Winpocetyna a depresja. Jak lek poprawiający przepływ krwi w mózgu wpływa na depresję?

Opublikowano 11.02.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Winpocetyna a depresja. Jak lek poprawiający przepływ krwi w mózgu wpływa na depresję?

Depresja, będąca jednym z najpowszechniejszych zaburzeń psychicznych na świecie, stanowi poważne wyzwanie zarówno dla osób dotkniętych nią, jak i dla lekarzy. Pomimo ogromnych postępów w dziedzinie psychoterapii i farmakoterapii, nie wszyscy pacjenci osiągają pełną remisję objawów przy tradycyjnych metodach leczenia.

Dlatego też naukowcy i specjaliści medyczni nieustannie poszukują nowych strategii i leków, które mogłyby skuteczniej łagodzić objawy depresji oraz poprawiać jakość życia pacjentów.

W ostatnich latach coraz większą uwagę zwraca winpocetyna - lek pochodzący z rośliny Vinca minor, która jest stosowana w medycynie naturalnej od wieków. Winpocetyna jest znana ze swojej zdolności do poprawiania przepływu krwi przez naczynia mózgowe oraz innych obszarów ciała. Jednak to, co może być szczególnie interesujące, to jej potencjalny wpływ na depresję i zaburzenia nastroju.

Spis treści

Czym jest winpocetyna?

Winpocetyna jest syntetyczną pochodną alkaloidu winkaminy, występującego naturalnie w roślinie Vinca Minor. Odkryta została przez węgierskiego naukowca w 1975 roku i po trzech latach trafiła na rynek pod nazwą handlową "Cavinton".

Winpocetyna jest często stosowana w medycynie jako lek, który wpływa na układ krążenia i neuroprzekaźniki w mózgu. Jest znana ze swojej zdolności do rozszerzania naczyń krwionośnych, co może poprawić przepływ krwi przez mózg i inne obszary organizmu.

W Polsce jest zaklasyfikowana jako lek nootropowy (inaczej prokognitywny - poprawiający funkcje poznawcze) i dostępna wyłącznie na receptę w aptekach.

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Jaki jest mechanizm działania leku winpocetyna?

Winpocetyna działa na organizm poprzez kilka mechanizmów, które wpływają na układ krążenia, neuroprzekaźniki, elastyczność krwinek czerwonych oraz enzymy.

Rozszerzanie naczyń krwionośnych

Winpocetyna rozszerza naczynia krwionośne, co pozwala na poprawę krążenia mózgowego. Dzięki czemu organizm jest w stanie dostarczyć większą ilość tlenu i składników odżywczych do komórek mózgowych.

Modulacja uwalniania neuroprzekaźników

Winpocetyna ma zdolność wpływania na neurochemię mózgu poprzez modulowanie uwalniania neuroprzekaźników. Neuroprzekaźniki, takie jak serotonina, noradrenalina i dopamina, odgrywają kluczową rolę w regulacji nastroju oraz emocji.

Substancja ta może pomagać w przywróceniu równowagi neuroprzekaźników w naszym organizmie.

Zwiększenie elastyczności krwinek czerwonych

Winpocetyna może zwiększać elastyczność błony komórkowej krwinek czerwonych. To przyczynia się do polepszenia mikrokrążenia, które pozwala na lepszy transport substancji odżywczych do komórek naszego organizmu.

Inhibicja fosfodiesterazy typu I

Winpocetyna działa jako wybiórczy inhibitor izoenzymu fosfodiesterazy typu I (PDE I). Inhibicja tego enzymu prowadzi do zwiększenia produkcji wysokoenergetycznych fosforanów i stężenia cAMP (cyklicznego adenozyno-3',5'-monofosforanu) w komórkach.

Wzrost poziomu cAMP może wpłynąć na wiele szlaków sygnałowych i procesów biologicznych, które są regulowane przez ten wtórny przekaźnik, w tym funkcje komórek nerwowych.

Czy poprawa przepływu krwi w mózgu może zmniejszyć objawy depresji?

Poprawa przepływu krwi w mózgu może potencjalnie wpłynąć na zmniejszenie niektórych objawów depresji, zwłaszcza u osób, u których istnieją problemy z zaburzeniami krążenia mózgowego.

Jednak wpływ przepływu krwi na depresję jest złożony i nie jest to jedyny czynnik wpływający na stan psychiczny.

Optymalny przepływ krwi w mózgu jest istotny dla jego prawidłowego funkcjonowania. Niedostateczne ukrwienie mózgu może prowadzić do zmęczenia, apatii i trudności w koncentracji, które są objawami depresji.

Zwiększenie dostępu tlenu i składników odżywczych (za sprawą leku winpocetyny) może pomóc w utrzymaniu prawidłowej pracy komórek mózgowych i poprawić ogólny stan umysłowy.

Niedostateczny przepływ krwi w mózgu może prowadzić do stresu oksydacyjnego, który powoduje uszkodzenie komórek nerwowych.

Warto pamiętać, że depresja jest zaburzeniem o wielu czynnikach, a przepływ krwi to tylko jeden z potencjalnych czynników wpływających na jej objawy.

Terapia depresji zazwyczaj obejmuje psychoterapię, leki przeciwdepresyjne i/lub inne formy wsparcia. Nie każda osoba z depresją ma problemy z przepływem krwi w mózgu, dlatego poprawa przepływu krwi może pomóc jednym osobom bardziej niż innym.

Kiedy stosujemy winpocetynę w leczeniu depresji?

Stosowanie winpocetyny w leczeniu depresji jest nadal badane i nie jest powszechnie uznawane za pierwszorzędny sposób leczenia tej choroby psychicznej. Jest to bardziej temat badań i eksploracji niż standardowa praktyka kliniczna.

Decyzja o zastosowaniu winpocetyny w leczeniu depresji powinna być podejmowana przez lekarza i być dostosowana do indywidualnej sytuacji pacjenta.

Poniżej przedstawiamy sytuacje, w których winpocetyna może być rozważana jako uzupełniający element terapii depresji.

Depresja oporna na tradycyjne leczenie

U niektórych pacjentów depresja może być oporna na standardowe terapie, takie jak leki przeciwdepresyjne (dostępne na receptę) i psychoterapia.

W takich przypadkach lekarz może rozważyć alternatywne podejścia, w tym potencjalnie winpocetynę.

Depresja związaną z zaburzeniami krążenia mózgowego

Jeśli depresja jest wynikiem zaburzeń krążenia mózgowego, takich jak miażdżyca lub inne schorzenia naczyniowe, to poprawa przepływu krwi w mózgu, którą może zapewnić winpocetyna, może łagodzić objawy neurologiczne spowodowane niedostatecznym ukrwieniem OUN.

Zaburzenia nastroju związanego z innymi schorzeniami neurologicznymi

Winpocetyna może być również brana pod uwagę w przypadku zaburzeń nastroju związanego z innymi schorzeniami neurologicznymi, takimi jak encefalopatia czy niedokrwienie mózgu, jeśli istnieją dowody na korzyści wynikające z poprawy przepływu krwi.

Jednak należy zaznaczyć, że winpocetyna nie jest oficjalnie zatwierdzona przez wszystkie agencje regulacyjne jako lek przeciwdepresyjny. Jeśli pacjent i lekarz rozważają jej zastosowanie, ważne jest dokładne monitorowanie i ocena skutków ubocznych oraz interakcji z innymi lekami, które pacjent może przyjmować.

Jakie są skutki uboczne stosowania leku winpocetyna?

Do niezbyt często występujących działań niepożądanych leku winpocetyna należą zaburzenia snu, zawroty i bóle głowy, osłabienie, zmiany ciśnienia tętniczego (głównie obniżenie ciśnienia tętniczego), zaczerwienienie twarzy, nudności, zgaga, suchość w jamie ustnej, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, alergiczne odczyny skórne, obniżenie odcinka ST, wydłużenie odstępu QT, częstoskurcz, dodatkowy skurcz serca.

Rzadko zgłaszano bóle brzucha i leukopenię.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania winpocetyny?

Stosowanie winpocetyny może być niewłaściwe lub niebezpieczne w pewnych przypadkach. Oto przeciwwskazania do stosowania winpocetyny:

 • Nadwrażliwość na składniki preparatu

  Osoby, które wykazują nadwrażliwość na winpocetynę lub jakiekolwiek inne składniki preparatu, nie powinny go stosować.

 • Świeże krwawienie w obrębie ośrodkowego układu nerwowego (OUN)

  Winpocetyna może wpływać na układ krzepnięcia krwi, dlatego nie jest zalecana u osób z aktywnym krwawieniem w mózgu lub innymi świeżymi krwawieniami w OUN.

 • Ciężka choroba niedokrwienna serca

  Osoby z poważnymi zaburzeniami sercowo-naczyniowymi, takimi jak przebyte ostre zawały serca lub niestabilna choroba wieńcowa, powinny unikać stosowania winpocetyny.

 • Ciężkie zaburzenia rytmu serca

  Winpocetyna może wpływać na rytm serca, dlatego ostrożność jest wskazana u osób z zaburzeniami rytmu serca, takimi jak migotanie przedsionków lub trzepotanie przedsionków.

 • Zespół wydłużonego odstępu QT

  Osoby z zespołem wydłużonego odstępu QT, który jest zaburzeniem elektrycznego rytmu serca, powinny unikać stosowania winpocetyny, ponieważ może to zwiększyć ryzyko arytmii.

 • Leki działające na OUN, leki przeciwarytmiczne, leki przeciwnadciśnieniowe, leki przeciwzakrzepowe

  Winpocetyna może mieć interakcje z niektórymi lekami, dlatego osoby przyjmujące takie leki powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania winpocetyny.

 • Niedociśnienie

  Winpocetyna może obniżać ciśnienie krwi, dlatego należy zachować ostrożność u osób z niskim ciśnieniem krwi.

 • Drgawki

  Winpocetyna może obniżać próg drgawkowy, dlatego nie jest zalecana u osób, które mają skłonność do napadów padaczkowych.

 • Ciąża i karmienie piersią

  Bezpieczeństwo stosowania winpocetyny w okresie ciąży i karmienia piersią nie zostało w pełni ustalone, dlatego zawsze należy skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem terapii.

Podejrzewam u siebie depresję - co robić?

Jeśli podejrzewasz u siebie depresję, skontaktuj się z lekarzem. Na wizytę u psychiatry nie potrzebujesz skierowania. Możesz skorzystać też z pomocy dostępnej przez telefon:

 • Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji (środa, czwartek 17:00-19:00) tel. 22 594 91 00, koszt zgodnie ze stawką operatora,

 • Telefon zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym (poniedziałek-piątek, 14:00-22:00) tel. 116 123, bezpłatny,

 • Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży (czynny 24 h) tel. 116 111.

Bibliografia

Serwis muscle-zone.pl [online] [dostęp 23.10.2023], dostępny w internecie: https://www.muscle-zone.pl/blog/winpocetyna-lepsza-pamiec-i-wiecej-energii/

Serwis medycyna praktyczna [online] [dostęp 23.10.2023], dostępny w internecie: https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=845

Serwis leki.pl [online] [dostęp 23.10.2023], dostępny w internecie: https://leki.pl/z/winpocetyna/

Inni czytali również

ParoGen - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
ParoGen - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

ParoGen to lek wskazany w terapii zaburzeń depresyjnych i lękowych. Substancją czynną zawartą w preparacie jest paroksetyna, należąca do selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI).

Charakterystyka produktów leczniczych
09.02.2024
Fluxemed E recepta recepta online z konsultacją | cena dawkowanie przeciwwskazania
Fluxemed E-recepta- recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Fluxemed jest doustnym lekiem przeciwdepresyjnym, który należy do grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Zawiera on w swoim składzie substancję czynną fluoksetynę i stosowany jest w wielu zaburzeniach psychicznych m.in. depresji czy zaburzeniach obsesyjno-kompulsyjnych.

Charakterystyka produktów leczniczych
14.02.2024
Hydroxyzinum VP - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Hydroxyzinum VP - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Hydroksyzyna wykazuje właściwości przeciwhistaminowe (m.in. przeciwświądowe), przeciwlękowe oraz uspokajające. Substancją aktywną preparatu jest chlorowodorek hydroksyzyny.

Charakterystyka produktów leczniczych
21.02.2024
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!