Jakie są metody antykoncepcji długoterminowej?
Poza nową, jeszcze niedostępną pigułką, istnieje kilka innych metod antykoncepcyjnych, które wymagają zastosowania raz w miesiącu lub rzadziej. Większość z nich to metody antykoncepcji hormonalnej, a więc mają podobne skutki uboczne jak tabletki antykoncepcyjne np. wzrost masy ciała czy bóle głowy. Część z wymienionych metod może być bezpiecznie stosowana u kobiet karmiących piersią.
Zobacz także: Antykoncepcja a karmienie piersią - jakie są dostępne opcje?
Hormonalna wkładka domaciczna (tzw. spirala)
Hormonalne wkładki domaciczne zawierają związki podobne do progesteronu, które stopniowo uwalniane, mają działanie antykoncepcyjne. Po założeniu implantu utrzymuje on swoje działanie na około 5-8 lat (w zależności od preparatu). Skuteczność wkładki domacicznej z lewonorgestrelem ocenia się nawet na 99,8%, co czyni ją jedną z najbardziej skutecznych metod zapobiegania ciąży na rynku. Wkładka jest zakładana oraz wyjmowana przez ginekologa.
Wkładka wewnątrzmaciczna miedziana
Miedziana wkładka, np. Copper TCu 380 A, jest niehormonalną metodą antykoncepcji, która dzięki uwalnianiu jonów miedzi, przede wszystkim uniemożliwia zapłodnienie komórki jajowej poprzez stworzenie niekorzystnych warunków dla plemników. Miedziana wkładka, podobnie jak hormonalna, co prawda nie może być założona ani wyjęta samodzielnie (musi się to odbyć pod kontrolą ginekologa), ale jest skuteczna przez 10 lat. Ponadto sama wkładka jest stosunkowo tania.
Implant antykoncepcyjny
Implant antykoncepcyjny zawierający progestagen zalicza się do najskuteczniejszych metod antykoncepcji (wskaźnik Pearla należy do jednego z najniższych i wskazuje na skuteczność do 99.95%) i wymaga wymiany raz na trzy lata. Zarówno jego założenie, jak i usunięcie wymaga wizyty u lekarza. Implant jest umieszczany za pomocą specjalnego aplikatora podskórnie po wewnętrznej stronie ramienia. Jest niewielki i na co dzień praktycznie niezauważalny.
Zastrzyk antykoncepcyjny
Zarówno zastrzyków, jak i niżej opisanych krążków dopochwowych nie zalicza się do tzw. LARC (ang. Long-Acting Reversible Contraceptives, czyli długo działające odwracalne środki antykoncepcyjne), ale ze względu na ich co najmniej miesięczny czas działania, postanowiliśmy uwzględnić je w tym artykule.
Zastrzyk antykoncepcyjny jest niezbyt popularną metodą antykoncepcji hormonalnej. Dzięki zawartości pochodnej progesteronu hamuje on owulację oraz prowadzi do zagęszczenia śluzu szyjkowego, uniemożliwiając zapłodnienie. Zastrzyk należy wykonywać raz na około 12 tygodni.
Krążki dopochwowe
Krążki antykoncepcyjne są wykonane z miękkiego tworzywa oraz zawierają estrogeny i progestageny. Samodzielnie umieszcza się je w drogach rodnych i pozostawia w pochwie na trzy tygodnie, po czym należy zrobić siedmiodniową przerwę, a w jej trakcie - zwykle występuje krwawienie z odstawienia. Metoda ta jest akceptowana przez wiele kobiet, jest mniej zależna od czynności przewodu pokarmowego, a możliwość jej zastosowania w domowym zaciszu stanowi niebagatelną zaletę dla wielu pacjentek.