Trądzik u dzieci. Jak wygląda trądzik niemowlęcy i noworodkowy?

Opublikowano 27.03.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Trądzik u dzieci. Jak wygląda trądzik niemowlęcy i noworodkowy?

U części małych dzieci, zazwyczaj noworodków i kilkumiesięcznych maluchów, na twarzy pojawiają krostki i wypryski. Wykwity niepokoją młodych rodziców, którzy zastanawiają się, czy to poważna dolegliwość. Najprawdopodobniej to trądzik niemowlęcy - czym jest, jakie są jego przyczyny i objawy oraz jak go leczyć? Na te pytania odpowie ten artykuł.

Spis treści

Czym jest trądzik niemowlęcy?

Trądzik u noworodków i niemowląt

dotyka około 20% małych dzieci. To bezbolesna dolegliwość skóry, która pojawia się w pierwszych miesiącach życia dziecka, tuż po urodzeniu. Charakteryzuje się zmianami skórnymi o typie drobnych zaskórników na policzkach, czole i nosku. Ponadto występują wykwity grudkowo-krostkowe.

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Jakie są objawy trądziku niemowlęcego?

Do objawów trądziku zaliczamy zmiany skórne, które pojawiają się na twarzy dziecka. Mogą one także wystąpić na plecach. Więcej o tym poniżej, czym się charakteryzuje ta dolegliwość.

Przebarwienia skóry, krostki i grudki

Podczas trądziku niemowlęcego nadmiernie produkowane jest sebum w powiększonych gruczołach łojowych. W efekcie pojawią się czerwone krostki oraz grudki i torbiele. Zmiany skórne najczęściej obserwuje się na twarzy (nos, policzki, broda). Jeżeli zauważysz takie zmiany u niemowlęcia, to udaj się do lekarza, który postawi diagnozę.

Jak leczyć trądzik niemowlęcy?

W większości przypadków trądzik ustępuje samoistnie po kilku tygodniach lub miesiącach i ma łagodny przebieg. Wymaga jedynie odpowiedniej pielęgnacji i wdrożenia odpowiedniego działania w życiu codziennym. Mimo to warto udać się do pediatry, który zdiagnozuje dziecko.

Jeżeli jest to trądzik o dużym nasileniu, długo utrzymujący się, to lekarz powinien również wykluczyć bądź pomyśleć o niedoborze 21-hydroksylazy. Może to być objaw wrodzonej hipoplazji nadnerczy (wrodzony przerost) lub wirylizującego guza.

Przy ciężkich postaciach trądziku u małych dzieci, lekarz może zastosować leczenie w postaci antybiotyków (erytromycyna i klindamycyna) lub leczenie ogólne (erytromycyna, a nawet retinody). Pochodne witaminy A zmniejszają aktywność gruczołów łojowych i ich wzrost. Preparaty z nadtlenkiem benzoilu lub retinoidy są używane miejscowo w bardzo ciężkich przypadkach.

Decyzja o wprowadzeniu farmakologii w leczeniu trądziku niemowlęcego jest indywidualna i należy do specjalisty. Sprawa jest dyskusyjna z uwagi na możliwe działania niepożądane silnych leków. Ponadto preparaty medyczne u dzieci poniżej 12. roku życia nie są zarejestrowane, dlatego leczenie farmakologiczne (np. izotretynoina doustna) bywa skomplikowane.

Dbaj o higienę skóry niemowlęcia

Przy trądziku noworodkowym i niemowlęcym, jak przy każdej postaci tej dolegliwości np. trądzik hormonalny, najważniejsza jest odpowiednia pielęgnacja skóry. Zadbaj o to, aby nie przegrzać dziecka, bo to objawia się m.in. potówkami na twarzy.

Przemywaj twarz dziecka wodą czy wodą z dodatkiem delikatnego, hipoalergicznego kosmetyku myjącego (np. mydła), który nie podrażnia i jest bezzapachowy. Następnie delikatnie osusz skórę, np. czystym ręcznikiem lub papierem toaletowym.

Eksperci polecają także nadkładanie na wykwity maści z cynkiem oraz przemywanie czarną herbatą lub roztworem wody z mydłem dla maluszków.

Wprowadź kąpiele w letniej wodzie 3 razy w tygodniu. Nie zapominaj o natłuszczaniu skóry kilka razy dziennie.

Unikaj produktów kosmetycznych szkodliwych dla dziecka

Stosuj kosmetyki, które posiadają rekomendację z Instytutu Matki i Dziecka o neutralnym pH oraz myj skórę tzw. emolientami. Wyeliminuj stosowanie preparatów zawierających oleje mineralne - zapychają pory oraz są drażniące. Nie używaj zwykłego mydła czy rumianku. Warto sprawdzić skład używanych produktów do pielęgnacji.

Rzeczy dziecka pierz w hipoalergicznych płynach. Używaj łagodne detergenty, które nie reagują drażniąco na delikatną skórę. Nie doprowadź do przegrzania - ubieraj maluszka w lekkie i przewiewne odzienie.

Jak wygląda trądzik niemowlęcy?

Trądzik niemowlęcy swoim wyglądem przypomina wypryski, które pojawiają się u nastolatków w okresie dojrzewania.

Są to:

  • małe krostki wyglądające jak potówki,
  • wykwity grudkowo-krostkowe,
  • guzki podskórne, które mogą przybierać formę guzów i zmian guzkowo-torbielowatych,
  • zaskórniki zamknięte i otwarte (wągry),
  • torbiele (rzadko spotykane u niemowląt i noworodków).

Charakterystyczne cechy i obszary występowania

Zmiany występują na twarzy - nosie, czole i policzkach oraz na plecach dziecka. Przybierają postać wyżej wymienionych wyprysków.

Różnice między trądzikiem niemowlęcym a innymi zmianami skórnymi

Trądzik noworodkowy to nie jedyny problem skórny, który dotyka nowo narodzone dzieci. Około dwie doby po porodzie może wystąpić tzw. rumień noworodkowy (toksyczny rumień noworodkowy). Objawia się czerwonymi planami lub grudkami, krostkami. Bez obaw - to naturalna reakcja alergiczna na czynniki zewnętrzne, która znika samoistnie w ciągu tygodnia.

U dzieci poniżej 2. roku życia może ujawnić się atopowe zapalenie skóry (AZS), które jest zapalną, przewlekłą, niezakaźną chorobą. Do objawów należą m.in. silny świąd, wypryski, zapalny rumień, suchość skóry, zaczerwienienie cery czy skłonność do bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych zakażeń zmian. W przypadku tego schorzenia powraca zapalenie skóry (dermatoza), które jest nieuleczalne, ale można poprawić kondycję cery poprzez leczenie doraźne i obserwację zmian. Z AZS borykają się zarówno małe dzieci, jak i osoby dorosłe.

Często krostki na twarzy łączone są ze skazą białkową. To alergia na białka mleka pochodzącego od krowy. Jednak to mylne spostrzeżenie, bo trądzik a skaza to dwie różne dolegliwości. Przy tego rodzaju alergii wykwity występują na twarzy, brzuchu, ramionach, udach oraz w zgięciach łokci i kolan. Ponadto brzuszek dziecka jest wzdęty, a stolce - pieniste i luźne.

Trądzik u dzieci i nastolatków - jaki jest podział?

Podział trądziku ze względu na wiek występowania:

  • trądzik noworodkowy (neonatal acne) - 6 tygodni po urodzeniu,
  • trądzik niemowlęcy (infantile acne) - pomiędzy 6. tygodniem a 1. rokiem życia dziecka,
  • trądzik wieku dziecięcego (mid-childhood acne) - pomiędzy 1. a 6. rokiem życia dziecka,
  • trądzik występujący w okresie przedpokwitaniowym (prepubertal acne) - pomiędzy 7. a 12. rokiem życia dziecka (lub do pierwszej miesiączki u dziewczynek),
  • trądzik młodzieńczy (juvenile acne) - pomiędzy 12. a 19. rokiem życia.

W późniejszych latach może wystąpić także m.in. trądzik hormonalny.

Jakie są przyczyny trądziku niemowlęcego?

Do końca nie są znane przyczyny pojawienia się trądziku niemowlęcego. Uważa się, że przyczyniają się do tego hormony czy geny. Ponadto jako czynnik wymienia się stosowanie olejów mineralnych na skórę dziecka.

To jednak nie wszystko. Specjaliści twierdzą, że stres, przegrzanie, nasilony płacz czy podrażnienia cery mogą nasilać występowanie krost.

Hormonalne zmiany w organizmie dziecka

Specjaliści uważają, że wykwity u małych dzieci powstają w wyniku stymulacji hormonalnej gruczołów łojowych przez androgeny, które są wytwarzane przez dziecko i matkę, przechodzące przez łożysko podczas ciąży lub wraz z mlekiem w okresie karmienia piersią.

Dziedziczność i predyspozycje genetyczne

Trądzik niemowlęcy może być powodowany przez predyspozycje genetyczne. Przeprowadzone badania wykazały, że u połowy niemowląt zmagających się z trądzikiem, rodzice bądź rodzeństwo borykało się z ciężkim trądzikiem w latach nastoletnich.

Trądzik niemowlęcy a noworodkowy - czym się różnią?

Trądzik noworodkowy występuje w okresie noworodkowym przez pierwsze 6 tygodni, tuż po urodzeniu dziecka. Natomiast trądzik niemowlęcy pojawia się między 2. a 12. miesiącem życia.

Kremy i inne produkty do pielęgnacji skóry niemowlęcia - co wybrać?

Młodzi rodzice często zadają pytania, czym smarować wypryski maluszka? Ważne jest odpowiednie nawilżanie, to pozwala na szybszą regenerację cery. Warto zaopatrzyć się w krem nawilżający do twarzy dla niemowląt w aptece, który posiada rekomendację z Instytutu Matki i Dziecka. Stosuj go kilka razy dziennie. Możesz nakładać także maść cynkową.

Wybór odpowiednich kremów dla trądziku niemowlęcego

Przy wyborze kremów nawilżających oraz maści, zwróć uwagę na skład. Unikaj substancji tłuszczowych oraz zakórnikotwórczych, takich jak enzymy, substancje zapachowe (np. Benzaldehyde), parafina czy wazelina. Tego rodzaju składniki mogą blokować pory i przyczyniać się do większych zmian skórnych. Zaopatrz się w kosmetyki do pielęgnacji, które mają neutralne pH (7).

Naturalne składniki łagodzące podrażnienia

Twarz dziecka możesz przemywać czarną herbatą lub roztworem z mydłem dla dzieci. To pozwoli złagodzić podrażnienia powstałe wskutek wytrysków.

FAQ (Najczęściej zadawane pytania)

Jak długo trwa trądzik niemowlęcy?

Trądzik niemowlęcy najczęściej samoistnie ustępuje i trwa od kilku tygodniu bądź miesięcy.

Czy trądzik niemowlęcy wymaga specjalistycznej opieki lekarskiej?

Zazwyczaj trądzik noworodkowy nie wymaga specjalistycznego leczenia. Jednak należy udać się do pediatry, który oceni zmiany skórne u dziecka. Warto pamiętać, że "dziecięca" odmiana trądziku w większości przypadków znika samoistnie w przeciągu kilku tygodni lub kilku miesięcy.

Czy trądzik niemowlęcy pozostawia blizny?

To zależy od rozległości zmian skórnych. Przy łagodnej postaci trądziku nie ma blizn na twarzy malucha w przyszłości.

Czy można zapobiec trądzikowi niemowlęcemu?

Do profilaktyki trądziku noworodkowego zalicza się odpowiednia pielęgnacja skóry (dobór kosmetyków), unikanie olejów mineralnych oraz dbanie o to, aby dziecko się nie przegrzało.

Czy trądzik niemowlęcy może powracać?

Przy ostrym przebiegu trądziku we wczesnym wieku, istnieje tendencja do ostrzejszego wystąpienia w okresie dojrzewania.

Bibliografia

Serwis Gemini[online], [dostęp: 9 lipca 2023], dostępny w internecie: https://gemini.pl/poradnik/dziecko/tradzik-noworodkowy-i-niemowlecy-jak-je-leczyc

Serwis Medycyna Praktyczna [online], [dostęp: 9 lipca 2023], dostępny w internecie: https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/skora/74472,tradzik-noworodkowy-i-niemowlecy

Serwis Dermatologia Praktyczna [online], [dostęp: 9 lipca 2023], dostępny w internecie: https://www.dermatologia-praktyczna.pl/a3762/Jak-leczyc-tradzik-niemowlecy-.html

Inni czytali również

Flucofast - informacje o leku, dawkowanie oraz przeciwwskazania
Flucofast - informacje o leku, dawkowanie oraz przeciwwskazania

Flucofast to preparat występujący pod postacią twardych kapsułek. Lek flucofast wykazuje działanie przeciwgrzybicze, stosowany jest w leczeniu zakażeń grzybiczych oraz w zapobieganiu im. Na rynku dostępne są trzy dawki preparatu.

Charakterystyka produktów leczniczych
14.02.2024
Fluconazole Polfarmex - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Fluconazole Polfarmex - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Fluconazole Polfarmex jest lekiem przeciwgrzybiczym. Dostępne są tabletki o różnej zawartości substancji czynnej, w zależności od potrzeb pacjenta. Co zawiera Fluconazole Polfarmex? Jak stosować ten lek?

Charakterystyka produktów leczniczych
15.02.2024
Tabletki antykoncepcyjne a trądzik. Hormony pomagają na trądzik czy go wzmagają?
Tabletki antykoncepcyjne a trądzik. Hormony pomagają na trądzik czy go wzmagają?

Według powszechnej opinii, trądzik nie jest to choroba, która wyłącznie dotyka nastolatków. Występowanie trądziku to powszechny problem pojawiający się nie tylko w okresie dojrzewania, ale także w późniejszych latach życia. Czasem może prowadzić do wstydu, izolacji społecznej czy złego samopoczucia. Wiele kobiet zmagających się z problemami skórnymi zastanawia się, czy terapia hormonalna wywiera pozytywny wpływ na trądzik. Czy stosowanie tabletek antykoncepcyjnych, które dostępne są wyłącznie na receptę (w tym recepta online), pomaga w leczeniu trądziku?

Artykuł
10.02.2024
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!