Forxiga E-recepta- recepta online z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 16.04.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Forxiga E recepta recepta online z konsultacj膮 | cena dawkowanie przeciwwskazania

Forxiga to lek stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2 w przypadku jej niewystarczającej kontroli, a także w leczeniu przewlekłej choroby nerek i niewydolności serca. Zawiera on dapagliflozynę, będącą swoistym inhibitorem transportera SGLT2 w nerkach. Dostępny jest w formie tabletek do stosowania doustnego i wyłącznie na receptę (recepta online).

Rozpocznij konsultacj臋 z Forxiga

Otrzymaj konsultacj臋 lekarsk膮 na ten lek bez wychodzenia z domu.

Nazwa preparatu Forxiga
Substancje czynne Dapagliflozinum
Dost臋pno艣膰 Na recept臋
Posta膰
 • Tabletki powlekane
Dawki
 • 5 mg (Tabletki powlekane)
 • 10 mg (Tabletki powlekane)

Spis tre艣ci

Podstawowe informacje o leku Forxiga

Substancja czynna: Dapagliflozyna

Wskazania: leczenie wspomagające dietę i ćwiczenia fizyczne u osób powyżej 10. roku życia z niewystarczającą kontrolą stężenia cukru we krwi w cukrzycy typu 2, leczenie cukrzycy typu 2 w skojarzeniu z innymi lekami, leczenie przewlekłej choroby nerek, leczenie objawów przewlekłej niewydolności serca

Zastosowanie: doustne, dowolna pora dnia, w trakcie bądź między posiłkami; tabletki należy połykać w całości

Dawkowanie: 10 mg na dobę

Główne przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub którykolwiek z pozostałych składników leku, II i III trymestr ciąży, okres karmienia piersią

Główne działania niepożądane: hipoglikemia, zakażenia układu moczowego, zapalenie sromu i pochwy, zapalenie żołędzi prącia, zawroty głowy, wysypka, ból pleców, dysuria, wielomocz, dyslipidemia, obniżenie nerkowego klirensu kreatyniny, podwyższenie hematokrytu

e-Recepta online 49.99 Z艁

Leki na potencje, leki sta艂e, antykoncepcja sta艂a, przed艂u偶enie terapii w chorobach przewlek艂ych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 Z艁

Tabletka 'po', tabletka dzie艅 po, tabletka do 72h, pigu艂ka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Ile kosztuje lek Forxiga?

Preparat Forxiga jest dostępny w aptekach w trzech rodzajach opakowań:

 • Forxiga 5 mg, 30 tabletek powlekanych — cena ok. 135 zł (odpłatność 100%);

 • Forxiga 10 mg, 28 tabletek powlekanych — cena ok. 154 zł (odpłatność 100%);

 • Forxiga 10 mg, 30 tabletek powlekanych — cena ok. 160 zł (odpłatność 100%).

Ponadto opakowanie Forxiga 10 mg, 30 tabletek powlekanych może podlegać refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Warunki przyznania refundacji to:

 • Wiek powyżej 65. roku życia — lek wydawany bezpłatnie (odpłatność 0%);

 • Cukrzyca typu 2 leczona przynajmniej dwoma leki obniżającymi poziom glukozy we krwi, HbA1c ≥7,5% oraz bardzo wysokie ryzyko sercowo naczyniowe — cena ok. 48 zł (odpłatność 30%);

 • Przewlekła niewydolność serca z LVEF ≤ 50% i objawami w skali NYHA II-IV — cena ok. 48 zł (odpłatność 30%);

 • Przewlekła choroba nerek z GFR (wskaźnik filtracji kłębuszkowej) — cena ok. 48 zł (odpłatność 30%).

Jak dzia艂a lek Forxiga?

Forxiga zawiera substancję czynną dapagliflozynę, która jest bardzo silnym, selektywnym i odwracalnym inhibitorem znajdującego się w cewkach nerkowych kontransportera glukozy zależnego od jonów sodu (SGLT2). Wspomniany kontransporter jest odpowiedzialny za wchłanianie zwrotne do krwi blisko 90% glukozy.

Dapagliflozyna hamuje działanie SGLT2, zmniejszając zwrotne wchłanianie glukozy w nerkach.
W konsekwencji dochodzi do zwiększonego wydalania glukozy z moczem i przez to obniżenia jej stężenia we krwi (jeden z głównych celów w leczeniu cukrzycy typu 2). Lek ten poprawia także wrażliwość tkanek na insulinę (obniża insulinooporność). Należy jednocześnie zaznaczyć, że dapagliflozyna nie hamuje aktywności innych transporterów glukozy (takich jak np. SGLT1 w jelicie).

Glukoza wydalana jest już po podaniu pierwszej dawki leku Forxiga i wydalanie utrzymuje się przez 24 godziny do podania kolejnej dawki. Lek działa niezależnie od poziomu insuliny i nie zaburza wytwarzania glukozy w organizmie jako odpowiedzi na hipoglikemię (małe stężenie cukru we krwi).

Sk艂ad leku Forxiga

Jedna tabletka preparatu Forxiga (5 mg lub 10 mg) jako substancję czynną zawiera dapagliflozyny propanodiol jednowodny, co jest odpowiednikiem 5 mg lub 10 mg dapagliflozyny.

Preparat zawiera w swoim składzie także substancje pomocnicze: celuloza mikrokrystaliczna (E460i), laktoza, krospowidon (E1202), dwutlenek krzemu (E551), stearynian magnezu, alkohol poliwinylowy (E1203), dwutlenek tytanu (171), makrogol 3350 (E1521), talk (E553b), tlenek żelaza żółty (E172).

Skutki uboczne leku Forxiga

Lek Forxiga tak jak każdy inny produkt leczniczy może powodować działania niepożądane.
Należą do ich:

 • hipoglikemia;

 • zakażenia układu moczowego;

 • zapalenie sromu i pochwy;

 • zapalenie żołędzi prącia;

 • zawroty głowy;

 • wysypka;

 • ból pleców;

 • dysuria (wydalanie małej ilości moczu);

 • wielomocz.

Może być także stwierdzone w badaniach laboratoryjnych: obniżenie nerkowego klirensu kreatyniny, zwiększenie stężenia kreatyniny w osoczu, zwiększenie stężenia mocznika.

Inne, rzadziej występujące skutki uboczne to np. dyslipidemia, martwicze zapalenie powięzi krocza, cewkowo-śródmiąższowe zapalenie nerek, zaparcia, zmniejszenie masy ciała. Jeżeli wystąpi którykolwiek z powyższych ciężkich objawów niepożądanych, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub najbliższym szpitalem.

Ostrze偶enia dotycz膮ce leku Forxiga

U osób chorujących na ciężkie zaburzenia czynności nerek z GFR ze względu na ograniczone doświadczenie nie jest zalecane wdrażanie leczenia dapagliflozyną. Ponadto u pacjentów z GFR
skuteczność leku jest zmniejszona, a ciężka niewydolność powoduje, że skuteczność jest znikoma.

Należy zachować ostrożność, jeżeli u pacjenta występują choroby wątroby lub inne zaburzenia czynność tego narządu z uwagi na ograniczone dane z badań w tej grupie pacjentów.

Dapagliflozyna powoduje zwiększenie diurezy, co może nieznacznie obniżać ciśnienie tętnicze krwi, szczególnie o pacjentów z bardzo wysokim poziomem glukozy we krwi. Dlatego należy zachować ostrożność u pacjentów leczonych na nadciśnienie tętnicze, pacjentów z hipotensją w wywiadzie,
a także osób w podeszłym wieku z uwagi na duże ryzyko wynikające z obniżenia ciśnienia tętniczego w tej grupie.

Jeżeli pacjent cierpi na choroby mogące prowadzić do niedoboru płynów (np. schorzenia przewodu pokarmowego), powinna być przeprowadzana ścisła kontrola poziomu płynów. W przypadku, gdy nastąpi utrata zbyt dużej ilości płynów należy przerwać stosowanie leku Forxiga do czasu, gdy poziom płynów w organizmie będzie ustabilizowany.

Nie należy stosować leku Forxiga u pacjentów z cukrzycą typu 1 z uwagi możliwe wystąpienie w tej grupie chorych powikłania, jakim jest cukrzycowa kwasica ketonowa. Ponadto, jeżeli u pacjenta występują: nudności, ból brzucha, silne pragnienie, zmęczenie, słodki zapach oddechu, splątanie czy senność, lekarz ma prawo podejrzewać wystąpienie cukrzycowej kwasicy ketonowej. Objawy te mogą wynikać z nagłego zmniejszenia dawki insuliny, długotrwałej głodówki, nadmiernego spożycia alkoholu czy odwodnienia. Wymagane jest wtedy natychmiastowe odstawienie dapagliflozyny.

Stosowanie leku Forxiga powinno być przerwane u pacjentów leczonych z powodu poważnego zabiegu chirurgicznego. Nie zaleca się także wznawiania leczenia dapagliflozyną u pacjentów z rozpoznaną cukrzycową kwasicą ketonową podczas stosowania innego inhibitora SGLT2.

Jeżeli u pacjenta wystąpią takie objawy jak ból, wrażliwość na dotyk czy rumień w okolicy narządów płciowych lub krocza, a także uczucie rozbicia czy gorączka, może to wskazywać na martwicze zapalenie powięzi krocza. Zalecany jest wtedy kontakt z lekarzem lub najbliższym szpitalem oraz niezwłoczne zaprzestanie przyjmowania leku Forxiga, gdyż martwicze zapalenie powięzi krocza to stan zagrażający życiu.

Z uwagi na zwiększone wydalanie glukozy z moczem w wyniku stosowania leku Forxiga częściej występują zakażenia układu moczowego. Dlatego w trakcie leczenia odmiedniczkowego zapalenia nerek bądź innych ogólnych zakażeń wywodzących się z układu moczowego należy rozważyć przerwanie stosowania leku Forxiga.

Dapagliflozyna zawarta w preparacie Forxiga może zwiększać wydalanie litu z moczem i przez to zmniejszać stężenie litu we krwi. U pacjentów przyjmujących lit wymagane jest częstsze sprawdzanie jego poziomu w surowicy.

Osoby w podeszłym wieku (powyżej 65. roku życia) mają większe ryzyko wystąpienia niedoboru płynów, a także bardziej prawdopodobne jest wystąpienie w tej grupie zaburzeń czynności nerek. Należy więc zachować ostrożność podczas stosowania leku Forxiga u tych chorych. Nie ma natomiast konieczności dostosowania dawki leku tylko ze względu na wiek.

Dapagliflozyna może zwiększać działanie moczopędne diuretyków tiazydowych oraz diuretyków pętlowych (zachodzi nadmierne wydalanie moczu). Dlatego pacjenci powinni w szczególności powiedzieć lekarzowi, czy przyjmują aktualnie leki moczopędne, gdyż jednoczesna terapia inhibitorem SGLT2 i diuretykiem zwiększa ryzyko odwodnienia i obniżenia ciśnienia tętniczego (hipotensji).

Jednoczesne stosowanie insuliny i innych leków, które zwiększają jej wydzielanie (pochodne sulfonylomocznika) wraz z dapagliflozyną zwiększa ryzyko hipoglikemii (nadmierne zmniejszenie stężenia cukru we krwi). Dlatego lekarz może zalecić pacjentowi z cukrzycą typu 2 zmniejszenie dawek wspomnianych leków, aby ryzyko hipoglikemii było jak najmniejsze.

Dla kogo jest lek Forxiga?

Preparat Forxiga jest stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2 u dorosłych oraz u dzieci w wieku 10 lat i starszych jako wspomaganie diety i ćwiczeń fizycznych. Może być przyjmowany jako jedyny lek, jeśli występuje nietolerancja metforminy lub w sytuacji, gdy pacjent przyjmuje także inne leki zmniejszające stężenie cukru (glukozy) we krwi stosowane w leczeniu cukrzycy typu 2.

Badania kliniczne potwierdziły działanie leków z grupy inhibitorów SGLT2 (w tym dapagliflozyny) jako przedłużające życie u pacjentów z przewlekłą niewydolnością serca, dlatego lek Forxiga jest także stosowany w leczeniu niewydolności serca u dorosłych pacjentów.

Ponadto preparat Forxiga zalecany jest również do stosowania w leczeniu przewlekłej choroby nerek u dorosłych pacjentów.

Dawkowanie

W leczeniu cukrzycy typu 2 zalecana dawka leku Forxiga to 10 mg raz na dobę. Jeżeli pacjent stosuje jednocześnie insulinę lub leki zwiększające jej wydzielanie (pochodne sulfonylomocznika), lekarz może zalecić zmniejszenie dawek wspomnianych leków z uwagi na wysokie ryzyko hipoglikemii.

U pacjentów poddanych leczeniu niewydolności serca rekomendowana dawka leku Forxiga to 10 mg raz na dobę.

W farmakoterapii przewlekłej choroby nerek zaleca się przyjmowanie dawki 10 mg raz na dobę.

Nie ma konieczności dostosowywania dawki pacjentów z zaburzeniami czynności nerek, łagodnymi lub umiarkowanymi zaburzeniami czynności wątroby, pacjentów w podeszłym wieku (powyżej 65. roku życia) oraz dzieci w wieku 10 lat i starszych chorujących na cukrzycę typu 2.

Forxiga a ci膮偶a

Nie istnieją dane dotyczące stosowania dapagliflozyny u kobiet w ciąży. Ponadto w badaniach na szczurach udowodniono toksyczny wpływ na rozwijające się nerki w czasie odpowiadającym drugiemu i trzeciemu trymestrowi ciąży u ludzi. Z tego powodu przeciwwskazane jest stosowanie dapagliflozyny w II i III trymestrze ciąży.

W przypadku, gdy pacjentka zajdzie w ciąże podczas leczenia, powinna skontaktować się z lekarzem, który zaleci pacjentce niezwłoczne przerwanie stosowania leku Forxiga.

Forxiga a karmienie piersi膮

Nie jest obecnie znane czy i w jakim stopniu dapagliflozyna (lub jej metabolity) przenikają do mleka kobiecego. Jednak dostępne dane z badań na zwierzętach udowodniły przenikanie dapagliflozyny i jej metabolitów, jak również wpływ na karmione potomstwo, związane z działaniem wspomnianej substancji.

Niewykluczone jest zatem zagrożenie dla dziecka karmionego piersią. Dlatego przeciwwskazane jest stosowanie leku Forxiga podczas karmienia piersią.

Forxiga a prowadzenie pojazd贸w

Lek Forxiga może mieć nieistotny wpływ lub nie mieć żadnego wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Lekarz powinien ostrzec pacjenta na temat ryzyka wystąpienia hipoglikemii (która wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów), jeżeli w tym samym czasie stosowana jest pochodna sulfonylomocznika lub insulina.

Forxiga a alkohol

Nie badano interakcji dapagliflozyny z alkoholem. Należy jednak pamiętać, że podczas stosowania jakiegokolwiek leku spożywanie alkoholu nie jest zalecane.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Bibliografia

Charakterystyka Produktu Leczniczego Forxiga [dost臋p online luty 2024], dost臋pna w internecie pod adresem:

https://www.astrazeneca.pl/content/dam/az-pl/SPC/SPC_Forxiga_5mg.pdf

Indeks lek贸w mp.pl [dost臋p online luty 2024], dost臋pny w internecie pod adresem:

https://indeks.mp.pl/leki/desc.php?id=11891

Inne popularne leki:

Inni czytali r贸wnie偶

Jak leczy膰 niedoci艣nienie t臋tnicze? Czy to gro藕ne dla zdrowia?
Jak leczy膰 niedoci艣nienie t臋tnicze? Czy to gro藕ne dla zdrowia?

Najcz臋stsz膮 chorob膮 dotycz膮c膮 ci艣nienia t臋tniczego stanowi nadci艣nienie t臋tnicze. Jednak warto pami臋ta膰, 偶e nawet u kilkunastu procent ludzi wyst臋puje schorzenie, jakim jest niedoci艣nienie t臋tnicze. U cz臋艣ci os贸b powoduje ono takie objawy jak zawroty g艂owy, m臋czliwo艣膰, senno艣膰, zm臋czenie. Leczenie polega g艂贸wnie na metodach niefarmakologicznych, ale mo偶liwa jest tak偶e farmakoterapia.

Artyku艂
27.02.2024
Jaka antykoncepcja dla diabetyczki? Metody przy cukrzycy typu 2
Jaka antykoncepcja dla diabetyczki? Metody przy cukrzycy typu 2

Zar贸wno antykoncepcja, jak i cukrzyca typu 2 to zagadnienia zdrowotne, kt贸re maj膮 kluczowy wp艂yw na 偶ycie wielu kobiet na ca艂ym 艣wiecie. Odpowiednio dobrana metoda zapobiegania ci膮偶y oraz kontrola poziomu cukru we krwi s膮 konieczne do zachowania dobrego stanu zdrowia.聽Wa偶ne jest, aby w艣r贸d pacjentek choruj膮cych na cukrzyc臋 ros艂a 艣wiadomo艣膰 dost臋pnych opcji antykoncepcji oraz praktyk, kt贸re s膮 najkorzystniejsze dla ich organizmu.Antykoncepcja hormonalna dost臋pna jest tylko na recept臋 (recepta online).

Artyku艂
27.03.2024
Glucophage 500 mg - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Glucophage 500 mg - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Cukrzyca聽jest chorob膮 przewlek艂膮, kt贸ra聽dotyka miliony ludzi聽na ca艂ym 艣wiecie. W tej chorobie organizm nie jest w stanie skutecznie kontrolowa膰 poziomu glukozy we krwi, co prowadzi do powa偶nych powik艂a艅 zdrowotnych. W艣r贸d wielu dost臋pnych聽lek贸w przeciwcukrzycowych聽jednym z najbardziej popularnych聽w terapii cukrzycy typu 2聽jest Glucophage, zawieraj膮cy substancj臋 czynn膮 o nazwie聽chlorowodorek metforminy.

Charakterystyka produkt贸w leczniczych
20.03.2024
Konsultacja z E-recept膮 za 49.99 Z艁 Tylko w najnowszej aplikacji!