Jakie wyróżniamy formy antykoncepcji?
Antykoncepcja naturalna opiera się na określaniu płodności kobiety w oparciu o zmiany w jej cyklu menstruacyjnym. Ta metoda wymaga zaangażowania i niezwykłej staranności, ponieważ kobieta musi regularnie monitorować swoje ciało i zachowywać ostrożność podczas dni płodnych.
Naturalne metody planowania rodziny są stosowane głównie przez osoby, które przestrzegają zasady religijne lub żyją w zgodzie z naturą.
Do naturalnych metod antykoncepcji zaliczamy: metody jednowskaźnikowe tj. metoda termiczna i metoda Billingsów oraz metody wielowskaźnikowe: metoda objawowo-termiczna i metoda angielska (podwójnego sprawdzenia). Ponadto można zastosować stosunek przerywany, wstrzemięźliwość płciową oraz metodę kalendarzykowa Ogino-Knausa.
Wyróżniamy także antykoncepcję mechaniczną , do której należą prezerwatywy, błony dopochwowe oraz kapturek naszyjkowy.
Prezerwatywy dodatkowo chronią przed zakażeniem wirusem HIV i chorobami przenoszonymi drogą płciową, a także zapobiegają powstawaniu przeciwciał przeciwko plemnikom.
Antykoncepcja chemiczna to tabletki, globulki, pianki i żele dopochwowe zawierające środki plemnikobójcze tj. nonoksynol-9.
Kolejną formą jest wkładka wewnątrzmaciczna (IUD). Wyróżniamy dwa typy: z jonami miedzi oraz z lewonorgestrelem.
Najpopularniejszą metodą zapobiegania ciąży jest antykoncepcja hormonalna. Można stosować terapię estrogenowo-gestagenową w formie tabletek, plastrów czy ringu dopochwowego oraz jednoskładnikową - progeteronową pod postacią minipill, iniekcji czy implantów. Specyficzną formą antykoncepcji hormonalnej jest "tabletka dzień po", którą stosuje się po stosunku bez wystarczającego zabezpieczenia.
Antykoncepcja chirurgiczna polega na podwiązaniu jajowodów lub nasieniowodów, ewentualnie podcięciu nasieniowodów. Decydując się na tę metodę trzeba mieć świadomość, że jest ona praktycznie nieodwracalna.