Antykoncepcja a choroby tarczycy - na co warto zwrócić uwagę?

Opublikowano 23.01.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Antykoncepcja a choroby tarczycy - na co warto zwrócić uwagę?

W obecnych czasach wiele kobiet stosujących antykoncepcję choruje przewlekle na choroby tarczycy. W tym artykule wyjaśnimy, jaki jest związek pomiędzy powyższymi aspektami. 

Poznamy wpływ chorób tarczycy na skuteczność i bezpieczeństwo antykoncepcji oraz dowiemy się, jak dokonać świadomego wyboru, uwzględniając zdrowotne potrzeby i kontekst indywidualnej sytuacji. Antykoncepcja hormonalna dostępna jest tylko na receptę (recepta online).

Spis treści

Czy hormony zawarte w antykoncepcji mogą wpływać na funkcjonowanie tarczycy i jej choroby?

Tak, hormony zawarte w antykoncepcji, zwłaszcza w preparatach hormonalnych, mogą wpływać na funkcjonowanie tarczycy oraz jej choroby.

Hormony estrogen i progesteron mogą oddziaływać na osi hormonalnej, która kontroluje pracę tarczycy. Może to odbijać się na produkcji hormonów tarczycy, co z kolei może wpłynąć na przebieg chorób tarczycy, takich jak nadczynność czy niedoczynność tarczycy.

Dlatego ważne jest, aby kobiety z chorobami tarczycy konsultowały się z lekarzem przed rozpoczęciem antykoncepcji hormonalnej.

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Czy istnieją konkretne metody antykoncepcji polecane dla osób z chorobami tarczycy?

Nie ma jednej konkretnej metody antykoncepcji polecanej wyłącznie dla osób z chorobami tarczycy, ponieważ wybór zależy od indywidualnych potrzeb i zdrowotnego stanu pacjentki, ale trzeba pamiętać, że żadna z metod antykoncepcyjnych, w tym żadna z hormonalnych, nie jest przeciwwskazana w chorobach tarczycy.

Jednak dla kobiet z chorobami tarczycy, które chcą unikać hormonów, istnieją alternatywne metody antykoncepcji takie jak prezerwatywy, diafragma czy metody oparte na monitorowaniu cyklu menstruacyjnego.

antykoncepcja hormonalna-erecept.pl

Jakie są ryzyka i korzyści stosowania antykoncepcji hormonalnej przez kobiety z chorobami tarczycy?

Antykoncepcja hormonalna stosowana przez kobiety z chorobami tarczycy niesie ze sobą zarówno ryzyka, jak i korzyści. Korzyści obejmują kontrolę nad płodnością i regulację cyklu menstruacyjnego.

Niemniej jednak, istnieją zagrożenia związane z wpływem stosowania leków antykoncepcyjnych na hormony tarczycy. Dla niektórych kobiet hormony te mogą wpłynąć na działanie leków na choroby tarczycy, co może wymagać dostosowania dawek.

Ważne jest, aby lekarz ocenił indywidualną sytuację pacjentki i wspólnie z nią zdecydował o najlepszej metodzie antykoncepcyjnej, uwzględniając przy tym korzyści i zagrożenia.

Czy choroby tarczycy mogą wpływać na ryzyko wystąpienia skutków ubocznych antykoncepcji?

Choroby tarczycy mogą wpływać na ryzyko wystąpienia skutków ubocznych antykoncepcji. Zmiany w funkcjonowaniu tarczycy, takie jak nadczynność czy niedoczynność, mogą oddziaływać na metabolizm hormonów antykoncepcyjnych.

To z kolei może mieć wpływ na podatność na skutki uboczne, takie jak nudności, bóle głowy czy zmiany nastroju. Pacjentki z chorobami tarczycy powinny świadomie monitorować swoje ciało i reakcje na tabletki antykoncepcyjne.

Czy leki stosowane w chorobie Hashimoto obniżają działanie tabletek antykoncepcyjnych?

Nie ma istotnych dowodów na to, że leki na Hashimoto wpływają na bezpieczeństwo lub skuteczność stosowanej antykoncepcji. Oznacza to, że pacjentki cierpiące na chorobę Hashimoto mogą nadal korzystać z wybranej metody antykoncepcji bez większych obaw.

Prawidłowo leczona choroba Hashimoto nie jest przeciwwskazaniem do przyjmowania antykoncepcji. Przyjmowanie antykoncepcji nie powinno wpłynąć na zwiększenie dawki hormonów tarczycy.

Czy preparaty antykoncepcyjne mogą potęgować złe samopoczucie towarzyszące chorobie Hashimoto?

Preparaty antykoncepcyjne mogą wpływać na samopoczucie kobiet cierpiących na chorobę Hashimoto, ale efekty mogą być inne dla różnych osób. Niektóre kobiety z Hashimoto mogą doświadczać pewnych objawów lub pogorszenia samopoczucia po rozpoczęciu stosowania antykoncepcji hormonalnej.

Jest to związane z indywidualną reakcją organizmu na zmiany hormonalne wprowadzane przez tabletki antykoncepcyjne.

Czy tabletki antykoncepcyjne mogą zaburzyć czynność tarczycy poprzez zwiększone wydzielanie TSH?

Obecność estrogenów w preparatach antykoncepcyjnych może rzeczywiście wpłynąć na zwiększenie stężenia TBG (globulina wiążąca tyroksynę). To z kolei może prowadzić do zwiększenia ilości hormonów tarczycy związanych z TBG, które nie są biologicznie aktywne.

W celu utrzymania stabilnego stężenia hormonów aktywnych, konieczne może stać się zwiększenie syntezy hormonów tarczycy przez tarczycę. Dlatego podniesienie dawki hormonów tarczycy może być potrzebne, aby sprostać wzrastającemu zapotrzebowaniu na tyroksynę (co objawia się zwiększonym poziomem TSH).

Jakie są alternatywne metody antykoncepcji dla kobiet z chorobami tarczycy, które chcą unikać hormonów?

Dla kobiet z chorobami tarczycy, które chcą unikać hormonów, istnieją alternatywne metody antykoncepcji. Mogą rozważyć:

  • prezerwatywy - skuteczna i łatwa do stosowania bariera antykoncepcyjna;

  • diafragma - elastyczna osłonka blokująca dostęp do macicy;

  • wkładka wewnątrzmaciczna (IUD) - niehormonalna lub hormonalna opcja zapobiegająca ciąży;

  • metody oparte na monitorowaniu cyklu - śledzenie płodności na podstawie temperatury ciała i wydzieliny szyjkowej.

Wybór zależy od preferencji, zdrowotnej sytuacji i stylu życia pacjentki. Warto konsultować się z lekarzem, który pomoże wybrać odpowiednią metodę.

Jak zróżnicowana dieta może wspierać zarówno zdrową tarczycę, jak i skuteczną antykoncepcję hormonalną?

Zróżnicowana dieta odgrywa kluczową rolę we wspieraniu zdrowej tarczycy i skutecznej antykoncepcji. Oto, jak te dwie sfery mogą ze sobą współgrać:

jod - zdrowa tarczyca wymaga odpowiedniej ilości jodu. Jednak niektóre metody antykoncepcji mogą wpływać na metabolizm tego pierwiastka. Owoce morza i sól jodowana mogą pomóc w utrzymaniu równowagi;

mikroelementy i witaminy - dieta bogata w mikroelementy (np. selen, cynk) oraz witaminy (np. witamina D) wspiera funkcjonowanie tarczycy i ogólny stan zdrowia. To także korzystnie wpływa na działanie hormonalne;

błonnik i zdrowe tłuszcze - spożywanie błonnika pomaga w regulacji poziomu hormonów i metabolizmu. Zdrowe tłuszcze, takie jak te zawarte w orzechach, awokado czy rybach, mogą wpłynąć na równowagę hormonalną;

unikanie nadmiernej ilości cukru - dieta o niskim indeksie glikemicznym może pomóc w utrzymaniu stabilnych poziomów cukru we krwi, co korzystnie wpływa na regulację hormonalną.

Jak ważne jest monitorowanie stanu tarczycy u kobiet stosujących antykoncepcję, zwłaszcza jeśli już mają chorobę tarczycy?

Nadzorowanie funkcji tarczycy u kobiet przyjmujących antykoncepcję, zwłaszcza gdy już cierpią na chorobę tarczycy, jest istotne. Interakcje między hormonami antykoncepcyjnymi a funkcją tarczycy mogą wpłynąć na zdrowie i skuteczność obu terapii.

Regularne monitorowanie poziomów hormonów tarczycy oraz współpraca z lekarzem pozwolą na wczesne wykrycie ewentualnych zmian i dostosowanie leczenia, aby zapewnić optymalne rezultaty.

Podsumowanie

Choroby tarczycy mogą wpływać na bezpieczeństwo antykoncepcji, zaś hormony antykoncepcyjne mogą oddziaływać na funkcjonowanie tarczycy, co może wymagać dostosowania dawek leków. Przy wyborze antykoncepcji, konsultacja z lekarzem jest ważna dla kobiet z chorobami tarczycy.

Niehormonalne metody antykoncepcji oraz zdrowa dieta mogą być korzystne dla pacjentki. Ważne jest zrozumienie wpływu chorób tarczycy na antykoncepcję i interakcji hormonalnych, aby podejmować świadome decyzje o zdrowiu i antykoncepcji. Skonsultowanie się z lekarzem pozostaje kluczowe dla optymalnych rezultatów.

Bibliografia

Portal mamhashi.pl [online], [dostęp 14 lipca 2020], dostępny w internecie: https://mamhashi.pl/antykoncepcja-a-hashimoto-fakty-i-mity/

Portal nutrihelp.pl [online], [dostęp 3 kwietnia 2023], dostępny w internecie: https://nutrihelp.pl/antykoncepcja-hormonalna-w-niedoczynnosci-tarczycy-tak-czy-nie/

Inni czytali również

Czy tabletki antykoncepcyjne szkodzą zdrowiu? Wady i zalety antykoncepcji hormonalnej
Czy tabletki antykoncepcyjne szkodzą zdrowiu? Wady i zalety antykoncepcji hormonalnej

Tabletki antykoncepcyjne są bardzo skuteczną metodą ochrony przed nieplanowaną ciążą, ale ich stosowanie nie jest obojętne dla organizmu. Jakie ryzyko wiąże się z przyjmowaniem antykoncepcji hormonalnej? Jakie inne zastosowania znalazła dla niej współczesna medycyna?

Artykuł
23.01.2024
Antykoncepcja a dieta wegańska - jakie są zalecenia?
Antykoncepcja a dieta wegańska - jakie są zalecenia?

Dieta wykluczająca produkty odzwierzęce jest coraz częstszym sposobem odżywiania, zwłaszcza u młodych osób. Przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej może wzbudzać pewne kontrowersje u osób stosujących dietę wegańską. Czym grozi bezmięsna dieta dla kobiety stosującej antykoncepcję hormonalną? Czy tabletki antykoncepcyjne są wegańskie? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule.Antykoncepcja hormonalna dostępna jest tylko na receptę (recepta online).

Artykuł
11.12.2023
Skończyłaś 40 lat? Czas, aby na nowo porozmawiać z ginekologiem na temat antykoncepcji hormonalnej
Skończyłaś 40 lat? Czas, aby na nowo porozmawiać z ginekologiem na temat antykoncepcji hormonalnej

Wybór metody antykoncepcyjnej zależy od wielu czynników, które trzeba uwzględnić w wywiadzie lekarskim. Dotyczy to szczególnie kobiet po 40. roku życia, ponieważ z wiekiem zwiększa się m.in. ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych i zakrzepowo-zatorowych. Jeśli czterdziestolatka boryka się z nadwagą lub otyłością, ma zwiększone stężenie glukozy (cukru), pali papierosy oznacza to, że potrzebuje zabezpieczenia przed ciążą, które będzie miało jak najmniejszy wpływ na zdrowie. Jednoskładnikowa antykoncepcja bez estrogenu to antykoncepcja hormonalna pierwszego wyboru u kobiet po 40. roku życia z innymi współistniejącymi czynnikami ryzyka – ze względu na bezpieczeństwo stosowania oraz skuteczność porównywalną do antykoncepcji dwuskładnikowej. "Jak co roku poszłam do ginekologa  na cytologię. Akurat byłam świeżo po czterdziestych urodzinach. To lekarz zaczął rozmowę o antykoncepcji hormonalnej, którą stosuję od wielu lat. Nie miałam pojęcia, że po czterdziestce należy przyjrzeć się jej ponownie. Ginekolog przeprowadził ze mną wnikliwy wywiad na temat chorób w rodzinie i mojego obecnego stanu zdrowia – zapytał, czy na coś choruję, czy palę papierosy, zlecił wykonanie badań. Na koniec przepisał mi antykoncepcję bez estrogenu, bo okazało się, że w moim wieku i przy moim stanie zdrowia (nadciśnienie, nadwaga) ten hormon nie jest wskazany. Nową antykoncepcję stosuję od 3 miesięcy. Najważniejsze, że ta metoda jest bezpieczniejsza w moim stanie zdrowia niż antykoncepcja dwuskładnikowa z estrogenem" – Kasia, 40 lat.U kobiet po 40. roku życia statystycznie częściej występują choroby, takie jak nadciśnienie, cukrzyca, dyslipidemia. U coraz większej liczby pacjentek zwiększa się też wskaźnik BMI, co niejednokrotnie jest efektem pozostałych po urodzeniu dziecka kilogramów. Ponadto kobiety po czterdziestce doświadczają powikłań zakrzepowych. Wyżej wymienione czynniki są bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania antykoncepcji dwuskładnikowej z estrogenem lub mogą stanowić przyczynę ryzyka, który w połączeniu z innymi czynnikami staje się takim przeciwwskazaniem. Zgodnie ze stanowiskiem Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników w takich przypadkach antykoncepcją pierwszego wyboru powinna być jednoskładnikowa antykoncepcja bez estrogenu.To oznacza, że o wyborze antykoncepcji po 40. roku życia nie zawsze przesądzają preferencje pacjentki. Decyzję o bezpiecznej metodzie musi podjąć lekarz ginekolog, który po uwzględnieniu przeciwwskazań i różnych czynników ryzyka zaproponuje rozwiązania odpowiednie dla konkretnej kobiety. POROZMAWIAJ Z LEKARZEM O ANTYKONCEPCJI >

Artykuł
23.11.2023
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!