Konsultacja z E-receptą 49.99 zł już w 15 minut!

Co zrobić, gdy pęknie prezerwatywa? Wskazania do tabletki dzień po

Pęknięcie prezerwatywy to zmora wielu osób korzystających z tej formy antykoncepcji. Sytuacja ta wiąże się zarówno z ryzykiem niechcianej ciąży, jak i możliwością zachorowania na choroby przenoszone drogą płciową. 

Warto wiedzieć jak najlepiej postępować w takiej sytuacji. Jednym z najważniejszych kroków jest skorzystanie z tabletki dzień po, która wykazuje się dużą skutecznością w zapobieganiu niechcianej ciąży.


Co zrobić gdy pęknie prezerwatywa? Wskazania do tabletki dzień po
Autor: Redakcja Erecept.pl 10.05.2024

Dlaczego prezerwatywa pęka?

Istnieje wiele potencjalnych przyczyn, które mogą wywołać pęknięcie prezerwatywy.

Najczęstsze z nich obejmują:

 1. Używanie prezerwatywy po terminie ważności - każda prezerwatywa ma ograniczony czas zdatności do użycia (oznaczony na każdym opakowaniu) i nie należy używać jej po tym terminie.

 2. Złe przechowywanie - narażanie prezerwatywy na uszkodzenia termiczne (np. przechowywanie jej w nasłonecznionym miejscu) lub mechaniczne (trzymanie w kieszeni razem z innymi, ostrymi przedmiotami) może zmniejszać jej wytrzymałość i sprzyjać pękaniu.

 3. Nieprawidłowa technika zakładania - prezerwatywę należy zakładać zawsze podczas erekcji.

 4. Nieprawidłowe nawilżenie - w trakcie stosunku zaleca się stosowanie lubrykanta, szczególnie jeśli kobieta cierpi na suchość pochwy oraz w przypadku seksu analnego. Lubrykant pozwala zmniejszać tarcie i tym samym zmniejsza ryzyko pęknięcia prezerwatywy.

 5. Źle dobrany lubrykant - część lubrykantów jest nieodpowiednia do stosowania razem z prezerwatywami, ponieważ mogą one zmniejszać ich wytrzymałość mechaniczną. Przed zastosowaniem konkretnego lubrykanta należy upewnić się, że posiada on odpowiedni atest i jest przeznaczony do użytku z prezerwatywą.

 6. Brak ostrożności podczas zakładania - nieostrożne zakładanie prezerwatywy może wiązać się z bezpośrednim jej uszkodzeniem przez np. paznokcie, zęby lub biżuterię - w trakcie zakładania prezerwatywy należy zachować szczególną ostrożność.

 7. Zbyt duża intensywność stosunku - zbyt intensywne ruchy frykcyjne podczas stosunku mogą spowodować pęknięcie lub zsunięcie się kondoma.

@erecept.pl Wejdź na ERECEPT.PL i umów się na konsultacje [AUTOREKLAMA] #edukacjaseksualna #tabletkapo #erecept ♬ Epic News - DM Production

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Co zrobić, gdy pęknie prezerwatywa?

Jeśli już dojdzie do pęknięcia prezerwatywy, należy przede wszystkim zachować spokój. Taka sytuacja ma stresujący charakter, jednak panika i gwałtowne reakcje mogą jedynie pogorszyć sytuację. Po opanowaniu emocji warto wykonać poniższe kroki:

 1. Natychmiast przerwać stosunek.

 2. Ostrożnie wyjąć penis z pochwy.

 3. Oddać mocz - pomoże to spłukać ejakulat, który potencjalnie może znajdować się w okolicy cewki moczowej.

 4. Zadbać o antykoncepcję awaryjną - jeśli para nie używa żadnej innej metody antykoncepcji, np. tabletek antykoncepcyjnych, istnieje ryzyko zajścia w ciążę. Warto zabezpieczyć się przed tą ewentualnością i skorzystać z tabletki dzień po.

 5. Przebadać się na choroby weneryczne - jeśli para nie współżyje na co dzień bez prezerwatywy lub jeśli był to seks z przypadkową osobą, istnieje potencjalne ryzyko infekcji przenoszonych drogą płciową. Należy w takim wypadku zgłosić się do lekarza, który zleci odpowiednie badania.

Antykoncepcja awaryjna - jakie są dostępne opcje?

Antykoncepcja awaryjna dostępna w Polsce opiera się na dwóch substancjach: octan uliprystalu (EllaOne, Misstala) lub lewonorgestrel (Livopill, Escapelle).

Octan uliprystalu opóźnia lub hamuje owulację. Lewonorgestrel natomiast zapobiega zagnieżdżeniu się zapłodnionej komórki jajowej w błonie śluzowej macicy oraz wpływa na skład śluzu szyjkowego, co uniemożliwia odpowiednie poruszanie się plemników w drogach rodnych kobiety.

Czas ma kluczowe znaczenie w przypadku korzystania z antykoncepcji awaryjnej: maksymalny czas pomiędzy stosunkiem a przyjęciem tabletki to 72 godziny (3 dni) w przypadku lewonorgestrelu lub 120 godzin (5 dni) w przypadku octanu uliprystalu. Skuteczność tabletek dzień po spada wraz z wydłużeniem czasu od stosunku.

Na szczęście receptę na antykoncepcję awaryjną można otrzymać online bez wychodzenia z domu i bez czekania w kolejkach do lekarza na erecept.pl.

Jak rozpoznać, czy prezerwatywa faktycznie pękła w trakcie seksu?

Niestety, nie ma obiektywnych wskazówek sugerujących, w jaki sposób można to sprawdzić bez wyciągania penisa z pochwy i jedyna rada to odpowiednie wyczucie sytuacji zmysłem dotyku.

Zarówno kobieta, jak i mężczyzna są zazwyczaj w stanie stwierdzić, że penis dotyka pochwy bezpośrednio (bez bariery w postaci kondomu), ponieważ doznania w trakcie takiego zbliżenia są bardziej intensywne niż w trakcie seksu z prezerwatywą. Jest to jednak bardzo subiektywna metoda i nie zawsze się sprawdza.

Czy, jeśli prezerwatywa pękła przed wytryskiem, to nadal istnieje ryzyko zajścia w ciążę?

Brak wytrysku nie oznacza zredukowanego do zera ryzyka zajścia w niechcianą ciążę i w takiej sytuacji założenie nowej prezerwatywy i kontynuacja stosunku nie jest dobrym wyjściem, szczególnie jeżeli penis, chociażby na chwilę, znalazł się w pochwie bez odpowiedniej bariery.

Wszystko to przez preejakulat, który mógł w tym czasie dostać się do pochwy i zawierać w sobie plemniki zdolne do zapłodnienia komórki jajowej.

W takiej sytuacji warto zadbać o antykoncepcję awaryjną i rozważyć przetestowanie się na choroby weneryczne.

Czy warto stosować “domowe” metody w przypadku pęknięcia kondomu?

Pęknięcie prezerwatywy to sytuacja mogąca nieść ze sobą poważne konsekwencje w postaci zarówno niechcianej ciąży, jak i zachorowania na niebezpieczne choroby przenoszone drogą płciową.

Nie jest to zdecydowanie czas na stosowanie niesprawdzonychdomowychsposobów takich jak irygacja pochwy czy przemywanie się substancjami dezynfekującymi w miejscach intymnych.

Takie podejście może skutkować podrażnieniem i zaburzeniem flory bakteryjnej, a nie chroni przy tym w żaden sposób przed ciążą.

Co, jeśli prezerwatywa została wewnątrz pochwy?

Czasami może zdarzyć się, że po pęknięciu prezerwatywy, nie da się samodzielnie wyjąć niektórych jej fragmentów z wnętrza pochwy.

W takim przypadku należy przede wszystkim zachować spokój i udać się na wizytę do ginekologa, który będzie w stanie oczyścić pochwę z wszelkich pozostałości prezerwatywy.

Bibliografia

 • Healthline, [online], [05.2024], dostępna pod adresem: https://www.healthline.com/health/healthy-sex/condom-broke
 • Very Well Health, [online], [05.2024], dostępna pod adresem: https://www.verywellhealth.com/what-should-i-do-if-a-condom-breaks-49443
 • Inni czytali również