Antykoncepcja raz w miesiącu – co wiadomo o nowej pigułce?

Opublikowano 08.12.2023

Autor Redakcja Erecept.pl

Antykoncepcja raz w miesiącu – co wiadomo o nowej pigułce?

Chociaż tabletki antykoncepcyjne należą do najpopularniejszych metod antykoncepcji, nie są pozbawione wad. Jedną z przyczyn, dla których nie zawsze są preferowaną metodą zapobiegania ciąży, jest konieczność ich codziennego przyjmowania. Czy jest możliwe, aby powstała pigułka antykoncepcyjna, którą można przyjmować rzadziej? 

Jakie są inne metody antykoncepcyjne o przedłużonym działaniu? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule. Antykoncepcja hormonalna jest dostępna tylko na receptę (recepta online).

Spis treści

Tabletki działające przez miesiąc - czy to przyszłość antykoncepcji hormonalnej?

Klasyczne tabletki antykoncepcyjne wymagają codziennego stosowania, co bywa uciążliwe dla niektórych kobiet. Nauka jest jednak coraz bliżej znalezienia innego rozwiązania.

W 2019 roku zespół profesora Roberta Langera w Massachusetts Institute of Technology prowadził badania nad pigułką, która zawierała wystarczającą ilość substancji aktywnej zamkniętej w żelatynowej osłonce, aby mogła ją stopniowo uwalniać przez kolejne 3 tygodnie.

Pigułka pozostawała w przewodzie pokarmowym, dając skuteczny efekt antykoncepcyjny poprzez utrzymywanie stałego stężenia leku we krwi (tak jak przy codziennym przyjmowaniu tabletek), zgodnie z badaniami przeprowadzonymi na świniach.

Naukowcy prowadzili obserwacje pozwalające na określenie, jak tabletka będzie się zachowywać w przypadku zmian pH w żołądku czy temperatury.

Poza informacjami z 2019 roku, kiedy MIT ogłosiło prace nad takim rodzajem antykoncepcji, trudno jest znaleźć inne wiadomości, co do postępu prac nad metodą.

W Chinach są dostępne preparaty w postaci tabletek antykoncepcyjnych stosowanych raz na miesiąc - Quin-Lng oraz Quin-Ng, natomiast nie są one używane w innych krajach, a informacje co do ich przyjmowania są ograniczone. Wśród skutków niepożądanych wymieniano nudności, upławy, a część pacjentek rozwinęła nadciśnienie tętnicze.

Na ten moment w Polsce nie ma dostępnych środków antykoncepcyjnych w postaci tabletek, które należałoby przyjmować tylko raz na miesiąc.

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Jakie są zalety antykoncepcji długoterminowej?

Kobiety, które decydują się na antykoncepcję długoterminową, robią to zwykle z kilku powodów. Poza brakiem konieczności codziennego pamiętania o antykoncepcji, jak np. przy przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych, antykoncepcja długoterminowa może się okazać korzystniejsza, jeśli chodzi o koszty.

Ponadto są to środki o wysokiej skuteczności antykoncepcyjnej, a długotrwałe działanie jest szczególnie wygodne dla kobiet, które w najbliższym czasie nie planują ciąży i pozostają w stałym związku (jeśli nie, wtedy warto dodać metody barierowe).

Jednocześnie, jeśli pojawi się chęć zajścia w ciążę, większość wymienionych metod w krótkim czasie od odstawienia przestaje mieć jakiekolwiek działanie na płodność.

Jakie są metody antykoncepcji długoterminowej?

Poza nową, jeszcze niedostępną pigułką, istnieje kilka innych metod antykoncepcyjnych, które wymagają zastosowania raz w miesiącu lub rzadziej.

Większość z nich to metody antykoncepcji hormonalnej, a więc mają podobne skutki uboczne jak tabletki antykoncepcyjne np. wzrost masy ciała czy bóle głowy. Część z wymienionych metod może być bezpiecznie stosowana u kobiet karmiących piersią.

Hormonalna wkładka domaciczna (tzw. spirala)

Hormonalne wkładki domaciczne zawierają związki podobne do progesteronu, które stopniowo uwalniane, mają działanie antykoncepcyjne. Po założeniu implantu utrzymuje on swoje działanie na około 5-8 lat (w zależności od preparatu).

Skuteczność wkładki domacicznej z lewonorgestrelem ocenia się nawet na 99,8%, co czyni ją jedną z najbardziej skutecznych metod zapobiegania ciąży na rynku. Wkładka jest zakładana oraz wyjmowana przez ginekologa.

Wkładka wewnątrzmaciczna miedziana

Miedziana wkładka, np. Copper TCu 380 A, jest niehormonalną metodą antykoncepcji, która dzięki uwalnianiu jonów miedzi, przede wszystkim uniemożliwia zapłodnienie komórki jajowej poprzez stworzenie niekorzystnych warunków dla plemników.

Miedziana wkładka, podobnie jak hormonalna, co prawda nie może być założona ani wyjęta samodzielnie (musi się to odbyć pod kontrolą ginekologa), ale jest skuteczna przez 10 lat. Ponadto sama wkładka jest stosunkowo tania.

Implant antykoncepcyjny

Implant antykoncepcyjny zawierający progestagen zalicza się do najskuteczniejszych metod antykoncepcji (wskaźnik Pearla należy do jednego z najniższych i wskazuje na skuteczność do 99.95%) i wymaga wymiany raz na trzy lata.

Zarówno jego założenie, jak i usunięcie wymaga wizyty u lekarza. Implant jest umieszczany za pomocą specjalnego aplikatora podskórnie po wewnętrznej stronie ramienia. Jest niewielki i na co dzień praktycznie niezauważalny.

Zastrzyk antykoncepcyjny

Zarówno zastrzyków, jak i niżej opisanych krążków dopochwowych nie zalicza się do tzw. LARC (ang. Long-Acting Reversible Contraceptives, czyli długo działające odwracalne środki antykoncepcyjne), ale ze względu na ich co najmniej miesięczny czas działania, postanowiliśmy uwzględnić je w tym artykule.

Zastrzyk antykoncepcyjny jest niezbyt popularną metodą antykoncepcji hormonalnej. Dzięki zawartości pochodnej progesteronu hamuje on owulację oraz prowadzi do zagęszczenia śluzu szyjkowego, uniemożliwiając zapłodnienie. Zastrzyk należy wykonywać raz na około 12 tygodni.

Krążki dopochwowe

Krążki antykoncepcyjne są wykonane z miękkiego tworzywa oraz zawierają estrogeny i progestageny.

Samodzielnie umieszcza się je w drogach rodnych i pozostawia w pochwie na trzy tygodnie, po czym należy zrobić siedmiodniową przerwę, a w jej trakcie - zwykle występuje krwawienie z odstawienia.

Metoda ta jest akceptowana przez wiele kobiet, jest mniej zależna od czynności przewodu pokarmowego, a możliwość jej zastosowania w domowym zaciszu stanowi niebagatelną zaletę dla wielu pacjentek.

Podsumowanie

Chociaż nowa metoda antykoncepcyjna w postaci jednej tabletki przyjmowanej tylko raz w miesiącu jest kuszącą, jak i coraz bardziej realną perspektywą, to warto wiedzieć, że już teraz dostępne są metody antykoncepcji długoterminowej, które nie wymagają codziennego przyjmowania tabletek.

Przed włączeniem antykoncepcji warto skonsultować się z lekarzem i zapytać o dostępne metody antykoncepcyjne, aby dobrać tę, która będzie najbardziej odpowiadać preferencjom pacjentki, a jednocześnie będzie skutecznie chronić przed niechcianą ciążą.

Należy pamiętać, że antykoncepcja długoterminowa nie zwalnia z konieczności regularnych wizyt u lekarza i wykonywania badań kontrolnych.

Bibliografia

Serwis Planned Parenthood [dostęp 17 września 2023], dostępny online: https://www.plannedparenthood.org/planned-parenthood-columbia-willamette/patient-resources/long-acting-reversible-contraceptives-larcs

Serwis MIT News [dostęp 17 września 2023], dostępny online: https://news.mit.edu/2019/monthly-birth-control-pill-1204

Serwis Medical News Today [dostęp 17 września 2023], dostępny online: https://www.medicalnewstoday.com/articles/327303#How-the-star-shaped-pill-works

Fang Kejuan i in. Once-a-month contraceptive pills in China: a review of available evidence, 2007, Contraception, dostępny online: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17434014/

Inni czytali również

'Zapomniałam o tabletce antykoncepcyjnej'. Jak działać?
'Zapomniałam o tabletce antykoncepcyjnej'. Jak działać?

Każdej kobiecie może się zdarzyć, że zapomni przyjąć jednej tabletki antykoncepcyjnej. Należy jednak pamiętać, że skuteczność antykoncepcji hormonalnej (dostępna na receptę, w tym recepta online) zależy od tego, jak regularnie są zażywane tabletki. O tym, co robić w przypadku pominięcia tabletki antykoncepcyjnej, decyduje liczba pominiętych dawek, czas opóźnienia przyjęcia dawki oraz to, w którym tygodniu cyklu doszło do zapomnienia przyjęcia tabletki.

Artykuł
27.03.2024
Aidee - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Aidee - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Wyrób medyczny Aidee zaliczany jest do grupy złożonych doustnych środków antykoncepcyjnych. Substancjami aktywnymi preparatu są dwa hormony: etynyloestradiol oraz dienogest w niskich dawkach. Lek Aidee stosuje się w celu zapobiegania ciąży oraz w leczeniu trądziku.

Charakterystyka produktów leczniczych
14.02.2024
Jak działa tabletka
Jak działa tabletka "dzień po" w dni płodne?

Tabletka "dzień po" to preparat antykoncepcyjny, który jest stosowany jako metoda awaryjna w celu zapobiegania niechcianej ciąży po niezabezpieczonym stosunku seksualnym lub po niepowodzeniu innej metody antykoncepcji. Należy ją przyjąć jak najszybciej po ryzykownym akcie seksualnym.W cyklu menstruacyjnym kobiety wyróżnia się dni płodne, gdy szansa na zapłodnienie jest najwyższa oraz dni niepłodne, gdy zajście w ciążę jest mniej prawdopodobne. W tym artykule przyjrzymy się, w jaki sposób tabletka "dzień po" działa w dni płodne.

Artykuł
02.01.2024
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!