PolaRing - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 20.01.2023

PolaRing   Recepta online   e Recepta z konsultacją | cena  dawkowanie  przeciwwskazania

PolaRing

Otrzymaj konsultacje lekarską na ten lek bez wychodzenia z domu.

PolaRing jest to hormonalny środek antykoncepcyjny działający na zasadzie dopochwowego systemu terapeutycznego. W składzie preparatu znajdują się dwa hormony płciowe: progesteron i estrogen, które w niewielkiej dawce uwalniane są do krwiobiegu.

Spis treści

Czym jest PolaRing?

System terapeutyczny dopochwowy PolaRing jest hormonalnym środkiem antykoncepcyjnym zapobiegającym ciąży. W jego składzie znajdują się dwie substancje czynne: etynyloestradiol oraz etonogestrel. Po zaaplikowaniu PolaRing niewielka ilość hormonów uwalniana jest do krwioobiegu. Preparat zaliczany jest do grupy złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych z powodu zawartości dwóch hormonów płciowych.

e-Recepta online 58.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

PolaRing - Cena, refundacja

Koszty leczenia tym preparatem nie są refundowane. Cena leku zależy od opakowania.

  • PolaRing (0,12 mg + 0,015 mg/24 h system terapeutyczny dopochwowy 1 szt.) - cena wynosi ok. 49 zł
  • PolaRing (0,12 mg + 0,015 mg/24 h system terapeutyczny dopochwowy 3 szt.) - cena wynosi ok. 141 zł

Ceny podane są jedynie orientacyjne i mogą zostać zmienione w przyszłości.

Mechanizm działania systemu terapeutycznego dopochwowego PolaRing

PolaRing to złożony środek antykoncepcyjny wydzielający dwa hormony płciowe - etonogestrel oraz etynyloestradiol. Etynyloestradiol zawarty w preparacie to komponenta estrogenowa leku PolaRing, natomiast etonogestrel to pochodna 19-nortestosteronu (syntetyczny progesteron). Hormony zawarte w preparacie działają synergistycznie zahamowując przebieg owulacji (hamują uwalnianie komórek jajowych). W wyniku tych działań komórka jajowa nie jest uwalniana do jajowodu i możliwość zajścia w ciążę jest ograniczona.

Skład leku PolaRing

PolaRing jest bezbarwnym i elastycznym pierścieniem o średnicy zewnętrznej 54 mm, natomiast wymiar średnicy w przekroju wynosi 4 mm.

Preparat PolaRing składa się z 3,474 mg etynyloestradiolu oraz 11,0 mg etonogestrelu. W trakcie stosowania systemu terapeutycznego PolaRing uwalnia się 0,12 mg etonogestrelu oraz 0,015 mg etynyloestradiolu na dobę przez okres trzech tygodni. Do substancji pomocniczych w preparacie zalicza się 28% octanu winylu poliuretan oraz kopolimer octanu i etylenu winylu.

Jak właściwie stosować i dawkować PolaRing?

PolaRing należy stosować dopochwowo. Najlepiej zaaplikować lek PolaRing w 1. dniu cyklu menstruacyjnego (w pierwszym dniu krwawienia miesiączkowego). Jeżeli preparat zostanie założony 2.-5. dnia cyklu, to należy przez pierwszy tydzień stosować dodatkową metodę mechaniczną antykoncepcji np. męską prezerwatywę. Preparat zostaje umieszczony w pochwie na okres 3 tygodni i po upływie tego czasu należy usunąć lek PolaRing i wykonać tygodniową przerwę. Zazwyczaj w drugim bądź trzecim dniu po usunięciu systemu terapeutycznego występuje krwawienie z odstawienia. Po upłynięciu 7 dni należy rozpocząć stosowanie preparatu na nowo.

Wybór metody antykoncepcyjnej powinien być ustalony wraz z lekarzem ginekologiem. Przed podjęciem decyzji powinno się wziąć pod uwagę czynniki ryzyka, zwłaszcza ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej.

Aby zaaplikować preparat należy przyjąć wygodną pozycję - leżącą, stojącą bądź kucając. Następnie należy uchwycić preparat oraz rozchylić wargi sromowe i umieścić wyrób medyczny wewnątrz pochwy. Zaleca się regularne kontrolowanie obecności PolaRing w pochwie, szczególnie przed i po odbyciu stosunku płciowego.

Aby dokonać usunięcia leku PolaRing należy zaczepić palcem wskazującym brzeg krążka lub uchwycić preparat palcem środkowym oraz wskazującym i pociągnąć go w kierunku ujścia pochwy.

Nie należy stosować preparatu PolaRing równocześnie z wybranymi środkami antykoncepcyjnymi mechanicznymi, gdyż ich funkcjonowanie może być utrudnione ze względu na zaaplikowany system terapeutyczny. Do tych środków antykoncepcyjnych zalicza się: diafragmę, kapturek naszyjkowy oraz prezerwatywę dla kobiet.

Rozpoczęcie stosowania systemu terapeutycznego dopochwowego PolaRing

Jeżeli kobieta nie stosowała w ostatnim miesiącu hormonalnych środków antykoncepcyjnych, należy założyć PolaRing w pierwszym dniu cyklu menstruacyjnego - w 1. dniu krwawienia. Gdy początek stosowania preparatu wypadnie pomiędzy 2. a 5. dniem cyklu miesięcznego, to przez pierwszy tydzień należy dołączyć stosowanie prezerwatywy jako dodatkowej formy antykoncepcji.

Gdy uprzednio stosowano hormonalne środki antykoncepcyjne to PolaRing należy umieścić w pochwie po zakończeniu stosowania tabletek placebo bądź w dniu następującym po wykonaniu tygodniowej przerwy. Jeżeli wcześniej stosowana metoda antykoncepcyjna była używana właściwie i regularnie oraz istnieje pewność co do braku ciąży, to można wymienić poprzednią metodę antykoncepcji na PolaRing w dowolnym dniu cyklu menstruacyjnego.

Antykoncepcja , której głównym komponentem jest progesteron (minipill, iniekcje, implant, system terapeutyczny uwalniający gestageny) może być zamieniona na PolaRing w dowolnym dniu cyklu, jednakże przez pierwsze 7 dni należy dodatkowo dołączyć stosowanie prezerwatywy.

Jeżeli kobieta poroniła w trakcie trwania pierwszego trymestru ciąży, to system terapeutyczny PolaRing może być zaaplikowany od razu.

Gdy poronienie miało miejsce w II trymestrze ciąży, stosowanie PolaRing można rozpocząć po czterech tygodniach od zdarzenia. Jeżeli przerwa okaże się dłuższa, należy dołączyć przez tydzień dodatkową metodę antykoncepcji.

Jeżeli kobieta urodziła dziecko i nie karmi go piersią, PolaRing można zastosować w czwartym tygodniu po porodzie.

Niewłaściwe stosowanie preparatu PolaRing

Nieprawidłowe stosowanie leku PolaRing zmniejsza jego skuteczność antykoncepcyjną. Jeżeli przerwa w stosowaniu leku PolaRing jest dłuższa niż zalecana (7 dni), należy jak najszybciej umieścić nowy system dopochwowy i zastosować przez okres tygodnia dodatkową metodę antykoncepcji mechanicznej np. męską prezerwatywę. Im bardziej wydłużono przerwę w stosowaniu leku PolaRing, tym większe ryzyko zajścia w ciążę. Jeżeli w trakcie przedłużonej przerwy miał miejsce stosunek seksualny, to przed aplikacją kolejnego preparatu PolaRing należy wykluczyć możliwość zajścia w ciążę.

PolaRing wypadł - postępowanie

Gdy w czasie stosowania leku PolaRing dojdzie do samoistnego wypadnięcia systemu dopochwowego, to należy umyć go w letniej lub zimnej wodzie. Następnie jak najszybciej umieszcza się go ponownie w pochwie.

W wypadku gdy system terapeutyczny dopochwowy PolaRing znajdował się poza pochwą krócej niż 3 godziny, to nie osłabia to jego działania antykoncepcyjnego. Jeżeli PolaRing był poza pochwą przez więcej niż 3 godziny (w 1 bądź 2 tygodniu stosowania) to należy jak najszybciej założyć PolaRing ponownie i przez 7 dni dołączyć dodatkową formę antykoncepcji mechanicznej - męską prezerwatywę. Gdy ta sama sytuacja miała miejsce w 3 tygodniu stosowania leku PolaRing to należy wyrzucić obecny system terapeutyczny i wybrać jedną z dwóch metod: Można odczekać do momentu krwawienia z odstawienia i po 7 dniach założyć nowy PolaRing. Sposób ten jest skuteczny wyłącznie gdy wcześniej stosowano PolaRing bez żadnych przerw przez okres minimum tygodnia. Drugą możliwością jest jak najszybsze założenie nowego preparatu PolaRing i utrzymywanie go przez trzy tygodnie. Krwawienie z odstawienia może nie wystąpić, natomiast mogą pojawić się plamienia śródcykliczne.

Najczęstsze możliwe działania niepożądane preparatu PolaRing

Stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych powoduje wzrost ryzyka tętniczych zaburzeń zakrzepowo zatorowych oraz zwiększenie prawdopodobieństwa wystąpienia żylnej choroby zakrzepowo zatorowej.

Do częstych działań niepożądanych wyrobu PolaRing zalicza się takie objawy jak: zapalenie pochwy, ból brzucha, mdłości, nudności, bóle głowy, migrenowe bóle głowy, depresja, upławy oraz świąd narządów płciowych, dyskomfort spowodowany obecnością systemu terapeutycznego dopochwowego PolaRing, ból piersi i miednicy, trądzik, bolesne miesiączki, obniżenie libido, przypadkowe wypadnięcie systemu oraz wzrost masy ciała.

Rzadziej występujące działania niepożądane PolaRing

Do rzadziej występujących działań niepożądanych preparatu PolaRing zalicza się takie objawy jak: zawroty głowy , wzdęcia, zapalenie szyjki macicy, zaburzenia widzenia, zaparcia bądź biegunka, wahania nastroju, zmęczenie, nadpobudliwość lub złe samopoczucie, bolesność w trakcie oddawania moczu, częstomocz, parcie na mocz, obrzęki, zakażenia dróg moczowych lub pęcherza moczowego, wzrost ciśnienia tętniczego, wzrost apetytu, bolesność, krwawienie w czasie stosunków płciowych, kurcze mięśni, ból pleców oraz kończyn dolnych lub górnych, obniżona wrażliwość skóry, powiększenie lub bolesność piersi, dysplazja włóknisto torbielowata piersi, polipy szyjki macicy, nieprawidłowości cyklu miesiączkowego - w obfitości krwawień, długości i regularności, zespół napięcia przedmiesiączkowego, dyskomfort w obszarze miednicy, zakażenia pochwy - pieczenie, nieprzyjemny zapach wydzieliny pochwowej, suchość pochwy lub sromu, wypadanie włosów, wysypka, uderzenia gorąca, uszkodzenie PolaRingu, zakrzepica żył głębokich, zatorowość płucna, udar, zawał mięśnia sercowego, przemijający udar niedokrwienny, wypadanie szyjki macicy oraz obecność wydzieliny z piersi.

Gdzie można zgłaszać działania niepożądane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Objawy przedawkowania

Dotychczas odnotowano jedynie pojedyncze doniesienia odnośnie przedawkowania związanego ze stosowaniem systemu terapeutycznego dopochwowego PolaRing. Objawy które mogą wskazywać na przedawkowanie to: wymioty, nudności a także skąpe krwawienie z pochwy wśród młodych dziewcząt. Przedawkowanie leczy się jedynie objawowo.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania wyrobu medycznego PolaRing?

Nie wolno stosować leku PolaRing gdy występuje: nadwrażliwość na skład preparatu, ciężka choroba wątroby, zapalenie trzustki powiązane z hipertrójglicerydemią, zmiana nowotworowa wątroby, nowotwór narządów płciowych, nowotwór piersi, żylna choroba zakrzepowo zatorowa lub wysokie ryzyko wystąpienia tego schorzenia, ciąża, krwawienie z dróg rodnych, jednoczesne stosowanie wyrobów medycznych zawierających dazabuwir, glekaprewir z pibrentaswirem, rytonawir, ombitaswir i parytaprewir w okresie stosowania leku PolaRing, oporność na aktywną formę białka C, niedobór białka C, niedobór białka S, niedobór antytrombiny III, przebyta zatorowość płucna, przebyta zakrzepica żył głębokich, długotrwałe unieruchomienie z powodu rozległego zabiegu operacyjnego, obecność tętniczych zaburzeń zakrzepowo zatorowych, zawał serca, dławica piersiowa, hiperhomocysteinemia, obecność przeciwciał antyfosfolipidowych, przebyty lub czynny udar, przemijający udar niedokrwienny, migrena wraz z objawami ogniskowymi neurologicznymi w wywiadzie oraz wysokie ryzyko zakrzepowo-zatorowe tętnic.

Interakcje z innymi lekami

Wyrób medyczny PolaRing może wchodzić w interakcje wraz z: lekami przeciwgruźliczymi (np. ryfampicyną), lekami przeciwpadaczkowymi (np. barbituranami, fenytioną, karbamazepiną), lamotryginą, cyklosporyną, gryzefulwiną, bosentanem, lekami wykorzystywanymi w leczeniu zakażeń wirusem HIV (np. nelfinawirem, newirapiną), lekami stosowanymi w kuracji WZW typu C (np. telaprewirem, rytonawirem) oraz z zielem dziurawca.

System terapeutyczny dopochwowy może zostać uszkodzony przy jednoczasowym stosowaniu produktów dopochwowych np. antybiotyków, środków nawilżających czy też środków przeciwgrzybiczych.

Stosowanie tamponów nie wpływa na skuteczność antykoncepcyjną preparatu PolaRing, jednakże należy zachować ostrożność podczas wyciągania tamponu, aby PolaRing również nie uległ usunięciu.

PolaRing a ciąża

PolaRing w postaci systemu terapeutycznego dopochwowego nie powinien być aplikowany w okresie ciąży. Jeżeli kobieta stosująca tę metodę antykoncepcji zajdzie w ciążę, to należy system terapeutyczny usunąć i skontaktować się z ginekologiem.

O ponownym stosowaniu leku PolaRing w okresie poporodowym powinien zadecydować lekarz, gdyż zarówno złożone hormonalne środki antykoncepcyjne jak i okres połogu zwiększa ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej.

PolaRing a karmienie piersią

System terapeutyczny dopochwowy może wpłynąć na karmienie piersią poprzez zmniejszenie ilości produkowanego pokarmu oraz modyfikowanie jego składu. Niewielka dawka hormonów płciowych może przedostawać się do mleka matki. Z uwagi na powyższe fakty, nie zaleca się stosowania preparatu PolaRing w okresie karmienia piersią.

PolaRing a prowadzenie pojazdów mechanicznych

Według przeprowadzonych badań farmakodynamicznych stwierdzono, że PolaRing nie wpływa istotnie na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Podsumowanie informacji dotyczących preparatu PolaRing

Substancja czynna: etonogestrel i etynyloestradiol

Wskazania: środek antykoncepcyjny

Zastosowanie: system terapeutyczny dopochwowy

Dawkowanie: PolaRing aplikuje się na okres 3 tygodni po czym wykonuje się tygodniową przerwę i ponownie rozpoczyna stosowanie leku

Główne przeciwwskazania: uczulenie na którykolwiek ze składników leku PolaRing, zakrzepica obecnie lub w wywiadzie, zaburzenia krzepnięcia krwi, wysokie ciśnienie krwi, rak narządów płciowych, rak piersi

Główne działania niepożądane: mdłości, ból brzucha, bóle głowy, trądzik, bolesne miesiączki, wzrost masy ciała, obniżony nastrój, upławy, świąd narządów płciowych, zakażenia pochwy

Inne popularne leki:

PolaRing - Recepta online

Rozpocznij konsultacje:

Inni czytali również

Jak uniknąć bólu głowy podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych?
Jak uniknąć bólu głowy podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych?

Migrenowe bóle głowy statystycznie częściej dotykają kobiety niż mężczyzn - niektóre źródła podają, że zdarza się to aż 3 razy więcej. Na przewlekły ból głowy  szczególnie narażone są kobiety w wieku rozrodczym. Czy hormony naturalnie występujące w organizmie i te zawarte w antykoncepcji hormonalnej mają wpływ na występowanie bólów głowy? Czy stanowią przeciwwskazanie do przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych? Co zrobić, aby uniknąć bólu głowy w trakcie stosowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych?

Artykuł
08.08.2023
Krwawienie podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych - kiedy jest to niebezpieczne?
Krwawienie podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych - kiedy jest to niebezpieczne?

Antykoncepcja hormonalna jest jedną z najpopularniejszych metod zapobiegających ciąży, a jej skuteczność jest bardzo wysoka. Stosowanie antykoncepcji pozwala zapobiec zapłodnieniu komórki jajowej. Jednak jak każdy lek, może ona powodować pewne skutki uboczne, w tym krwawienie międzymiesiączkowe. Chociaż krwawienie podczas brania tabletek antykoncepcyjnych jest często normalne, istnieją okoliczności, które mogą wskazywać na poważniejsze problemy i należy je wtedy wykluczyć.

Artykuł
25.05.2023
Axia - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Axia - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Lek Axia to popularny środek antykoncepcyjny stosowany przez kobiety na całym świecie. Jest to złożony hormonalny preparat antykoncepcyjny, składa się z dwóch substancji czynnych: etynyloestradiolu i drospirenonu.W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej lekowi Axia, analizując jego skład, działanie oraz korzyści i potencjalne skutki uboczne. Dowiemy się, jak etynyloestradiol i drospirenon wpływają na organizm kobiety, jakie są mechanizmy działania leku Axia i w jaki sposób przyczynia się do zapobiegania ciąży.

Charakterystyka produktów leczniczych
09.07.2023
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!