Vines Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Vines - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Vines to doustny lek antykoncepcyjny, który zawiera dwie substancje czynne - gestoden oraz etynyloestradiol.

Rozpocznij konsultacj─Ö z Vines
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Vines - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 22.04.2024
Nazwa preparatu Vines
Substancje czynne Gestodenum Ethinylestradiolum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
  • Tabletki powlekane
Dawki
  • 60 mcg + 15 mcg (Tabletki powlekane)

Podstawowe informacje o leku Vines

Substancja czynna: Etynyloestradiol oraz gestoden

Wskazania: Ochrona przed ciążą

Zastosowanie: Doustne

Dawkowanie: 1 tabletka raz dziennie - przez pierwsze 24 dni cyklu tabletki żółte, przez następne 4 tabletki zielone

Główne przeciwwskazania: Ciąża i okres karmienia piersią; Incydenty i czynniki stwarzające ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej; Incydenty i czynniki stwarzające ryzyko tętniczej choroby zakrzepowo-zatorowej; Wiek >35 r.ż. szczególnie przy równoczesnym paleniu papierosów; Nowotwór piersi, endometrium lub wątroby; Niezdiagnozowane krwawienie z pochwy

Główne działania niepożądane: migrena, plamienia, brak miesiączki, kandydoza pochwy, ból piersi, wyciek z piersi, bolesne miesiączki, upławy, wzrost masy ciała, nudności i wymioty, bóle brzucha, zmiany nastroju, depresja, spadek libido, niepokój, zawroty głowy, trądzik.

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Vines - Cena, refundacja

Koszty leczenia tym preparatem nie są refundowane. Cena leku zależy od opakowania.

  • Vines (0,015 mg + 0,06 mg tabletki powlekane 28 szt.) - cena wynosi ok. 37 zł

Ceny podane są jedynie orientacyjne i mogą zostać zmienione w przyszłości. Lek wydawany jest na receptę (recepta online).

Informacje og├│lne, stosowanie oraz dawkowanie Vines

Czym jest Vines? Tabletki jedno- czy dwuskładnikowe?

Vines jest doustnym lekiem antykoncepcyjnym przeznaczonym dla kobiet pełnoletnich, które już miesiączkują i nie przeszły jeszcze menopauzy. Lek należy do preparatów złożonych, czyli to tabletki dwuskładnikowe zawierające dwie substancje czynne - gestoden i etynyloestradiol.

Vines, podobnie jak inne hormonalne środki antykoncepcyjne, nie chroni przed zakażeniem wirusem HIV oraz innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Taką zdolność ma jedynie prezerwatywa męska należąca do barierowych środków ochronnych.

Żaden lek antykoncepcyjny nie gwarantuje 100% ochrony przed zajściem w ciążę. By zmaksymalizować skuteczność, należy stosować produkt zgodnie z zaleceniami. Jeśli podczas terapii w spodziewanym terminie nie pojawi się krwawienie z odstawienia, należy wykluczyć możliwość zajścia w ciążę.

Jaki jest mechanizm działania leku Vines?

Substancje czynne zawarte w preparacie VInes - etynyloestradiol (hormon z grupy estrogenów) i gestoden (progestagen) uniemożliwiają wystąpienie owulacji dzięki zahamowaniu przysadkowego wydzielania hormonów gonadotropowych (FSH i LH). Stanowi to główny mechanizm ochrony przed zajściem w ciążę.

Dodatkowo lek promuje również zmiany w obrębie błony śluzowej macicy, które utrudniają ewentualną implantację zarodka oraz zagęszczenie śluzu szyjkowego.

Jaki jest skład leku Vines?

Jeden blister preparatu Vines obejmuje 28 tabletek - 24 tabletki powlekane w kolorze żółtym, zawierające substancje czynne i 4 zielone tabletki powlekane stanowiące placebo. Opakowanie leku zapewnia ochronę antykoncepcyjną podczas jednego cyklu menstruacyjnego trwającego 28 dni.

Vines należy do leków jednofazowych, czyli w każdej żółtej tabletce zawarta jest identyczna ilość substancji aktywnych - 60 mikrogramów gestodenu i 15 mikrogramów etynyloestradiolu. Do substancji pomocniczych użytych w produkcie należą m.in.: laktoza jednowodna i bezwodna, celuloza mikrokrystaliczna, polakrylina potasowa, magnezu stearynian, skrobia żelowana kukurydziana, krzemionka koloidalna bezwodna.

Produkt dostępny jest wyłącznie po okazaniu recepty lub e-recepty.

Jak stosować lek?

Vines należy przyjmować doustnie, w całości, podczas posiłku lub niezależnie od niego, popijając wodą.

Tabletki stosuje się codziennie, raz dziennie, mniej więcej o tej samej porze dnia, zgodnie z kolejnością przedstawioną na opakowaniu - przez pierwsze 24 dni cyklu żółte, aktywne tabletki, przez kolejne 4 dni zielone tabletki placebo. Podczas terapii nie przewiduje się przerwy między kolejnymi opakowaniami, po zakończeniu jednego blistra należy od razu rozpocząć kolejny.

Zwykle w ciągu pierwszych 2-3 dni od przyjęcia ostatniej aktywnej tabletki w kolorze żółtym pojawia się krwawienie z odstawienia. Jest ono podobne do typowej miesiączki, jednak zazwyczaj mniej bolesne i mniej intensywne.

Ochrona antykoncepcyjna zapewniona jest po co najmniej 7 dniowym, nieprzerwanym stosowaniu preparatu Vines, także podczas przyjmowania tabletek placebo.

Hormonalna terapia antykoncepcyjna za pomocą Vines może być kontynuowana tak długo, jak jest pożądana i nie stanowi zagrożenia dla życia lub zdrowia pacjentki. Podczas leczenia wymagana jest regularna, coroczna konsultacja ginekologiczna.

Jak rozpocząć stosowanie preparatu?

Przed rozpoczęciem terapii za pomocą Vines (lub przed powtórnym jego zastosowaniem po przerwie), by wykluczyć ewentualne przeciwwskazania i stany wymagające szczególnej ostrożności, należy przeprowadzić pełny wywiad lekarski (w tym rodzinny), wykonać pomiar ciśnienia tętniczego oraz badanie przedmiotowe. Decyzja zależy m.in. od obecności indywidualnych czynników ryzyka zakrzepowo-zatorowego.

Jeśli w poprzednim cyklu pacjentka nie stosowała żadnych hormonalnych środków antykoncepcyjnych, terapię za pomocą Vines rozpoczyna się 1. dnia cyklu miesiączkowego. Zapewnia to natychmiastową ochronę przed zajściem w ciążę.

Jeśli pacjentka do tej pory stosowała inny złożony hormonalny produkt antykoncepcyjny - tabletki dwuskładnikowe, dopochwowy system terapeutycznego czy system transdermalny, terapię preparatem Vines można rozpocząć dzień po przyjęciu ostatniej tabletki aktywnej dotychczasowego preparatu lub w dniu usunięcia dotychczasowego systemu terapeutycznego.

Zmiana z metody wyłącznie progestagenowej (minitabletka, zastrzyki lub implant) na preparat Vines może nastąpić w dowolnym dniu terapii doustnej lub w dniu usunięcia implantu czy systemu domacicznego uwalniającego lewonorgestrel. We wszystkich tych przypadkach przez pierwsze 7 dni po zmianie konieczne jest stosowanie dodatkowych metod antykoncepcji mechanicznej np. prezerwatywy.

Jak stosować lek po poronieniu?

Vines można zacząć stosować natychmiast po poronieniu w pierwszym trymestrze ciąży. W takim przypadku nie ma konieczności używania dodatkowych metod antykoncepcji mechanicznej.

Po porodzie lub poronieniu w drugim trymestrze ciąży terapię antykoncepcyjną najlepiej rozpocząć w okresie od 21 do 28 dnia po zakończeniu ciąży. Jeśli antykoncepcja wdrożona jest w późniejszym czasie, przez pierwsze 7 dni należy korzystać z dodatkowych barierowych metod ochrony.

Opóźnianie miesiączki

By uniknąć krwawienia z odstawienia w danym miesiącu, po przyjęciu 24 żółtych tabletek aktywnych Vines z jednego blistra, należy pominąć zielone tabletki placebo i od razu rozpocząć nowe opakowanie. Dalej terapię kontynuuje się według dotychczasowego schematu. Należy pamiętać, że w trakcie wydłużonego cyklu mogą pojawić się krwawienia lub plamienia śródcykliczne.

By zmienić termin krwawienia z odstawienia na inny dzień tygodnia, należy skrócić okres stosowania zielonych tabletek placebo o dowolną ilość dni. Dalej terapię kontynuuje się zgodnie z dotychczasowym schematem.

Pomini─Öcie dawki preparatu Vines

Co zrobić w przypadku pominięcia tabletki Vines?

Jeśli pacjentka zapomni przyjąć żółtą tabletkę zawierającą substancje aktywne, jednak przypomni sobie o tym przed upływem 12 godzin, należy jak najszybciej przyjąć zaległą dawkę, następnie kontynuować zgodnie ze schematem. Ochrona antykoncepcyjna nie zostanie tu osłabiona.

Jeśli od standardowej godziny stosowania Vines minęło więcej niż 12 godzin, ochrona może ulec zmniejszeniu. Gdy do pomyłki dojdzie w 1. tygodniu cyklu, należy jak najszybciej przyjąć zaległą dawkę, następnie postępować zgodnie ze schematem. Przez kolejne 7 dni konieczne jest korzystanie z dodatkowej antykoncepcji barierowej. Jeśli pomyłka ma miejsce w 2. tygodniu postępuje się identycznie, jednak nie ma potrzeby dodatkowego stosowania prezerwatyw, o ile pacjentka przyjmowała tabletki prawidłowo przez 7 dni poprzedzających pominięcie dawki leku.

Jeśli w 3. tygodniu można postąpić dwojako. Można przyjąć zaległą dawkę jak najszybciej, kontynuować terapię do zakończenia puli żółtych tabletek z aktualnego blistra, pominąć tabletki zielone i od razu zacząć nowe opakowanie. Alternatywnie można potraktować dzień pomyłki jako pierwszy dzień po zakończeniu przyjmowania tabletek aktywnych, stosować tabletki placebo przez kolejne 3 dni (tak, by okres placebo trwał w sumie 4 dni), a następnie rozpocząć nowe opakowanie.

Pominięcie zielonej tabletki nie ma wpływu na terapię, dawkę tę można wyrzucić. Okres przyjmowania tabletek placebo nie powinien trwać dłużej niż 4 dni.

Co zrobić jeśli doszło do wymiotów?

Zaburzenia żołądkowo-jelitowe w postaci biegunki lub wymiotów mogą mieć negatywny wpływ na stopień wchłaniania leku i tym samym jakość ochrony antykoncepcyjnej. Jeśli do wymiotów doszło w ciągu 3-4 godzin po przyjęciu żółtej tabletki, należy jak najszybciej przyjąć nową.

Mo┼╝liwe dzia┼éania niepo┼╝─ůdane preparatu Vines

Częste działania niepożądane

Do najczęściej zgłaszanych objawów niepożądanych podczas wprowadzania Vines na rynek farmaceutyczny należą: plamienia i krwawienia śródcykliczne, brak miesiączki, bóle głowy i migrena.

Wśród częstych działań niepożądanych Vines, obserwowanych u pacjentek wyróżniamy również: zapalenie pochwy (w tym kandydoza pochwy), bolesność piersi, wyciek z brodawek sutkowych, bolesne miesiączki, upławy, zatrzymanie płynów i wzrost masy ciała, nudności i wymioty, bóle brzucha, zmiany nastroju, obniżenie nastroju (depresja), spadek libido, niepokój, zawroty głowy, trądzik.

Rzadziej występujące działania niepożądane

Niezbyt często i rzadko obserwowanymi działaniami niepożądanymi po zastosowaniu preparatu Vines są: wzrost łaknienia, hipertriglicerydemia, zaburzenie tolerancji glukozy, nadciśnienie tętnicze, wysypka, łysienie rumień guzowaty czy żółtaczka cholestatyczna.

Vines a ryzyko zakrzepowo-zatorowe

U kobiet przyjmujących złożone hormonalne środki antykoncepcyjne istnieje zwiększone ryzyko rozwoju żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej w postaci zatorowości płucnej lub zakrzepicy żył kończyn dolnych. Ryzyko jest jednak wciąż mniejsze niż to prezentowane podczas ciąży

Ryzyko może być większe również w przypadku: dużej nadwagi (BMI>30 kg/m2), predyspozycji rodzinnej, operacji w obrębie kończyn dolnych lub miednicy, długotrwałego unieruchomienia, dziedzicznych zaburzeń krzepnięcia krwi (np. mutacja V Leiden), stanów przebiegających z podwyższoną krzepliwością krwi - nowotwór, anemia sierpowatokrwinkowa, toczeń rumieniowaty układowy, zespół antyfosfolipidowy.

Dwuskładnikowa antykoncepcja zwiększa również ryzyko tętniczej choroby zakrzepowo-zatorowej w postaci udaru niedokrwiennego mózgu, przemijającego napadu niedokrwiennego mózgu (TIA) czy zawału serca.

Ryzyko to zwiększa się jeszcze bardziej przy współistniejących czynnikach tj.: wiek > 35 roku życia), nikotynizm, otyłość (BMI >30 kg/m2), nadciśnienie tętnicze, migreny, cukrzyca , hiperhomocysteinemia, wady zastawek serca, migotanie przedsionków, toczeń rumieniowaty układowy, predyspozycja rodzinna.

Vines a nowotwory

Podczas długotrwałej terapii (powyżej 5 lat) obserwowano zwiększone ryzyko rozwoju raka szyjki macicy. Nie wiadomo jednak, do jakiego stopnia na dane te wpływają inne czynniki np. zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), który jest główną przyczyną rozwoju raka szyjki macicy.

U kobiet stosujących doustną antykoncepcję hormonalną obserwuje się nieznacznie większe ryzyko rozpoznania raka piersi, jednak normalizuje się ono w ciągu 10 lat od zaprzestania terapii.

Zaobserwowano również zwiększenie częstotliwości nowotworów wątroby (zazwyczaj łagodnych) podczas długotrwałej terapii za pomocą Vines.

Przedawkowanie Vines

Nie istnieją doniesienia o ciężkich lub szkodliwych następstwach przyjęcia zbyt wielu tabletek preparatu Vines u osób dorosłych. W takim przypadku pojawić się mogą ewentualnie nudności, wymioty lub krwawienia z pochwy. Nie istnieje swoista odtrutka na substancje czynne zawarte w Vines, ewentualne leczenie mogłoby mieć charakter wyłącznie objawowy.

Przeciwwskazania oraz ┼Ťrodki ostro┼╝no┼Ťci

Jakie są przeciwwskazania do stosowania Vines?

Tabletki antykoncepcyjne Vines przeciwwskazane są w przypadku stanów lub schorzeń tj.: nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu, ciąża i okres karmienia piersią, przebycie zatorowości płucnej lub zakrzepicy żył głębokich kończyn dolnych, wysokie ryzyko rozwoju żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, przebycie zawału serca, udaru niedokrwiennego mózgu lub TIA, wysokie ryzyko rozwoju tętniczej choroby zakrzepowo-zatorowej, zapalenie trzustki, niezdiagnozowane krwawienia z pochwy, przewlekłe zaburzenia czynności wątroby, podejrzenie lub obecność nowotworów złośliwych zależnych od hormonów płciowych (piersi, trzonu macicy) lub wątroby.

Kobietom stosującym złożone doustne preparaty antykoncepcyjne zdecydowanie odradza się palenie. Kobietom po 35. roku życia palących tytoń stosowanie preparatu jest przeciwwskazane.

Interakcje z innymi lekami

Podczas jednoczesnego stosowania preparatu Vines i leków tj.: barbiturany, karbamazepina, ryfampicyna, leki przeciwwirusowe wskazane do leczenia zakażeniu wirusem HIV i HCV, topiramat, leki roślinne zawierające dziurawiec zwyczajny, cyklosporyna, teofilina, lamotrygina, diazepam, rytonawir dojść może do wystąpienia niebezpiecznych interakcji.

Terapię za pomocą Vines można rozpocząć po około 2 tygodniach od zakończenia leczenia wyrobami medycznymi zawierającymi wyżej wymienione substancje.

Vines a alkohol

Nie udowodniono, by alkohol negatywnie wpływał na skuteczność antykoncepcji hormonalnej. Stan upojenia alkoholowego predysponuje jednak do wystąpienia wymiotów, które mogą osłabiać wchłanianie substancji czynnych lub błędu podczas terapii.

Vines a ciąża

Vines, a także inne preparaty antykoncepcyjne, przeciwwskazane są podczas ciąży. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas terapii, powinna jak najszybciej odstawić lek.

Nie udowodniono, by lek zwiększał ryzyko wad wrodzonych u płodów matek, które stosowały antykoncepcję przed ciążą lub nieświadomie podczas pierwszych tygodni ciąży.

Vines a karmienie piersią

Vines może negatywnie wpływać na ilość i jakość pokarmu kobiecego. Z tego względu lek przeciwwskazany jest do czasu zakończenia karmienia piersią.

Vines a prowadzenie pojazdów

Dotychczas nie zgłaszano, by Vines negatywnie wpływał na zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługi maszyn. Ze względów bezpieczeństwa należy jednak poznać indywidualną reakcję na lek przed rozpoczęciem wykonywania niebezpiecznych czynności.

Przed użyciem preparatu Vines należy zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Bibliografia

Charakterystyka produktu leczniczego Vines, [online], [dostęp 16.09.2022], dostępne pod adresem: https://rejestry.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/25312/characteristic

Inne popularne leki

Inni czytali r├│wnie┼╝