Depresja alkoholowa - czym jest i jak ją leczyć?

Opublikowano 27.03.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Depresja alkoholowa   czym jest i jak ją leczyć?

Spożywanie alkoholu wiąże się z różnymi skutkami społecznymi i zdrowotnymi. Długotrwałe nadużywanie alkoholu może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, w tym do depresji alkoholowej. Czym jest depresja alkoholowa? Jakie są objawy depresji? Jak można leczyć depresję alkoholową?

Spis treści

Jakie czynniki przyczyniają się do rozwoju uzależnienia od alkoholu?

Alkoholizm to poważny problem zdrowotny, który ma wiele skomplikowanych i powiązanych ze sobą przyczyn. Jego etiologia jest wieloczynnikowa i obejmuje aspekty biologiczne, genetyczne, psychologiczne, środowiskowe i społeczne.

Istnieją silne dowody na to, że genetyka odgrywa znaczącą rolę w alkoholizmie. Osoby, których rodzice lub bliscy krewni należą do osób nadużywających alkohol, są bardziej narażone na rozwój tej choroby. Leczenie depresji alkoholowej jest najbardziej efektywne przy wsparciu ze strony rodziny, chociaż dla bliskich osób uzależnionych może to stanowić wyjątkowe wyzwanie.

Czynniki, takie jak niska samoocena, depresja, lęk, inne zaburzenia psychiczne lub emocjonalne, mogą zwiększać ryzyko uzależnienia od alkoholu. Ludzie czasami używają alkoholu jako sposobu na radzenie sobie ze stresem, co może prowadzić do nadużywania i uzależnienia.

Wpływ środowiska, w którym osoba dorasta lub żyje, jest również ważny. Wzorce picia w rodzinie, dostępność alkoholu, presja rówieśników, a także kulturowe i społeczne normy dotyczące picia mogą wpływać na rozwój alkoholizmu.

Społeczne i kulturowe akceptowanie picia, szczególnie w sytuacjach, gdzie spożycie alkoholu jest uważane za część rytuałów społecznych, może zwiększać ryzyko nadużywania alkoholu. Także picie alkoholu w młodym wieku zwiększa ryzyko późniejszego alkoholizmu.

Często alkoholizm współwystępuje z innymi uzależnieniami (albo zaburzeniami behawioralnymi) lub nadużywaniem substancji psychoaktywnych, co może komplikować diagnozę i leczenie.

Ponieważ alkoholizm jest zaburzeniem wieloczynnikowym, leczenie zazwyczaj wymaga zintegrowanego podejścia, które obejmuje pomoc medyczną, wsparcie psychologiczne i interwencje społeczne.

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Co oznacza pojęcie depresja alkoholowa?

Depresją alkoholową nazywamy depresję występującą z uzależnieniem od alkoholu.

Osoby z uzależnieniem częściej doświadczają depresji w porównaniu do populacji ogólnej. Przyjmuje się, że od 75% do 80% osób, które nadużywają alkoholu lub są uzależnione, doświadcza stanów depresyjnych. Depresja należy do jednych z najczęściej diagnozowanych zaburzeń psychicznych w psychiatrii.

U około połowy osób po odstawieniu alkoholu szybko pojawiają się symptomy depresji, które w większości przemijają spontanicznie, bez leczenia, do 2 tygodni od zaprzestania picia. Natomiast u jednej piątej z nich objawy te utrzymują się przez ponad miesiąc, co wymaga leczenia.

Chociaż osoby uzależnione od alkoholu często starają się ukryć swoje problemy, ich bliscy mogą dostrzec różne sygnały wskazujące na uzależnienie. Osoba z nałogiem może pić regularnie i w samotności, niekoniecznie spożywając duże ilości alkoholu na raz. Z czasem jednak traci ona kontrolę nad ilością wypijanego alkoholu.

W efekcie, osoba ta może mieć problem z kontrolowaniem swojego ciała i zachowania, prowadząc do sytuacji, w których picie kończy się utratą świadomości. Gdy do uzależnienia dołączy się depresja, liczba widocznych symptomów może się zwiększyć.

Depresję alkoholową możemy podzielić na pierwotną i wtórną depresję alkoholową. Pierwotna depresja alkoholowa jest to nadużywanie alkoholu wynikające z depresji, a wtórna depresja alkoholowa jest bezpośrednim efektem nadmiernego spożywania alkoholu, który prowadzi do znacznego pogorszenia samopoczucia pacjenta.

Objawy depresji alkoholowej

Osoba uzależniona od alkoholu, cierpiąca na zaburzenia depresyjne, zazwyczaj doświadcza objawów takich jak obniżenie nastroju, przytłaczające przygnębienie, brak wiary w swoje możliwości, pesymizm, poczucie winy i lęku. Charakterystyczna jest również niska samoocena oraz trudności w odczuwaniu radości.

Przedłużający się stan depresji może prowadzić do myśli lub prób samobójczych.

Depresja, występująca jako skutek nagłego odstawienia alkoholu, często wiąże się z tęsknotą za alkoholem. Dodatkowo mogą pojawić się objawy abstynencji w ciągu 36 godzin od odstawienia alkoholu i obejmują bóle głowy, zawroty, drażliwość, stres, bezsenność, drżenie rąk, brak apetytu, halucynacje, urojenia, a nawet napady padaczkowe. Ten typ depresji zwykle ustępuje samoczynnie.

We wtórnej depresji alkoholowej pacjent doświadcza depresyjnego nastroju, co negatywnie wpływa na jego ogólny stan zdrowia psychicznego i fizycznego. Na co dzień odczuwa przygnębienie, zmęczenie, brak sensu życia i pewności siebie. Często sięga po alkohol, szukając chwilowej ulgi.

Objawy pierwotnej depresji alkoholowej są podobne jak we wtórej, jednak wtórna depresja alkoholowa występuje zdecydowanie częściej.

Objawy depresji - erecept.pl

Na czym polega leczenie depresji alkoholowej?

Najczęściej równolegle stosuje się psychoterapię uzależnień oraz farmakoterapię przeciwdepresyjną.

Farmakologiczne leczenie depresji alkoholowej polega głównie na stosowaniu leków antydepresyjnych, szczególnie selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), takich jak sertralina, citalopram, paroksetyna, fluoksetyna i fluwoksamina. Farmakoterapia ta jest efektywna, lecz wymaga od pacjenta zachowania abstynencji alkoholowej. Leki dostępne są wyłącznie na receptę.

Spożywanie alkoholu podczas leczenia lekami przeciwdepresyjnymi może prowadzić do poważnego zatrucia. Większość przypadków depresji może być skutecznie leczona ambulatoryjnie pod nadzorem psychiatry w poradni zdrowia psychicznego.

W niektórych przypadkach konieczna może być hospitalizacja, szczególnie gdy pacjent wykazuje tendencje samobójcze lub jego stan nie pozwala na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych.

Należy mieć na uwadze, że osoby uzależnione od alkoholu są w znacznym stopniu narażone na ryzyko samobójstwa. Badania pokazują, że prawdopodobieństwo samobójstwa wśród osób uzależnionych może być nawet sto razy większe niż w ogólnej populacji.

Jeśli podejrzewasz u siebie depresję, skontaktuj się z lekarzem. Na wizytę u psychiatry nie potrzebujesz skierowania. Możesz skorzystać też z pomocy dostępnej przez telefon:

  • Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji (środa, czwartek 17:00-19:00) tel. 22 594 91 00 , koszt zgodnie ze stawką operatora,

  • Telefon zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym (poniedziałek-piątek, 14:00-22:00) tel. 116 123, bezpłatny,

  • Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży (czynny 24 h) tel. 116 111.

@erecept.pl W związku z sytuacją, która pojawiła się w mediach, będziemy teraz publikować filmy z tematyką depresji. Będą one zwiększać świadomość tej choroby ponieważ jest bardzo wiele osób wśród nas, które się z nią zmagają. #depresja #depresjanastolatków #depresjatochoroba ♬ Epic Music(863502) - Draganov89

Bibliografia

Galmedic, [online], [grudzień 2023], dostępny w Internecie:

https://galmedic.pl/czym-jest-depresja-alkoholowa

Medycyna Praktyczna, [online], [grudzień 2023], dostępny w Internecie:

https://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/uzaleznienia/81341,zaburzenia-psychiczne-wynikajace-z-picia-alkoholu

Inni czytali również

Ból jąder   choroby  przyczyny  objawy  leczenie
Ból jąder - choroby, przyczyny, objawy, leczenie

Dolegliwości związane z męskimi narządami płciowymi do niedawna stanowiły temat tabu. Na szczęście zwiększająca się świadomość społeczna sprawiła, że mężczyźni coraz bardziej interesują się swoim zdrowiem i coraz chętniej zgłaszają się do lekarza z "męskimi problemami".Jednym z najczęściej wymienianych wśród nich jest ból jąder. Jego potencjalnych przyczyn jest wiele, a duża część z nich ma łagodny charakter. Istnieją jednak też poważne schorzenia stanowiące zagrożenie dla zdrowia, które objawiają się uczuciem dyskomfortu właśnie w tej okolicy. Jak rozpoznać stany bólowe wymagające natychmiastowej interwencji lekarskiej?

Artykuł
27.03.2024
Aknemycin Plus - E-recepta - recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Aknemycin Plus - E-recepta - recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Trądzik jest przewlekłą chorobą skóry dotykającą osoby w każdym wieku i stanowiącą duże wyzwanie terapeutyczne. Jedną z metod jego leczenia są środki przeznaczone do stosowania miejscowego- takie jak Aknemycin Plus. Jak działa i dla kogo przeznaczony jest ten preparat leczniczy?

Charakterystyka produktów leczniczych
25.03.2024
Leczenie zaburzeń funkcji wątroby - jak skutecznie poprawić swoje narządy?
Leczenie zaburzeń funkcji wątroby - jak skutecznie poprawić swoje narządy?

Wątroba jest narządem umiejscowionym w prawym górnym kwadrancie brzucha, pod przeponą i sąsiaduje ona z częściami przewodu pokarmowego - żołądkiem, dwunastnicą i jelitem grubym oraz z prawą nerką i nadnerczem. Spełnia ona wiele ważnych funkcji dla naszego organizmu - magazynującą, detoksacyjną, immunologiczną oraz metaboliczną.Leczenie zaburzeń funkcji wątroby zależy od przyczyny zaburzenia oraz od stopnia uszkodzenia narządu. Może ono składać się z diety, zmiany nawyków, leków lub nawet interwencji chirurgicznych. W tym artykule postaramy się odnieść się do różnych dolegliwości związanych z wątrobą oraz sposobu ich leczenia.

Artykuł
16.04.2024
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!