Antykoncepcja a zaburzenia endokrynologiczne - jakie s膮 zalecenia lekarzy?

Opublikowano 21.02.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Antykoncepcja a zaburzenia endokrynologiczne - jakie s膮 zalecenia lekarzy?

Zaburzenia endokrynologiczne mogą znacząco wpływać na życie i zdrowie kobiet, a jednym z aspektów, który wymaga szczególnej uwagi, jest antykoncepcja. Wartość porad lekarzy w tym obszarze jest nieoceniona, ponieważ wybór odpowiedniej metody antykoncepcji może być kluczowy dla pacjentek z problemami hormonalnymi

W niniejszym artykule omówimy zalecenia specjalistów dotyczące antykoncepcji w kontekście zaburzeń endokrynologicznych, analizując, jakie czynniki należy wziąć pod uwagę, aby zapewnić pacjentkom bezpieczne i skuteczne rozwiązania.

Antykoncepcja hormonalna dostępna jest tylko na receptę (recepta online).

Spis tre艣ci

Jakie metody antykoncepcji s膮 bezpieczne dla pacjentek z zaburzeniami endokrynologicznymi?

Dla pacjentek z zaburzeniami endokrynologicznymi istnieje wiele metod antykoncepcji, które można rozważyć, jednak bezpieczeństwo i skuteczność zależą od indywidualnych potrzeb i okoliczności zdrowotnych każdej kobiety.

Istnieje kilka bezpiecznych opcji, które można wziąć pod uwagę:

 • Antykoncepcja hormonalna: Dla wielu pacjentek z zaburzeniami hormonalnymi, jak PCOS (zespół policystycznych jajników) czy endometrioza, hormonalna antykoncepcja może być sprzyjająca. Preparaty zawierające estrogen i progestagen pomagają regulować cykle menstruacyjne i zmniejszyć objawy wymienionych chorób.

 • Miedziana spirala wewnątrzmaciczna (IUD): Miedziana wkładka wewnątrzmaciczna jest skuteczną opcją antykoncepcji, która nie zawiera hormonów. Dla niektórych pacjentek może być lepszym wyborem, zwłaszcza jeśli nie tolerują one hormonów.

 • Antykoncepcja niehormonalna: Alternatywnie, istnieją niehormonalne metody antykoncepcji takie jak prezerwatywy. Mogą być one bezpieczne dla pacjentek z zaburzeniami endokrynologicznymi.

Warto podkreślić, że wybór najlepszej metody antykoncepcji powinien być dokładnie omówiony z lekarzem, który może uwzględnić indywidualne potrzeby pacjentki oraz ewentualne ryzyko związane z jej schorzeniami endokrynologicznymi.

antykoncepcja hormonalna-erecept.pl

e-Recepta online 49.99 Z艁

Leki na potencje, leki sta艂e, antykoncepcja sta艂a, przed艂u偶enie terapii w chorobach przewlek艂ych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 Z艁

Tabletka 'po', tabletka dzie艅 po, tabletka do 72h, pigu艂ka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Czy zaburzenia endokrynologiczne wp艂ywaj膮 na skuteczno艣膰 antykoncepcji?

Tak, zaburzenia endokrynologiczne mogą wpływać na skuteczność antykoncepcji. Wpływ ten może być różny w zależności od rodzaju zaburzenia hormonalnego oraz stosowanej metody antykoncepcji. Oto kilka aspektów, które warto wziąć pod uwagę:

 1. Zaburzenia cyklu menstruacyjnego: Pacjentki z zaburzeniami endokrynologicznymi, takimi jak zespół policystycznych jajników (PCOS), mogą mieć nieregularne cykle menstruacyjne. W takich przypadkach trudniej jest przewidzieć dni płodne, co może wpłynąć na skuteczność metod antykoncepcji opartych na okresie płodności.

 2. Leki hormonalne: Jeśli pacjentka przyjmuje leki hormonalne w związku z zaburzeniem endokrynologicznym, takie leczenie może oddziaływać na interakcje z antykoncepcją hormonalną. Konieczne może być dostosowanie dawek lub rodzaju leków antykoncepcyjnych.

 3. Zaburzenia metabolizmu hormonów: Zaburzenia w produkcji lub metabolizmie hormonów, jak np. insulinooporność, mogą oddziaływać na skuteczność hormonalnej antykoncepcji, ponieważ mogą wpływać na metabolizm hormonów płciowych.

 4. Ryzyko ciąży: W niektórych przypadkach pacjentki z zaburzeniami endokrynologicznymi mogą mieć większe ryzyko ciąży pomimo stosowania antykoncepcji. Dlatego konieczne jest regularne monitorowanie skuteczności antykoncepcji i (w razie wątpliwości) konsultacja z lekarzem.

U pacjentek z zaburzeniami endokrynologicznymi ważne jest, aby przed podjęciem decyzji o antykoncepcji skonsultować się z endokrynologiem.

Lekarz może pomóc w dostosowaniu metody antykoncepcji do indywidualnych potrzeb i specyfiki zdrowia pacjentki, tym samym zapewniając jak największą skuteczność oraz bezpieczeństwo.

Kiedy nale偶y unika膰 hormonalnej antykoncepcji z powodu zaburze艅 endokrynologicznych?

Unikanie hormonalnej antykoncepcji z powodu zaburzeń endokrynologicznych może być konieczne w niektórych przypadkach, np. przy nadwrażliwości na hormony, ryzyku zakrzepicy lub chorobach serca, historii nowotworów estrogenozależnych, zaburzeniach wątroby lub braku odpowiedzi na hormonalną antykoncepcję.

Decyzja ta powinna być poprzedzona konsultacją z lekarzem, który oceni ryzyko i korzyści oraz rozważy alternatywne metody antykoncepcji.

Jakie s膮 ryzyka i korzy艣ci zwi膮zane ze stosowaniem tabletek antykoncepcyjnych u kobiet z zaburzeniami endokrynologicznymi?

Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych u kobiet z zaburzeniami endokrynologicznymi wiąże się zarówno z ryzykiem, jak i korzyściami. Oto główne aspekty:

Korzyści

 • Leczenie zespołu policystycznych jajników (PCOS): W przypadku tej choroby doustne środki antykoncepcyjne są często stosowane w celu regulacji cyklu menstruacyjnego i łagodzenia objawów hiperandrogenizmu (nadmiaru męskich hormonów).

 • Zmniejszenie objawów: Antykoncepcja hormonalna może łagodzić symptomy związane z cyklem menstruacyjnym, takie jak bolesne miesiączki, obfite krwawienia czy napięcie przedmiesiączkowe (PMS).

 • Zapobieganie niechcianej ciąży: Tabletki antykoncepcyjne są jednymi z najskuteczniejszych metod zapobiegania niechcianej ciąży i dają pacjentkom kontrolę nad planowaniem rodziny. Skuteczność metod antykoncepcji jest oceniana za pomocą wskaźnika Pearla. Wskaźnik ten określa ilość nieplanowanych zapłodnień, do których doszło w ciągu 1 roku wśród 100 kobiet stosujących daną metodę antykoncepcji. Im niższa jest jego wartość, tym bardziej skuteczna jest metoda antykoncepcji. Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe plasują się na drugim miejscu tuż za implantem antykoncepcyjnym, uzyskując wynik 0,1 co świadczy o ich bardzo wysokiej skuteczności.

Ryzyka

 • Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych może powodować zmiany nastroju, bóle głowy, nudności i inne działania niepożądane

 • Niektóre tabletki antykoncepcyjne zawierające estrogen mogą zwiększać ryzyko wystąpienia zakrzepów krwi. Dlatego pacjentki z zaburzeniami endokrynologicznymi, które już mają podwyższone ryzyko zakrzepicy, powinny szczególnie uważać przy doborze środka antykoncepcyjnego.

 • Tabletki antykoncepcyjne mogą mieć interakcje z innymi lekami, co może wpłynąć na ich skuteczność lub bezpieczeństwo.

 • Każdy organizm reaguje inaczej na tabletki antykoncepcyjne, a to oznacza, że niektóre pacjentki mogą doświadczać skutków ubocznych lub nieodpowiednich reakcji.

Jaki wp艂yw ma stosowanie antykoncepcji na gospodark臋 hormonaln膮?

Antykoncepcja hormonalna, do której zaliczamy tabletki antykoncepcyjne, zastrzyki antykoncepcyjne, plastry antykoncepcyjne czy pierścienie dopochwowe, dostarcza organizmowi kontrolowane ilości hormonów - głównie estrogenów i progestagenów.

Wpływa na cykl menstruacyjny, regulując go i sprawiając, że staje się bardziej przewidywalny. Dla wielu kobiet jest to bardzo korzystne, zwłaszcza jeśli cierpią na nieregularne cykle menstruacyjne związane z zaburzeniami hormonalnymi np. zespół policystycznych jajników (PCOS).

Tabletki antykoncepcyjne mogą również zmniejszać nasilenie objawów związanych z cyklem menstruacyjnym, takich jak bolesne miesiączki, bóle brzucha czy napięcie piersi. To znacząco poprawia jakość życia pacjentek z zaburzeniami hormonalnymi, które doświadczają tych dolegliwości.

W przypadku endometriozy też stosuje się antykoncepcje hormonalną jako formę leczenia. Endometrioza to przewlekła choroba, która polega na występowaniu tkanki podobnej do błony śluzowej macicy (endometrium) poza jej jamą.

Najefektywniejszą metodą jej jest terapia hormonalna. Tabletki antykoncepcyjne mają na celu zahamowanie czynności hormonalnej jajników. Produkowane przez jajniki hormony, zwłaszcza estrogeny, są źródłem dolegliwości bólowych oraz zwiększają ilość ognisk endometriozy.

Mówimy więc o estrogenozależnym charakterze tego schorzenia. Leki hormonalne imitują w organizmie kobiety stany, w których endometrioza właściwie nie występuje. Są nimi menopauza i ciąża. W stan pseudociąży wprowadzają pacjentkę progestageny i dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne, natomiast w stan pseudomenopauzy – danazol, analogi GnRH.

Jakie kwestie nale偶y om贸wi膰 z ginekologiem przed rozpocz臋ciem antykoncepcji przy zaburzeniach hormonalnych?

Przed rozpoczęciem antykoncepcji przy zaburzeniach hormonalnych istnieje kilka istotnych kwestii, które należy omówić z ginekologiem.

Oto niektóre z nich:

 1. Historia medyczna: Pacjentka powinna omówić swoją historię medyczną z lekarzem, z naciskiem na wcześniej występujące u niej zaburzenia hormonalne oraz leczenie lub terapie, jakie były stosowane. To pomoże lekarzowi zrozumieć specyfikę jej przypadku.

 2. Aktualne leki: Pacjentka powinna poinformować lekarza o wszelkich aktualnie przyjmowanych lekach, włączając w to suplementy i preparaty bez recepty, ponieważ niektóre z nich mogą mieć interakcje ze stosowaną antykoncepcją hormonalną.

 3. Objawy i dolegliwości: Konieczne jest omówienie wszelkich objawów i dolegliwości związanych z zaburzeniami hormonalnymi, takich jak nieregularne cykle menstruacyjne, bolesne miesiączki czy inne problemy zdrowotne.

Jakie s膮 skutki uboczne przyjmowania antykoncepcji hormonalnej?

Skutki uboczne stosowania antykoncepcji hormonalnej mogą obejmować:

 • nudności,

 • zmiany nastroju, w tym depresję,

 • bóle głowy, w tym migreny,

 • bolesność lub obrzmienie piersi,

 • zmiany w masie ciała, w tym przyrost lub utratę kilogramów,

 • zmiany w krwawieniach menstruacyjnych, takie jak skąpe, obfite lub nieregularne miesiączki,

 • zmniejszone libido,

 • zwiększone ryzyko zakrzepów krwi, szczególnie przy preparatach zawierających estrogen,

 • zmiany w pigmentacji skóry - plamy lub przebarwienia,

 • zmiany apetytu.

Czy choroba Hashimoto wp艂ywa na bezpiecze艅stwo stosowania antykoncepcji hormonalnej?

Hormony tarczycy zawarte w tabletkach, stosowane w leczeniu choroby Hashimoto, nie mają wpływu na bezpieczeństwo ani skuteczność stosowanej antykoncepcji.

Odpowiednio prowadzona i leczona choroba Hashimoto nie jest przeciwwskazaniem do stosowania leków antykoncepcyjnych. Jednak estrogeny zawarte w tabletkach antykoncepcyjnych mogą wpływać na poziom hormonów tarczycy.

Estrogeny mogą zwiększać stężenie globuliny wiążącej tyroksynę (T4), co może wpłynąć na poziom tego hormonu w organizmie. W niektórych przypadkach może to skutkować wzrostem hormonu tyreotropowego (TSH), który jest odpowiedzialny za stymulację tarczycy do produkcji hormonów.

Jednakże wpływ ten jest indywidualny i może się różnić między poszczególnymi osobami.

Dlatego ważne jest regularne monitorowanie poziomów hormonów tarczycy i konsultacja z lekarzem. Jeśli występują zmiany w poziomach tarczycy lub inne objawy niepożądane związane ze stosowaniem antykoncepcji hormonalnej, lekarz może dostosować dawkę leków na tarczycę lub rozważyć inne hormonalne metody antykoncepcji.

Warto również zauważyć, że niektóre skutki uboczne antykoncepcji hormonalnej, takie jak wahania nastroju lub przyrost masy ciała, mogą być podobne do objawów choroby Hashimoto.

Dlatego ważne jest śledzenie i obserwacja ewentualnych zmian w organizmie podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej. Jeśli występują niepożądane objawy, warto skonsultować się z lekarzem w celu oceny i dostosowania metody antykoncepcji do indywidualnych potrzeb i tolerancji organizmu.

Bibliografia

Portal Pubmed "Pitfalls in the Diagnostic Evaluation of Hyperprolactinemia" [online], [dostęp: 20 września 2023], dostępny w internecie: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30889571

Portal Researchgate "Effects of oral contraceptives on thyroid function and vice versa" [online], [dostęp: 20 września 2023], dostępny w internecie: https://www.researchgate.net/publication/340221548_Effects_of_oral_contraceptives_on_thyroid_function_and_vice_versa

Portal wylecz.to [online], [dostęp: 20 września 2023], dostępny w internecie: https://wylecz.to/ginekologia/endometrioza-a-antykoncepcja/

Portal podyplomie.pl "Hiperprolaktynemia" [online], [dostęp: 20 września 2023], dostępny w internecie: https://podyplomie.pl/ginekologia/20669,hiperprolaktynemia

Portal olsamed.pl [online], [dostęp: 20 września 2023], dostępny w internecie: https://holsamed.pl/stosujesz-antykoncepcje-hormonalna-regularnie-wykonuj-te-badania

Inni czytali r贸wnie偶

Choroba Hashimoto  przyczyny objawy leczenie Jak wygl膮da przebieg choroby?
Choroba Hashimoto - przyczyny, objawy, leczenie. Jak wygl膮da przebieg choroby?

Choroby autoimmunologiczne powoduj膮 nieprawid艂ow膮 reakcj臋 uk艂adu odporno艣ciowego na tkanki w艂asne organizmu. Do chor贸b autoimmunologicznych zaliczamy m.in. przewlek艂e limfocytowe zapalenie tarczycy, zwane聽chorob膮 Hashimoto.聽Objawy niedoczynno艣ci tarczycy narastaj膮 wraz z post臋pem choroby i nale偶膮 do nich m.in. b贸le mi臋艣ni, nadmierne wypadanie w艂os贸w, 艂amliwe paznokcie, nadmierna pobudliwo艣膰, b贸le brzucha oraz uczucie zm臋czenia.W ostatnich latach liczba zachorowa艅 na choroby tarczycy wzrasta i stanowi globalny problem, dlatego zalicza si臋 je do聽chor贸b cywilizacyjnych.

Artyku艂
27.03.2024
Encorton - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Encorton - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Encorton jest lekiem sterydowym o silnym dzia艂aniu przeciwzapalnym i przeciwalergicznym, maj膮cym zastosowanie w licznych jednostkach chorobowych. Co zawiera lek Encorton? W jakim celu si臋 go stosuje?

Charakterystyka produkt贸w leczniczych
15.02.2024
Depo-Provera - E-recepta- recepta online z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Depo-Provera - E-recepta- recepta online z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Depo-Provera聽to聽lek hormonalny, kt贸ry oferuje wygodn膮 alternatyw臋 dla innych metod antykoncepcji, takich jak tabletki antykoncepcyjne czy wk艂adki domaciczne. Dzi臋ki swojej skuteczno艣ci i prostocie stosowania, Depo-Provera zdoby艂a szerokie uznanie w艣r贸d kobiet i lekarzy. Jednak zanim podejmiemy decyzj臋 o jej wyborze, warto zg艂臋bi膰 wiedz臋 na temat mechanizmu dzia艂ania tego leku, jego zalet i ewentualnych skutk贸w ubocznych, aby podj膮膰 najlepiej dopasowan膮 decyzj臋 do w艂asnych potrzeb i preferencji.

Charakterystyka produkt贸w leczniczych
14.02.2024
Konsultacja z E-recept膮 za 49.99 Z艁 Tylko w najnowszej aplikacji!