Betaloc ZOK 25 - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Betaloc ZOK 25 opinie
Betaloc ZOK 25 jest produktem leczniczym zawierającym metoprolol do grupy beta-blokerów, stosowany głównie w leczeniu nadciśnienia tętniczego oraz chorób serca (przewlekła niewydolność serca, dławica piersiowa, zaburzenia rytmu serca). Dzięki postaci metoprololu w formie bursztynianu uwalnianie leku jest przedłużone, co pozwala na utrzymanie stabilnego poziomu leku we krwi przez całą dobę. Lek dostępny jest wyłącznie na receptę (recepta online).
Nazwa preparatu | Betaloc ZOK 25 |
Substancje czynne | Metoprololi succinas |
Dostępność | Na receptę |
Postać |
|
Dawki |
|
Podstawowe informacje o leku Betaloc ZOK 25
Wskazania: nadciśnienie tętnicze u dorosłych oraz dzieci i młodzieży, choroba niedokrwienna serca, przewlekła niewydolność serca, zaburzenia rytmu serca (w celu zwolnienia czynności komór), zapobieganie nagłego zgonu sercowego u osób po zawale serca, profilaktyka migreny, czynnościowe zaburzenia serca
Zastosowanie: doustne
Dawkowanie: w zależności od wskazania od 50 do 200 mg
Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na bursztynian metoprololu lub którąkolwiek substancję pomocniczą, blok przedsionkowo-komorowy drugiego lub trzeciego stopnia, nieleczona niewydolność serca i stosowanie leków zwiększających kurczliwość serca, klinicznie istotna bradykardia zatokowa, zespół chorego węzła zatokowego, niedociśnienie, wstrząs kardiogenny, kwasica metaboliczna, ciężka astma oskrzelowa, nieleczony guz chromochłonny nadnerczy
Główne działania niepożądane: zmęczenie, nudności, bóle brzucha, biegunka, zaparcia, duszność wysiłkowa, niedociśnienie ortostatyczne, kołatanie serca, zawroty głowy, bóle głowy, bradykardia, zaburzenia równowagi
e-Recepta Express
Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.Antykoncepcja awaryjna
Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.Ile kosztuje lek Betaloc ZOK 25?
W aptekach dostępny jest jeden rodzaj opakowania, zawierający 28 tabletek o przedłużonym uwalnianiu. Koszt zakupu jest wyłącznie pełnopłatny (100%) i wynosi ok. 17 zł.
Jak działa lek Betaloc ZOK 25?
Bursztynian metoprololu, jako substancja czynna, ma działanie inotropowe i chronotropowe ujemne, co oznacza, że zmniejsza siłę skurczu oraz częstość akcji serca. Jest to wynikiem jego oddziaływania na receptory β1 adrenergiczne. Dodatkowo osłabia działanie katecholamin, takich jak adrenalina i noradrenalina, w sytuacjach stresu i wysiłku fizycznego, co prowadzi do obniżenia akcji serca i ciśnienia krwi.
Metoprolol zmniejsza również zapotrzebowanie serca na tlen, co redukuje częstotliwość bólów oraz poprawia tolerancję wysiłku u pacjentów z dławicą piersiową. Jego działanie obniżające ciśnienie trwa ponad 24 godziny i przyczynia się do zmniejszenia ryzyka zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych.
Skład leku Betaloc ZOK 25
Substancją czynną preparatu jest bursztynian metoprololu. Natomiast do substancji pomocniczych zaliczamy:
etyloceluloza;
hydroksypropyloceluloza;
parafina;
celuloza mikrokrystaliczna;
krzemionka koloidalna;
makrogol 6000;
stearylofumaran sodu;
hypromeloza;
dwutlenek tytanu (E 171).
Skutki uboczne leku
Do najczęstszych działań niepożądanych należą: zmęczenie, bóle głowy, zawroty głowy, zaburzenia równowagi, bradykardia, kołatanie serca, wyraźne zmniejszenie ciśnienia tętniczego, niedociśnienie ortostatyczne, niskie ciśnienie tętnicze, duszność wysiłkowa, nudności, bóle brzucha, biegunka, zaparcia.
Natomiast znacznie rzadziej występujące skutki uboczne leczenia to: zaburzenia słuchu, zaburzenia widzenia, zaburzenia seksualne, plastyczne stwardnienie prącia, bóle stawów, skurcz oskrzeli, zaburzenia smaku, zapalenie wątroby, zapalenie spojówek, osłabienie mięśni, przejściowe zaostrzenie objawów niewydolności serca, dystroficzne zmiany skórne, zaostrzenie utajonej cukrzycy, zwiększenie masy ciała, ciężkie zaburzenia obwodowego krążenia tętniczego, nieżyt błony śluzowej nosa, gwałtowne obniżenie ciśnienia tętniczego.
Ostrzeżenia dotyczące stosowania leku
Nie należy stosować dożylnie antagonistów wapnia tj. werapamil u pacjentów przyjmujących leki z grupy beta-adrenolityków.
U pacjentów z astmą może być konieczne zwiększenie dawki metoprololu z uwagi na jednoczesne stosowanie leków z grupy beta-adrenomimetyków.
W przypadku wystąpienia bradykardii należy zmniejszyć dawkę leku lub stopniowo zaprzestać podawania leku
Betaloc ZOK 25 może nasilać objawy u osób z ciężkimi zaburzeniami krążenia obwodowego.
W trakcie leczenia metoprololem mogą wystąpić zaburzenia kontroli stężenia glukozy.
Przed planowanym zabiegiem operacyjnym pacjent powinien poinformować lekarza anestezjologa o przyjmowaniu tabletek Betaloc ZOK 25. Przerwanie leczenia przed zabiegiem chirurgicznym nie jest zalecane.
Beta-adrenolityki takie jak metoprolol mogą powodować nasilenie ujemnego działania inotropowego i dromotropowego leków przeciwarytmicznych.
Nagłe odstawienie może spowodować nasilenie istniejącej niewydolności serca lub zwiększyć ryzyko wystąpienia zawału serca i nagłego zgonu.
Niektóre leki przeciwdepresyjne tj. paroksetyna czy sertralina mogą wpływać na zmiany stężenia metoprololu we krwi.
Dla kogo jest lek Betaloc ZOK 25?
Lek Betaloc ZOK 25 wskazany jest w następujących sytuacjach klinicznych:
nadciśnienie tętnicze (również u dzieci i młodzieży w wieku 6-18 lat);
dławica piersiowa;
leczenie objawowej przewlekłej niewydolności serca;
zapobieganie wystąpienia nagłego zgonu lub kolejnego zawału mięśnia sercowego u pacjentów po przebyciu ostrej fazy zawału serca;
zaburzenia rytmu serca (częstoskurcz nadkomorowy, hamowanie skurczów dodatkowych pochodzenia komorowego oraz migotania przedsionków);
czynnościowe zaburzenia serca z kołataniem serca;
profilaktyka migreny.
Dawkowanie
Nadciśnienie tętnicze - u osób dorosłych zalecana dawka wynosi 50 mg raz na dobę, a u dzieci i młodzieży powyżej 6. roku życia jest to 0,5 mg/kg mc. na dobę.
Dławica piersiowa - zalecana dawka wynosi 100-200 mg raz na dobę.
Przewlekła niewydolność serca - początkowo 25 mg raz na dobę, następnie należy podwajać dawkę co dwa tygodnie, aż do osiągnięcia maksymalnej docelowej, która wynosi 200 mg raz na dobę.
Zaburzenia rytmu serca - zalecana dawka to 100-200 mg raz na dobę.
Zapobieganie wystąpienia nagłego zgonu sercowego lub kolejnego zawału mięśnia sercowego u osób po ostrej fazie zawału serca - dawka to 200 mg raz na dobę.
Czynnościowe zaburzenia serca z kołataniem serca - 100 mg raz na dobę.
Profilaktyka migreny - zaleca się podawanie 100-200 mg raz na dobę.
Betaloc ZOK 25 a ciąża
Nie przeprowadzono odpowiednich badań na temat bezpieczeństwa stosowania metoprololu przez kobiety w ciąży. Ponadto wykazano, że beta-blokery mogą zmniejszać przepływ krwi przez łożysko, co prowadzi do śmierci płodu. Dlatego nie powinno się stosować metoprololu u kobiet w ciąży, chyba że korzyści dla matki przewyższają ryzyko dla płodu.
Ewentualne stosowanie metoprololu należy przerwać 48-72 godziny przed porodem.
Betaloc ZOK 25 a karmienie piersią
Nie należy stosować leku Betaloc ZOK 25 podczas karmienia piersią, chyba że jest bezwględnie koniecznie. Metoprolol może wywołać działania niepożądane u dziecka karmionego piersią np. zmniejszenie częstotliwości rytmu serca.
Betaloc ZOK 25 a alkohol
Alkohol może zwiększać stężenie metoprololu, co powoduje wzrost ryzyka wystąpienia działań niepożądanych leku. Dlatego nie zaleca się spożywania alkoholu podczas leczenia preparatem Betaloc ZOK 25.
Betaloc ZOK 25 - zamienniki
Do zamienników Betaloc ZOK 25, które farmaceuta może zaproponować pacjentowi podczas realizacji recepty, należą: Metocard ZK, Beto 25 ZK oraz Bloxazoc.
FAQ Betaloc ZOK 25
W leczeniu nerwicy serca Betaloc ZOK 25 prowadzi do zmniejszenia częstotliwości rytmu serca (dzięki działaniu na receptory beta-1 adrenergiczne w mięśniu sercowym). Obniża to ogólny poziom stresu, uczucie lęku i kołatania serca, a także przynosi ulgę w objawach.
Działanie metoprololu rozpoczyna się po około 1-2 godzinach od podania, natomiast pełne działanie (obniżające ciśnienie tętnicze czy zmniejszające zapotrzebowanie serca na tlen) następuje po kilku dniach. Dzięki postaci o przedłużonym uwalnianiu działanie leku utrzymuje się przez 24 godziny, dzięki czemu wystarcza jedna tabletka na dobę.
Aktualnie lek nie znajduje się na liście leków refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia
Preparat Betaloc ZOK 25 dostępny jest wyłącznie na receptę.
Nie należy spożywać alkoholu w trakcie leczenia metoprololem z uwagi na możliwe zwiększenie jego stężenia w osoczu w wyniku metabolizmu alkoholu, a to prowadzi do wzrostu ryzyka wystąpienia skutków ubocznych.
Odstawienie leku należy przeprowadzać stopniowo, poprzez zmniejszanie co dwa tygodnie dawki o połowę w stosunku do uprzednio podawanej dawki. Ostateczną dawką podczas odstawiania leku jest 25 mg raz na dobę (połowa tabletki).
Bibliografia
Inne popularne leki
- Nebilet - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Propranolol WZF - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Triplixam - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Bisocard - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Polpril - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Co-Prestarium - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Bibloc - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Nedal - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Prestilol - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Co-Valsacor - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Dipperam - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Tritace 5 - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Captopril Polfarmex - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Prestarium 5 mg - E-recepta- recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Amlozek - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Norvasc - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Concor Cor 2,5 - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Captopril Jelfa - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Tertensif SR - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Tertens-AM - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Telmizek - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Betaloc ZOK 50 - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Propranolol Accord - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Telmisartan EGIS - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Egiramlon - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Metocard ZK - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Rimal - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Lisiprol HCT - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Tritace 10 - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Ramizek Combi - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Beto 50 ZK - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Nebilenin - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Concor Cor 1,25 - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Metocard - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Inni czytali również
- Spis treści
- Podstawowe informacje o leku Betaloc ZOK 25
- Ile kosztuje lek Betaloc ZOK 25?
- Jak działa lek Betaloc ZOK 25?
- Skład leku Betaloc ZOK 25
- Skutki uboczne leku
- Ostrzeżenia dotyczące stosowania leku
- Dla kogo jest lek Betaloc ZOK 25?
- Dawkowanie
- Betaloc ZOK 25 a ciąża
- Betaloc ZOK 25 a karmienie piersią
- Betaloc ZOK 25 a alkohol
- Betaloc ZOK 25 - zamienniki
- Betaloc ZOK 25 na nerwicę serca - czy można?
- Betaloc ZOK 25 - kiedy zaczyna działać?
- Betaloc ZOK 25 - refundacja
- Betaloc ZOK 25 - czy jest bez recepty?
- Betaloc ZOK 25 - czy można pić alkohol?
- Betaloc ZOK 25 - odstawienie
- Bibliografia