Co zrobić, kiedy nie mam recepty na lek?

Opublikowano 27.03.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Co zrobić, kiedy nie mam recepty na lek?

W przypadkach zagrożenia zdrowia i życia, gdy pacjent nie posiada recepty na niezbędne leki, farmaceuta
może wystawić receptę na potrzebny produkt leczniczy. W poniższym artykule omówimy, czym jest recepta farmaceutyczna i w jakich sytuacjach można z niej skorzystać.

Spis treści

Czym jest recepta farmaceutyczna?

Recepta farmaceutyczna to rodzaj recepty, którą wystawić może farmaceuta posiadający prawo wykonywania zawodu w szczególnych sytuacjach. Warto podkreślić, że prawie zawsze jest ona wystawiana w formie elektronicznej. E-recepta może być zastąpiona przez papierowy odpowiednik w określonych sytuacjach:

  • w przypadku braku dostępu do systemu teleinformatycznego,
  • w przypadku nieznajomości tożsamości osoby, dla której wydawana jest recepta,
  • gdy farmaceuta jest obywatelem innego państwa EU i pracuje w Polsce tymczasowo.

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Co powinno znajdować się na recepcie farmaceutycznej?

Recepta farmaceutyczna to istotny dokument, który zawiera szereg ważnych informacji dotyczących pacjenta, leku i podmiotu, który ją wystawił. Oto lista szczegółów, które powinny być uwzględnione na recepcie:

  • Dane pacjenta: Recepta musi zawierać pełne dane pacjenta, takie jak imię, nazwisko i numer PESEL pacjenta. Te informacje pozwalają jednoznacznie zidentyfikować osobę, dla której przepisany jest lek.
  • Dane podmiotu wystawiającego receptę: Na recepcie powinny znaleźć się informacje dotyczące podmiotu, w którym recepta została wystawiona. Należy podać nazwę apteki lub innego podmiotu medycznego, jego adres oraz numer identyfikacyjny.
  • Dane osoby wystawiającej receptę: Recepta powinna zawierać dane farmaceuty, który ją wystawił. Należy podać imię, nazwisko, tytuł zawodowy oraz numer uprawnień medycznych.
  • Informacje o przepisanym produkcie: Na recepcie należy umieścić szczegółowe informacje dotyczące przepisanego leku lub innego produktu leczniczego. Należy wymienić nazwę handlową leku, jego postać farmaceutyczną, dawkowanie, ilość oraz ewentualne dodatkowe wskazania dotyczące stosowania.
  • Data wystawienia recepty: Recepta musi zawierać datę, kiedy została wystawiona. Ta informacja jest istotna dla kontroli ważności recepty oraz określenia terminu, w jakim można zrealizować przepisaną receptę.
  • Przyczyna wydania: Na recepcie powinna być zaznaczona przyczyna wydania leku, na przykład diagnoza lub objawy choroby, które uzasadniają przepisanie konkretnego produktu leczniczego.

W jakiej sytuacji farmaceuta może wystawić receptę?

Gdy pacjent znajdzie się w sytuacji nagłego zagrożenia zdrowia lub życia, kierownik apteki posiada uprawnienia do wydania leku bez konieczności posiadania recepty, ponieważ jest wtedy sam w stanie wystawić receptę farmaceutyczną.

Należy jednak zaznaczyć, że ta zasada dotyczy jedynie najmniejszego dostępnego w aptece opakowania lekarstwa, które normalnie jest sprzedawane wyłącznie na podstawie recepty.

Jakie sytuacje są traktowane jako zagrożenie zdrowia lub życia?

Określenie "nagłe zagrożenie zdrowia lub życia" odnosi się do sytuacji, w których nieprzyjęcie regularnie stosowanego przez pacjenta leku może skutkować pogorszeniem jego stanu zdrowia lub nawet stanowić bezpośrednie zagrożenie dla jego życia. Przede wszystkim dotyczy to osób cierpiących na przewlekłe choroby, takie jak nadciśnienie, astma czy cukrzyca. Pominięcie nawet jednej dawki leku w takiej sytuacji może prowadzić do poważnych skutków - nagłego wzrostu ciśnienia krwi, hiperglikemii bądź duszności.

W przypadku wystąpienia nagłego zagrożenia zdrowia lub życia pacjenta, kierownik apteki ma możliwość podjęcia decyzji o wydaniu leku bez recepty w celu zapewnienia natychmiastowej pomocy medycznej. Ważne jest jednak, aby taka decyzja była rzeczywiście uzasadniona i spełniała kryteria nagłego zagrożenia. Kierownik apteki podejmuje ją zawsze w trosce o dobro pacjenta i zgodnie z obowiązującymi przepisami Prawa farmaceutycznego.

Czy farmaceuta może przepisać receptę na wszystkie leki?

Należy pamiętać, że pomimo pewnych uprawnień farmaceutów, istnieją pewne ograniczenia, które uniemożliwiają im wydawanie recept na dowolne leki. Jest to ważne, aby pacjenci mieli świadomość, że nie każdy lek będzie dostępny na podstawie recepty farmaceutycznej.

W szczególności, warto zauważyć, że opisana zasada nie obejmuje leków, które zawierają środki odurzające, substancje psychotropowe oraz ich prekursorów, takich jak efedryna czy ergotamina. Te substancje, ze względu na swoje potencjalnie uzależniające właściwości i ryzyko nadużywania, podlegają ściślejszej kontroli i wymagają bardziej restrykcyjnego podejścia.

Przyjęcie takiego sposoby postępowania ma na celu ochronę pacjentów przed nieodpowiednim użyciem tych substancji, a także zapobieganie nadużyciom, uzależnieniom i szkodom dla zdrowia.

Czy farmaceuta może przepisać lek na receptę ze zniżką?

Istotne jest, aby pacjent zawsze miał na uwadze, że wystawienie recepty farmaceutycznej wiąże się z koniecznością poniesienia pełnej opłaty. To oznacza, że po zrealizowaniu recepty, pacjent będzie zobligowany do zapłacenia odpowiedniej kwoty za zakup przepisanego leku.

Należy mieć świadomość, że recepta farmaceutyczna nie zapewnia bezpłatnego dostępu do leku. Farmaceuta może wystawić receptę jedynie na lek na 100 % odpłatności. Pacjent powinien być gotów na pokrycie kosztów związanych z zakupem przepisanego preparatu w aptece.

Bibliografia

1. Serwis Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, [online], [dostęp 30. maja 2023], dostępny w internecie:

https://pacjent.gov.pl/

2.Serwis Rzeczypospolitej Polskiej, [online], [dostęp 30. maja 2023], dostępny w internecie:
https://www.gov.pl/

Inni czytali również

Co zrobić przy bólu karku i szyi?
Co zrobić przy bólu karku i szyi?

Ból szyi to częsty powód zgłaszania się pacjentów do lekarza pierwszego kontaktu. W zależności od czasu trwania może mieć charakter ostry (trwający do 6 tygodni) lub przewlekły (minimum 6 miesięcy). Przyczyną bólu karku może być zwyrodnienie kręgów szyjnych, zwiększone napięcie mięśni szyi, a także zła pozycja ciała np. podczas snu.Pacjenci zgłaszają się z bólem szyi i karku w pierwszej kolejności do lekarza rodzinnego, który po wstępnym badaniu może skierować pacjenta do neurologa, ortopedy lub neurochirurga.

Artykuł
27.03.2024
Czy recepty online są bezpieczne? Jak uniknąć oszustw i niebezpiecznych stron oferujących recepty online?
Czy recepty online są bezpieczne? Jak uniknąć oszustw i niebezpiecznych stron oferujących recepty online?

E-recepty wypierają recepty wystawiane na papierze. Recepta online wystawiona może być zarówno w gabinecie lekarskim, jak i online. Aby zrealizować e-receptę, należy podać kod recepty oraz swój numer PESEL. W tym artykule omówimy kwestie bezpieczeństwa korzystania z recept elektronicznych.

Artykuł
27.03.2024
Telemedycyna w Polsce i Europie   jakie są liczby? Polska 1 z liderów
Telemedycyna w Polsce i Europie - jakie są liczby? Polska 1 z liderów

Co piąta wizyta u lekarza w Europie to spotkanie online. W Polsce rocznie lekarze POZ i specjaliści udzielają 34 milionów teleporad. Światowe badania kliniczne dają dowody, że zdalna diagnostyka i monitoring pacjentów znacząco wydłuża długość życia. Potwierdzają to również polskie dane. Telemedyna na stałe zagościła się w życiu pacjentów.

Artykuł
08.04.2024
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!