Zoloft Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Zoloft - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Lek Zoloft to lek przeciwdepresyjny z grupy selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI). Produkt dostępny jest w postaci tabletek zawierających 50 mg lub 100 mg sertraliny chlorowodorku.

Rozpocznij konsultacj─Ö z Zoloft
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Zoloft - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 11.05.2024
Nazwa preparatu Zoloft
Substancje czynne Sertralini hydrochloridum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
  • Tabletki powlekane
Dawki
  • 50 mg (Tabletki powlekane)
  • 100 mg (Tabletki powlekane)

Podstawowe informacje o leku Zoloft

Substancja czynna: Sertralina

Wskazania: Leczenie przeciwdepresyjne lub przeciwlękowe

Zastosowanie: Doustne

Dawkowanie: Lek wskazany dla dzieci od 6 do 17 r.ż. oraz dorosłych w dawce 25-200 mg na dobę

Główne przeciwwskazania: Nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu; jednoczesna stosowanie nieodwracalnych i odwracalnych inhibitorów MAO oraz pimozydu

Główne działania niepożądane: Nudności, biegunka, uczucie suchości w ustach, zaburzenia apetytu

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Zoloft - Cena, refundacja

Lek Zoloft znajduje się na liście leków refundowanych. Koszt preparatu jest zależny od opakowania.

  • Zoloft (50 mg tabletki powlekane 28 szt.) - cena wynosi ok. 17 zł i w przypadku refundacji ok. 9 zł
  • Zoloft (100 mg tabletki powlekane 28 szt.) - cena wynosi ok. 31 zł i w przypadku refundacji ok. 13 zł

Ceny podane są jedynie orientacyjne i mogą zostać zmienione w przyszłości.

Czym jest Zoloft?

Zoloft to selektywny inhibitor wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), substancją czynną preparatu jest sertralina. Zoloft należy do grupy najczęściej stosowanych leków przeciwdepresyjnych. Lek Zoloft używany jest również w leczeniu zaburzeń psychicznych nie będących zaburzeniami depresyjnymi.Przyjmowanie leku Zoloft zwiększa stężenie serotoniny w organizmie, dzięki czemu wykazuje działanie przeciwdepresyjne. Stosowany jest również w leczeniu zaburzeń psychicznych jak: lęk napadowy, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne (ZO-K), zespół lęku społecznego oraz zespół lęku pourazowego (PTSD).

Mechanizm działania

Zoloft należy do silnych selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny (5HT). Lek hamuje wychwyt zwrotny i późniejszą degradację neuroprzekaźnika przez komórki ośrodkowego układu nerwowego. Zahamowanie absorpcji serotoniny prowadzi do zwiększenia jej stężenia w szczelinie synaptycznej, co ułatwia przekaźnictwo bodźców nerwowych między neuronami.Uważa się, że zaburzenia funkcji receptorów serotoninowych (5HT) biorą udział w patogenezie dużej depresji oraz mechanizmach odpowiedzialnych za powstawanie lęku.

Receptory serotoninowe można spotkać w takich strukturach mózgowia jak: kora mózgowa, hipokamp, przegroda przezroczysta, ciało migdałowate, jądra szwu, jądra podstawy i wzgórza. Zoloft zwiększając ilość neuroprzekaźnika (sertraliny) między neuronami działa nie tylko przeciwdepresyjnie, ale jest też wykorzystywany do zapobiegania nawrotom dużej depresji. Wykazuje on również działanie przeciwlękowe. Z tego powodu lek Zoloft znajduje zastosowanie nie tylko w leczeniu depresji, ale też gdy diagnozą jest zespół lęku społecznego.

Wykorzystuje się go również w leczeniu przewlekłego bólu. Stosowanie tego preparatu jest zalecane także w zaburzeniach obsesyjno-kompulsyjnych. Zoloft ma znikomy wpływ na wychwyt zwrotny dopaminy i noradrenaliny.


Skład i farmakokinetyka leku

Zoloft przybiera formę podłużnych tabletek powlekanych w kolorze białym. Lek dostępny jest w dwóch dawkach: 50 mg oraz 100 mg sertraliny chlorowodorku.

Substancje pomocnicze zawarte w preparacie Zoloft to m.in. tytanu dwutlenek, hypromeloza (obecne w otoczce tabletki powlekanej), wapnia wodorofosforan dwuwodny, celuloza mikrokrystaliczna, hydroksypropyloceluloza, karboksymetyloskrobia sodowa, magnezu stearynian (obecne w rdzeniu tabletki powlekanej).

Pokarm nie ma istotnego wpływu na biodostępność preparatu Zoloft. Przy codziennej, dwutygodniowej doustnej terapii w zakresie dawek 50-200 mg, lek osiąga maksymalne stężenie w osoczu po 4,5 do 8,4 godzinach.

Średni okres półtrwania substancji czynnej jest równy około 26 godzin. Produkt lecznicy w postaci krążącej jest w około 98% związany z białkami osocza. Sertralina jest silnie metabolizowana podczas pierwszego przejścia przez wątrobę.

Jej metabolizm odbywa się na drodze różnorodnych szlaków, do których zaliczają się m.in.: CYP3A4, CYP2C19, CYP2B6. Metabolity wydalane są w porównywalnych ilościach wraz z moczem i kałem. Bardzo mała część niezmienionej sertraliny (wydalana razem z oddawanym moczem.


Jak stosowa─ç lek?

Zoloft

należy przyjmować doustnie raz na dobę, można stosować go rano lub wieczorem. Lek może być przyjmowany zarówno z jedzeniem jak i na czczo. Dawka maksymalna, która nie powinna być przekraczana wynosi 200 mg.

Jak dawkować lek u dorosłych?

U dorosłych pacjentów zalecana dawka jest zależna od przyczyny, z powodu której lek jest przyjmowany. W przypadku depresji oraz zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych zaleca się rozpoczęcie farmakoterapii od dawki 50 mg na dobę. Dodatkowo zaleca się, aby osoby chore na depresję były leczone minimum 6 miesięcy.

Długotrwałe leczenie ma na celu upewnienie się, że objawy choroby ustąpiły.W przypadku PTSD, lęku napadowego i zespołu lęku społecznego zalecaną dawką początkową jest 25 mg na dobę, po tygodniu zaleca się zwiększyć dawkę do 50 mg na dobę. Ma to zminimalizować ryzyko wystąpienia działań niepożądanych występujących podczas początkowego etapu leczenia.

W przypadku braku skuteczności leku dawkę można zwiększać do maksymalnie 200 mg na dobę. Należy robić to stopniowo, zwiększając ilość substancji czynnej każdorazowo o 50 mg. Zmian dawkowania należy dokonywać w odstępie jednego tygodnia. Działanie terapeutyczne obserwuje się niekiedy w ciągu 7 dni, jednak zazwyczaj okres niezbędny do osiągnięcia pełnego działania jest dłuższy.


Jak dawkować lek u dzieci i młodzieży?

Preparat u dzieci i młodzieży stosuje się jedynie w celu leczenia zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych. W przypadku dzieci w wieku od 6 do 12 lat terapię zaleca się rozpocząć od dawki dobowej równej 25 mg, po tygodniu można zwiększyć ją do 50 mg na dobę.

U dzieci w wieku od 13 do 17 lat w większości przypadków zalecana dawka początkowa zaczyna się od 50 mg na dobę. Przy braku oczekiwanych rezultatów dawkę można zwiększać maksymalnie do 200 mg na dobę. Należy robić to stopniowo, biorąc pod uwagę masę dziecka. Nie wykazano skuteczności stosowania leku Zoloft w przypadku występowania dużej depresji u dzieci.


U kogo ostro┼╝nie dawkowa─ç preparat?

Należy zachować ostrożność w leczeniu osób w wieku podeszłym, ponieważ są one bardziej narażone na skutki uboczne Zoloft, np. na większe ryzyko wystąpienia hiponatremii.Ostrożność konieczna jest również u pacjentów z zaburzeniami funkcji wątroby - należy zmniejszyć dobową dawkę lub rzadziej podawać preparat. Sertraliny nie należy stosować u osób z ciężką niewydolnością wątroby.

Należy zachować ostrożność, gdy pacjent jednocześnie stosuje niektóre niesteroidowe leki przeciwzapalne, gdyż leki z grupy SSRI ( np. lek Zoloft ) oraz inne leki przeciwdepresyjne mogą zwiększać ryzyko krwawienia z żołądka, gdy jednocześnie stosuje się kwas acetylosalicylowy.

Zaleca się zachowanie ostrożności w czasie stosowania leków tj. Lit, Fenytoina, Tryptany, Warfaryna, Digoksyna, Atenolol, Cymetydyna, leki wpływające na czynność płytek oraz produkty metabolizowane przez cytochrom P450. Należy również unikać spożywania soku grejpfrutowego.


Jak odstawia─ç lek?

Podczas zakończenia terapii należy zachować ostrożność. Zoloft należy odstawiać stopniowo, ponieważ nagłe zakończenie terapii może powodować wystąpienie reakcji z odstawienia. Do jej objawów należą zaburzenia snu, uczucie lęku, nudności, wymioty, zawroty i bóle głowy, drżenia mięśniowe, pobudzenie i drętwienia.

W przerwaniu leczenia najważniejsze jest to aby dawka powinna być zmniejszana stopniowo. W zależności od potrzeb pacjenta proces ten może trwać od kilku tygodni, nawet do kilku miesięcy. Taki zabieg powinien zminimalizować ryzyko wystąpienia niepożądanych objawów. W przypadku ich wystąpienia lekarz powinien zwiększyć dawkę, a następnie kontynuować jej stopniowe minimalizowanie.


Dawka maksymalna produktu

Dobowa dawka maksymalna produktu Zoloft jest równa 200 mg substancji czynnej.

Najcz─Östsze dzia┼éania niepo┼╝─ůdane

Najczęstszym wymienianym działaniem niepożądanym podczas terapii preparatem Zoloft są nudności. Skutki uboczne często uprzykrzają życie pacjentów na początku terapii, z tego powodu leczenie zaczyna się od mniejszych dawek, które potem stopniowo są zwiększane.

Do działań niepożądanych występujących bardzo często (>1/10) oraz często (>1/100) należą: zapalenie gardła, jadłowstręt lub zwiększenie apetytu, bezsenność, depresja, depersonalizacja, koszmary senne, lęk, pobudzenie, bruksizm, nerwowość, zmniejszenie libido.

Inne możliwe skutki uboczne: bóle i zawroty głowy, senność, zaburzenia czucia, drżenie, wzmożone napięcie, zaburzenia smaku, zaburzenia koncentracji i widzenia, szumy uszne, kołatanie serca, uderzenia gorąca i ziewanie, zaburzenia ze strony układu pokarmowego (biegunka, suchość w ustach, ból brzucha, zaparcia, niestrawność, wzdęcia), wysypka, nadmierne pocenie się, ból mięśniowy, zaburzenia wytrysku, zaburzenia czynności seksualnych i wzwodu oraz zmęczenie i ból w klatce piersiowej.

Rzadziej wyst─Öpuj─ůce dzia┼éania niepo┼╝─ůdane

W wyniku stosowania leku Zoloft, zaobserwowano następujące działania niepożądane: zapalenie górnych dróg oddechowych, nieżyt nosa, zapalenie uchyłków jelita, zapalenie żołądka i jelit oraz zapalenie ucha środkowego, nowotwory, powiększenie węzłów chłonnych, hipercholesterolemia, hipoglikemia, omamy, euforia, apatia, nieprawidłowe myślenie, zaburzenia konwersyjne, uzależnienie od leków, zaburzenia psychiczne, agresja, paranoja, lunatyzm, przedwczesny wytrysk , drgawki, skurcze mięśni, zaburzenia koordynacji, hiperkinezy, zaburzenia pamięci, niedoczulica, zaburzenia mowy, zawroty głowy, migrena, śpiączka, choreoatetoza, dyskineza, przeczulica.

Wystąpić mogą również zaburzenia czucia, zaburzenia widzenia, ból ucha, tachykardia, zawał mięśnia sercowego, bradykardia, choroba serca, nadciśnienie tętnicze, nagłe zaczerwienienie skóry, niedokrwienie obwodowe, skurcz oskrzeli, duszność, krwawienie z nosa, skurcz krtani, hiperwentylacja, niedotlenienie, świst krtaniowy, dysfonia, czkawka, zapalenie przełyku, dysfagia, guzy krwawnicowe, nadmierne wydzielanie śliny, zaburzenia języka, odbijanie się ze zwracaniem treści żołądkowe, smołowate stolce, świeża krew w kale, zapalenie jamy ustnej, owrzodzenie języka, choroby zębów, zapalenie języka, owrzodzenie języka, nieprawidłowe funkcjonowanie wątroby, obrzęk okołooczodołowy, plamica.

Ponadto skutkami ubocznymi mogą być: łysienie, zimny pot, sucha skóra, pokrzywka, zapalenie skóry, zapalenie pęcherza, wysypka grudkowa, nieprawidłowa struktura włosów, nieprawidłowy zapach skóry, choroba zwyrodnieniowa stawów, osłabienie mięśniowe, bóle pleców, tiki mięśniowe, zaburzenia kości (przez co istnieje zwiększone ryzyko złamań kości), oddawanie moczu w nocy, zatrzymanie moczu, skąpomocz, wielomocz, częstomocz, zaburzenia w oddawaniu moczu, nietrzymanie moczu, opóźnienie w oddawaniu moczu.

Innymi działaniami niepożądanymi mogą być: zaburzenia miesiączkowania, zaburzenia funkcji seksualnych u kobiet, krwotok miesiączkowy, zanikowe zapalenie sromu i pochwy, zapalenie żołędzi i napletka, upławy, zaburzenia wzwodu, mlekotok, złe samopoczucie, dreszcze gorączka, astenia, pragnienie, przepuklina, blizna w miejscu wstrzyknięcia, zmniejszenie tolerancji lekowej, utrudniony chód, zdarzenie niemożliwe do oceny, zmniejszenie masy ciała, zaburzenia czynności wątroby, nieprawidłowe nasienie, urazy, zabieg rozszerzania naczyń.

Stosowanie leku Zoloft może prowadzić, szczególnie w początkowej fazie leczenia, do prezentowania zachowań samobójczych.

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania leku?

Zoloft jest przeciwwskazany w przypadku nadwrażliwości na substancję czynną i/lub jakąkolwiek substancję pomocniczą.Kolejnym przeciwwskazaniem jest jednoczesne stosowanie leków z grupy nieodwracalnych inhibitorów monoaminooksydazy (MAO), gdyż może to spowodować wystąpienie zespołu serotoninergicznego. Objawy zespołu serotoninowego to pobudzenie psychoruchowe, drżenia mięśniowe i hipertermia. By zmniejszyć ryzyko zaleca się odstawienie sertraliny minimum 7 dni przed włączeniem leków z grupy nieodwracalnych inhibitorów MAO oraz odczekanie minimum 14 dni od zakończenia leczenia nieodwracalnymi inhibitorami MAO przed rozpoczęciem leczenia sertraliną. Nie tylko leki będące inhibitorami monoaminooksydazy stanowią ryzyko wystąpienia tego typu zaburzeń, należy zachować ostrożność u wszystkich osób leczonych lekami przeciwdepresyjnymi.Przeciwwskazane jest również jednoczesne stosowanie Zoloftu razem z odwracalnymi nieselektywnymi i selektywnymi inhibitorami MAO oraz Pimozydem.


Zoloft a alkohol

Mimo, że w badaniach nie wykazano istotnej interakcji, odradza się spożywanie alkoholu podczas stosowania sertraliny.

Zoloft a ci─ů┼╝a

W czasie trwania ciąży nie zaleca się stosowania Zoloftu. Można go zastosować, jeśli stan kliniczny ciężarnej tego wymaga, a korzyści z leczenia przewyższają ryzyko.

Zoloft a karmienie piersi─ů

W czasie karmienia piersią nie zaleca się stosowania Zoloftu. Można go zastosować jeśli w ocenie lekarza korzyści z leczenia przewyższają ryzyko.

Zoloft a p┼éodno┼Ť─ç

Dotychczas nie zaobserwowano, by Zoloft wpływał negatywnie na płodność u ludzi.

Zoloft a prowadzenie pojazd├│w mechanicznych

Zoloft nie ma wpływu na psychomotorykę. Należy jednak zaznaczyć, że sertralina może upośledzać funkcje, które są niezbędne do wykonywania takich czynności jak prowadzenie samochodu.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu. Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.


Bibliografia

  • Charakterystyka produktu leczniczego, [online], dost─Öpna w Internecie: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/7971/characteristic
  • Inne popularne leki

    Inni czytali r├│wnie┼╝