Jaki wpływ ma stosowanie antykoncepcji na gospodarkę hormonalną?
Antykoncepcja hormonalna, do której zaliczamy tabletki antykoncepcyjne, zastrzyki antykoncepcyjne, plastry antykoncepcyjne czy pierścienie dopochwowe, dostarcza organizmowi kontrolowane ilości hormonów - głównie estrogenów i progestagenów.
Wpływa na cykl menstruacyjny, regulując go i sprawiając, że staje się bardziej przewidywalny. Dla wielu kobiet jest to bardzo korzystne, zwłaszcza jeśli cierpią na nieregularne cykle menstruacyjne związane z zaburzeniami hormonalnymi np. zespół policystycznych jajników (PCOS).
Tabletki antykoncepcyjne mogą również zmniejszać nasilenie objawów związanych z cyklem menstruacyjnym, takich jak bolesne miesiączki, bóle brzucha czy napięcie piersi. To znacząco poprawia jakość życia pacjentek z zaburzeniami hormonalnymi, które doświadczają tych dolegliwości.
W przypadku endometriozy też stosuje się antykoncepcje hormonalną jako formę leczenia. Endometrioza to przewlekła choroba, która polega na występowaniu tkanki podobnej do błony śluzowej macicy (endometrium) poza jej jamą.
Najefektywniejszą metodą jej jest terapia hormonalna. Tabletki antykoncepcyjne mają na celu zahamowanie czynności hormonalnej jajników. Produkowane przez jajniki hormony, zwłaszcza estrogeny, są źródłem dolegliwości bólowych oraz zwiększają ilość ognisk endometriozy.
Mówimy więc o estrogenozależnym charakterze tego schorzenia. Leki hormonalne imitują w organizmie kobiety stany, w których endometrioza właściwie nie występuje. Są nimi menopauza i ciąża. W stan pseudociąży wprowadzają pacjentkę progestageny i dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne, natomiast w stan pseudomenopauzy – danazol, analogi GnRH.