Dermovate Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Dermovate - informacje o leku, dawkowanie oraz przeciwwskazania

Dermovate to preparat leczniczy zawierający bardzo silny kortykosteroid - klobetazolu propionan. Występuje w różnych postaciach farmaceutycznych - wszystkie są wskazane do stosowania miejscowego na skórę zmienioną zapalnie.


Rozpocznij konsultacj─Ö z Dermovate
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Dermovate - informacje o leku, dawkowanie oraz przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 12.05.2024
Nazwa preparatu Dermovate
Substancje czynne Clobetasoli propionas
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
  • Ma┼Ť─ç
  • roztw├│r na sk├│r─Ö
  • krem
Dawki
  • 0,5 mg/g (Ma┼Ť─ç)
  • 0,5 mg/ml (roztw├│r na sk├│r─Ö)
  • 0,5 mg/g (krem)

Podstawowe informacje o leku Dermovate

Substancja czynna: propionian klobetazolu

Wskazania: krótkotrwałe leczenie chorób skóry przebiegających z objawami takimi jak świąd i zapalenie skóry reagujących na leczenie kortykosteroidami.

Zastosowanie: doustne

Dawkowanie: nakładać cienką warstwę na miejsca uprzednio zmienione chorobowo raz lub 2 razy na dobę. Nie stosować dłużej niż 4 tygodnie.

Główne przeciwwskazania: trądzik różowaty, trądzik pospolity, świąd narządów płciowych, toczeń rumieniowaty krążkowy, nieleczone zakażenia skóry, nadwrażliwość na substancje zawarte w leku.

Główne działania niepożądane: świąd, pieczenie i ból skóry, miejscowe zmiany zanikowe skóry, rozstępy i teleangiektazje - w miejscu stosowania leku.


e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Ile kosztuje Dermovate?

Maść Dermovate kosztuje 15,60 złotych, natomiast roztwór na skórę kosztuje od około 18,20 złotych do 22,24 złotych za 50 ml oraz 15,60 złotych za 25 ml.

Roztwór na skórę jest refundowany dla osób z chorobami zapalnymi owłosionej skóry głowy jak np. łuszczyca.

Czym jest Dermovate?

Lek Dermovate zawiera bardzo silnie działającą substancję czynną - propionan klobetazolu. Stosowanie leku jest wskazane do leczenia stanu zapalnego i świądu w przebiegu chorób skóry reagujących na leczenie kortykosteroidami.

Lek Dermovate łagodzi objawy chorób takich jak łuszczyca (z wyłączeniem zmian uogólnionych), liszaj płaski, toczeń rumieniowaty krążkowy, nawracający wyprysk oraz choroby skóry, których dotychczasowe leczenie słabszymi kortykosteroidami okazało się mało skuteczne.

Dermovate występuje w trzech postaciach - jako maść, krem i roztwór na skórę. Każda z tych postaci jest wskazana dla konkretnego rodzaju zmian. Wszystkie należy stosować miejscowo na skórę. Dermovate maść i krem występują w opakowaniach po 25 g, a roztwór w butelkach 25 ml i 50 ml.

Lek należy przechowywać w suchym, niedostępnym dla dzieci miejscu o temperaturze poniżej 30 stopni, z dala od ognia i jego źródeł.


Mechanizm działania

Kortykosteroidy, w tym klobetazol zawarty w leku Dermovate, działają przeciwzapalnie i immunosupresyjnie. Hamują produkcję cytokin prozapalnych, proliferację limfocytów, aktywację eozynofilów oraz mają działanie zwężające naczynia krwionośne. Te działania skutkują zmniejszeniem stanu zapalnego oraz złagodzeniem świądu skóry.

Skład leku Dermovate

Wszystkie postacie leku Dermovate - maść, krem i roztwór na skórę zawierają tą samą substancję czynną - propionan klobetazolu. Skład substancji pomocniczych leku różni się między poszczególnymi formami.

Dermovate maść zawiera 0,5 mg propionanu klobetazolu w jednym gramie preparatu. Substancjami pomocniczymi są glikol propylenowy, sorbitanu sekswioleinian i wazelina biała.

Krem Dermovate również zawiera 0,5 mg substancji czynnej na każdy gram preparatu. Substancjami pomocniczymi w kremie są glicerolu monostearynian, Arlacel 165, substytut wosku pszczelego, alkohol cetostearylowy, glikol propylenowy, chlorokrezol, sodu cytrynian, kwas cytrynowy jednowodny, woda oczyszczona.

Roztwór do stosowania na skórę zawiera 0,5 mg propionanu klobetazolu na 1 ml leku. Substancje pomocnicze zawarte w tej postaci leku Dermovate to karbomer, alkohol izopropylowy, wodorotlenek sodu i woda oczyszczona.

Jak stosowa─ç lek?

Wszystkie postacie leku Dermovate oraz innych preparatów zawierających bardzo silnie działające kortykosteroidy są wskazane jako krótkotrwałe leczenie chorób skóry. Nie należy kontynuować leczenia dłużej niż 4 tygodnie, a jeśli zachodzi taka potrzeba należy zmienić preparat leczniczy na taki ze słabiej działającym kortykosteroidem.

Dermovate w formie maści jest wskazany do stosowania na suche, łuszczące się i liszajowate zmiany skórne, a krem- na zmiany wilgotne i sączące się. Roztwór jest wskazany do stosowania miejscowego na owłosioną skórę głowy.

Krem i maść Dermovate są wskazane do leczenia u osób dorosłych i młodzieży powyżej 12 r.ż.. Roztwór na skórę jest dopuszczony do stosowania u osób poniżej 12 r.ż., ale nie dla dzieci w wieku poniżej 1 r.ż.

W przypadku leczenia atopowego zapalenia skóry lekiem Dermovate po uzyskaniu poprawy odstawienie leczenia kortykosteroidami powinno nastąpić stopniowo z zastosowaniem emolientów w leczeniu podtrzymującym.

U osób, u których występują częste nawroty stanu zapalnego skóry po wyleczeniu stanu ostrego lek Dermovate można stosować w sposób przerywany - np. dwa razy w tygodniu.

W przypadku zmian trudno poddających się leczeniu można spróbować zwiększyć skuteczność leku Dermovate poprzez założenie opatrunku okluzyjnego np. na noc.

Przy potrzebie stosowania leku Dermovate na skórę twarzy leczenie powinno trwać nie dłużej niż kilka dni, ponieważ skóra twarzy jest bardziej podatna na działanie sterydów i istnieje większe ryzyko wystąpienia miejscowych działań niepożądanych. Należy stosować najmniejszą zalecaną dawkę leku.

Należy zwrócić uwagę na zawartość glikolu propylenowego, który może powodować podrażnienie skóry.

Dermovate maść i krem zawierają parafinę, przez co są łatwopalne - należy unikać otwartego ognia i nie palić papierosów z nałożonym na skórę preparatem.

Jak dawkować lek u dorosłych?

Maść i krem Dermovate należy stosować raz lub dwa razy na dobę nakładając cienką warstwą w najmniejszej możliwej ilości zapewniającej pokrycie chorobowo zmienionych miejsc. W momencie uzyskania poprawy lub po czterech tygodniach stosowania Dermovate w postaci kremu i maści nie należy kontynuować leczenia.

Lek Demrovate w postaci roztworu powinno się nakładać na owłosioną skórę głowy w małych ilościach dwa razy na dobę - rano i wieczorem. W momencie uzyskania poprawy, lek należy stosować raz na dobę lub rzadziej - jako leczenie podtrzymujące.

Jak dawkowa─ç lek u dzieci?

Lek Dermovate w formie maści i krem jest przeciwskazany u dzieci w wieku poniżej 12 r.ż.. Roztwór na skórę można stosować u młodszych dzieci powyżej 1 r.ż..

Należy pamiętać, że u dzieci stosowanie leku Dermovate wiąże się z większym ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych niż u dorosłych. Aby zapobiegać występowaniu objawów niepożądanych zaleca się stosowanie jak najmniejszej ilości leku, krótszy czas leczenia i jeśli to możliwe użycie preparatów o mniejszej sile działania.


Dawka maksymalna produktu

Leczenie wszystkimi postaciami farmaceutycznymi Dermovate nie powinno trwać dłużej niż 4 tygodnie, a ilość stosowanej maści i kremu jakiej nie należy przekraczać podczas tygodnia to 50 mg.


Najcz─Östsze dzia┼éania niepo┼╝─ůdane

Mimo, że lek Dermovate jest preparatem do stosowania zewnętrznego może on powodować nie tylko miejscowe, ale też ogólnoustrojowe działania niepożądane, tym bardziej w przypadku długotrwałego stosowania i nadmiernego dawkowania.

Najczęściej zgłaszanymi skutkami ubocznymi stosowania Dermovate są objawy ze strony skóry w miejscu stosowania leku Dermovate - świąd, pieczenie i ból. Działania niepożądane występujące niezbyt często to miejscowe zmiany zanikowe skóry, rozstępy, rozszerzenia powierzchniowych naczyń krwionośnych i teleangiektazje - tak zwane "pajączki naczyniowe".


Rzadziej wyst─Öpuj─ůce dzia┼éania niepo┼╝─ůdane

Bardzo rzadko występują skutki uboczne związane z nadwrażliwością na substancję czynną czy substancje pomocnicze zawarte w leku Dermovate.

Bardzo rzadko zgłaszane są działania niepożądane wynikające z ogólnoustrojowego wpływu kortykosteroidów. Wynikają one z zahamowania czynności osi podwzgórze-przysadka-nadnercza i obejmują objawy wynikające z cech nadmiaru kortyzolu : nadciśnienie tętnicze, osteoporoza, zwiększenie masy ciała, łysienie, łamliwość włosów, hiperglikemia, zaćma i jaskra.

Bardzo rzadko występującymi działaniami niepożądanymi ze strony skóry są też przebarwienia, nadmierne owłosienie, łuszczyca krostkowa, rumień, przebarwienia, ścieńczenie i przesuszenie skóry.


Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.


Objawy przedawkowania

W przypadku nadmiernego lub niewłaściwego stosowania leku Dermovate może dojść do objawów ogólnoustrojowych z przedawkowania - podobnych do działań niepożądanych.

W przypadku przedawkowania propionianu klobetazolu należy stopniowo odstawiać lek - zastosować rzadsze dawkowanie lub zmienić preparat na taki o mniejszej sile działania. Nie należy nagle przerywać stosowania leku, z uwagi na ryzyko wystąpienia niedoborów glikokortykosteroidów. Dzieje się tak z uwagi na to, że podawany z zewnątrz klobetazol powoduje zmniejszenie stężenia endogennego kortyzolu przez zahamowanie osi podwzgórze-przysadka-nadnercza.


Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania leku?

Nie należy stosować leku Dermovate w chorobach takich jak trądzik różowaty, trądzik pospolity , nieleczone infekcje skórne, świąd narządów płciowych i odbytu, zapalenie skóry w okolicach ust, świąd bez towarzyszącego stanu zapalnego.

Należy zachować ostrożność u pacjentów z nadwrażliwością na jakikolwiek składnik leku Dermovate i pamiętać, że objaw nadwrażliwości mogą wyglądać podobnie jak objawy leczonych pierwotnie chorób.

W przypadku stosowania leku Dermovate na skórę uszkodzoną należy pamiętać o większym ryzyku wystąpienia działań niepożądanych ogólnoustrojowych.

Jeśli wystąpi zakażenie bakteryjne w miejscu leczenia, należy zastosować lek przeciwdrobnoustrojowy, a jeśli infekcja szerzy się dalej należy przerwać leczenie kortykosteroidami.

U pacjentów z zaburzeniami widzenia należy w pierwszej kolejności wykluczyć zaćmę, jaskrę i inne rzadkie choroby np. centralną chorioretinopatię surowiczą, których przebieg może być zaostrzony przez stosowanie kortykosteroidów.


Interakcje z innymi lekami

Działanie ogólnoustrojowe kortykosteroidów, w tym propionanu klobetazolu zawartego w leku Dermovate, może być nasilone podczas jednoczesnego stosowania leków hamujących izoenzym CYP3A4 takich jak np. rytonawir stosowany w leczeniu zakażenia wirusem HIV. Leki te spowolniają metabolizm kortykosteroidów. Ryzyko wystąpienia interakcji zależy od drogi podania i dawki leków steroidowych.

Dermovate a ci─ů┼╝a

Dane na temat stosowania Dermovate w czasie ciąży są ograniczone. Z tego powodu należy używać tego typu preparatów jedynie w sytuacji kiedy korzyści z leczenia kortykosteroidami u matki przewyższają ewentualne ryzyko dla płodu. W takiej sytuacji należy stosować jak najmniejszą ilość leku przez jak najkrótszy czas.

Dermovate a karmienie piersi─ů

Nie wiadomo, czy możliwe jest uzyskanie oznaczalnego stężenia kortykosteroidów w mleku matki przy ich stosowaniu miejscowym. Z tego względu leczenie tego typu lekami w okresie karmienia piersią powinno odbyć się wyłącznie jeśli korzyści dla matki przewyższają ewentualne ryzyko dla płodu. Preparatu nie należy w tej sytuacji nakładać na skórę piersi, by uniknąć przypadkowego spożycia przez karmione dziecko.


Dermovate a prowadzenie pojazd├│w mechanicznych

Rodzaje działań niepożądanych nie wskazują na to by stosowanie leków z propionanem klobetazolu miało negatywnie wpływać na prowadzenie pojazdów mechanicznych czy obsługę maszyn.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.


Bibliografia

  • Wielka Baza ChPL [dost─Öp online maj 2024]: http://chpl.com.pl/data_files/2012-02-10_dermovate_roztwor_chpl.pdf
  • Inne popularne leki

    Inni czytali r├│wnie┼╝