypełnić krótki formularz i opłacić zamówienie. Po złożeniu wniosku o receptę lekarz analizuje przesłany formularz.

Biorąc pod uwagę historię chorób pacjenta, przeciwwskazania do stosowania danego leku oraz możliwe interakcje między innymi preparatami stosowanymi przez pacjenta, lekarz podejmuje decyzję o przepisaniu leku lub anulowaniu konsultacji.

Wystawiona recepta będzie dostępna zarówno w aplikacji mojeIKP, jak i mObywatel.

Warto wiedzieć, że e-receptę można wykupić w każdej aptece. Jeśli pacjent planuje wykupić jednorazowo mniejsze ilości leku, resztę opakowań danego preparatu musi odebrać z tej samej apteki. W przypadku recepty zbiorczej, na której wypisanych jest kilka różnych leków, nie trzeba jej realizować w jednym miejscu.

Inni czytali również

Recepta na tabletkę „dzień po” w niedzielę i święta   jak ją otrzymać?
Recepta na tabletkę „dzień po” w niedzielę i święta - jak ją otrzymać?

Tabletka "dzień po" jest jedną z metod antykoncepcji awaryjnej stosowanej w celu zapobiegania nieplanowanej ciąży w przypadku niezabezpieczonego stosunku płciowego lub gdy inne metody antykoncepcji zawiodły - przykładowo pękła prezerwatywa.Aby tabletka "dzień po" była skuteczna, należy ją przyjąć jak najszybciej po stosunku. Jednak trzeba pamiętać, że w Polsce jest ona dostępna tylko na receptę, którą można uzyskać między innymi od swojego lekarza pierwszego kontaktu. W takim przypadku pojawia się pytanie - jak można otrzymać tabletkę "dzień po" w niedzielę lub święta, gdy wszystkie przychodnie są zamknięte?

Artykuł
21.12.2023
Co zrobić z lekami po zmarłej osobie?
Co zrobić z lekami po zmarłej osobie?

Wiele osób zastanawia się, co zrobić z niepotrzebnymi lekami. To jedno z najczęściej zadawanych pytań. Szczególnie ta kwestia pojawia się po śmierci pacjenta, który przyjmował preparaty medyczne. Jeśli dany lek nie przekroczył daty ważności, to czy można go oddać do apteki czy hospicjum? Okazuje się, że sprawa nie jest oczywista jak mogłoby się wydawać. W tym artykule przyjrzymy się, jak w Polsce traktowane są niewykorzystane leki.

Artykuł
20.12.2023
Jak zdobyć receptę na antybiotyk?
Jak zdobyć receptę na antybiotyk?

W przypadku choroby wiele osób nie ma możliwości udania się na wizytę lekarską do przychodni. W takiej sytuacji e-recepta (recepta online) na antybiotyk uzyskana podczas teleporady może być pomocna, szczególnie jeśli chodzi o choroby wstydliwe, kiedy pacjenci nie chcą opowiadać o swoim problemie osobiście.Dzięki konsultacji online zwiększa się bezpieczeństwo pacjenta, który nie musi narażać się na ekspozycję na inne czynniki zakaźne w zatłoczonej poczekalni.

Artykuł
14.12.2023
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!