Fortrans - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 17.02.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Fortrans - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Preparat Fortrans jest doustnym środkiem przeczyszczającym wykorzystywanym w celu oczyszczenia jelita przed badaniem endoskopowym oraz zabiegiem chirurgicznym w obrębie okrężnicy.

Rozpocznij konsultacj臋 z Fortrans

Otrzymaj konsultacj臋 lekarsk膮 na ten lek bez wychodzenia z domu.

Nazwa preparatu Fortrans
Substancje czynne Kalii chloridum Macrogolum Natrii hydrogenocarbonas Natrii chloridum Natrii sulfas anhydricum Produkt z艂o偶ony
Dost臋pno艣膰 Na recept臋
Posta膰
  • proszek do sporz膮dzania roztworu doustnego
Dawki
  • - (proszek do sporz膮dzania roztworu doustnego)
  • 74 g (proszek do sporz膮dzania roztworu doustnego)

Spis tre艣ci

Podstawowe informacje o leku Fortrans

Substancja czynna: makrogol 4000.

Wskazania: przygotowanie do zabiegów chirurgicznych oraz badań endoskopowych.

Zastosowanie: doustne.

Dawkowanie: 1 litr roztworu na 15-20 kg masy ciała w pojedynczej dawce lub dwóch dawkach podzielonych.

Główne przeciwwskazania: zaostrzenie chorób zapalnych jelit, choroba nowotworowa okrężnicy, ciężka niewydolność serca, ryzyko perforacji lub niedrożności jelit, nadwrażliwość na substancję czynną zawartą w preparacie, dzieci i młodzież poniżej 18 roku życia.

Główne działania niepożądane: nudności, ból i rozdęcie brzucha, wysypka, świąd, wstrząs anafilaktyczny.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

e-Recepta online 49.99 Z艁

Leki na potencje, leki sta艂e, antykoncepcja sta艂a, przed艂u偶enie terapii w chorobach przewlek艂ych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 Z艁

Tabletka 'po', tabletka dzie艅 po, tabletka do 72h, pigu艂ka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Ile kosztuje Fortrans?

Opakowanie leku Fortrans zawierające 4 saszetki leku kosztuje 47,50 złotych oraz nie podlega refundacji.

Czym jest Fortrans?

Lek Fortrans to biały proszek do sporządzania roztworu doustnego o działaniu przeczyszczającym, który należy rozpuścić w określonej ilości wody.

Jest dostępny wyłącznie na receptę i nie podlega refundacji.

Głównym składnikiem preparatu jest makrogol 400.

Sk艂ad leku Fortrans

Substancją czynną zawartą w preparacie Fortrans jest polimer z grupy makrogoli (występuje także pod nazwą PEG, glikol polietylenowy) - makrogol 4000, sodu siarczan bezwodny, sodu wodorowęglan, sodu chlorek oraz potasu chlorek.

Substancją pomocniczą jest sacharyna sodowa.

Jedna dawka leku zawiera 2,890 g sodu, co odpowiada 144,5% zalecanej maksymalnej dobowej dawki sodu, która u osób dorosłych wynosi 2 g na dzień.

Wskazania do stosowania

Lek Fortrans należy stosować w trakcie przygotowywania do badań endoskopowych (np. kolonoskopii czy sigmoidoskopii) lub badań radiologicznych (np. enterografii).

Jest on również używany w celu oczyszczenia okrężnicy u osób zakwalifikowanych do zabiegów chirurgicznych w obrębie jelita grubego.

Mechanizm dzia艂ania preparatu

Produkt leczniczy Fortrans wykazuje działanie osmotyczne, ponieważ w swoim składzie zawiera makrogole, które wiążą się z cząsteczkami wody i powodują zwiększony napływ płynów do światła jelita. W efekcie dochodzi do rozluźnienia mas kałowych.

Zwiększona objętość stolca powoduje pobudzenie mięśni okrężnicy, co ułatwia wydalenie miękkiego stolca i skutkuje szybkim opróżnieniem jelita grubego.

Dodatkowo, elektrolity zawarte w leku Fortrans zapobiegają niepożądanej utracie sodu, potasu i wody.

Jak stosowa膰 produkt leczniczy Fortrans?

Lek przeznaczony jest do przyjęcia doustnego.

Zawartość saszetki należy rozpuścić w jednym litrze wody. Następnie mieszać aż do całkowitego rozpuszczenia proszku i spożyć od razu po przygotowaniu.

Jak dawkowa膰 lek u doros艂ych?

Zwykle zaleca się, aby pacjent przyjmował jeden litr płynu na każde 15-20 kilogramów masy ciała.

Roztwór może być podawany w jednej lub dwóch dawkach, ale w obu przypadkach powinna być przyjęta cała objętość, która wynosi średnio 3-4 litry, w zależności od wagi pacjenta.

W dwóch dawkach podzielonych należy przyjąć odpowiednio 2 litry wieczorem w dniu poprzedzającym zabieg, następnie 1-2 litry następnego dnia rano lub 3 litry wieczorem i 1 litr rano w dniu badania.

Najczęściej zaleca się, aby ostatnią porcję roztworu przyjąć na 3-4 godziny przed badaniem lub zabiegiem.

W przypadku pojedynczej dawki, pacjent powinien wypić 3-4 litry płynu w dniu poprzedzającym badanie, z możliwą 1-godzinną przerwą po wypiciu pierwszych 2 litrów.

Najlepiej spożywać od 1 do 1,5 litra roztworu na godzinę, czyli 250 ml co 10 do 15 minut.

Preparat powinien być przyjmowany zgodnie z zaleceniami lekarza, który może dostosować zalecaną dawkę płynów w zależności od stanu zdrowia pacjenta i chorób towarzyszących.

Jak dawkowa膰 lek u dzieci?

Lek jest przeznaczony do stosowania wyłącznie u osób dorosłych.

Nie określono bezpieczeństwa stosowania ani skuteczności preparatu Fortrans u dzieci, dlatego przeciwwskazane jest przyjmowanie produktu przez osoby poniżej 18 roku życia.

Dzia艂ania niepo偶膮dane preparatu

Do często występujących skutków ubocznych leku Fortrans zaliczamy zaburzenia żołądkowo-jelitowe tj. nudności, wymioty, ból czy rozdęcie brzucha.

Mogą również pojawić się reakcje nadwrażliwości pod postacią wstrząsu anafilaktycznego, obrzęku naczynioruchowego, pokrzywki, wysypki oraz świądu.

Gdzie mo偶na zg艂asza膰 dzia艂ania niepo偶膮dane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny.

Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Przedawkowanie leku

W razie przyjęcia większej dawki preparatu niż zalecana mogą pojawić się nudności, biegunka oraz zaburzenia elektrolitowe. Rekomendowane jest wówczas leczenie zachowawcze, czyli doustna terapia nawadniająca.

W rzadkich sytuacjach przedawkowanie powoduje ciężkie zaburzenia metaboliczne wymagające podawania płynów dożylnie.

Jakie s膮 przeciwwskazania do stosowania produktu Fortrans?

Leku Fortrans nie należy przyjmować, jeśli występuje nadwrażliwość na jakąkolwiek substancję zawartą w preparacie.

Przygotowanie do badania za pomocą tego preparatu jest niewskazane u osób z ciężką niewydolnością serca, w ciężkim stanie ogólnym, w przypadku zaawansowanej choroby nowotworowej lub innych chorób okrężnicy, które mogą prowadzić do nadmiernej kruchości błony śluzowej jelita, a także u osób z ryzykiem perforacji przewodu pokarmowego, niedrożności lub jego zwężenia.

Choroby zapalne jelit (choroba Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego) w okresie zaostrzenia oraz zaburzenia opróżniania żołądka (np. gastropareza), również stanowią przeciwwskazania do stosowania tego preparatu.

Ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa, lek Fortrans nie jest zalecany u osób poniżej 18 roku życia.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Biegunka wywołana podaniem leku Fortrans może wpłynąć na wchłanianie równolegle stosowanych leków. Dotyczy to szczególnie substancji o krótkim okresie półtrwania tj. digoksyna, lamotrygina czy acenokumarol.

Należy również zachować ostrożność, jeśli równolegle przyjmowane są preparaty wywołujące zaburzenia elektrolitowe, przede wszystkim pod postacią hiponatremii lub hipokaliemii.

Z tego względu należy poinformować lekarza o wszystkich stosowanych lekach, aby przygotowanie do procedury medycznej było bezpieczne.

Fortrans a ci膮偶a

Nie dysponujemy wystarczającymi informacjami na temat bezpieczeństwa przyjmowania leku Fortrans w okresie ciąży, dlatego stosowanie preparatu jest dopuszczalne jedynie w sytuacji, gdy lekarz uzna to za absolutnie konieczne.

Fortrans a okres laktacji

Nie można wykluczyć, że substancja zawarta w preparacie przenika wraz z mlekiem do organizmu noworodka, dlatego nie zaleca się stosowania leku u kobiet karmiących piersią.

Bibliografia

Medycyna Praktyczna, [online], [16.02.2024], dost臋pna pod adresem:

https://www.mp.pl/pacjent/leki/lek/32221,Fortrans-proszek-do-przygotowania-roztworu-doustnego

Inni czytali r贸wnie偶

Przygotowanie do kolonoskopii   jak wygl膮da? Jakie leki s膮 przyjmowane przed badaniem?
Przygotowanie do kolonoskopii - jak wygl膮da? Jakie leki s膮 przyjmowane przed badaniem?

Kolonoskopia jest badaniem jelita grubego, kt贸re umo偶liwia lekarzowi szczeg贸艂owe zbadanie jego wn臋trza i identyfikacj臋 wszelkich nieprawid艂owo艣ci, takich jak polipy, stany zapalne czy nowotwory. W trakcie procedury istnieje r贸wnie偶 mo偶liwo艣膰 usuni臋cia wykrytych zmian, a nast臋pnie wykonanie badania histopatologicznego. Jak si臋 przygotowa膰 do badania? Czy konieczne jest przyj臋cie lek贸w przed badaniem?

Artyku艂
29.02.2024
Mesopral - E-recepta - recepta online z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Mesopral - E-recepta - recepta online z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Mesopral to produkt leczniczy w postaci kapsu艂ek, znajduj膮cy zastosowanie w leczeniu objaw贸w wielu chor贸b przewodu pokarmowego.

Charakterystyka produkt贸w leczniczych
25.03.2024
Choroby w膮troby - rodzaje, objawy, przyczyny, leczenie i profilaktyka
Choroby w膮troby - rodzaje, objawy, przyczyny, leczenie i profilaktyka

Choroby w膮troby dotycz膮 bardzo du偶ej cz臋艣ci populacji. Cz臋艣膰 z nich to 艂agodne schorzenia, jednak inne mog膮 doprowadza膰 do znacznego pogorszenia jako艣ci 偶ycia, a nawet 艣mierci. Sk膮d bior膮 si臋 choroby w膮troby? Jakie s膮 objawy chorej w膮troby?

Artyku艂
04.01.2024
Konsultacja z E-recept膮 za 49.99 Z艁 Tylko w najnowszej aplikacji!