Jak radzić sobie z krwawieniem podczas brania tabletek antykoncepcyjnych?

Opublikowano 14.02.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Jak radzić sobie z krwawieniem podczas brania tabletek antykoncepcyjnych?

Antykoncepcja hormonalna (dostępna tylko na receptę, w tym na receptę online) to jedna z najpopularniejszych metod zapobiegania ciąży. Wśród wielu swoich zalet tabletki antykoncepcyjne zapewniają regularność cyklu miesiączkowego, dzięki czemu miesiączki są mniej uciążliwe

Jednak część kobiet stosujących doustne środki antykoncepcyjne, doświadcza dyskomfortu spowodowanego przez krwawienia śródcykliczne. Plamienie podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych jest zjawiskiem dosyć powszechnym i przeważnie zupełnie normalnym, jednakże mogącym budzić niepokój.

Czy każde krwawienie międzymiesiączkowe jest groźne? Na to oraz inne pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Spis treści

Czy plamienia z pochwy przy przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych są groźne?

Krwawienie podczas brania tabletek antykoncepcyjnych zasadniczo nie jest groźnym zjawiskiem. Plamienia śródcykliczne są najczęściej normalnym objawem wynikającym ze stosowania antykoncepcji hormonalnej.

Należy pamiętać, że nie tylko podczas przyjmowania doustnej antykoncepcji hormonalnej można zauważyć nieprzewidywalne plamienia. Inne rodzaje antykoncepcji hormonalnej również przyczyniają się do tego zjawiska i są to między innymi:

 • hormonalna wkładka domaciczna,

 • implant podskórny,

 • zastrzyk antykoncepcyjny,

 • plastry antykoncepcyjne.

Kiedy krwawienie podczas brania tabletek antykoncepcyjnych powinno nas zaniepokoić?

Warto udać się do lekarza ginekologa w następujących przypadkach:

 • jeżeli wystąpiło u Ciebie obfite krwawienie - oznacza to, że musisz zmieniać podpaskę lub tampon co godzinę;

 • jeżeli krwawienie jest bolesne;

 • jeżeli krwawienie pojawia się po stosunku seksualnym;

 • jeżeli krwawienie jest długotrwałe, np. trwa ponad tydzień;

 • jeżeli krwawieniu towarzyszą inne objawy - duszność, zawroty głowy, ból w klatce piersiowej;

 • jeżeli podczas krwawienia występują takie symptomy jak nietypowa wydzielina z pochwy, ból brzucha lub gorączka, to mogą one być wywołane zakażeniem szyjki macicy lub stanem zapalnym narządów miednicy.

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Jakie są przyczyny krwawienia podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych?

Plamienie często występuje w pierwszych kilku miesiącach przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych . Jest to spowodowane tym, że cykl menstruacyjny potrzebuje czasu, zanim ustabilizuje się na nowo. Organizm kobiety musi dostosować się do nowych poziomów hormonów, co w rezultacie może objawiać się nieregularnymi krwawieniami.

Powód pojawienia się plamień podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej nie jest do końca znany. Wśród możliwych przyczyn wyjaśniających to zjawisko wymienia się wpływ działania progestagenów na endometrium.

Progesteron może zmniejszać grubość endometrium, co początkowo może przyczyniać się do pojawienia krwawień w trakcie cyklu. Cieńsze endometrium pomaga zapobiec ciąży, ponieważ zapłodnione jajo nie może skutecznie zagnieździć się w macicy.

Co może przyczyniać się do krwawień podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych?

Wśród czynników, które uważne są za sprzyjające występowaniu tej dolegliwości, wymienia się:

 • palenie papierosów,

 • stosowanie antykoncepcji w sposób nieprawidłowy lub nieregularny,

 • zażywanie tabletek antykoncepcyjnych w sposób ciągły, bez stosowania przerw,

 • współwystępowanie infekcji dróg rodnych.

Czy krwawienie podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych może być wywołane infekcją?

Pojawienie się dodatkowych plamień może być objawem rozwijającej się infekcji w obrębie narządu rodnego, dlatego stosując antykoncepcję hormonalną nie powinno się ignorować pojawiającej się krwi.

Nieregularne krwawienia z dróg rodnych mogą występować w przebiegu chorób przenoszonych drogą płciową, np. chlamydioza czy rzeżączka.

Ponadto krwawienie z dróg rodnych może być spowodowane zakażeniem szyjki macicy lub endometrium bądź innym stanem zapalnym w obrębie narządu rodnego.

Prawidłowe funkcjonowanie układu rozrodczego przy antykoncepcji hormonalnej – co powinno Cię zaniepokoić?

Niezależnie od przyjmowania antykoncepcji hormonalnej, jeżeli zauważysz u siebie niepokojące symptomy ginekologiczne, skontaktuj się z lekarzem specjalistą (lekarz ginekolog).

Wśród tych objawów można wymieć między innymi:

 • krwawienie między okresami;

 • częsta i nagła potrzeba oddawania moczu lub pieczenie podczas oddawania moczu;

 • nietypowe krwawienia pochwy;

 • krwawienie po menopauzie;

 • ból lub ucisk w okolicy miednicy różniący się od dolegliwości menstruacyjnych;

 • świąd, pieczenie, opuchlizna, zaczerwienienie lub bolesność w okolicy pochwy;

 • owrzodzenia lub guzki w okolicy genitaliów;

 • wydzielina z pochwy o nieprzyjemnym lub nietypowym zapachu, konsystencji, bądź o nietypowym kolorze;

 • zwiększona ilość wydzieliny z pochwy.

Czy krwawienie podczas brania tabletek antykoncepcyjnych może być symptomem innych chorób?

Krwawienie z dróg rodnych zawsze powinno wzbudzić Twoją czujność, ponieważ może być pierwszym objawem takich chorób jak:

 • niektóre choroby przenoszone drogą płciową, np. rzeżączka;

 • infekcje szyjki macicy lub endometrium;

 • zaburzenia krzepnięcia krwi, np. choroba von Willebranda;

 • inne schorzenia zdrowotne, np. niedoczynność tarczycy, choroba wątroby lub przewlekła choroba nerek;

 • mięśniaki lub polipy macicy - łagodne guzy rosnące w błonie śluzowej lub mięśniach macicy;

 • zespół policystycznych jajników, który może prowadzić do nieregularnych okresów, plamień, a nawet braku miesiączki;

 • nowotwory układu rozrodczego, w tym rak trzonu macicy.

Skontaktuj się z lekarzem ginekologiem, ponieważ tylko specjalista może na podstawie badań dokładnie ocenić prawidłowe funkcjonowanie Twojego układu rozrodczego.

Czy plamienie lub krwawienie po kilku miesiącach przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych jest normalne?

Najczęściej krwawienie śródcykliczne obserwowane jest na początku stosowania antykoncepcji hormonalnej, ponieważ błona śluzowa jamy macicy musi przyzwyczaić się do nowego stężenia hormonów.

U kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną przez dłuższy czas, nieregularne miesiączki pojawiają się rzadziej.

Krwawienia po kilku miesiącach stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej mogą wynikać z nieprawidłowego przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, co wpływa na niestabilny poziom hormonów we krwi.

Pomijanie dawek lub nieregularne zażywanie pigułek może spowodować pojawienie się krwawień. Ważne jest również, aby przyjmować tabletki o tej samej porze, zgodnie z zaleceniami lekarza ginekologa.

Kolejną przyczyną mogą być niskie dawki estrogenów zawarte w niektórych preparatach. Czasem potrzebna jest wyższa dawka hormonów, aby utrzymać stabilność błony śluzowej macicy. W takich przypadkach może być wskazana zmiana tabletek antykoncepcyjnych na takie, które zawierają większą dawkę estrogenów.

Innym wyjaśnieniem na występowanie krwawień w trakcie cyklu jest zmiana sposobu przyjmowania hormonów. Niektóre kobiety, kiedy przyjmują tabletki antykoncepcyjne to skracają lub wydłużają okres przerwy między opakowaniami. Takie zmiany mogą prowadzić do niestabilności hormonalnej, a w konsekwencji do pojawienia się plamień śródcyklicznych.

W niektórych przypadkach krwawienie podczas brania tabletek antykoncepcyjnych może być spowodowane infekcjami narządów płciowych lub innymi problemami zdrowotnymi, takimi jak torbiel jajnika czy choroby tarczycy.

Co robić, kiedy zaobserwujemy plamienie podczas brania tabletek antykoncepcyjnych?

Niezależnie od tego, czy obserwujesz u siebie intensywne krwawienie, czy jest ono mniej obfite i przybiera bardziej formę plamienia, zawsze warto skonsultować się z lekarzem ginekologiem, który na podstawie badania będzie mógł dokładnie ocenić Twój przypadek.

Dodatkowo powinnaś kontynuować przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej zgodnie z zaleceniami. Jeżeli krwawienia stają się dla Ciebie uciążliwe i nie ustępują po sześciu miesiącach od rozpoczęcia przyjmowania antykoncepcji, to powinnaś rozważyć zmianę preparatu.

Co zrobić, aby uniknąć plamień w trakcie cyklu?

Aby uniknąć pojawienia się krwawienia śródcyklicznego, podczas zażywania tabletek antykoncepcyjnych, powinnaś regularnie przyjmować tabletki o stałej porze każdego dnia. Pomaga to w utrzymaniu stabilnych poziomów hormonów w organizmie.

Ważne jest, aby kontynuować regularne zażywanie tabletek antykoncepcyjnych, nawet jeśli pojawiają się plamienia. Jeżeli kobieta stosuje tabletki antykoncepcyjne krócej niż pół roku, może to być niewystarczający czas, aby organizm w pełni się do nich dostosował.

Ponadto powinnaś sprawdzić, czy inne przyjmowane leki nie wpływają na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych, a tym samym również nie przyczyniają się do krwawień.

Bibliografia

 1. Medical News Today, "How to stop spotting on birth control pills", dostępny w internecie, [dostęp 31.07.2023], https://www.medicalnewstoday.com/articles/322840#causes

 2. John Hopkins Medicine, "Recognizing Gynecological Symptoms", dostępny w internecie, [dostęp 31.07.2023], https://www.hopkinsmedicine.org/health/wellness-and-prevention/recognizing-gynecological-symptoms

 3. Tatnai Burnett, M.D, "Is breakthrough bleeding more common with extended-cycle birth control pills, such as Seasonale and others?" , dostępny w internecie [dostęp 31.07.2023] , https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/birth-control/expert-answers/seasonale-side-effects/faq-20058109

 4. Hallie Levine, Nivin Todd, MD, "Birth Control and Spotting: What to Know", dostępny w internecie, [dostęp 31.07.2023] https://www.webmd.com/sex/birth-control/birth-control-spotting

Inni czytali również

Astha E recepta recepta online z konsultacją | cena dawkowanie przeciwwskazania
Astha- E-recepta- recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Lek Astha to preparat należący do złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Jego substancjami czynnymi są etynyloestradiol oraz dienogest. Oprócz właściwości zapobiegających ciąży, znajduje również zastosowanie w leczeniu trądziku. Lek Astha jest dostępny tylko i wyłącznie na receptę.

Charakterystyka produktów leczniczych
25.03.2024
Lesine - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Lesine - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Lesine to preparat należący do hormonalnych leków antykoncepcyjnych. Zawiera syntetyczne pochodne dwóch różnych żeńskich hormonów zatem jest tak zwanym preparatem złożonym. Jest dostępny wyłącznie na receptę .

Charakterystyka produktów leczniczych
17.04.2024
Nadmierne owłosienie u kobiet  hipertrychoza czy hirsutyzm? Objawy przyczyny leczenie
Nadmierne owłosienie u kobiet - hipertrychoza czy hirsutyzm? Objawy, przyczyny, leczenie

Nadmierne owłosienie to problem, z którym zmaga się wiele kobiet w różnym wieku. Dotyczy on około 5-15 % kobiet w wieku rozrodczym, szczególnie otyłych. Objaw ten może wywołać spory dyskomfort psychiczny, szczególnie jeśli włosy pojawiają się w miejscach typowych dla mężczyzn lub mają dużą gęstość i grubość.Aby skutecznie walczyć z nadmiernym owłosieniem, trzeba przede wszystkim zróżnicować, czy pacjentka choruje na hirsutyzm, czy hipertrychozę oraz przeprowadzić dogłębną diagnostykę, ponieważ takie zjawiska mogą być objawem także innych, potencjalnie groźnych chorób.

Artykuł
27.03.2024
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!