Co zrobić, gdy pęknie prezerwatywa? Wskazania do tabletki dzień po

Opublikowano 27.03.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Co zrobić gdy pęknie prezerwatywa? Wskazania do tabletki dzień po

Pęknięcie prezerwatywy to zmora wielu osób korzystających z tej formy antykoncepcji. Sytuacja ta wiąże się zarówno z ryzykiem niechcianej ciąży, jak i możliwością zachorowania na choroby przenoszone drogą płciową. 

Warto wiedzieć jak najlepiej postępować w takiej sytuacji. Jednym z najważniejszych kroków jest skorzystanie z tabletki dzień po, która wykazuje się dużą skutecznością w zapobieganiu niechcianej ciąży.


Spis treści

Dlaczego prezerwatywa pęka?

Istnieje wiele potencjalnych przyczyn, które mogą wywołać pęknięcie prezerwatywy.

Najczęstsze z nich obejmują:

 1. Używanie prezerwatywy po terminie ważności - każda prezerwatywa ma ograniczony czas zdatności do użycia (oznaczony na każdym opakowaniu) i nie należy używać jej po tym terminie.

 2. Złe przechowywanie - narażanie prezerwatywy na uszkodzenia termiczne (np. przechowywanie jej w nasłonecznionym miejscu) lub mechaniczne (trzymanie w kieszeni razem z innymi, ostrymi przedmiotami) może zmniejszać jej wytrzymałość i sprzyjać pękaniu.

 3. Nieprawidłowa technika zakładania - prezerwatywę należy zakładać zawsze podczas erekcji.

 4. Nieprawidłowe nawilżenie - w trakcie stosunku zaleca się stosowanie lubrykanta, szczególnie jeśli kobieta cierpi na suchość pochwy oraz w przypadku seksu analnego. Lubrykant pozwala zmniejszać tarcie i tym samym zmniejsza ryzyko pęknięcia prezerwatywy.

 5. Źle dobrany lubrykant - część lubrykantów jest nieodpowiednia do stosowania razem z prezerwatywami, ponieważ mogą one zmniejszać ich wytrzymałość mechaniczną. Przed zastosowaniem konkretnego lubrykanta należy upewnić się, że posiada on odpowiedni atest i jest przeznaczony do użytku z prezerwatywą.

 6. Brak ostrożności podczas zakładania - nieostrożne zakładanie prezerwatywy może wiązać się z bezpośrednim jej uszkodzeniem przez np. paznokcie, zęby lub biżuterię - w trakcie zakładania prezerwatywy należy zachować szczególną ostrożność.

 7. Zbyt duża intensywność stosunku - zbyt intensywne ruchy frykcyjne podczas stosunku mogą spowodować pęknięcie lub zsunięcie się kondoma.

@erecept.pl Wejdź na ERECEPT.PL i umów się na konsultacje [AUTOREKLAMA] #edukacjaseksualna #tabletkapo #erecept ♬ Epic News - DM Production

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Co zrobić, gdy pęknie prezerwatywa?

Jeśli już dojdzie do pęknięcia prezerwatywy, należy przede wszystkim zachować spokój. Taka sytuacja ma stresujący charakter, jednak panika i gwałtowne reakcje mogą jedynie pogorszyć sytuację. Po opanowaniu emocji warto wykonać poniższe kroki:

 1. Natychmiast przerwać stosunek.

 2. Ostrożnie wyjąć penis z pochwy.

 3. Oddać mocz - pomoże to spłukać ejakulat, który potencjalnie może znajdować się w okolicy cewki moczowej.

 4. Zadbać o antykoncepcję awaryjną - jeśli para nie używa żadnej innej metody antykoncepcji, np. tabletek antykoncepcyjnych, istnieje ryzyko zajścia w ciążę. Warto zabezpieczyć się przed tą ewentualnością i skorzystać z tabletki dzień po.

 5. Przebadać się na choroby weneryczne - jeśli para nie współżyje na co dzień bez prezerwatywy lub jeśli był to seks z przypadkową osobą, istnieje potencjalne ryzyko infekcji przenoszonych drogą płciową. Należy w takim wypadku zgłosić się do lekarza, który zleci odpowiednie badania.

Antykoncepcja awaryjna - jakie są dostępne opcje?

Antykoncepcja awaryjna dostępna w Polsce opiera się na dwóch substancjach: octan uliprystalu (EllaOne, Misstala) lub lewonorgestrel (Livopill, Escapelle).

Octan uliprystalu opóźnia lub hamuje owulację. Lewonorgestrel natomiast zapobiega zagnieżdżeniu się zapłodnionej komórki jajowej w błonie śluzowej macicy oraz wpływa na skład śluzu szyjkowego, co uniemożliwia odpowiednie poruszanie się plemników w drogach rodnych kobiety.

Czas ma kluczowe znaczenie w przypadku korzystania z antykoncepcji awaryjnej: maksymalny czas pomiędzy stosunkiem a przyjęciem tabletki to 72 godziny (3 dni) w przypadku lewonorgestrelu lub 120 godzin (5 dni) w przypadku octanu uliprystalu. Skuteczność tabletek dzień po spada wraz z wydłużeniem czasu od stosunku.

Na szczęście receptę na antykoncepcję awaryjną można otrzymać online bez wychodzenia z domu i bez czekania w kolejkach do lekarza na erecept.pl.

Jak rozpoznać, czy prezerwatywa faktycznie pękła w trakcie seksu?

Niestety, nie ma obiektywnych wskazówek sugerujących, w jaki sposób można to sprawdzić bez wyciągania penisa z pochwy i jedyna rada to odpowiednie wyczucie sytuacji zmysłem dotyku.

Zarówno kobieta, jak i mężczyzna są zazwyczaj w stanie stwierdzić, że penis dotyka pochwy bezpośrednio (bez bariery w postaci kondomu), ponieważ doznania w trakcie takiego zbliżenia są bardziej intensywne niż w trakcie seksu z prezerwatywą. Jest to jednak bardzo subiektywna metoda i nie zawsze się sprawdza.

Czy, jeśli prezerwatywa pękła przed wytryskiem, to nadal istnieje ryzyko zajścia w ciążę?

Brak wytrysku nie oznacza zredukowanego do zera ryzyka zajścia w niechcianą ciążę i w takiej sytuacji założenie nowej prezerwatywy i kontynuacja stosunku nie jest dobrym wyjściem, szczególnie jeżeli penis, chociażby na chwilę, znalazł się w pochwie bez odpowiedniej bariery.

Wszystko to przez preejakulat, który mógł w tym czasie dostać się do pochwy i zawierać w sobie plemniki zdolne do zapłodnienia komórki jajowej.

W takiej sytuacji warto zadbać o antykoncepcję awaryjną i rozważyć przetestowanie się na choroby weneryczne.

Czy warto stosować “domowe” metody w przypadku pęknięcia kondomu?

Pęknięcie prezerwatywy to sytuacja mogąca nieść ze sobą poważne konsekwencje w postaci zarówno niechcianej ciąży, jak i zachorowania na niebezpieczne choroby przenoszone drogą płciową.

Nie jest to zdecydowanie czas na stosowanie niesprawdzonychdomowychsposobów takich jak irygacja pochwy czy przemywanie się substancjami dezynfekującymi w miejscach intymnych.

Takie podejście może skutkować podrażnieniem i zaburzeniem flory bakteryjnej, a nie chroni przy tym w żaden sposób przed ciążą.

Co, jeśli prezerwatywa została wewnątrz pochwy?

Czasami może zdarzyć się, że po pęknięciu prezerwatywy, nie da się samodzielnie wyjąć niektórych jej fragmentów z wnętrza pochwy.

W takim przypadku należy przede wszystkim zachować spokój i udać się na wizytę do ginekologa, który będzie w stanie oczyścić pochwę z wszelkich pozostałości prezerwatywy.

Bibliografia

Portal Moja Antykoncepcja, [online], [dostęp 18.03.2024], dostępna w Internecie:

https://www.mojaantykoncepcja.pl/twoje-doswiadczenia/zapobieganie-nieplanowanej-ciazy/gdy-pekla-prezerwatywa

Portal Secret Place, [online], [dostęp 18.03.2024], dostępna w Internecie:

https://secretplace.pl/pl/blog/post/pekniecie-prezerwatywy

Portal Mama Ginekolog, [online], [dostęp 18.03.2024], dostępna w Internecie:

https://mamaginekolog.pl/trudne-pytania/6-stycznia-doszlo-do-seksu-pekla-prezerwatywa-i-wszystko-wlecialo-do-srodka/

Inni czytali również

Adaring - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Adaring - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Adaring to system terapeutyczny dopochwowy stosowany w celu antykoncepcji u kobiet. Wydziela on dwie substancje czynne przez okres 3 tygodni. Zaliczany jest do złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych.

Charakterystyka produktów leczniczych
15.02.2024
Jakie mogą być nietypowe skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych?
Jakie mogą być nietypowe skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych?

Tabletki antykoncepcyjne należą do jednych najpopularniejszych metod ochrony przed nieplanowaną ciążą, która oferuje wiele korzyści, takie jak skuteczność i regulację cyklu menstruacyjnego. Niemniej jednak, jak każdy lek, doustne środki antykoncepcyjne mają pewne działania niepożądane. Warto zrozumieć, jakie mogą być potencjalne skutki uboczne związane z zażywaniem tych tabletek, aby móc podejmować świadome decyzje dotyczące antykoncepcji.Antykoncepcja hormonalna dostępna jest na receptę (recepta online).

Artykuł
23.01.2024
Jak przyjęcie tabletki „dzień po” wpływa na krwawienie miesiączkowe?
Jak przyjęcie tabletki „dzień po” wpływa na krwawienie miesiączkowe?

Tabletki "dzień po" to środki antykoncepcyjne stosowane w sytuacjach awaryjnych, które mają na celu zapobieganie niechcianej ciąży po niezabezpieczonym stosunku seksualnym lub w przypadku gdy inne metody antykoncepcji zawiodą. Hormony zawarte w tych tabletkach mogą wpłynąć na miesiączkowanie. Kiedy spodziewać się okresu po zastosowaniu antykoncepcji awaryjnej?

Artykuł
21.02.2024
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!