Prezerwatywy - wybór i stosowanie najlepszych opcji

Opublikowano 25.07.2023

Prezerwatywy   wybór i stosowanie najlepszych opcji

Prezerwatywy są najczęściej stosowaną formą antykoncepcji wśród wybieranych środków antykoncepcyjnych. Cieszą się dużą popularnością m.in. dlatego, że są łatwo dostępne, stosunkowo tanie oraz do kupienia bez recepty. W poniższym artykule omówiono najważniejsze kryteria, które należy wziąć pod uwagę podczas wyboru odpowiednich prezerwatyw.

Spis treści

W jakim wieku można kupić prezerwatywy?

Prezerwatywy, klasyfikowane jako wyrób medyczny, nie są produktem dostępnym jedynie dla dorosłych. Ponadto prezerwatywy stosowane są również przez młodsze osoby. Nie istnieje ograniczenie, które określa wiek, jaki musi osiągnąć kupujący by samodzielnie nabyć kondomy. W teorii każda osoba może kupić prezerwatywy, a proszenie o okazanie dowodu przed sprzedażą produktu jest błędne i nie powinno mieć miejsca.

Należy pamiętać o tym, że według zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, stosowanie prezerwatyw jako stałej metody zapobiegania ciąży nie jest rekomendowane, poza parami, które nie mogą stosować innych metodzapobiegania ciąży.

Hormonalne metody antykoncepcji cieszą się wyższą skutecznością, dlatego też wspólne stosowanie prezerwatyw z inną metodą może zapewnić większe poczucie bezpieczeństwa.

e-Recepta online 58.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Do jakich metod antykoncepcji zaliczają się prezerwatywy?

Prezerwatywy są metodą antykoncepcyjną zaliczaną do niehormonalnych metod antykoncepcji, a dokładniej są rodzajem antykoncepcji mechanicznej (zapobiegają dostaniu się nasienia do dróg rodnych kobiety). Są powszechnie stosowane w celu ochrony przed nieplanowaną ciążą oraz przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Należy jednak zdawać sobie sprawę, że nawet użycie prezerwatywy nie chroni w 100% przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Jaka jest skuteczność prezerwatyw w zapobieganiu nieplanowanej ciąży?

Skuteczność ochrony przed niechcianą ciążą często określa się przy pomocy tzw. wskaźnika Pearla . Określa on ilość nieplanowanych zapłodnień, do których doszło w ciągu roku wśród 100 kobiet stosujących daną metodę antykoncepcji.

Wśród mechanicznych metod zapobiegania ciąży, największą skuteczność wykazuje prezerwatywa męska, która osiąga indeks Pearla równy 3.

Należy pamiętać, że na skuteczność prezerwatywy ma wpływ poprawne jej założenie oraz odpowiednio dobrany rozmiar. Źle dobrana lub źle założona prezerwatywa może spowodować, że ta forma antykoncepcji nie będzie skuteczna.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru prezerwatywy?

Wśród oferowanych produktów, każdy jest w stanie znaleźć prezerwatywę spełniającą indywidualne oczekiwania. Wiele osób nie wie, jakie prezerwatywy wybrać. Podczas wyboru warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy.

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na rozmiar prezerwatywy. To właśnie m.in. odpowiednio dobrany rozmiar prezerwatywy warunkuje jej skuteczność.

Kolejnym faktem, który warto wziąć pod uwagę jest materiał, z którego wykonana jest prezerwatywa. Skład jest niesamowicie ważny u osób, które mają alergie na niektóre składniki, jak np. na lateks. Kolejnym istotnym aspektem jest grubość prezerwatywy. Na rynku dostępne są prezerwatywy ultracienkie i prezerwatywy grubsze.

Innymi cechami, na które powinno się zwrócić uwagę jest nawilżenie. Dostępne na rynku kondomy to zazwyczaj w jakimś stopniu prezerwatywy nawilżane. Jednak dostępne są również prezerwatywy dodatkowo nawilżane (z dodatkową warstwą lubrykantu), które dla niektórych będą produktem preferowanym. Większą ilość lubrykantu można również zaaplikować samodzielnie. Preparaty nawilżające dostępne są w aptece i wybranych drogeriach. Niektóre z nich określane są żelem stymulującym, ponieważ zawierają w sobie substancje chłodzące lub rozgrzewające, dzięki czemu zapewniają różnorodne doznania. Podczas wyboru odpowiedniego środka, warto zwrócić uwagę na to, do czego polecane lubrykanty na różnej bazie, min. na bazie wody , silikonu i oleju. Lubrykanty na bazie wody polecane są podczas korzystania z różnych zabawek erotycznych, natomiast lubrykanty na bazie oleju nie są polecane do stosowania wraz z prezerwatywami, ponieważ substancje olejowe zawarte w preparacie o tłustej formule mogą powodować uszkodzenia prezerwatywy.

Kolejną cechą prezerwatyw jest fakt, czy posiadają wypustki, czy też nie. Prezerwatywy prążkowane różnią się pomiędzy sobą m.in. kształtem, rozłożeniem i rozmiarem wypustek, dlatego przed zakupem należy zapoznać się ze specyfikacją produktu.

Kolejną zmienną wśród różnych kondomów jest smak. Prezerwatywy klasyczne są zazwyczaj bez smaku, jednak dostępne są również prezerwatywy smakowe, m.in. o smaku truskawkowym lub bananowym.

Inną wariacją są prezerwatywy przedłużające stosunek, które zawierają w sobie substancje znieczulające, przez co obniżają odczuwanie przyjemności i wydłużają czas do ejakulacji, przez co wydłużają czas stosunku.

Jakie rozmiary prezerwatyw są dostępne na rynku?

Rozmiary prezerwatyw są oznaczane w różny sposób. Dostępne są prezerwatywy w rozmiarze S, M, L oraz rozmiarze XL.

Jednak niektórzy producenci zrezygnowali z takiego określania rozmiarów produkowanych przez siebie prezerwatyw i zdecydowali się na określanie ich przy pomocy podawania średnicy w mm.

Kluczowy, w dobraniu odpowiedniego rozmiaru prezerwatywy, jest poprawny pomiar obwodu prącia.

Z czego wykonane są prezerwatywy?

Najbardziej popularne są prezerwatywy lateksowe, wykonane z naturalnego kauczuku - lateksu. Jednak na rynku coraz bardziej powszechne stają się nielateksowe prezerwatywy. Prezerwatywa taka jest wykonana z poliizoprenu lub syntetycznej żywicy - AT-10.

Czy mając alergię na lateks mogę korzystać z prezerwatyw?

Większość dostępnych kondomów jest wykonanych z lateksu. W przypadku jeśli Ty, Twój partner lub partnerka macie alergię na lateks, prezerwatywy lateksowe nie są odpowiednim wyborem. W takiej sytuacji należy sięgnąć po nielateksowe prezerwatywy, które zapewnią bezpieczeństwo, zmniejszą ryzyko zajścia reakcji alergicznej oraz będą stanowiły zabezpieczenie przed zapłodnieniem i zapobiegały chorobom przenoszonym drogą płciową.

Nielateksowe prezerwatywy nadają się tak samo do zbliżeń, jak ich lateksowe odpowiedniki. To wyrób medyczny, który zapewnia bezpieczeństwo przed nieplanowaną ciążą.

Jakie istnieją rodzaje prezerwatyw z wypustkami?

Prezerwatywy klasyczne z reguły mają gładką powierzchnię. Alternatywą dla nich są prezerwatywy prążkowane oraz prezerwatywy z wypustkami. Rozkład wypustek może być zmienny, ich zadaniem jest dodatkowa stymulacja kobiety podczas stosunku seksualnego. Niektóre osoby odczuwają dodatkową przyjemność ze współżycia, gdy stosuje się prezerwatywy prążkowane zamiast klasycznych.

Szeroki wybór prezerwatyw z wypustkami sprawia, że doznania podczas zbliżenia mogą być na różny sposób intensyfikowane (intensywniejsze).

Czy można stosować prezerwatywy jednocześnie z innymi metodami antykoncepcji?

Prezerwatywy można stosować wraz z innymi metodami antykoncepcji, jak np. z żelami plemnikobójczymi czy tabletkami antykoncepcyjnymi. Warto zwrócić uwagę na fakt, że te niemechaniczne metody nie zapobiegają chorobom przenoszonym drogą płciową, natomiast kondomy zmniejszają ryzyko zarażenia.

Z tego powodu jest to wyrób medyczny, który warto mieć przy sobie w razie gdyby przydarzyć się miało nieplanowane współżycie. Zestaw prezerwatyw zajmuje mało miejsca, zmieści się do podróżnej apteczki, portfela lub kosmetyczki, a ma ogromne znaczenie, gdyż prawidłowo użyte kondomy mogą zapobiec bardzo niebezpiecznym chorobom.

Bibliografia


  1. Kubicki, K., & Lew-Starowicz, Z. (2020). Antykoncepcja dla klinicystów. Wydawnictwo Czelej.

  2. Dębska, M., Przytuła, A., & Szkodziński, J. (2020). Prezerwatywy - historia, rodzaje, skuteczność. Problemy Higieny i Epidemiologii, 101(1), 62-67.

  3. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. (2019). Rekomendacje dotyczące antykoncepcji. Ginekologia Polska, 90(12), 690-695.

  4. Stelmachów, J. (2021). Bezpieczne życie seksualne. Profilaktyka antykoncepcji i chorób przenoszonych drogą płciową. Wydawnictwo Lekarskie PZWL.

  5. Kowalski, K., & Wiśniewska, M. (2021). Współczesne metody antykoncepcji - wybór, skuteczność, zalety i wady. Medycyna Wieku Rozwojowego, 25(2), 129-135.

Inni czytali również

Vibin - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Vibin - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Vibin jest doustnym, hormonalnym lekiem antykoncepcyjnym - stosowanym w celu zapobiegania ciąży. W swoim składzie zawiera dwie substancje czynne: drospirenon oraz etynyloestradiol.

Charakterystyka produktów leczniczych
26.01.2022
Co zrobić, kiedy nie mam recepty na lek?
Co zrobić, kiedy nie mam recepty na lek?

W przypadkach zagrożenia zdrowia i życia, gdy pacjent nie posiada recepty na niezbędne leki, farmaceuta może wystawić receptę na potrzebny produkt leczniczy. W poniższym artykule omówimy, czym jest recepta farmaceutyczna i w jakich sytuacjach można z niej skorzystać.

Artykuł
01.06.2023
Czy wiesz, że nie musisz robić przerwy w braniu tabletek antykoncepcyjnych?
Czy wiesz, że nie musisz robić przerwy w braniu tabletek antykoncepcyjnych?

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, czy konieczne jest robienie przerwy w braniu tabletek antykoncepcyjnych? Wbrew powszechnym przekonaniom, wiele badań naukowych sugeruje, że ciągłe przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych nie tylko jest bezpieczne, ale może przynieść dodatkowe korzyści. W niniejszym artykule przeanalizujemy te doniesienia, przyglądając się zaletom, potencjalnym skutkom ubocznym i najnowszym badaniom w tej dziedzinie. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej i zrozumieć, dlaczego nie jest konieczne robienie przerwy w trakcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych.

Artykuł
27.06.2023
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!