Prezerwatywy - wybór i stosowanie najlepszych opcji

Opublikowano 21.12.2023

Autor Redakcja Erecept.pl

Prezerwatywy - wybór i stosowanie najlepszych opcji

Prezerwatywy są najczęściej stosowaną formą antykoncepcji wśród wybieranych środków antykoncepcyjnych. Cieszą się dużą popularnością m.in. dlatego, że są łatwo dostępne, stosunkowo tanie oraz do kupienia bez recepty. W poniższym artykule omówiono najważniejsze kryteria, które należy wziąć pod uwagę podczas wyboru odpowiednich prezerwatyw.

Spis treści

W jakim wieku można kupić prezerwatywy?

Prezerwatywy, klasyfikowane jako wyrób medyczny, nie są produktem dostępnym jedynie dla dorosłych.

Ponadto prezerwatywy stosowane są również przez młodsze osoby. Nie istnieje ograniczenie, które określa wiek, jaki musi osiągnąć kupujący by samodzielnie nabyć kondomy. W teorii każda osoba może kupić prezerwatywy, a proszenie o okazanie dowodu przed sprzedażą produktu jest błędne i nie powinno mieć miejsca.

Należy pamiętać o tym, że według zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, stosowanie prezerwatyw jako stałej metody zapobiegania ciąży nie jest rekomendowane, poza parami, które nie mogą stosować innych metod zapobiegania ciąży.

Hormonalne metody antykoncepcji cieszą się wyższą skutecznością, dlatego też wspólne stosowanie prezerwatyw z inną metodą może zapewnić większe poczucie bezpieczeństwa. Antykoncepcja hormonalna dostępna jest tylko na receptę (recepta online).

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Do jakich metod antykoncepcji zaliczają się prezerwatywy?

Prezerwatywy są metodą antykoncepcyjną zaliczaną do niehormonalnych metod antykoncepcji, a dokładniej są rodzajem antykoncepcji mechanicznej (zapobiegają dostaniu się nasienia do dróg rodnych kobiety). Są powszechnie stosowane w celu ochrony przed nieplanowaną ciążą oraz przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Należy jednak zdawać sobie sprawę, że nawet użycie prezerwatywy nie chroni w 100% przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

@erecept.pl ile czasu zajmuje ci założenie jej? sprawdźmy kto jest najszybszy! piszcie w komentarzach. #antykoncepcja #jakzałożyć #erecept #życiowerady ♬ Blinding Lights - Instrumental - The Weeknd

Jaka jest skuteczność prezerwatyw w zapobieganiu nieplanowanej ciąży?

Skuteczność ochrony przed niechcianą ciążą często określa się przy pomocy tzw. wskaźnika Pearla. Określa on ilość nieplanowanych zapłodnień, do których doszło w ciągu roku wśród 100 kobiet stosujących daną metodę antykoncepcji.

Wśród mechanicznych metod zapobiegania ciąży, największą skuteczność wykazuje prezerwatywa męska, która osiąga indeks Pearla równy 3.

Należy pamiętać, że na skuteczność prezerwatywy ma wpływ poprawne jej założenie oraz odpowiednio dobrany rozmiar. Źle dobrana lub źle założona prezerwatywa może spowodować, że ta forma antykoncepcji nie będzie skuteczna.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru prezerwatywy?

Wśród oferowanych produktów, każdy jest w stanie znaleźć prezerwatywę spełniającą indywidualne oczekiwania. Wiele osób nie wie, jakie prezerwatywy wybrać. Podczas wyboru warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy.

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na rozmiar prezerwatywy. To właśnie m.in. odpowiednio dobrany rozmiar prezerwatywy warunkuje jej skuteczność.

Kolejnym faktem, który warto wziąć pod uwagę jest materiał, z którego wykonana jest prezerwatywa. Skład jest niesamowicie ważny u osób, które mają alergie na niektóre składniki, jak np. na lateks. Kolejnym istotnym aspektem jest grubość prezerwatywy. Na rynku dostępne są prezerwatywy ultracienkie i prezerwatywy grubsze.

Innymi cechami, na które powinno się zwrócić uwagę jest nawilżenie. Dostępne na rynku kondomy to zazwyczaj w jakimś stopniu prezerwatywy nawilżane. Jednak dostępne są również prezerwatywy dodatkowo nawilżane (z dodatkową warstwą lubrykantu), które dla niektórych będą produktem preferowanym.

Większą ilość lubrykantu można również zaaplikować samodzielnie. Preparaty nawilżające dostępne są w aptece i wybranych drogeriach. Niektóre z nich określane są żelem stymulującym, ponieważ zawierają w sobie substancje chłodzące lub rozgrzewające, dzięki czemu zapewniają różnorodne doznania.

Podczas wyboru odpowiedniego środka, warto zwrócić uwagę na to, do czego polecane lubrykanty na różnej bazie, min. na bazie wody , silikonu i oleju.

Lubrykanty na bazie wody polecane są podczas korzystania z różnych zabawek erotycznych, natomiast lubrykanty na bazie oleju nie są polecane do stosowania wraz z prezerwatywami, ponieważ substancje olejowe zawarte w preparacie o tłustej formule mogą powodować uszkodzenia prezerwatywy.

Kolejną cechą prezerwatyw jest fakt, czy posiadają wypustki, czy też nie. Prezerwatywy prążkowane różnią się pomiędzy sobą m.in. kształtem, rozłożeniem i rozmiarem wypustek, dlatego przed zakupem należy zapoznać się ze specyfikacją produktu.

Kolejną zmienną wśród różnych kondomów jest smak. Prezerwatywy klasyczne są zazwyczaj bez smaku, jednak dostępne są również prezerwatywy smakowe, m.in. o smaku truskawkowym lub bananowym.

Inną wariacją są prezerwatywy przedłużające stosunek, które zawierają w sobie substancje znieczulające, przez co obniżają odczuwanie przyjemności i wydłużają czas do ejakulacji, przez co wydłużają czas stosunku.

Jakie rozmiary prezerwatyw są dostępne na rynku?

Rozmiary prezerwatyw są oznaczane w różny sposób. Dostępne są prezerwatywy w rozmiarze S, M, L oraz rozmiarze XL.

Jednak niektórzy producenci zrezygnowali z takiego określania rozmiarów produkowanych przez siebie prezerwatyw i zdecydowali się na określanie ich przy pomocy podawania średnicy w mm.

Kluczowy, w dobraniu odpowiedniego rozmiaru prezerwatywy, jest poprawny pomiar obwodu prącia.

Z czego wykonane są prezerwatywy?

Najbardziej popularne są prezerwatywy lateksowe, wykonane z naturalnego kauczuku - lateksu.

Jednak na rynku coraz bardziej powszechne stają się nielateksowe prezerwatywy. Prezerwatywa taka jest wykonana z poliizoprenu lub syntetycznej żywicy - AT-10.

Czy mając alergię na lateks mogę korzystać z prezerwatyw?

Większość dostępnych kondomów jest wykonanych z lateksu. W przypadku jeśli Ty, Twój partner lub partnerka macie alergię na lateks, prezerwatywy lateksowe nie są odpowiednim wyborem. W takiej sytuacji należy sięgnąć po nielateksowe prezerwatywy, które zapewnią bezpieczeństwo, zmniejszą ryzyko zajścia reakcji alergicznej oraz będą stanowiły zabezpieczenie przed zapłodnieniem i zapobiegały chorobom przenoszonym drogą płciową.

Nielateksowe prezerwatywy nadają się tak samo do zbliżeń, jak ich lateksowe odpowiedniki. To wyrób medyczny, który zapewnia bezpieczeństwo przed nieplanowaną ciążą.

Jakie istnieją rodzaje prezerwatyw z wypustkami?

Prezerwatywy klasyczne z reguły mają gładką powierzchnię. Alternatywą dla nich są prezerwatywy prążkowane oraz prezerwatywy z wypustkami.

Rozkład wypustek może być zmienny, ich zadaniem jest dodatkowa stymulacja kobiety podczas stosunku seksualnego. Niektóre osoby odczuwają dodatkową przyjemność ze współżycia, gdy stosuje się prezerwatywy prążkowane zamiast klasycznych.

Szeroki wybór prezerwatyw z wypustkami sprawia, że doznania podczas zbliżenia mogą być na różny sposób intensyfikowane (intensywniejsze).

Czy można stosować prezerwatywy jednocześnie z innymi metodami antykoncepcji?

Prezerwatywy można stosować wraz z innymi metodami antykoncepcji, jak np. z żelami plemnikobójczymi czy tabletkami antykoncepcyjnymi. Warto zwrócić uwagę na fakt, że te niemechaniczne metody nie zapobiegają chorobom przenoszonym drogą płciową, natomiast kondomy zmniejszają ryzyko zarażenia.

Z tego powodu jest to wyrób medyczny, który warto mieć przy sobie w razie gdyby przydarzyć się miało nieplanowane współżycie. Zestaw prezerwatyw zajmuje mało miejsca, zmieści się do podróżnej apteczki, portfela lub kosmetyczki, a ma ogromne znaczenie, gdyż prawidłowo użyte kondomy mogą zapobiec bardzo niebezpiecznym chorobom.

Bibliografia


  1. Kubicki, K., & Lew-Starowicz, Z. (2020). Antykoncepcja dla klinicystów. Wydawnictwo Czelej.

  2. Dębska, M., Przytuła, A., & Szkodziński, J. (2020). Prezerwatywy - historia, rodzaje, skuteczność. Problemy Higieny i Epidemiologii, 101(1), 62-67.

  3. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. (2019). Rekomendacje dotyczące antykoncepcji. Ginekologia Polska, 90(12), 690-695.

  4. Stelmachów, J. (2021). Bezpieczne życie seksualne. Profilaktyka antykoncepcji i chorób przenoszonych drogą płciową. Wydawnictwo Lekarskie PZWL.

  5. Kowalski, K., & Wiśniewska, M. (2021). Współczesne metody antykoncepcji - wybór, skuteczność, zalety i wady. Medycyna Wieku Rozwojowego, 25(2), 129-135.

Inni czytali również

Naraya - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Naraya - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Naraya jest doustnym, dwuskładnikowym lekiem antykoncepcyjnym. Substancjami aktywnymi zawartymi w tym wyrobie medycznym są: etynyloestradiol oraz drospirenon.

Charakterystyka produktów leczniczych
05.02.2024
Skończyłaś 40 lat? Czas, aby na nowo porozmawiać z ginekologiem na temat antykoncepcji hormonalnej
Skończyłaś 40 lat? Czas, aby na nowo porozmawiać z ginekologiem na temat antykoncepcji hormonalnej

Wybór metody antykoncepcyjnej zależy od wielu czynników, które trzeba uwzględnić w wywiadzie lekarskim. Dotyczy to szczególnie kobiet po 40. roku życia, ponieważ z wiekiem zwiększa się m.in. ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych i zakrzepowo-zatorowych. Jeśli czterdziestolatka boryka się z nadwagą lub otyłością, ma zwiększone stężenie glukozy (cukru), pali papierosy oznacza to, że potrzebuje zabezpieczenia przed ciążą, które będzie miało jak najmniejszy wpływ na zdrowie. Jednoskładnikowa antykoncepcja bez estrogenu to antykoncepcja hormonalna pierwszego wyboru u kobiet po 40. roku życia z innymi współistniejącymi czynnikami ryzyka – ze względu na bezpieczeństwo stosowania oraz skuteczność porównywalną do antykoncepcji dwuskładnikowej. "Jak co roku poszłam do ginekologa  na cytologię. Akurat byłam świeżo po czterdziestych urodzinach. To lekarz zaczął rozmowę o antykoncepcji hormonalnej, którą stosuję od wielu lat. Nie miałam pojęcia, że po czterdziestce należy przyjrzeć się jej ponownie. Ginekolog przeprowadził ze mną wnikliwy wywiad na temat chorób w rodzinie i mojego obecnego stanu zdrowia – zapytał, czy na coś choruję, czy palę papierosy, zlecił wykonanie badań. Na koniec przepisał mi antykoncepcję bez estrogenu, bo okazało się, że w moim wieku i przy moim stanie zdrowia (nadciśnienie, nadwaga) ten hormon nie jest wskazany. Nową antykoncepcję stosuję od 3 miesięcy. Najważniejsze, że ta metoda jest bezpieczniejsza w moim stanie zdrowia niż antykoncepcja dwuskładnikowa z estrogenem" – Kasia, 40 lat.U kobiet po 40. roku życia statystycznie częściej występują choroby, takie jak nadciśnienie, cukrzyca, dyslipidemia. U coraz większej liczby pacjentek zwiększa się też wskaźnik BMI, co niejednokrotnie jest efektem pozostałych po urodzeniu dziecka kilogramów. Ponadto kobiety po czterdziestce doświadczają powikłań zakrzepowych. Wyżej wymienione czynniki są bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania antykoncepcji dwuskładnikowej z estrogenem lub mogą stanowić przyczynę ryzyka, który w połączeniu z innymi czynnikami staje się takim przeciwwskazaniem. Zgodnie ze stanowiskiem Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników w takich przypadkach antykoncepcją pierwszego wyboru powinna być jednoskładnikowa antykoncepcja bez estrogenu.To oznacza, że o wyborze antykoncepcji po 40. roku życia nie zawsze przesądzają preferencje pacjentki. Decyzję o bezpiecznej metodzie musi podjąć lekarz ginekolog, który po uwzględnieniu przeciwwskazań i różnych czynników ryzyka zaproponuje rozwiązania odpowiednie dla konkretnej kobiety. POROZMAWIAJ Z LEKARZEM O ANTYKONCEPCJI >

Artykuł
23.11.2023
Czy można dostać pigułki antykoncepcyjne bez recepty?
Czy można dostać pigułki antykoncepcyjne bez recepty?

Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych to często wybierana metoda antykoncepcji. Taka sytuacja nie powinna nikogo dziwić, gdyż faktycznie pigułki antykoncepcyjne należą do najskuteczniejszych metod zapobiegania niechcianej ciąży. Czy jednak, aby otrzymać w aptece hormonalne leki antykoncepcyjne, zawsze trzeba odbyć wcześniejszą konsultację z lekarzem ginekologiem i otrzymać stosowną receptę (recepta online)? 

Artykuł
27.03.2024
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!