Lekka antykoncepcja hormonalna - czy warto ją wybrać?

Opublikowano 20.02.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Lekka antykoncepcja hormonalna   czy warto ją wybrać?

W Polsce od 2017 roku na rynku dostępny jest ultraniskodawkowy doustny hormonalny preparat antykoncepcyjny, który zawiera tylko 15 µg etynyloestradiolu oraz 60 µg gestodenu. Dzięki możliwie najniższym dawkom hormonów, preparat charakteryzuje się dużym spektrum bezpieczeństwa, zachowując jednocześnie skuteczność antykoncepcji.

Spis treści

Czym są lekkie tabletki antykoncepcyjne?

Lekka antykoncepcja hormonalna  to doustne tabletki dwuskładnikowe zawierające niższe niż tradycyjna antykoncepcja hormonalna, dawki substancji czynnych 15 µg etynyloestradiolu oraz 60 µg gestodenu.

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Jak nazywa się dostępny na polskim rynku preparat?

Preparat dostępny na polskim rynku to Vines  - lekkie tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe, którego podmiotem odpowiedzialnym jest Gedeon Richter Polska sp. z o.o.

Jedno opakowanie preparatu Vines kosztuje od 30 do 60 zł. Tabletki są dostępne wyłącznie na receptę.

Jaka jest skuteczność lekkich tabletek antykoncepcyjnych?

Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych została oceniona na podstawie otwartych wieloośrodkowych badań prospektywnych. Po analizie 139 badań klinicznych ustalono, że wskaźnik Pearla dla niskodawkowej antykoncepcji hormonalnej wynosi średnio 0,24, a więc mieści się w przedziale dla klasycznej doustnej dwuskładnikowej antykoncepcji hormonalnej (0–2,18).

Czy lekka dwuskładnikowa doustna antykoncepcja hormonalna to dobry wybór?

Antykoncepcja dwuskładnikowa może być stosowana u kobiet w szerokim przedziale wieku - od nastolatek, po pacjentki w okresie menopauzy. Decyzja dotycząca najlepszych i najwygodniejszych metod zapobiegania ciąży powinna być podjęta indywidualnie, zgodnie z preferencjami pacjentki i po wcześniejszej wizycie ginekologicznej.

Tabletki antykoncepcyjne są przeciwwskazane m.in. u osób przyjmujących leki przeciwpadaczkowe oraz kobiet, które karmią piersią.

Zobacz też: Antykoncepcja a choroby autoimmunologiczne. Jakie metody mogą stosować obarczone chorobą pacjentki?

Jakie są skutki uboczne lekkiej antykoncepcji hormonalnej?

Do działań niepożądanych, które mogą się zdarzyć podczas przyjmowania hormonów, należą m.in.:

  • tkliwość piersi,

  • bóle głowy,

  • nudności,

  • niepokój,

  • zmiany masy ciała,

  • obrzęki,

  • trądzik

  • wzdęcia,

  • zaburzenia libido.

W trakcie przyjmowania niskodawkowej terapii hormonalnej wzrasta ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, jednak jest ono znacznie niższe niż w przypadku klasycznych preparatów dwuskładnikowych.

Uważa się, że ryzyko zakrzepicy jest najwyższe podczas pierwszego roku stosowania tej metody antykoncepcji oraz po przerwie powyżej 4 tygodni.

W razie występowania niepokojących skutków ubocznych należy jak najszybciej udać się do lekarza ginekologa. Serwis erecept.pl oferuje konsultacje z ginekologiem  bez konieczności wychodzenia z domu.

Zobacz też: Antykoncepcja hormonalna online - czego potrzebujesz, żeby zacząć?

O czym trzeba pamiętać, decydując się na pigułki antykoncepcyjne?

Decydując się na doustną antykoncepcję hormonalną, należy pamiętać, że skuteczność pigułek w największym stopniu zależy od tego, czy przyjmowane są zgodnie z ustalonym schematem. Ponadto, jeśli w ciągu 4 godzin od przyjęcia pigułki wystąpią wymioty lub biegunka, ich skuteczność może zostać znacznie obniżona.

Bibliografia

Forum ginekologii

https://www.forumginekologii.pl/artykul/ultraniskodawkowa-dwuskladnikowa-antykoncepcja-hormonalna

Dr.Max

https://www.drmax.pl/vines-tabl-powl-0-015mg-0-06mg-28-tabl

Inni czytali również

Plastry mikroigłowe – nowy sposób na antykoncepcję?
Plastry mikroigłowe – nowy sposób na antykoncepcję?

Plastry antykoncepcyjne mikroigłowe to jeden z najnowszych rodzajów antykoncepcji hormonalnej. To metoda, która będzie długodziałająca - około miesiąca i będzie można ją zakładać samodzielnie w domu. Łatwy w użytkowaniu plaster wielkości monety, zawierający setki mikroigieł, może być rewolucją na rynku antykoncepcyjnym.Czym różnią się plastry mikroigłowe od innych rodzajów antykoncepcji? W jaki sposób działają na organizm kobiety? Czy są tak samo skuteczne jak inne środki antykoncepcyjne np. tabletki antykoncepcyjne?

Artykuł
19.12.2023
Czy po tabletkach antykoncepcyjnych się tyje? Jak zachować wagę?
Czy po tabletkach antykoncepcyjnych się tyje? Jak zachować wagę?

Tabletki antykoncepcyjne są jedną z najpopularniejszych metod antykoncepcji stosowanych przez kobiety na całym świecie, chroniących je bardzo skutecznie przed niechcianą ciążą. Często jednak pojawia się pytanie, czy tabletki antykoncepcyjne mogą powodować wzrost masy ciała. W tym artykule przyjrzymy się temu zagadnieniu i przedstawimy dostępne fakty na ten temat.Antykoncepcja hormonalna dostępna jest tylko na receptę (recepta online).

Artykuł
27.03.2024
Skutki uboczne antykoncepcji – jak ich unikać?
Skutki uboczne antykoncepcji – jak ich unikać?

Kiedy decydujemy się na stosowanie antykoncepcji, naszym głównym celem jest zazwyczaj zapobieganie nieplanowanej ciąży. Współczesna medycyna oferuje wiele różnych metod antykoncepcji, spośród których każda ma swoje zalety, ale niestety żadna nie jest pozbawiona wad, takich jak skutki uboczne. Nie występują one u wszystkich kobiet, a w wielu przypadkach ustępują po kilku miesiącach stosowania. Warto jednak wiedzieć - jak postępować, gdy się pojawią. Antykoncepcja hormonalna dostępna jest tylko na receptę (recepta online).

Artykuł
14.02.2024
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!