Elicea - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 18.02.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Elicea - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Elicea jest lekiem stosowanym w leczeniu niektórych chorób psychiatrycznych. Kiedy stosować lek Elicea? Jakich działań niepożądanych można się spodziewać?

Rozpocznij konsultacj─Ö z Elicea

Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.

Nazwa preparatu Elicea
Substancje czynne Escitalopramum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
  • Tabletki powlekane
Dawki
  • 5 mg (Tabletki powlekane)
  • 10 mg (Tabletki powlekane)
  • 20 mg (Tabletki powlekane)

Spis tre┼Ťci

Podstawowe informacje o leku Elicea

Substancja czynna: escitalopram

Wskazania: zaburzenie lękowe uogólnione i napadowe, epizody depresyjne, fobia społeczna, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne

Zastosowanie: doustne

Dawkowanie: zwykle dawka początkowa wynosi 10 mg na dobę; maksymalnie do 20 mg na dobę; wdrożenie leczenia i kontynuacja powinny odbywać się pod kontrolą lekarza

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną, jednoczesne stosowanie leków z grupy inhibitorów monoaminooksydazy (MAOI)

Główne działania niepożądane: nudności, zwiększenie masy ciała, zaburzenia snu, objawy ze strony przewodu pokarmowego, zawroty głowy

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Ile kosztuje Elicea?

Cena leku Elicea różni się w zależności od dawki leku:

- 28 tabletek o dawce 10 mg kosztuje 27,88 zł
- 28 tabletek o dawce 20 mg kosztuje 91,69 zł
- 28 tabletek o dawce 5 mg kosztuje 46,90 zł
Lek nie podlega refundacji.

Czym jest Elicea?

Elicea jest lekiem zawierającym escitalopram (dostępne są tabletki Elicea 10 mg, 5 mg i 20 mg), który wykorzystuje się w leczeniu epizodów depresyjnych, a także w zespołach lęku napadowego i uogólnionego, fobii społecznej oraz w zaburzeniach obsesyjno-kompulsywnych (OCD).

Mechanizm działania Elicea

Escitalopram należy do najnowszych SSRI, czyli inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny. Ma silne, wybiórcze działanie. Pozwala na zwiększenie ilości serotoniny w szczelinach synaptycznych, dzięki czemu ma zastosowanie m.in. w leczeniu depresji.

Skład leku Elicea

Poza escitalopramem, Elicea zawiera laktozę. Inne substancje pomocnicze to krospowidon, powidon K 30, celuloza mikrokrystaliczna, skrobia żelowana kukurydziana, stearynian magnezu. Tabletki Elicea mają otoczkę Opadry White.

Jak stosowa─ç lek Elicea

Lek Elicea przyjmuje się raz dziennie, można go przyjmować z posiłkiem lub pomiędzy posiłkami. Zalecaną dawką leku Elicea jest do 20 mg na dobę, w zależności od reakcji pacjenta oraz wskazań do leczenia. Efekty stosowania leku ujawniają się w ciągu kilku tygodni, terapia trwa kilka miesięcy.

Istotne jest, aby lek Elicea odstawiać stopniowo - nagłe odstawienie może skutkować wystąpieniem takich objawów jak zawroty głowy, zaburzenia snu, zaburzenia czucia, drażliwość, zaburzenia widzenia i inne.

Jak dawkować lek Elicea u dorosłych?

Bezpieczna dawka leku Elicea to maksymalnie do 20 mg na dobę. Dawkowanie modyfikuje się w zależności od reakcji pacjenta, danej jednostki chorobowej. W przypadku epizodu depresyjnego zwykle zalecaną dawką leku jest 10 mg na dobę, a efekt uzyskuje się w ciągu 2 do 4 tygodni. Ze względu na opóźniony efekt działania leku względem rozpoczęcia stosowania, należy zachować szczególną czujność i ostrożność w przypadku pacjentów z myślami samobójczymi lub po próbach samobójczych.

W trakcie leczenia lęku napadowego stosuje się początkową dawkę 5 mg i zwiększa się ją do 10 mg (lub więcej), najwyraźniejszy efekt osiąga się po około trzech miesiącach stosowania.

W przypadku stosowania leku Elicea w fobii społecznej, z reguły rozpoczyna się leczenie od dawki 10 mg na dobę, a później w zależności od reakcji pacjenta zmniejsza się ją do 5 mg lub zwiększa do nawet 20 mg na dobę. Należy pamiętać, że nieśmiałość, nawet nadmierna, nie stanowi fobii społecznej.

Leczenie zaburzenia lękowego uogólnionego również rozpoczyna się od dawki 10 mg na dobę i trwa co najmniej pół roku, z możliwym zwiększeniem dawki leku. Podobnie wygląda leczenie zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych, gdzie czas trwania leczenia może trwać miesiącami.

W przypadku pacjentów z zaburzeniami funkcjonowania nerek lub wątroby konieczne może być obniżenie dawki leku Elicea.

Jak dawkowa─ç lek Elicea u dzieci?

Lek Elicea nie powinien być stosowany u dzieci i młodzieży, jeśli jednak zachodzi taka potrzeba, to wcześniej starannie powinno się ocenić, czy występowały zachowania samobójcze i jakie jest ich ryzyko.

Dawka maksymalna produktu Elicea

Maksymalna dawka dobowa to 20 mg.

Najcz─Östsze dzia┼éania niepo┼╝─ůdane

Najczęstsze działanie niepożądane leku Elicea to występowanie nudności. Elicea może powodować działania niepożądane takie jak niepokój, pobudzenie, zaburzenia łaknienia, zaburzenia libido, zaburzenia wzwodu , objawy ze strony przewodu pokarmowego (biegunka, zaparcia, wymioty, suchość w jamie ustnej), zwiększenie masy ciała, zmęczenie, gorączka, bóle stawów i mięśni, zawroty głowy, zapalenie zatok, bezsenność lub nadmierna senność.

Rzadziej wyst─Öpuj─ůce dzia┼éania niepo┼╝─ůdane

Do rzadziej występujących działań niepożądanych zalicza się zmniejszenie masy ciała, zaburzenia smaku, zaburzenia snu, zaburzenia widzenia, stany splątania. Jeszcze rzadsze są zaburzenia ruchowe, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych i zaburzenia czynności wątroby i inne.

U starszych pacjentów obserwuje się zwiększone ryzyko złamań kości.

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku Elicea?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Objawy przedawkowania

Objawami przedawkowania leku są przede wszystkim objawy ze strony układu nerwowego - zawroty głowy, pobudzenie, drżenia, mogą wystąpić zaburzenia czynności układu serotoninergicznego z zespołem serotoninowym włącznie. Inne objawy to nudności, wymioty, zaburzenia układu sercowo-naczyniowego i zaburzenia elektrolitowe.

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania leku Elicea?

Głównym przeciwwskazaniem do stosowania Elicea jest nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Ponadto, Elicea jest przeciwwskazana w przypadku jednoczesnego stosowania inhibiotorów monoaminooksydazy (MAOI) (zarówno nieodwracalnych, jak i odwracalnych inhibitorów MAO-A czy odwracalnych nieselektywnych).

Interakcje z innymi lekami

Lek Elicea nie może być stosowany w trakcie terapii nieodwracalnymi inhibitorami MAO, odwracalnymi inhibitorami MAO-A (selektywnymi i nieselektywnymi, jak moklobemid lub linezolid), nieodwracalnymi nieselektywnymi inhibitorami MAO-B (selegilina).

Stosowanie niektórych grup leków jednocześnie z terapią lekiem Elicea wymaga zachowania szczególnej ostrożności. Do takich leków należą leki serotoninergiczne (w tym np. tramadol czy tryptany), leki obniżające próg drgawkowy (np. leki przeciwdepresyjne, neuroleptyczne, tramadol i in.), lit, tryptofan.

U pacjentów przyjmujących leki przeciwzakrzepowe należy prowadzić kontrole parametrów krzepnięcia krwi. Na wystąpienie krwawień mogą wpływać także niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Jednoczesne stosowanie ziela dziurawca może zwiększyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Konieczne może być zmodyfikowanie dawki leku Elicea w przypadku jednoczesnego przyjmowania inhibitorów CYP2C19, do których należy m.in. omeprazol (inhibitor pompy protonowej, stosowany w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy.

Elicea a alkohol

Spożywanie alkoholu w trakcie terapii lekami psychotropowymi, do których należy Elicea, jest niewskazane.

Elicea a ci─ů┼╝a

Nie ma dostępnych danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania leku Elicea w trakcie ciąży. W badaniach na szczurach wykazano szkodliwe działanie na płód, ale bez zwiększenia częstości występowania wad wrodzonych. Stosowanie leku Elicea w trakcie ciąży musi być wyraźnie uzasadnione, z rozważeniem potencjalnych szkód i korzyści.

Elicea a karmienie piersi─ů

Jeśli pacjentka stosuje lek Elicea, karmienie piersią jest niezalecane. Przypuszczalnie Elicea przenika do pokarmu.

Elicea a prowadzenie pojazd├│w mechanicznych

Elicea nie wpływa na sprawność intelektualną ani psychofizyczną. Ze względu na przynależność do produktów psychoaktywnych może wpływać na zdolność oceny sytuacji i sprawność, co stanowi ryzyko przy prowadzeniu pojazdów lub obsługiwaniu maszyn.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Bibliografia

Charakterystyka produktu leczniczego Bonadea, [online], dost─Öpna pod adresem:

http://chpl.com.pl/data_files/2011-02-09_elicea_smpc_5_mg.pdf

Medycyna Praktyczna, [online], [18.02.2024], dost─Öpna pod adresem:

https://www.mp.pl/pacjent/leki/lek/103220,Elicea-tabletki-powlekane

Inne popularne leki:

Inni czytali r├│wnie┼╝

Asentra - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Asentra - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Asentra┬áto doustny inhibitor wychwytu zwrotnego serotoniny stosowany do leczenia depresji. Asentra wyst─Öpuje w postaci tabletek powlekanych zawieraj─ůcych sertralin─Ö w dawce 50 lub 100mg.

Charakterystyka produkt├│w leczniczych
09.02.2024
L4 na wypalenie zawodowe   kiedy mo┼╝na si─Ö o nie ubiega─ç?
L4 na wypalenie zawodowe - kiedy mo┼╝na si─Ö o nie ubiega─ç?

W Twojej pracy panuje napi─Öta atmosfera, zada┼ä do wykonania coraz wi─Öcej, a Ty czujesz, ┼╝e nie mo┼╝esz ju┼╝ tego wytrzyma─ç? Na my┼Ťl o powrocie do pracy w poniedzia┼éek a┼╝ skr─Öca Ci─Ö w ┼╝o┼é─ůdku, a zadania, kt├│re niegdy┼Ť sprawia┼éy Ci rado┼Ť─ç w Twoim miejscu pracy, teraz s─ů tylko kolejnym uci─ů┼╝liwym obowi─ůzkiem? Nie potrafisz znale┼║─ç w sobie energii, czujesz si─Ö przewlekle zm─Öczony i gdyby nie zobowi─ůzania finansowe, najch─Ötniej by┼Ť t─Ö prac─Ö rzuci┼é?Je┼╝eli powy┼╝szy opis brzmi dla Ciebie znajomo, mo┼╝liwe, ┼╝e cierpisz na syndrom wypalenia zawodowego. W takim razie ten artyku┼é jest dla Ciebie! Dowiesz si─Ö tu, czy mo┼╝esz ubiega─ç si─Ö o zwolnienie lekarskie z powodu wypalenia zawodowego oraz w jaki spos├│b je uzyska─ç.

Artykuł
12.04.2024
Trazodone Neuraxpharm - E-recepta - recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Trazodone Neuraxpharm - E-recepta - recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Trazodone Neuraxpharm jest produktem leczniczym przeznaczonym do stosowania doustnego, stosowanym w leczeniu epizodu ci─Ö┼╝kiej depresji u doros┼éych. Lek ten jest dost─Öpny wy┼é─ůcznie na recept─Ö. Na rynku dost─Öpne s─ů opakowania o dawkach 50 mg, 100 mg i 150 mg.

Charakterystyka produkt├│w leczniczych
25.03.2024
Konsultacja z E-recept─ů za 49.99 Z┼ü Tylko w najnowszej aplikacji!