Konsultacja z E-receptą 49.99 zł już w 15 minut!

Dlaczego kobiety wybierają ginekologa online? Jak wygląda taka konsultacja?

Z okazji Dnia Kobiet agencja badawcza SW Research przeprowadziła na zlecenie Erecept.pl badanie opinii, w którym zapytała ankietowanych m.in. o dostęp do antykoncepcji, edukację seksualną oraz korzystanie z konsultacji telemedycznych online. Podczas badania zadano Polkom pytanie - dlaczego wybierają „wizytę” u ginekologa online? W jakich przypadkach, ich zdaniem, taka wizyta jest wystarczająca?

Dlaczego kobiety wybierają ginekologa online? Jak wygląda taka konsultacja?
Autor: Redakcja Erecept.pl 25.04.2024

  • Agencja SW Research na zlecenie Erecept.pl przeprowadziła badanie na temat opinii Polek o ginekologu online.
  • Blisko 74 proc. badanych kobiet uważa, że ginekolog online to odpowiednia forma wizyty, gdy gdy pacjentka potrzebuje przedłużenia recepty na leki przyjmowane długofalowo.
  • 71 proc. ankietowanych uważa, że telewizyta u ginekologa jest wskazana, gdy pacjentka potrzebuje recepty na antykoncepcję hormonalną.
  • Skorzystanie z usług ginekologicznych online umożliwia pacjentkom zaoszczędzenie czasu i ominięcie długich kolejek w przychodni. Konsultacja u ginekologa online w Erecept.pl to koszt 99,99 zł.

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Kiedy udać się do ginekologa online?

W jakiej sytuacji, Pani zdaniem, wizyta u lekarza ginekologa może odbyć się w formie teleporady czy też telekonsultacji online - takie pytanie padło w badaniu opinii SW Research przeprowadzonym na zlecenie Erecept.pl, a ankietowani mogli zaznaczyć więcej niż jedną odpowiedź.

Aż 73,9 proc. uznało, że wtedy, gdy pacjentka potrzebuje przedłużenia recepty na leki przyjmowane długofalowo (niekoniecznie antykoncepcyjne), a 71 proc. odpowiedziało, że wtedy, gdy pacjentka potrzebuje recepty na leki antykoncepcyjne.

Ginekolog online i antykoncepcja awaryjna

53,7 proc. wskazało, że konsultacja lekarska online jest dobrym rozwiązaniem, kiedy kobieta chce przyjąć tabletkę dzień po i potrzebuje recepty na antykoncepcję awaryjną. W takich sytuacjach liczy się czas, a oczekiwanie na wizytę „na NFZ” może trwać zbyt długo.

Warto przypomnieć, że Sejm uchwalił nowelizację ustawy Prawo farmaceutyczne, dzięki której jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (EllaOne) miałby być dostępny dla osób powyżej 15. roku życia bez recepty. Trzeba podkreślić, że prezydent zapowiedział, że nie podpisze ustawy w obecnym brzmieniu, co każe wierzyć, że będzie ona jeszcze dopracowywana, a pigułki dzień po będą, póki co, dostępne tylko na receptę.

Większa dyskrecja

Co ciekawe, blisko 30 proc. ankietowanych uważa, że wizyta u ginekologa online jest wskazana, gdy pacjentka wstydzi się mówić o swoich dolegliwościach w stacjonarnym gabinecie.

Wątek dyskrecji pojawił się również w raporcie „Telemedycyna oczami Polaków” wydanym przez Erecept.pl w 2023 roku. Raport opierał się na dużym badaniu opinii przeprowadzonym wśród 1000 respondentów. Ankietowani mieli – między innymi – wskazać powody, dla których zdecydowali się na konsultację telemedyczną. Wśród powodów najważniejszy był szybki termin konsultacji online (tak odpowiedziało 47 proc.) oraz forma i dostępność takiej wizyty (40 proc.). Co piąty ankietowany przyznał, że wybiera telemedycynę, bo ma za daleko do przychodni stacjonarnej (19 proc.), a 15 proc. oświadczyło, że koszty prywatnej wizyty są za wysokie. Co piąty ankietowany stwierdził, że wstydzi się mówić o swoich dolegliwościach podczas wizyty bezpośredniej (23 proc.).

Ciekawe są też wnioski z badania „Epidemiology and Treatment Barriers of Patients With Erectile Dysfunction Using an Online Prescription Platform: A Cross-Sectional Study”, w którym 13 proc. ankietowanych podkreśla, że wybór telemedycyny jest dla nich decydujący ze względu na brak dyskrecji podczas wizyty stacjonarnej.

Jak wygląda „wizyta” u ginekologa online i ile kosztuje?

Wizyta online jest przeprowadzana za pośrednictwem platformy telemedycznej, gdzie pacjentka może mieć konsultację z lekarzem z dowolnego miejsca na świecie, najczęściej za pomocą komputera, tabletu albo smartfona. Podczas takiej wizyty pacjentka może omówić swoje problemy zdrowotne, otrzymać poradę oraz zlecone badania, jeśli to konieczne, bez wychodzenia z domu.

Korzystanie z ginekologii online pozwala pacjentkom zaoszczędzić czas i uniknąć długich kolejek w tradycyjnych placówkach medycznych. Dzięki wygodzie tej formy konsultacji, pacjentki mogą łatwiej podzielić się swoimi problemami i pytaniami z lekarzem, co może przyczynić się do lepszej jakości opieki zdrowotnej.

Ponadto dla niektórych pacjentek, zwłaszcza tych mieszkających w odległych regionach, ginekolog online może być jedyną dostępną opcją skonsultowania się z lekarzem specjalistą. To z kolei może prowadzić do wcześniejszej diagnozy i leczenia schorzeń oraz poprawy ogólnego stanu zdrowia kobiet.

Ile kosztuje ginekolog online?

Koszt wizyty lub konsultacji online zależy od konkretnego dostawcy usług telemedycznych oraz zakresu świadczonych usług, zwykle wynosi między 50 a 200 złotych. Wizyty te mogą mieć różną cenę, która może być ustalana na zasadzie abonamentu miesięcznego lub płatności za pojedynczą konsultację.

Koszty te mogą się różnić w zależności od dodatkowych usług, takich jak recepta czy zlecone badania. W serwisie Erecept.pl konsultacja z ginekologiem online kosztuje 99,99 złotych.

O co może zapytać ginekolog podczas e-konsultacji?


Podczas e-konsultacji ginekolog może zapytać o historię zdrowia pacjentki, jej dolegliwości obecne i przeszłe, regularność cyklu menstruacyjnego, stosowane metody antykoncepcji oraz wszelkie inne pytania mające na celu poznanie stanu zdrowia pacjentki i udzielenie odpowiedniej pomocy.

Dodatkowo lekarz może zapytać o ewentualne objawy, na które należy zwrócić uwagę oraz oczekiwania pacjentki wobec konsultacji online.

Celem tych pytań jest nie tylko uzyskanie niezbędnych informacji medycznych, ale także budowanie zaufania i zaangażowania pacjentki w proces leczenia oraz pomaganie jej w zrozumieniu najlepszego sposobu postępowania w zależności od jej indywidualnych potrzeb i sytuacji zdrowotnej.

Dzięki temu podejściu pacjentka może czuć się bardziej komfortowo i zaangażowana w swoją opiekę zdrowotną, co sprzyja skutecznemu leczeniu oraz poprawie jej stanu zdrowia.

Informacje zawarte w artykule są dostępne dla ogółu i mogą być wykorzystane i cytowane, pod warunkiem podania autora artykułu oraz źródła (wraz z linkiem).

Inni czytali również