Pulmicort - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 05.01.2023

Pulmicort  Recepta online  e Recepta z konsultacją | cena dawkowanie przeciwwskazania

Pulmicort

Otrzymaj konsultacje lekarską na ten lek bez wychodzenia z domu.

Pulmicort to zawiesina do nebulizacji, jest produktem leczniczym, który jest stosowany przede wszystkim przez pacjentów z astmą . Co zawiera Pulmicort? W jaki sposób działa?

Spis treści

Czym jest Pulmicort?

Pulmicort jest zawiesiną do nebulizacji, tzn. szczególnego rodzaju inhalacji. Głównym składnikiem jest budezonid. Dostępne są trzy preparaty Pulmicort, o dawce 0,125 mg budezonidu na 1 ml zawiesiny, 0,25 mg/ml oraz 0,5 mg/ml.

Pulmicort jest stosowany w astmie, przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (POChP), a także w ostrym zapaleniu krtani, tchawicy i oskrzeli.

e-Recepta online 58.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Pulmicort - Cena, refundacja

Lek Pulmicort znajduje się na liście leków refundowanych. Cena może rożnić się w zależności od opakowania.

 • Pulmicort (0,125 mg/ml zawiesina do nebulizacji 20 poj. 2 ml) - cena wynosi ok. 65 zł i w przypadku refundacji ok. 3 zł
 • Pulmicort (0,25 mg/ml zawiesina do nebulizacji 5 poj. 2 ml) - cena wynosi ok. 17 zł
 • Pulmicort (0,25 mg/ml zawiesina do nebulizacji 20 poj. 2 ml) - cena wynosi ok. 57 zł i w przypadku refundacji ok. 3 zł
 • Pulmicort (0,5 mg/ml zawiesina do nebulizacji 5 poj. 2 ml) - cena wynosi ok. 25 zł
 • Pulmicort (0,5 mg/ml zawiesina do nebulizacji 20 poj. 2 ml) - cena wynosi ok. 80 zł i w przypadku refundacji ok. 3 zł
 • Pulmicort (0,5 mg/ml zawiesina do nebulizacji 20 poj. 2 ml) - cena wynosi ok. 79 zł i w przypadku refundacji ok. 3 zł
 • Pulmicort (0,5 mg/ml zawiesina do nebulizacji 20 poj. 2 ml) - cena wynosi ok. 79 zł i w przypadku refundacji ok. 3 zł

Ceny podane są jedynie orientacyjne i mogą zostać zmienione w przyszłości.

Mechanizm działania

Budezonid jest syntetycznym sterydem (w tym wypadku do stosowania wziewnego)o silnym działaniu przeciwalergicznym i przeciwzapalnym. Jego działanie jest przede wszystkim miejscowe, dzięki czemu może intensywnie działać na objawy, z jednoczesnym ograniczeniem działań niepożądanych.W związku z tym budezonid zmniejsza nasilenie objawów astmy czy POChP w układzie oddechowym. Również pacjenci z ostrym zapaleniem krtani mogą odczuć korzyść ze stosowania preparatu Pulmicort w postaci zawiesiny do nebulizacji.

Budezonid działa poprzez hamowanie działania komórek odpornościowych, ponadto blokuje wydzielanie histaminy oraz zmniejsza skurcz oskrzeli. Ponadto miejscowo lek zmniejsza obrzęk.

Skład leku

Poza budezonidem, będącym substancją czynną, Pulmicort zawiera edetynian dwusodowy, chlorek sodu, polisorbat, bezwodny kwas cytrynowy oraz wodę oczyszczoną.

Jak stosować lek?

Najczęstsze działania niepożądane to występowanie zakażeń grzybiczych w obrębie jamy ustnej i gardła, a także kaszel czy chrypka. Pulmicort może także powodować podrażnienie dróg oddechowych (przede wszystkim gardła). Częstość występowania zakażeń jest wyższa w przypadku, gdy chory nie stosuje się do płukania ust po każdorazowym użyciu preparatu.

Jak dawkować lek u dorosłych?

Stosowanie preparatu Pulmicort rozpoczyna się od dawki 1 do 2 mg dziennie, w późniejszym okresie całkowita dawka wynosi 0,5 do 4 mg budezonidu na dobę. Należy stosować możliwie jak najmniejszą skuteczną dawkę. W przypadku POChP dawka może wynosić nawet 8 mg, ale w tej chorobie nie powinno się stosować budezonidu dłużej niż przez 10 dni (do czasu poprawy stanu chorego).

Jak dawkować lek u dzieci?

Podobnie jak u dorosłych stosuje się najmniejszą skuteczną dawkę, rozpoczynając od dawki 0,25 do 0,5 mg budezonidu na dobę, kontynuując terapię w dawce od 0,25 do 2 mg na dobę.

Najczęstsze działania niepożądane preparatu Pulmicort

Najczęstsze działania niepożądane to występowanie zakażeń grzybiczych w obrębie jamy ustnej i gardła, a także kaszel czy chrypka. Pulmicort może także powodować podrażnienie dróg oddechowych (przede wszystkim gardła). Częstość występowania zakażeń jest wyższa w przypadku, gdy chory nie stosuje się do płukania ust po każdorazowym użyciu preparatu.

Rzadziej występujące działania niepożądane preparatu Pulmicort

Do rzadkich działań niepożądanych należą zaburzenia widzenia (w tym związane z jaskrą lub zaćmą), zmiany zachowania i nastroju, reakcje nadwrażliwości, np. może wystąpić obrzęk naczynioruchowy języka, obrzęk krtani mogący utrudniać oddychanie, zapalenie kontaktowe skóry. U nielicznych pacjentów występują podrażnienie skóry twarzy, skurcze mięśni. Możliwe jest także wystąpienie paradoksalnego skurczu oskrzeli, ale i wstrząs anafilaktyczny, którego objawem jest m.in. gwałtowne obniżenie ciśnienia tętniczego. Rzadko występują objawy ogólne stosowania kortykosteroidów, takie jak zmniejszenie gęstości kości.

Pulmicort może zwiększać ryzyko zapalenia płuc u pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc. Nie jest to jednoznaczny wniosek z przeprowadzanych badań, natomiast należy zachować szczególną ostrożność oraz przestrzegać wyznaczonego czasu stosowania wziewnego budezonidu i innych kortykosteroidów.

Gdzie można zgłaszać działania niepożądane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku?

Przeciwwskazaniem do stosowania leku jest nadwrażliwość na budezonid lub którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu Pulmicort.

Interakcje z innymi lekami

Należy unikać stosowania preparatu Pulmicort z lekami przeciwgrzybiczymi, antyretrowirusowymi oraz innymi wpływającymi na izoenzym CYP 3A4.

W trakcie jednoczesnego stosowania tabletek antykoncepcyjnych i budezonidu obserwuje się zwiększenie poziomu sterydu we krwi, ale nie obserwowano działań ubocznych.

W trakcie używania preparatu Pulmicort badanie polegające na teście stymulacji ACTH może przynieść fałszywe wyniki.

Pulmicort a ciąża i karmienie piersią

Nie wykazano negatywnego działania na płód lub kobietę w ciąży w trakcie stosowania budezonidu. Tak jak w przypadku innych leków, należy rozważyć potencjalne korzyści ze stosowania leku i zastosować się do nich.

Budezonid przenika do mleka, natomiast wydaje się być bezpieczny w przypadku stosowania leku w zalecanych dawkach i przypuszczalnie nie ma wpływu na karmione dziecko.

Pulmicort a prowadzenie pojazdów mechanicznych

Pulmicort nie ma wpływu na prowadzenie pojazdów mechanicznych.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Podsumowanie informacji dotyczących leku Pulmicort

Substancja czynna: budezonid

Wskazania: astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc, zapalenie krtani, tchawicy, oskrzeli

Zastosowanie: w nebulizacji

Dawkowanie: dzieci: początkowo 0,25 do 0,5 mg na dobę, kontynuacja - 0,25 do 2 mg na dobę; dorośli: początkowo 1 do 2 mg na dobę, później 0,5 do 4 mg na dobę (w POChP do 8 mg)

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu

Główne działania niepożądane: zakażenia grzybicze jamy ustnej i gardła, podrażnienie gardła, kaszel, chrypka

Pulmicort - Recepta online

Rozpocznij konsultacje:

Inni czytali również

Ismigen- E-recepta - recepta online z konsultacją | cena,dawkowanie, przeciwwskazania
Ismigen- E-recepta - recepta online z konsultacją | cena,dawkowanie, przeciwwskazania

Lek Ismigen to szczepionka stosowana w profilaktyce nawracających lub przewlekłych zakażeń górnych oraz dolnych dróg oddechowych . Preparat Ismigen zawiera tabletki podjęzykowe, przeznaczone do stosowania u osób dorosłych oraz dla dzieci w wieku od 3 lat . Lek Ismigen jest dostępny wyłącznie na receptę.

Charakterystyka produktów leczniczych
01.08.2023
Levopront - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Levopront - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Levopront to lek stosowany w objawowym leczeniu nieproduktywnego kaszlu. Co jest substancją czynną leku Levopront? Kiedy nie należy stosować leku Levopront?

Charakterystyka produktów leczniczych
15.05.2023
Metypred - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Metypred - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Metypred jest dostępnym na receptę lekiem zawierającym metyloprednizolon. Czy Metypred to steryd? Jakie zaburzenia endokrynologiczne może wywołać Metypred? Jak go przyjmować?

Charakterystyka produktów leczniczych
10.02.2023
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!