Konsultacja z E-receptą 49.99 zł już w 15 minut!

Czy lekarz widzi wykupienie recepty?

Aby otrzymać e-receptę, należy wypełnić kwestionariusz medyczny, który ma charakter wywiadu medycznego, opłacić usługę, a następnie zaczekać na pozytywną weryfikację przez lekarza. Inną drogą na uzyskanie recepty przez internet jest bezpośredni kontakt z lekarzem poprzez teleporadę.  Dzięki systemowi e-zdrowia, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej posiada pewne informacje na temat pacjenta.

Konsultacja telefoniczna
Omów swój problem medyczny z lekarzem i uzyskaj leczenie, E-receptę, E-zwolnienie.
Czy lekarz widzi wykupienie recepty?
Autor: Redakcja Erecept.pl 21.06.2024

Czy lekarz widzi wykupienie recepty?

Tak, lekarz widzi, czy pacjent zrealizował receptę lub ile opakowań leku wykupił. Wszystkie te informacje są widoczne po zalogowaniu na Internetowe Konto Pacjenta.

Czy psychiatra widzi wykupienie recepty?

Każdy lekarz specjalista, w tym psychiatra, widzi status realizacji recept, które sam wystawia.

Czy farmaceuta widzi historię e-recept?

Farmaceuta nie ma dostępu do (IKP) Internetowego Konta Pacjenta, a więc nie widzi historii e-recept.

Do jakich informacji ma dostęp Twój lekarz podstawowej opieki zdrowotnej?

Lekarz POZ ma dostęp m.in. do:

  • recept i skierowań wystawionych przez innych lekarzy,

  • historii szczepień w ramach NFZ,

  • informacji na temat realizacji recept.

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czy lekarz ma dostęp do recepty wystawionej przez innego lekarza?

Lekarz rodzinny ma dostęp do informacji dotyczących przepisanych dla Ciebie recept, nawet jeśli to nie on sam wystawił te recepty. Ponadto ma również wgląd w e-skierowania na specjalistyczne wizyty, badania czy hospitalizację. Dodatkowo może sprawdzić informacje dotyczące szczepień zarówno Twoich, jak i Twojego dziecka w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ).

Ile czasu na wykupienie recepty?

Standardowy czas na realizację recepty (jeśli lekarz nie zaznaczy dłuższego terminu) wynosi 30 dni (miesiąc) od daty wystawienia. Wyjątek stanowi recepta na antybiotyk - ważna 7 dni (tydzień) oraz na preparaty immunologiczne - ważna przez 120 dni (4 miesiące).

Co się stanie, jak nie wykupię recepty?

Niewykupienie recepty nie niesie za sobą żadnych konsekwencji, poza ewentualnymi negatywnymi skutkami zdrowotnymi.

Jak sprawdzić szczegóły e-recepty?

Szczegóły e-recepty można sprawdzić, logując się na Internetowe Konto Pacjenta, używając e-dowodu, profilu zaufanego lub konta internetowego w banku.

Czy lekarz widzi daty wystawienia e-recepty?

Tak, lekarz widzi datę wystawionych recept. Dzięki systemowi e-zdrowia jest w stanie sprawdzić, czy recepty wystawione straciły ważność i czy może wystawić receptę ponownie.

To rozwiązanie zapobiega dublowaniu recept i zabezpiecza przed wykupieniem zbyt dużej ilości leku. W przypadku, gdy lekarz widzi, że recepta nie została wykupiona, ale dalej jest ważna, ma możliwość wglądu do kodu e-recepty , który może ponownie podać pacjentowi. To udogodnienie, jeśli chory zapomniał 4-cyfrowego kodu, który jest niezbędny do realizacji recepty w aptece.

Czy każdy lekarz ma dostęp do Internetowego Konta Pacjenta?

Aktualnie wszyscy lekarze mają dostęp w systemie e-zdrowie do e-recept i e-skierowań, które sami wystawili w swoim systemie.

Natomiast wybrany przez pacjenta lekarz podstawowej opieki zdrowotnej może uzyskać dostęp do danych zawartych w Twoim Internetowym Koncie Pacjenta. Dzięki czemu jest w stanie sprawdzić e-recepty i e-skierowania wystawione przez innych specjalistów.

Czy lekarz widzi, że recepta nie została wykupiona? Czy może na to zareagować?

Tak samo jak pacjent, przy użyciu swojego Internetowego Konta Pacjenta, może sprawdzić, czy recepty są zrealizowane, czy częściowo zrealizowane, tak i lekarz rodzinny może skontrolować, czy leki przepisane zostały wykupione. Może wówczas podjąć próbę rozmowy z pacjentem i zapytać, jaki jest powód niekupowania leków.

Czasami pacjenci próbują leczyć się na własną rękę, zdarza się, że nie umieją zrealizować recepty w postaci elektronicznej, a czasami po prostu nie stać ich na przepisane leki. W takiej sytuacji lekarz wraz z pacjentem może wyjaśnić problem i zaproponować inne leczenie lub pomóc pokonać napotkane problemy.

Dlaczego tak ważny jest fakt, że lekarz ma możliwość wglądu do dokumentacji medycznej?

Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) ma możliwość monitorowania, jakie leki są Ci przepisywane oraz czy zostały wykupione. Dzięki tej wiedzy może sprawdzić, czy przestrzegasz właściwego schematu leczenia:

  • Jeżeli nie zrealizujesz recepty na leki, które powinieneś regularnie przyjmować, Twój stan zdrowia może się pogorszyć.

  • Jeśli zażywasz zbyt wiele leków i suplementów jednocześnie, istnieje ryzyko wystąpienia niepożądanych skutków związanych z przyjmowaniem wielu preparatów równocześnie.

Problem może pojawić się szczególnie wtedy, gdy przyjmujesz jednocześnie więcej niż 5 leków, zwłaszcza jeśli nie zostały one przepisane przez tego samego lekarza. Lekarz specjalista potrafi dobrać leki w taki sposób, aby ich wspólne działanie było korzystne dla Twojego zdrowia (np. jeśli chorujesz na choroby przewlekłe). Jednakże, jeśli korzystasz z usług wielu lekarzy, efekt brania kilku różnych leków naraz może być szkodliwy dla Twojego organizmu.

Bibliografia

1. Serwis Rzeczypospolitej Polskiej, [online], [dostęp 30. maja 2023], dostępny w internecie:
https://www.gov.pl/

2. Serwis Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, [online], [dostęp 30. maja 2023], dostępny w internecie:
https://pacjent.gov.pl/

Inni czytali również