Konsultacja z E-receptą 49.99 zł już w 15 minut!

Tetralysal E-recepta - recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Lek Tetralysal jest stosowany w leczeniu trądziku różowatego i trądziku pospolitego o średnim i dużym nasileniu ze zmianami zapalnymi w postaci grudek, krost, guzków, cyst. Preparat w leczeniu trądziku działa antybakteryjnie i przeciwzapalne, zmniejszając liczbę zmian skórnych.

Zawiera limecyklinę antybiotyk, który należy do grupy tetracyklin.

Tetralysal E recepta  recepta online z konsultacją | cena dawkowanie przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 09.05.2024
Nazwa preparatu Tetralysal
Substancje czynne Lymecyclinum
Dostępność Na receptę
Postać
 • kapsułki twarde
Dawki
 • 150 mg (kapsułki twarde)
 • 300 mg (kapsułki twarde)

Podstawowe informacje o leku Tetralysal

Substancja czynna: limecyklina (tetracyklina)

Wskazania: stosowany w leczeniu trądziku pospolitego i trądziku różowatego

Zastosowanie: doustne

Dawkowanie: 300-600 mg (jedna lub dwie kapsułki) na dobę

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na limecyklinę, leki z grupy tetracyklin lub którykolwiek z pozostałych składników leku, wiek dziecka poniżej 8 lat, ciąża i karmienie piersią, jednoczesne stosowanie leku z grupy retinoidów doustnych

Główne działania niepożądane: nudności, ból brzucha, biegunka, ból głowy

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Ile kosztuje lek Tetralysal?

Lek Tetralysal (300 mg, 16 kapsułek) jest dostępny tylko na receptę i kosztuje ok. 29 zł.

Jak działa lek Tetralysal?

Substancją czynną leku Tetralysal jest limecyklina antybiotyk z grupy tetracyklin. Limecyklina wykazuje działanie antybakteryjne na bakterie wywołujące trądzik; przeciwzapalne; a także działa ograniczając aktywność granulocytów wielojądrzastych i hamując bakteryjny enzym wytwarzający wolne kwasy tłuszczowe ogranicza pojawianie się zmian skórnych guzków, cyst oraz nacieków.

Skład leku Tetralysal

Jedna kapsułka leku Tetralysal jest 408 mg substancji czynnej limecykliny (odpowiadające 300 mg tetracykliny).

Pozostałe składniki leku to: magnezu stearynian, krzemionka koloidalna uwodniona, żelatyna, tytanu dwutlenek E 171, erytrozyna E 127, żółcień chinolinowa E 104, indygokarmin E 132.

Skutki uboczne leku Tetralysal

Do często zgłaszanych działań niepożądanych podczas stosowania leku Tetralysal należą:

 • nudności;

 • ból brzucha;

 • biegunka;

 • ból głowy.

Skutki uboczne występujące z nieznaną częstością to:

 • małopłytkowość, neutropenia;

 • zaburzenia widzenia, podwójne widzenie, trwała utrata wzroku;

 • ból w nadbrzuszu, wymioty, zapalenie języka, owrzodzenie przełyku, zapalenie jelita cienkiego i okrężnicy, rzekomobłoniaste zapalenie jelit, zapalenie trzustki;

 • gorączka;

 • blastomykoza, zapalenie pochwy, kandydoza;

 • nadwrażliwość, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, poważne reakcje alergiczne i anafilaktyczne;

 • żółtaczka, zapalenie wątroby;

 • zmiany podczas badania enzymów wątrobowych (zwiększenie aktywności aminotransferaz, alkalicznej fosfatazy, stężenia bilirubiny);

 • nadciśnienie śródczaszkowe, zawroty głowy w przypadku gdy wystąpią objawy zwiększonego ciśnienia wewnątrzczaszkowego należy przerwać stosowanie leku;

 • reakcje nadwrażliwości na światło, wysypka rumieniowata, świąd, wysypka, zespół Stevensa-Johnsona, zapalenie skóry, toksyczna nekroliza naskórka;

 • depresja, koszmary senne.

Tetracykliny mogą powodować: trwałe przebarwienia zębów i niedorozwój szkliwa zębów u dzieci poniżej 8 roku życia, niedokrwistość hemolityczną, eozynofilię, inne zaburzenia hematologiczne, nerkową hiperazotemię (związaną z efektem antyanabolicznym, intensyfikowaną przez leki, które zwiększają produkcję moczu diuretyki), toczeń rumieniowaty układowy, zapalenie trzustki.

Ostrzeżenia dotyczące stosowania leku Tetralysal

Przeciwwskazane jest przyjmowanie preparatu w przypadku:

 • nadwrażliwości na limecyklinę, inne składniki leku lub tetracykliny;

 • dzieci w wieku poniżej 8 lat;

 • ciąży i karmienia piersią;

 • przyjmowania doustnego retinoidów.

Bardzo rzadko lek może mieć efekt fototoksyczny (zaobserwowany po dużych dawkach rzędu 1200 mg dziennie i znacznym narażeniu na promieniowanie UV). Konieczne jest unikanie promieniowania słonecznego i innych źródeł promieniowania ultrafioletowego m.in. solariów.

Jeżeli pojawią się na skórze zmiany takie jak rumień lub pęcherze należy odstawić lek Tetralysal.

U chorych z zaburzoną czynnością nerek lub wątroby należy zachować ostrożność. Zbyt duża dawka może spowodować efekt hepatotoksyczny.

Nie należy zażywać leku przeterminowanego może spowodować uszkodzenie nerek kwasicę kanalikowo-nerkową (objawy podobne do zespołu Fanconiego), która ustępuje po odstawieniu limecykliny.

W przypadku wystąpienia biegunki podczas leczenia lub w okresie kilku tygodni po należy zgłosić to lekarzowi prowadzącemu. Biegunka może być objawem rzekomobłoniastego zapalenia jelit spowodowane przez toksyny Clostridium difficile. Lekka postać zapalenia ustępuje po zakończeniu stosowania preparatu, z kolei ciężka postać może wymagać leczenia metronidazolem lub wankomycyną.

Podczas przyjmowania leku Tetralysal może wystąpić nasilenie objawy takich chorób jak miastenia czy toczeń rumieniowaty układowy.

Należy powiedzieć lekarzowi o stosowaniu poniższych preparatów, ponieważ wchodzą one w interakcje z limecykliną:

 • produkty zawierające witaminę A (retinoidy doustne) zwiększenie ryzyka nadciśnienia wewnątrzczaszkowego;

 • leki zobojętniejące (wodorotlenki i sole magnezu, glinu i wapnia, węgiel aktywowany, kolestyraminy, chelaty bizmutu, sukralfat) lub zawierających jony żelaza zmniejszone wchłanianie leku Tetralysal spowodowane podwyższeniem pH w żołądku;

 • induktory enzymów (m.in. barbiturany, karbamazepina, fenytoina) przyspieszenie metabolizmu limecykliny należy zachować odstęp minimum 2 godziny przed i 2 godziny po zażyciu produktu leczniczego Tetralysal;

 • lit tetracykliny mogą przyczyniać się do wzrostu poziomu litu we krwi;

 • doustne leki przeciwzakrzepowe (pochodne kumaryny) zwiększone ryzyko krwotoku;

 • nasilenie działania cytostatyków, doustnych leków przeciwcukrzycowych, glikokortykosteroidów;

 • leki o działaniu bakteriostatycznym (także limecyklina) mogą wpływać na efekt bakteriobójczy penicylin i betalaktamów, stąd nie należy używać jednoczasowo tetracyklin i penicylin;

 • metoksyfluran zarówno tetracykliny, jak i metoksyfluran zwiększają ryzyka niewydolności nerek, istnieją przypadki śmiertelnej toksyczności.

Oznaczanie katecholamin i glukozy w moczu w okresie stosowania leku może dawać fałszywie zawyżone wyniki.

Możliwym skutkiem ubocznym terapii lekiem Tetralysal jest zwiększenie stężenia sodu w osoczu, które może być powiązane z jednoczesnym stosowaniem leków moczopędnych.

Jednoczesne przyjmowanie posiłków, w tym mleka, nie ma wpływu na wchłanianie leku.

Przedawkowanie

Rzadko zdarzają się ostre zatrucia, jednak po zastosowaniu dużych dawek leku sugerowane jest opróżnienie żołądka przed wymioty lub płukanie żołądka. Jednocześnie powinno się stosować terapię wspomagającą oraz płynoterapię.

Dla kogo jest lek Tetralysal?

Lek Tetralysal jest przeznaczony dla osób dorosłych oraz dzieci powyżej 12. roku życia w leczeniu trądziku pospolitego i trądziku różowatego.

Dawkowanie

Lek należy stosować popijając dużą ilością wody i siedząc, aby uniknąć uszkodzenia przełyku.

Trądzik pospolity o średnim i dużym nasileniu

Jedna kapsułka leku Tetralysal (300 mg) na dobę przez 12 tygodni.

Trądzik różowaty

Początkowo dwie kapsułki dziennie (600 mg) na dobę przez 10 dni, następnie jedna kapsułka przez 3 do 6 miesięcy.

Dawkowanie u dzieci

U dzieci w wieku poniżej 8 lat nie należy stosować leku Tetralysal z powodu ryzyka wystąpienia trwałych przebarwień zębów i niedorozwoju szkliwa zębów. W przypadku starszych dzieci, powyżej 12. roku życia, dawkowanie jest takie jak u osób dorosłych.

Tetralysal a ciąża

Stosowanie leku Tetralysal jest przeciwwskazane w trakcie ciąży tetracykliny przenikają do organizmu dziecka, mogąc skutkować hipoplazją szkliwa i dyschromią zębów.

Podobnie podczas karmienia piersią nie powinno się przyjmować leku Tetralysal z powodu przenikania limecykliny do mleka matki.

Tetralysal a prowadzenie pojazdów

Lek Tetralysal nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów.

Tetralysal a alkohol

Jednoczesne przyjmowanie leku Tetralysal i alkoholu nie ma poznanych interakcji, jednak limecyklina może wpływać hepatotoksycznie, co w połączeniu z alkoholem nasila szkodliwy efekt.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Bibliografia

 • ChPL Tetralysal, [online], [dostęp 16.04.2024], dostępna online: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/17487/characteristic
 • Rejestry Medyczne, [online], [05.2024], dostępna pod adresem: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/17487/leaflet?uc_consent=necessary%2Cmarketing%2Cstatistics%2Cpreferences
 • Inni czytali również