Artilla Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Artilla - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Artilla jest doustnym, dwuskładnikowym lekiem antykoncepcyjnym. Substancjami aktywnymi zawartymi w tym wyrobie medycznym są: etynyloestradiol oraz gestoden

Rozpocznij konsultacj─Ö z Artilla
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Artilla - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 09.02.2024
Nazwa preparatu Artilla
Substancje czynne Gestodenum Ethinylestradiolum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
  • Tabletki dra┼╝owane
Dawki
  • 0,075 mg + 0,02 mg (Tabletki dra┼╝owane)
  • 0,075 mg + 0,020 mg (Tabletki dra┼╝owane)

Podstawowe informacje o leku Artilla

Substancja czynna: Etynyloestradiol i gestoden

Wskazania: Ochrona przed ciążą

Zastosowanie: Doustne

Dawkowanie: Należy stosować 1 tabletkę raz dziennie

Główne przeciwwskazania: Ciąża i okres karmienia piersią; Incydenty i czynniki stwarzające ryzyko żylnej choroby zakrzepowo zatorowej (oporność na białko C lub S, niedobór antytrombiny III, rozległa operacja związana z długotrwającym unieruchomieniem, choroby naczyń mózgowych, hiperhomocysteinemia, obecność przeciwciał antyfosfolipidowych); Wiek >35 r.ż. szczególnie przy równoczesnym paleniu papierosów; Nowotwór piersi, endometrium lub wątroby

Główne działania niepożądane: Ból głowy, nerwowość, zawroty głowy, podrażnienie oczu, nudności, trądzik, migrena, wzrost masy ciała, zatrzymanie płynów, nieregularne krwawienia, brak miesiączki, skąpe miesiączki, zmiany libido, depresja , drażliwość, wymioty, nadciśnienie, reakcje nadwrażliwości

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Artilla - Cena, refundacja

Preparat Artilla nie jest refundowany, a jego cena zależy od rozmiaru opakowania.

  • Artilla (0,02 mg + 0,075 mg tabletki drażowane 21 szt.) - cena wynosi ok. 29 zł

Ceny podane są jedynie orientacyjne i mogą zostać zmienione w przyszłości.

Informacje og├│lne, stosowanie oraz dawkowanie leku Artilla

Czym jest Artilla?

Artilla to doustny, dwuskładnikowy lek antykoncepcyjny przeznaczony dla kobiet powyżej 18 roku życia. Nie jest odpowiedni do stosowania przed wystąpieniem pierwszej miesiączki.

Należy pamiętać iż preparat Artilla podobnie jak inne doustne środki antykoncepcyjne nie chroni przed zakażeniem wirusem HIV oraz innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Jaki jest mechanizm działania leku?

Działanie antykoncepcyjne leku związane jest z wieloma mechanizmami, z których najważniejszym są zahamowanie owulacji oraz zmiana składu śluzu szyjkowego. W efekcie cykl miesiączkowy staje się bardziej regularny, a krwawienia miesiączkowe często mają mniejsze nasilenie oraz są mniej bolesne.

Poprzez swoje działanie preparat Artilla zmniejsza również ryzyko wystąpienia niedokrwistości z niedoboru żelaza. Ponadto istnieją dowody zmniejszenia ryzyka zachorowania na raka endometrium oraz raka jajnika.

Jaki jest skład leku?

Każda tabletka leku Artilla zawiera 0.02 mg etynyloestradiolu oraz 0,075 mg gestodenu. Pozostałe składniki to: sodu wapnia edetynian, laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, powidon K 25, magnezu stearynian, sacharoza, powidon K 90, makrogol 6000, wapnia węglan, talk, wosk montanowy.

Artilla przybiera formę tabletki drażowanej w kolorze białym, która jest okrągła, dwuwypukła i błyszcząca. W opakowaniu obecne jest 21 takich tabletek.

Cena preparatu może różnić się w zależności od apteki, jednak nie jest ona wysoka i wynosi około 20 zł za 21 tabletek drażowanych.

Produkt dostępny jest wyłącznie po okazaniu recepty lub e-recepty.

Jak przyjmować lek Artilla?

Preparat powinno przyjmować się codziennie, mniej więcej każdego dnia o tej samej porze dnia, w kolejności wskazanej na opakowaniu. Tabletki przyjmuje się przez 21 dni, po czym następuje 7 dni przerwy, podczas których ochrona antykoncepcyjna jest zachowana. Nowe opakowanie należy rozpocząć po 7 dniach przerwy.

Krwawienie z odstawienia pojawia się zwykle 2-3 dni od zakończenia opakowania. Istnieje szansa, że nie zakończy się ono do momentu gdy konieczne jest rozpoczęcie nowego opakowania. Nie jest to jednak sytuacja niebezpieczna, nie powinna być powodem do zmartwień.

Do zapewnienia ochrony antykoncepcyjnej konieczne jest co najmniej 7 dniowe, nieprzerwane stosowanie leku. Przerwa pomiędzy kolejnymi dawkami nie powinna przekraczać 7 dni.

Produkt może być stosowany tak długo, jak hormonalna ochrona antykoncepcyjna jest pożądana i nie stanowi zagrożenia dla życia lub zdrowia pacjentki.

Jak rozpocząć przyjmowanie tabletek Artilla?

Jeśli w poprzednim cyklu miesiączkowym pacjentka nie przyjmowała żadnej antykoncepcji hormonalnej, przyjmowanie leku Artilla należy rozpocząć pierwszego dnia cyklu (tj. pierwszego dnia miesiączki). Stosowanie leku Artilla można także rozpocząć między 2 a 5 dniem cyklu miesiączkowego, lecz w takim przypadku podczas pierwszych 7 dni stosowania należy stosować dodatkową antykoncepcję mechaniczną.

Jeśli w bieżącym cyklu miesiączkowym dochodzi do zmiany z innego złożonego preparatu antykoncepcyjnego, systemu dopochwowego lub systemu transdermalnego, kobieta powinna rozpocząć stosowanie leku Artilla w następnym dniu po przyjęciu ostatniej tabletki aktywnej poprzednio stosowanego preparatu lub w dniu usunięcia systemu dopochwowego lub plastra.

Jeśli dochodzi do zmiany preparatu zawierającego wyłącznie progestageny np. minipigułki, iniekcji, implantu lub systemu domacicznego (IUS), pacjentka może rozpocząć stosowanie tabletek drażowanych leku Artilla w dniu usunięcia systemu, w dniu, w którym planowane było kolejne wstrzyknięcie preparatu do iniekcji lub w dowolnym momencie po przyjęciu ostatniej tabletki poprzedniego preparatu. Ważne jest by przez okres pierwszych 7 dni po rozpoczęciu terapii stosować dodatkową antykoncepcję mechaniczną.

Jak stosować lek po poronieniu?

W przypadku poronienia w pierwszym trymestrze ciąży, lek Artilla można zacząć stosować natychmiast. W takich okolicznościach nie jest wymagane stosowanie dodatkowych metod antykoncepcyjnych.

Lek można zacząć przyjmować w okresie od 21 do 28 dnia od momentu gdy pacjentka poroniła w drugim trymestrze ciąży lub jest po porodzie.

Opóźnianie miesiączki

W wyjątkowych przypadkach jeśli pacjentka chce opóźnić termin przyszłego krwawienia z odstawienia, może zmodyfikować sposób przyjmowania tabletek, nie jest to jednak zalecane.

By uniknąć krwawienia danego miesiąca, po zakończeniu jednego blistra tabletek Artilla należy rozpocząć drugie opakowanie bez robienia 7 dniowej przerwy. Następnie należy działać zgodnie z dotychczasowym schematem. Podczas wydłużonego cyklu miesięcznego może dojść do niewielkiego śródcyklicznego krwawienia lub plamienia.

By przesunąć krwawienie z odstawienia na inny dzień tygodnia niż zwykle, należy skrócić najbliższą przerwę w stosowaniu tabletek o dowolną liczbę dni. Trzeba jednak pamiętać, że im krótszy będzie okres przerwy w przyjmowaniu preparatu, tym większa szansa, że pojawi się krwawienie międzymiesiączkowe lub plamienie w czasie przyjmowania kolejnego opakowania tabletek.

Pomini─Öcie dawki preparatu Artilla

Co zrobić w przypadku pominięcia tabletki Artilla?

W razie opóźnienia w przyjęciu tabletki mniejszego niż 12 godzin, należy jak najszybciej przyjąć pominiętą tabletkę. W tym przypadku skuteczność antykoncepcyjna jest zachowana.

Jeśli od planowanej godziny przyjęcia tabletki minęło więcej niż 12 godzin, postępowanie będzie zależało od tygodnia cyklu miesiączkowego.

Jeśli do błędu doszło w 1. tygodniu cyklu, należy przyjąć pominiętą dawkę, nawet jeśli oznacza to przyjęcie dwóch tabletek naraz. Później należy kontynuować terapię zgodnie z dotychczasowym harmonogramem. Istnieje jednak ryzyko, że ochrona antykoncepcyjna mogła ulec zmniejszeniu. Przez okres kolejnych 7 dni należy stosować dodatkowe metody antykoncepcji mechanicznej np. prezerwatywę.

Jeżeli do pomyłki doszło w 2. tygodniu cyklu menstruacyjnego, to pacjentka powinna jak najszybciej przyjąć pominiętą tabletkę, nawet jeżeli oznacza to jednoczesne przyjęcie dwóch tabletek. Następnie pacjentka powinna powrócić do normalnego przyjmowania tabletek o zwykłej porze. Jeżeli w ciągu 7 dni przed błędem kobieta zachowała zalecane dawkowanie, nie trzeba stosować dodatkowej niehormonalnej metody antykoncepcji.

Pominięcie dawki podczas 3. tygodnia cyklu powoduje, że skuteczność preparatu ulega zmniejszeniu z uwagi na zbliżającą się przerwę w stosowaniu. W takim wypadku można zastosować jedną z dwóch opcji. Aby uniknąć konieczności stosowania dodatkowej formy zabezpieczenia, pacjentka może przyjąć pominięta tabletkę jak najszybciej, nawet jeśli oznacza to przyjęcie dwóch tabletek jednocześnie, i kontynuować terapię zgodnie z dotychczasowym harmonogramem. Po zakończeniu opakowania powinna pominąć 7-dniową przerwę i od razu rozpocząć nowy blister. Druga opcją jest przerwanie stosowania preparatu na 7 dni, włączając dzień pomyłki, podczas których. Po przerwie terapię należy kontynuować według dotychczasowego schematu.

Co zrobić jeśli doszło do wymiotów?

W przypadku wystąpienia biegunki lub wymiotów, wchłanianie produktu Artilla może być zmniejszone, co zwiększa ryzyko osłabienia efektu antykoncepcyjnego. Jeśli do wymiotów doszło w czasie 3-4 godzin od przyjęcia tabletki, należy przyjąć nową tabletkę tak szybko jak jest to możliwe.

Mo┼╝liwe dzia┼éania niepo┼╝─ůdane preparatu Artilla

Jakie mogą być działania niepożądane?

Dla kobiet przyjmujących preparat Artilla, tak jak i inne złożone preparaty antykoncepcyjne, opisywano następujące, często występujące działania niepożądane: obniżenie nastroju, zmienność nastroju, ból głowy, zawroty głowy, nudności, ból brzucha, zapalenie pochwy, zwiększenie masy ciała, uczucie napięcia i ból piersi.

Do rzadziej występujących działań niepożądanych podczas stosowania preparatu Artilla należą: nerwowość, podrażnienie oczu, trądzik, migrena, zatrzymanie płynów, nieregularne krwawienia, brak miesiączki, skąpe miesiączki, zmiany libido, depresja, drażliwość, wymioty, nadciśnienie, hiperlipidemia, rumień guzowaty, rumień wielopostaciowy, kamica żółciowa, ostuda, toczeń rumieniowaty układowy, miniudar lub przejściowe objawy udaru, zmiany wydzieliny pochwowej, zapalenie trzustki, pląsawica.

Artilla a ryzyko zakrzepowo-zatorowe

Najgroźniejszymi powikłaniami powstałymi wskutek stosowania złożonych leków antykoncepcyjnych są incydenty żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej tj. zatorowość płucna i zakrzepica żył głębokich kończyn dolnych. Do niepokojących objawów, które natychmiast należy zgłosić lekarzowi należą: duszność, uczucie ucisku i bólu w klatce piersiowej, kaszel szczególnie w połączeniu z krwiopluciem, zaburzenia świadomości, a także ból, obrzęk, zaczerwienienie i wzmożone ucieplenie kończyny, zwłaszcza w okolicy podudzia.

Lek zwiększa także ryzyko wystąpienia tętniczych zaburzeń zakrzepowo-zatorowych np. udaru niedokrwiennego mózgu, zawału serca. Ryzyko to wzrasta diamentralnie u kobiet >35r.ż palących papierosy. Należy niezwłocznie poinformować lekarza jeśli pojawią się następujące objawy: drętwienie twarzy, rąk, nóg, szczególnie po jednej stronie ciała, trudności z chodzeniem, zaburzenia widzenia w jednym oku, utrata przytomności, ból w klatce piersiowej, uczucie ściskania w klatce piersiowej, przyspieszone lub nieregularne bicie serca.

Artilla a nowotwory

W niektórych badaniach obserwowano zwiększone ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy u kobiet długotrwale (powyżej 5 lat) stosujących doustne, złożone preparaty antykoncepcyjne. Nie wiadomo jednak do jakiego stopnia na wyniki te wpływają leki oraz inne czynniki, takie jak zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), który jest główną przyczyną rozwoju raka szyjki macicy.

U kobiet stosujących doustną antykoncepcję hormonalną obserwuje się nieznacznie większe ryzyko rozpoznania raka piersi, jednak znika ono w ciągu 10 lat od zaprzestania stosowania leków hormonalnych.

Zaobserwowano również występowanie łagodnych nowotworów wątroby, a jeszcze rzadziej nowotworów złośliwych. Jeśli u kobiety stosującej preparat Artilla wystąpi silny ból w nadbrzuszu i powiększenie wątroby, należy wziąć pod uwagę nowotwór wątroby.

Przedawkowanie leku Artilla

Dotychczas nie opisano przypadków, w których doszło do przedawkowania preparatu Artilla. Podejrzewa się, że mogą wtedy występować następujące objawy: nudności, wymioty, krwawienia z pochwy. Nie istnieje swoiste antidotum na substancje zawarte w leku Artilla, dlatego leczenie w takim przypadku może być jedynie objawowe.

Gdzie można zgłaszać objawy niepożądane?

W razie wystąpienia jakichkolwiek działań niepożądanych, należy skontaktować się z lekarzem lub powiadomić o tym inny, wykwalifikowany personel medyczny. Skutki uboczne można także bezpośrednio zgłaszać do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Preparatów Biobójczych.

Przeciwwskazania oraz ┼Ťrodki ostro┼╝no┼Ťci

Przeciwskazania do stosowania leku Artilla

Artilla przeciwwskazana jest w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatu.

Do bezwzględnych przeciwwskazań, w przypadku których nie należy stosować złożonych środków antykoncepcji hormonalnej należą: ciąża lub okres karmienia piersią (do 6 miesięcy po porodzie), niezdiagnozowane krwawienia z dróg rodnych, nowotwór piersi lub inny nowotwór hormonozależny (np. rak błony śluzowej macicy), zdekompensowana marskość wątroby, nowotwory wątroby, aktualne lub występujące w przeszłości incydenty żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej oraz czynniki ryzyka do jej wystąpienia (m.in.: trombofilia - predyspozycja do tworzenia się zakrzepów krwi np. oporność na aktywowane białko C lub S, niedobór antytrombiny III, mutacja V Leiden, dławica piersiowa, rozległy zabieg operacyjny związany z długotrwałym unieruchomieniem, wiek >35 r.ż., BMI >30kg, palenie papierosów, hiperhomocysteinemia, zakrzepowe zapalenie żył, obecność przeciwciał antyfosfolipidowych, choroba zatorowo-zakrzepowa w najbliższej rodzinie, dyslipidemia, cukrzyca, uszkodzenia zastawek serca oraz zaburzenia rytmu serca), aktualna tętnicza choroba zakrzepowo-zatorowa lub jej czynniki ryzyka (zawał lub udar w przeszłości, zespół antyfosfolipidowy, cukrzyca z powikłaniami naczyniowymi, ciężkie nadciśnienie tętnicze, migrena z aurą, ciężka dyslipoproteinemia), przewlekłe zapalne choroby jelit

W przypadku podejrzenia lub potwierdzenia któregokolwiek z wymienionych stanów, należy jak najszybciej przerwać stosowanie złożonych preparatów antykoncepcyjnych.

Złożone doustne środki antykoncepcyjne przeciwwskazane są także u kobiet >35 roku życia palących papierosy. Ze względu na wyższe ryzyko ciężkich zaburzeń sercowo-naczyniowych tym paniom polecane są inne sposoby antykoncepcji hormonalnej np. tabletki jednoskładnikowe lub wkładka wewnątrzmaciczna.

Preparat Artilla zawiera laktozę oraz sacharozę, dlatego nie jest polecany u pacjentów, którzy cierpią na rzadko występującą dziedziczną nietolerancję galaktozy, brak laktazy lub zespół złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Interakcje z innymi lekami

Podczas stosowania preparatu Artilla może dojść do wystąpienia interakcji z innymi lekami, takimi jak np.: barbiturany, karbamazepina, ryfampicyna, leki stosowane w leczeniu zakażenia wirusem HIV, topiramat, leki roślinne zawierające w swoim składzie dziurawiec zwyczajny, leki stosowane w leczeniu zakażenia wirusem HCV, cyklosporyna (leki immunosupresyjne), teofilina, lamotrygina, diazepam, rytonawir.

Produkt leczniczy Artilla można zastosować po około 2 tygodniach po zakończeniu leczenia wyrobami medycznymi zawierającymi powyższe substancje.

Artilla a alkohol

Nie są dostępne informacje wskazujące na wystąpienie interakcji między lekiem Artilla, a żywnością lub napojami - w tym alkoholem. Nie zmienia to faktu, że nie zaleca się łączenia alkoholu oraz wyrobów medycznych.

Artilla a ciąża

Produkt Artilla nie jest przeznaczony do stosowania w ciąży. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę w trakcie stosowania produktu, należy go jak najszybciej odstawić.

Przeprowadzone badania kliniczne nie udowodniły podwyższonego ryzyka urodzenia dziecka z wadami wrodzonymi przez pacjentki stosujące złożone preparaty antykoncepcyjne przed zajściem w ciążę. Nie stwierdzono również kancerogennego wpływu na rozwijający się płód w przypadku nieumyślnego stosowania ich w ciąży.

Artilla a karmienie piersią

Preparat Artilla może wpływać na laktację i powodować zmniejszenie ilości i zmianę składu pokarmu kobiecego. Nie zaleca się więc jego stosowania w okresie karmienia piersią.

Artilla a prowadzenie pojazdów

Do tej pory nie przeprowadzono badań dotyczących wpływu preparatu Artilla na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. U kobiet stosujących inne złożone preparaty antykoncepcyjne nie obserwowano żadnych działań niepożądanych wpływających na zdolność obsługi pojazdów.

Przed użyciem leku należy zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Bibliografia

  • Charakterystyka produktu leczniczego Artilla, [online], dost─Öpna pod adresem: https://rejestry.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/9655/characteristic
  • Inne popularne leki

    Inni czytali r├│wnie┼╝