Artilla – informacje o leku, dawkowanie oraz przeciwwskazania

Opublikowano 02.11.2021

Artilla – informacje o leku  dawkowanie oraz przeciwwskazania

Artilla jest doustnym, dwuskładnikowym lekiem antykoncepcyjnym. Substancjami aktywnymi zawartymi w tym wyrobie medycznym są: etynyloestradiol oraz gestoden

Informacje ogólne, stosowanie oraz dawkowanie leku Artilla

Czym jest Artilla?

Artilla to doustny, dwuskładnikowy lek antykoncepcyjny przeznaczony dla kobiet powyżej 18 roku życia. Nie jest odpowiedni do stosowania przed wystąpieniem pierwszej miesiączki. Cena preparatu Artilla może się różnić w zależności od apteki, jednak nie jest ona wysoka i wynosi około 20 zł za opakowanie zawierające 21 tabletek drażowanych.  

Mechanizm działania 

Działanie antykoncepcyjne leku związane jest z wieloma mechanizmami, z których najważniejszym są zahamowanie owulacji oraz zmiana składu śluzu szyjkowego. W efekcie cykl miesiączkowy staje się bardziej regularny, a krwawienia miesiączkowe często mają mniejsze nasilenie oraz są mniej bolesne. Poprzez swoje działanie preparat Artilla zmniejsza ryzyko wystąpienia niedokrwistości z niedoboru żelaza. Ponadto istnieją dowody zmniejszenia ryzyka zachorowania na raka endometrium oraz raka jajnika.

Skład leku 

Każda biała tabletka leku Artilla zawiera 0.02 mg etynyloestradiolu oraz 0,075 mg gestodenu

Jak przyjmować lek Artilla?

Preparat powinno przyjmować się codziennie, mniej więcej o tej samej porze dnia, w kolejności wskazanej na opakowaniu. Tabletki przyjmuje się przez 21 dni, kolejne opakowanie należy rozpocząć po 7 dniach przerwy w stosowaniu tabletek drażowanych. W tym czasie powinno nastąpić krwawienie z odstawienia. Krwawienie z odstawienia zazwyczaj rozpoczyna się po 2-3 dniach i może nie zakończyć się do czasu rozpoczęcia kolejnego opakowania. Produkt może być stosowany tak długo, jak hormonalna ochrona antykoncepcyjna jest pożądana i nie stanowi zagrożenia dla życia lub zdrowia pacjentki.

Jak rozpocząć przyjmowanie tabletek Artilla?

Jeśli w poprzednim cyklu miesiączkowym pacjentka nie przyjmowała żadnej antykoncepcji hormonalnej, przyjmowanie leku Artilla należy rozpocząć pierwszego dnia cyklu (tj. pierwszego dnia miesiączki). Stosowanie leku Artilla można także rozpocząć między 2 a 5 dniem cyklu miesiączkowego, lecz w takim przypadku podczas pierwszych 7 dni stosowania należy stosować dodatkową antykoncepcję mechaniczną. 

Jeśli w bieżącym cyklu miesiączkowym dochodzi do zmiany z innego złożonego preparatu antykoncepcyjnego, systemu dopochwowego lub systemu transdermalnego, kobieta powinna rozpocząć stosowanie leku Artilla w następnym dniu po przyjęciu ostatniej tabletki aktywnej poprzednio stosowanego preparatu lub w dniu usunięcia systemu dopochwowego lub plastra. 

Jeśli dochodzi do zmiany preparatu zawierającego wyłącznie progestageny, implantu lub systemu domacicznego (IUS), pacjentka może rozpocząć stosowanie tabletek drażowanych leku Artilla w dowolnym dniu po usunięciu systemu lub przyjęciem tabletki poprzedniego preparatu. Ważne jest by przez okres pierwszych 7 dni po rozpoczęciu terapii stosować dodatkową antykoncepcję mechaniczną. 

Jak stosować lek po poronieniu?

Po poronieniu w pierwszym trymestrze ciąży, lek Artilla można zacząć stosować natychmiast, w takim wypadku nie trzeba stosować  dodatkowych metod antykoncepcyjnych. Lek należy zacząć przyjmować w okresie od 21 do 28 dnia w przypadku gdy pacjentka poroniła w drugim trymestrze ciąży lub jest po porodzie

Opóźnianie miesiączki 

W przypadku stosowania preparatu Artilla nie jest zalecane opóźnianie dnia rozpoczęcia krwawienia. W wyjątkowych sytuacjach można kontynuować przyjmowanie produktu leczniczego Artilla z kolejnego opakowania, bez robienia 7 dniowej przerwy. Podczas stosowania tabletek z drugiego opakowania może dojść do plamień lub niewielkich krwawień. Aby powrócić do regularnego przyjmowania produktu, należy zrobić 7 dniową przerwę w stosowaniu tabletek przed rozpoczęciem nowego opakowania Artilla

Możliwe jest także przesunięcie krwawienia z odstawienia na inny dzień tygodnia niż zwykle. W takiej sytuacji należy skrócić najbliższą przerwę w stosowaniu tabletek o dowolną liczbę dni. Należy pamiętać, że im krótszy będzie okres przerwy w przyjmowaniu preparatu, tym większa szansa, że pojawi się krwawienie międzymiesiączkowe lub plamienie w czasie stosowania tabletek z kolejnego opakowania. 

Pominięcie dawki preparatu Artilla

Co zrobić w przypadku pominięcia tabletki Artilla?

W razie opóźnienia w przyjęciu tabletki mniejszego niż 12 godzin, należy jak najszybciej przyjąć pominiętą tabletkę. W tym przypadku skuteczność antykoncepcyjna jest zachowana. Jeśli od przyjęcia jakiejkolwiek tabletki minęło więcej niż 12 godzin istnieje ryzyko, że ochrona antykoncepcyjna może być zmniejszona. Należy wtedy stosować dodatkowe metody antykoncepcji mechanicznej np. prezerwatywę przez okres kolejnych 7 dni. 

W przypadku wystąpienia biegunki lub wymiotów, wchłanianie produktu Artilla może być zmniejszone i konieczne może być stosowanie dodatkowych metod antykoncepcji. Jeśli doszło do wymiotów w czasie 3-4 godzin od przyjęcia tabletki zawierającej substancję aktywną, należy zastosować nową tabletkę tak szybko jak jest to możliwe.

Możliwe działania niepożądane preparatu Artilla

Działania niepożądane

U kobiet przyjmujących preparat Artilla, tak jak i inne złożone preparaty antykoncepcyjne, opisywano następujące działania niepożądane: bóle głowy, nerwowość, podrażnienie oczu, nudności, ból brzucha, trądzik, migrena, zwiększenie masy ciała, zatrzymanie płynów, nieregularne krwawienia, brak miesiączki, skąpe miesiączki, zmiany libido, depresja, drażliwość, wymioty, nadciśnienie, hiperlipidemia, kamica żółciowa, ostuda, toczeń rumieniowaty układowy, zmiany wydzieliny pochwowej, zapalenie trzustki, pląsawica. 

Najgroźniejszymi powikłaniami powstałymi wskutek stosowania złożonych leków antykoncepcyjnych są incydenty żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej tj. zatorowość płucna i zakrzepica żył głębokich kończyn dolnych.  Do niepokojących objawów, które natychmiast należy zgłosić lekarzowi należą: duszność, uczucie ucisku i bólu w klatce piersiowej, kaszel szczególnie w połączeniu z krwiopluciem, zaburzenia świadomości, a także ból, obrzęk, zaczerwienienie i wzmożone ucieplenie kończyny, zwłaszcza w okolicy podudzia. 

Lek zwiększa także ryzyko wystąpienia tętniczych zaburzeń zakrzepowo-zatorowych np. udaru niedokrwiennego mózgu, zawału serca. Ryzyko to wzrasta diamentralnie u kobiet >35r.ż palących papierosy. Należy niezwłocznie poinformować lekarza jeśli pojawią się następujące objawy: drętwienie twarzy, rąk, nóg, szczególnie po jednej stronie ciała, trudności z chodzeniem, zaburzenia widzenia w jednym oku, utrata przytomności, ból w klatce piersiowej, uczucie ściskania w klatce piersiowej, przyspieszone lub nieregularne bicie serca. 

Artilla a nowotwory

W niektórych badaniach obserwowano zwiększone ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy u kobiet długotrwale (powyżej 5 lat) stosujących doustne, złożone preparaty antykoncepcyjne. Nie wiadomo jednak do jakiego stopnia na wyniki te wpływają leki oraz inne czynniki, takie jak zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), który jest główną przyczyną rozwoju raka szyjki macicy. U kobiet stosujących doustną antykoncepcję hormonalną obserwuje się nieznacznie większe ryzyko rozpoznania raka piersi, jednak znika ono w ciągu 10 lat od zaprzestania stosowania leków hormonalnych. Zaobserwowano również występowanie łagodnych nowotworów wątroby, a jeszcze rzadziej nowotworów złośliwych. Jeśli u kobiety stosującej preparat Artilla wystąpi silny ból w nadbrzuszu i powiększenie wątroby, należy wziąć pod uwagę nowotwór wątroby. 

Przedawkowanie leku Artilla

Dotychczas nie opisano przypadków, w których informuje się o przedawkowania preparatu Artilla. Podejrzewa się, że mogą wtedy występować następujące objawy: nudności, wymioty, krwawienia z pochwy. Nie istnieje swoiste antidotum na substancje zawarte w leku Artilla, dlatego leczenie w takim przypadku może być jedynie objawowe. 

Gdzie można zgłaszać objawy niepożądane?

W razie wystąpienia jakichkolwiek działań niepożądanych, należy skontaktować się z lekarzem lub powiadomić o tym inny, wykwalifikowany personel medyczny. Skutki uboczne można także bezpośrednio zgłaszać do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Preparatów Biobójczych.

Przeciwwskazania oraz środki ostrożności

Przeciwskazania do stosowania leku Artilla

Do bezwzględnych przeciwwskazań, w przypadku których nie należy stosować złożonych środków antykoncepcji hormonalnej należą: nadwrażliwość na którąkolwiek substancję czynną zawartą w leku, ciąża lub okres karmienia piersią (do 6 miesięcy po porodzie), niezdiagnozowane krwawienia z dróg rodnych, nowotwór piersi lub inny nowotwór hormonozależny (np. rak błony śluzowej macicy), zdekompensowana marskość wątroby, nowotwory wątroby, aktualne lub występujące w przeszłości incydenty żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej oraz czynniki ryzyka do jej wystąpienia (m.in.: trombofilia - predyspozycja do tworzenia się zakrzepów krwi np. oporność na aktywowane białko C lub S, niedobór antytrombiny III, mutacja V Leiden, rozległy zabieg operacyjny związany z długotrwałym unieruchomieniem, wiek >35 r.ż., BMI >30, palenie papierosów, hiperhomocysteinemia, obecność przeciwciał antyfosfolipidowych, choroba zatorowo-zakrzepowa w najbliższej rodzinie, dyslipidemia, cukrzyca, uszkodzenia zastawek serca oraz zaburzenia rytmu serca), aktualna tętnicza choroba zakrzepowo-zatorowa lub jej czynniki ryzyka (zawał lub udar w przeszłości, zespół antyfosfolipidowy, cukrzyca z powikłaniami naczyniowymi, ciężkie nadciśnienie tętnicze, migrena z aurą, ciężka dyslipoproteinemia), przewlekłe zapalne choroby jelit

W przypadku podejrzenia lub potwierdzenia któregokolwiek z wymienionych stanów, należy jak najszybciej przerwać stosowanie złożonych preparatów antykoncepcyjnych. 

Złożone doustne środki antykoncepcyjne przeciwwskazane są także u kobiet >35 roku życia palących papierosy. Ze względu na wyższe ryzyko ciężkich zaburzeń sercowo-naczyniowych tym paniom polecane są inne sposoby antykoncepcji hormonalnej np. tabletki jednoskładnikowe lub wkładka wewnątrzmaciczna. 

Preparat Artilla zawiera laktozę oraz sacharozę, dlatego nie jest polecany u pacjentów, którzy cierpią na rzadko występującą dziedziczną nietolerancję galaktozy, brak laktazy lub zespół złego wchłaniania glukozy-galaktozy. 

Interakcje z innymi lekami

Podczas stosowania preparatu Artilla może dojść do wystąpienia interakcji z innymi lekami, takimi jak np.: barbiturany, karbamazepina, ryfampicyna, leki stosowane w leczeniu zakażenia wirusem HIV, topiramat, leki roślinne zawierające w swoim składzie dziurawiec zwyczajny, leki stosowane w leczeniu zakażenia wirusem HCV, cyklosporyna, teofilina, lamotrygina, diazepam, rytonawir. Produkt leczniczy Artilla można zastosować po około 2 tygodniach po zakończeniu leczenia wyrobami medycznymi zawierającymi powyższe substancje. 

Artilla a alkohol

Nie są dostępne informacje wskazujące na wystąpienie interakcji między lekiem Artilla, a żywnością lub napojami - w tym alkoholem. Nie zmienia to faktu, że nie zaleca się łączenia alkoholu oraz wyrobów medycznych.

Artilla a ciąża

Produkt Artilla nie jest przeznaczony do stosowania w ciąży. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę w trakcie stosowania produktu, należy go jak najszybciej odstawić. Przeprowadzone badania kliniczne nie udowodniły podwyższonego ryzyka urodzenia dziecka z wadami wrodzonymi przez pacjentki stosujące złożone preparaty antykoncepcyjne przed zajściem w ciążę, ani kancerogennego wpływu na rozwijający się płód w przypadku nieumyślnego stosowania ich w ciąży. 

Artilla a karmienie piersią

Preparat Artilla może wpływać na laktację i powodować zmniejszenie ilości i zmianę składu pokarmu kobiecego. Nie zaleca się więc jego stosowania w okresie karmienia piersią.  

Artilla a prowadzenie pojazdów 

Do tej pory nie przeprowadzono badań dotyczących wpływu preparatu Artilla na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. U kobiet stosujących inne złożone preparaty antykoncepcyjne, nie obserwowano żadnych działań niepożądanych wpływających na zdolność obsługi pojazdów. 

Należy pamiętać iż preparat Artilla, podobnie jak inne doustne środki antykoncepcyjne, nie chroni przed zakażeniem wirusem HIV oraz innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. 

Przed użyciem leku należy zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń. 

Podsumowanie informacji dotyczących leku Artilla

Substancja czynna: Etynyloestradiol i gestoden

Wskazania: Ochrona przed ciążą

Zastosowanie: Doustne

Dawkowanie: Należy stosować 1 tabletkę raz dziennie

Główne przeciwwskazania: Ciąża i okres karmienia piersią; Incydenty i czynniki stwarzające ryzyko żylnej choroby zakrzepowo zatorowej (oporność na białko C lub S, niedobór antytrombiny III, rozległa operacja związana z długotrwającym unieruchomieniem, choroby naczyń mózgowych, hiperhomocysteinemia, obecność przeciwciał antyfosfolipidowych); Wiek >35 r.ż. szczególnie przy równoczesnym paleniu papierosów; Nowotwór piersi, endometrium lub wątroby  

Główne działania niepożądane: Bóle głowy, nerwowość, podrażnienie oczu, nudności, trądzik, migrena, wzrost masy ciała, zatrzymanie płynów, nieregularne krwawienia, brak miesiączki, skąpe miesiączki, zmiany libido, depresja, drażliwość, wymioty, nadciśnienie, reakcje nadwrażliwości

Inni czytali również